Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: προβλημα με μπουζι σε διχρονο κτμ 300

  1. #1

    προβλημα με μπουζι σε διχρονο κτμ 300

    λοιπον σημερα πηγα μια βολτα και στο γυρισμο εμεινα απο μπουζι,το εβγαλα και ηταν υγρο..ευτυχως ειχα αλλο.το θεμα ειναι οτι και οταν τσιτωνα το μηχανακι ψηλα μπερδευε λιγο,αλλα και στα πολυ χαμηλα ξεκιναει λιγο μπερδεμενα.παιζει να τσεκαρω κατι η να κανω κατι??
    πριν 2 βδομαδες αυτο εγιναν διορθωσεις...


    υπαρχει ξανα το ιδιο προβλημα σημερα μετα απο πολυ χαλαρη βολτα καποια στιγμη που το εσπαγα σε κατι δασικους και δοκιμαζα αλματακια μικρα ,σταματησα εσβησα χαλαρωσα κανα μισαωρο και μετα βαζω μπροστα κανει κατι γκοουχ μουχ και τελος μπουζι.τι παιζει τελικα??εκανα ρυθμισεις εργοαστασιακες εβαλα ποιο χαμηλη αναλογια περιπου 1.8% και παλι το μπουζακι βγηκε μαυρο και υγρο,και βασικα αν το σκουπισω και το καψω και το ξαναβαλω παπαλα δεν παιζει θελει καινουργιο μετα... τι γινεται ειναι και ακριβα????

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Πριν μπλέξεις με τροφοδοσία, βεβαιώσου ότι φοράς το σωστό νούμερο (θερμικά) μπουζί..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Πιθανόν πλούσιο μίγμα.
    Τώρα που καλοκαιριάζει και ανεβαίνει η θερμοκρασία ο αέρας γίνεται πιό αραιός οπότε πρέπει να μειώσεις και την ποσότητα της βενζίνης.
    Κατέβασε την βελόνα μια σκάλα (ανέβασε ουσιαστικά την ασφάλεια της βελόνας μια σκάλα) και δοκίμασε με καινούριο μπουζί. Πιθανόν να χρειαστείς μικρότερο ζιγκλέρ (main).
    Γενικά οι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι πλούσιες και χρειάζεται να πειραματιστείς με υπομονή.Τα μπουζί που δεν δουλέυουν πιθανόν να είναι πλέον βραχυκυκλωμένα. Δοκίμασε πάντως να τα κάψεις-καθαρίσεις αφού βεβαιωθείς ότι το μηχανάκι δουλέυει σωστα με καινούριο μπουζί.
    Φυσικά έλεγξε και αυτό που σου λέει ο oldman.
    Απόψή μου άσε την μίξη στο 2%. Δεν φταίει αυτό.
    ΜΠΑΜΠΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ!!!!

  4. #4
    επειδη ειμαι λιγο ασχετος πρεπει να το βγαλω το καλμπυρατερ για να δω τις βελονες που ειναι και για να τις αλλαξω??
    για τα ζιγκλερ αγορα απο μαγαζι και ειναι ευκολα να παιζεις και να τα αλλαζεις?

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fazer1000s Προβολή μηνύματος
    επειδη ειμαι λιγο ασχετος πρεπει να το βγαλω το καλμπυρατερ για να δω τις βελονες που ειναι και για να τις αλλαξω??
    για τα ζιγκλερ αγορα απο μαγαζι και ειναι ευκολα να παιζεις και να τα αλλαζεις?
    Έχεις χώρο να βγάλεις το slide στον άερα (λίγο στριμόκωλα βέβαια) για να ανεβάσεις την ασφάλεια της βελόνας, όπως και (θεωρητικά) μπορείς να ξεβιδώσεις το main jet κατω από το λεκανάκι..

    Αλλά καλύτερα, βγάλε το καρμπυρατέρ..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    τελικα το πηγα σε καποιον που ηξερε (συνεργειο) και μου ειπε οπως το οδηγησε και το ειδε γενικα οτι δεν εχει τιποτα,οι ρυθμισεις ειναι μια χαρα νορμαλ,λιγο πεσμενο το μοτερ ειναι αλλα εχει να αλλαξει και πιστονι 3 χρονια ειναι και παλιο και οτι απλα μαλλον το μπουκωνω εγω που το παω πολυ χαλαρα και δεν το καθαριζω λεει στο βουνο λιγο με γκαζια.και ισως να φταιει και που ειναι και πεσμενη λιγο η αποδοση του μοτερ,κροταλιζει λεει λιγο το μοτερ αλλα με πιστονι αν και σε καλη κατασταση ο κυλινδρος θα στρωσει μου ειπε.αυτα.

    τι γνωμη εχετε ισχυουν?σαν θεωρια παντα φυσικα δεν περιμενω απο μακρυα διαγνωση προς θεου.χαχαχα

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κοίτα..

    Αν το πας το συγκεκριμένο μηχανάκι σαν γκαστρωμένη νύφη στην εκκλησία, όντως ισχύουν αυτά που λέει ο μάστορας..

    Από την άλλη, τα 300αρια έχουν βγει για να κάνεις ότι και με ένα 250 αλλά με λιγότερο γκάζι...

    Τώρα, αν εκμεταλεύεσαι σε αισχρό βαθμό την ροπή του, τουλάχιστον ξεκάπνιζέ το το καϋμένο και άλλαζε συχνότερα πιστονάκι/ελατήρια...


    Προσωπικά, θα έριχνα μια ματιά και στο TVC (με έμφαση στο ελατήριο..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fazer1000s Προβολή μηνύματος
    τελικα το πηγα σε καποιον που ηξερε (συνεργειο) και μου ειπε οπως το οδηγησε και το ειδε γενικα οτι δεν εχει τιποτα,οι ρυθμισεις ειναι μια χαρα νορμαλ,λιγο πεσμενο το μοτερ ειναι αλλα εχει να αλλαξει και πιστονι 3 χρονια ειναι και παλιο και οτι απλα μαλλον το μπουκωνω εγω που το παω πολυ χαλαρα και δεν το καθαριζω λεει στο βουνο λιγο με γκαζια.και ισως να φταιει και που ειναι και πεσμενη λιγο η αποδοση του μοτερ,κροταλιζει λεει λιγο το μοτερ αλλα με πιστονι αν και σε καλη κατασταση ο κυλινδρος θα στρωσει μου ειπε.αυτα.

    τι γνωμη εχετε ισχυουν?σαν θεωρια παντα φυσικα δεν περιμενω απο μακρυα διαγνωση προς θεου.χαχαχα


    Κάθε 200 ώρες ή περίπου ένα χρόνο θελει πιστονάκι ελατηρια και τα σχετικά, ανάλογα και με την χρήση βεβαίως βεβαίως. Αν δεν εχουν αλλαχτεί στα 3 χρόνια ούτε τα ελατήρια του εμβόλου ανοιξέ το άμεσα να δεις τι παίζει.

    Το χούφτωσες; χούφτωστο, χούφτωστο γι' αυτό είναι φτιαγμένο (και πάντα το πόδι στο φρένο καλού κακού, 300 δίχρονο είναι ).

  9. #9
    μαλλον πρεπει σχετικα αμμεσα να αλλαξω πιστονι ελατηρια ,αν και απλα ακουγεται λιγο αλλα σιγουρα μεσα δεν ξερω τι συμβαινει.
    ποσο δυσκολο θα ειναι να το κανω μονος μου?εχω αλλαξει σε μοτερ διχρονο πιστονι οχι μηχανης ομως αλλου τυπου μηχανημα εργασιας?
    επισης πως θα καταλαβω τι τυπο πιστονακι θελω?γιατι νομιζω εχει διαφορα παχυ A B C?εκτος απο το κιτ πιστονι ελατηριο πρεπει να αλλαξω να ελεξγω και κατι αλλο οταν ανοιχτει?

    αντε σας επρηξα αλλα βαλτε ενα χερακι γιατι δυσκολο το σπορ.1 βολτα κανεις ενα μηνα φτιαχνεις...χαχαχαχα

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Χωρίς παρεξήγηση..

    Πήγαινέ το καλύτερα στον μάστορα γιατί μάλλον θέλει αρκετή δουλειά (και προφανώς δεν την ξέρεις..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasYZ Προβολή μηνύματος
    και πάντα το πόδι στο φρένο καλού κακού, 300 δίχρονο είναι
    Αυτα τα χούγια του παπιού ρε παιδι μου...
    Ban 'em all

  12. #12
    Θα έριχνα και μια ματιά στα ρηντ (ειδικά εάν είναι VForce που έχουν μία προδιάθεση στο chipping).....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με μπουζι σε chappy
    από honda c50 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2013, 04:37
  2. Προβλημα με μπουζι σε Ηonda 50cc
    από Fotis12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2012, 18:04
  3. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 11:05
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2008, 23:30
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF