Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Jump Start

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136

    Jump Start

    Από τις πολλές περιπέτειες που είχα με το Villa εκεί περίπου στα τέλη της δεκαετίας του 80 για όσο καιρό το είχα και σαν μηχανάκι πόλης ,μία αλλά ίσως την πιο αστεία θα σας πω.Για μιά περίοδο είχα μείνει από μανιβέλλα ,ήταν γενικά παθητικές με ελατήριο εξωτερικό και καρέ από κακής ποιότητας μέταλλο.ΟΚ πιό νέοι τότε δούλευε jump start τι άλλο να κάνεις ? Ένα βράδυ λοιπόν ξεκινάω για άσκοπη βόλτα ευτυχώς μόνος ίσα ίσα όπως λένε και οι φίλοι εδώ μέσα να κάψω λίγη βενζίνη...Φτάνω κέντρο οκ κάθομαι πίνω κάτι λίγα και όταν όμως έρχεται η ώρα να φύγω ξεκινά πολύ ελαφριά ψιχάλα.Πω ρε πούστη με τη γλίτσα στην κολο-άσφαλτο jump start με την καμμία.Πως μου έρχεται η ιδέα για αναζήτηση στοάς στα κτήρια με τα μαγαζιά δεν θυμάμαι.Η παρέα όμως που με είδε να έρχομαι πάνω της και κυρίως άκουσε το Villa μέσα στην στοά της Σταδίου δεν θα το ξεχάσει ποτέ!

  2. #2
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Απογευματάκι, Ιούλιος πρίν από τέσσερα χρόνια . Ζέστη κι' έχω κανονίσει μετά της συμβίας μου να πάμε
    στό κέντρο (Πάτρα) γιά ψώνια. Πάω να βάλω μπρός την μοτό (BMW F650ST) αλλά τίποτα............ Τρρρρρρρρρ
    Τρρρρρρρ τρρρρρρρ και κατάλαβα.... μπαταρία. Στολισμένος με τα ''καλά'' μου ρούχα σκέφτομαι να μην
    χρησιμοποιήσω καλώδια αλλά ένα μικρό σπρωξιματάκι κι' εντάξει. Αλλωστε δεν είχα τον χρόνο να βγάζω σέλα
    καπάκι κλπ. Οπότε βάζω την κυρία BULMONT να σπρώξει.......

    Καβαλάω λοιπόν εγώ στην μοτό και δίνω διαταγή στην σύζυγο: -Σπρώξεεεεε....... τι να σπρώξη η μαύρη.....
    με τακούνι, τσάντα, κράνος........ ειναι και ίσωμα έξω από το σπίτι, ισα που τσούλησε λίγο η μοτό, πηδάω πάνω στην
    σέλλα .... τίποτα. Με δεύτερη ούτε που γύρισε ο τροχός, όταν άφησα τον συμπλέκτη......- Ρε γυναίκα λίγο πιό
    δυνατά, να πάρει η μηχανή περισσότερη φόρα.......

    46 - 47 κιλά η σύζυγος, και με αυτό το λίγο που έσπρωξε, είχε ήδη αναψοκοκκινίσει.........- Κάτσε να βγάλω το
    κράνος, μου λέει, γιατί έσκασα..... Βγάζει λοιπόν το κράνος, αρχίζει να σπρώχνει και σε είκοσι, τριάντα περίπου μέτρα
    καρφωτή δευτέρα και........μπράααααφ παίρνει μπροστά η μηχανή , σταματάω και ρίχνω ξερογκαζιές περιμένοντας
    την γυναίκα μου να έρθει να καβαλήσει και να φύγουμε.

    Μετά από δεύτερα συνειδητοποιώ πως κάτι δεν πάει καλά..... Πόσο χρόνο χρειάζεται γιά να έρθει η γυναίκα μου...
    Γυρίζω και κοιτάζω πίσω να δω τι κάνει και τα χάνω....... Ξάπλα, ανάσκελα στην άσφαλτο η γυναίκα μου, αλλού η τσάντα, αλλού το κράνος ....... ακίνητη........

    Ξεκαβαλάω και τρέχω πρός το μέρος της. Ταυτόχρονα, άρχισε κι' αυτή να σαλεύει........ Συνήλθε μετά από λίγο
    και μου είπε τι είχε συμβει (αν και το ειχα καταλάβει...) Εσπρωχνε την μηχανή, κρατώντας την σχάρα και με το μπράφ
    που πήρε μπρός και εκτινάχτηκε γιά λίγο η μηχανή, την τράβηξε απότομα, με αποτέλεσμα να την ''περιστρέψει'' και να
    την πετάξει στην άσφαλτο ανάσκελα, χτυπώντας το πίσω μέρος της κεφαλής, αποκτώντας δύο ράμματα, μιά διάσειση
    και εξανεμίζοντας και τις ύστατες ελπίδες μου πως θα γλιτώσω κάποτε απ' αυτήν.........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της MATSOLAS 610
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    25
    Τι μου θύμισες τώρα!! Η αντιπροσωπία των Villa ήταν στην στροφή Νέας Σμύρνης.
    Όταν πρωτοάνοιξε γύρω στο 1978 κάναμε ομαδική επισκεψη από το γυμνάσιο, και χαζεύαμε σαν χάνοι από την βιτρίνα. Ήταν τα πιο άγρια μηχανάκια που είχαμε δει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MATSOLAS 610 Προβολή μηνύματος
    Τι μου θύμισες τώρα!! Η αντιπροσωπία των Villa ήταν στην στροφή Νέας Σμύρνης.
    Όταν πρωτοάνοιξε γύρω στο 1978 κάναμε ομαδική επισκεψη από το γυμνάσιο, και χαζεύαμε σαν χάνοι από την βιτρίνα. Ήταν τα πιο άγρια μηχανάκια που είχαμε δει.
    Καλησπερίζω την "σειρούλα" μου για περισσότερα εδώ :

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128256

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    ............... πως κάτι δεν πάει καλά..... Πόσο χρόνο χρειάζεται γιά να έρθει η γυναίκα μου...
    Γυρίζω και κοιτάζω πίσω να δω τι κάνει και τα χάνω....... Ξάπλα, ανάσκελα στην άσφαλτο η γυναίκα μου, αλλού η τσάντα, αλλού το κράνος ....... ακίνητη........

    Ξεκαβαλάω και τρέχω πρός το μέρος της. Ταυτόχρονα, άρχισε κι' αυτή να σαλεύει........ Συνήλθε μετά από λίγο
    και μου είπε τι είχε συμβει (αν και το ειχα καταλάβει...) Εσπρωχνε την μηχανή, κρατώντας την σχάρα και με το μπράφ
    που πήρε μπρός και εκτινάχτηκε γιά λίγο η μηχανή, την τράβηξε απότομα, με αποτέλεσμα να την ''περιστρέψει'' και να
    την πετάξει στην άσφαλτο ανάσκελα, χτυπώντας το πίσω μέρος της κεφαλής, αποκτώντας δύο ράμματα, μιά διάσειση
    και εξανεμίζοντας και τις ύστατες ελπίδες μου πως θα γλιτώσω κάποτε απ' αυτήν.........


    Ρε τομάρι τι της έχεις κάνει της γυναικούλας τόσα χρόνια????? Και είναι ακόμα μαζί σου ρε κάθαρμα.

    Πολλά στη Μαντάμου Ξανθιά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος


    Ρε τομάρι τι της έχεις κάνει της γυναικούλας τόσα χρόνια????? Και είναι ακόμα μαζί σου ρε κάθαρμα.

    Πολλά στη Μαντάμου Ξανθιά.
    Μπας και είμαι αόρατος ρε παληκάρια ή απλά η Πάτρα μιλάει την δική της γλώσσα ...

  7. #7
    Είχα και εγώ την φαεινή ιδέα να κάνω jump start στη κηφισιά με χιόνι κάτω όταν το CB400 SF δεν έπαιρνε μπροστά με τίποτα...είπα οτι η κατηφόρα που κατεβαίνει στον ηλεκτρικό δίπλα απο το πάρκο είναι ιδανική...!

    χιονισμένος ο δρόμος κάτω και σε ένα κομμάτι απλά βρεγμένος...εκεί θα το σκάσω λέω... νόμιζα... μάλλον πάγος... γλίστρησε τόσο απαλά και αρμονικά... λες και έβλεπες τη λίμνη των κύκνων σε βροντίδι... εδώ που τα λέμε αν υπήρχε σε βιντεάκι θα ήταν γαμώ να παίζει στο backround η λίμνη των κύκνων και εγώ με το super four να κάνουμε πιρουέτες μέχρι τον ηλεκτρικό!


    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μπας και είμαι αόρατος ρε παληκάρια ή απλά η Πάτρα μιλάει την δική της γλώσσα ...
    Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει το θρεντ για Villa που μας παραπέμπεις με τη βροντιά στην οποία υποχρέωσε ο bulmont το γυναικάκι του.





    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μπας και είμαι αόρατος ρε παληκάρια ή απλά η Πάτρα μιλάει την δική της γλώσσα ...

    Ρε αρχηγέ άνοιξες ένα ''θρέντ'' γιά κάποιο συγκεκριμένο θέμα. Και πάνω σ' αυτό, έγραψα μιά
    προσωπική εμπειρία. Αν δεν γουστάρεις να γράφουμε κι' εμείς τις δικές μας ιστορίες, πές το μας
    να σου γράφουμε μόνο μπράβο και να στέλνουμε μπύρες........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει το θρεντ για Villa που μας παραπέμπεις με τη βροντιά στην οποία υποχρέωσε ο bulmont το γυναικάκι του.





    Καλημέρα σου φίλε ,δεν σε παραπέμπω σε κανένα θρεντ για Villa όπως βλέπεις επισυνάπτω την απάντηση σου στον Bulmont και σου γράφω ότι ακριβώς διάβασες δηλαδή στο θρεντάκι μου απευθύνεσαι μόνο σ' αυτόν ενώ πιστεύω θα έπρεπε και σε μένα.Να στο πω πιο απλά : είμαι ας πούμε στο γραφείο μου στη δουλειά και έχω επισκέπτες μπαίνεις εσύ και μιλάς μόνο στους επισκέπτες και όχι σε μένα,κάτι τέτοιο.Ο φίλος Bulmont το ξέρω με διαβάζει και τον ευχαριστώ.Εσύ απεναντίας παρ' ότι είσαι "σειρά" μου και με ΙΤ 490 δεν έχεις βρει τίποτα απ΄αυτά που έγραψα ενδιαφέρον κρίμα.Αυτά τα ολίγα από εμένα.

  11. #11
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σου φίλε ,δεν σε παραπέμπω σε κανένα θρεντ για Villa όπως βλέπεις επισυνάπτω την απάντηση σου στον Bulmont και σου γράφω ότι ακριβώς διάβασες δηλαδή στο θρεντάκι μου απευθύνεσαι μόνο σ' αυτόν ενώ πιστεύω θα έπρεπε και σε μένα.Να στο πω πιο απλά : είμαι ας πούμε στο γραφείο μου στη δουλειά και έχω επισκέπτες μπαίνεις εσύ και μιλάς μόνο στους επισκέπτες και όχι σε μένα,κάτι τέτοιο.Ο φίλος Bulmont το ξέρω με διαβάζει και τον ευχαριστώ.Εσύ απεναντίας παρ' ότι είσαι "σειρά" μου και με ΙΤ 490 δεν έχεις βρει τίποτα απ΄αυτά που έγραψα ενδιαφέρον κρίμα.Αυτά τα ολίγα από εμένα.
    παιρνω το θαρρος να πω τα εξης μιας και τυχαινει να ξερω τον vaska προσωπικα...
    καλε μου φιλε αν ειχες ανοιξει ενα thread με πολυ συγκεκριμενο αντικειμενο πχ τη ρυθμιση ενος αμορτισερ η μια ανακατασκευη και καποιοι ξεκιναγαν ασχετο διαλογο μεταξυ τους θα καταλαβαινα την αντιδραση σου.εδω μιλαμε ομως για μνημες,και τετοια ειναι αυτη που αναλωθηκαν τα δυο παλικαρια απο την πατρα.cool λοιπον ειδικα οταν αναφερεσαι σε παιδια που εχουν προσφερει εδω μεσα απο πολλα ποστα,με γνωσεις και συμβουλες(vaska).
    μπορει η εμπειρια σου να ειναι μεγαλη στους δυο τροχους,τα 36 μηνυματα που εχεις ομως στην πλατη προυποθετουν πιο ελαστικη αντιμετωπιση,δεν νομιζεις
    φιλικα και το εννοω

  12. #12
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Θα παρακαλούσα πολύ να μη χαλάμε τις καρδιές μας.

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    @ buckley

    Έτσι για την ιστορία, όταν ανοίγεις ένα θρέντ σε δημόσιο φόρουμ δεν κάνεις κουβεντούλα στο γραφείο σου αλλά στο παγκάκι της πλατείας με όλη την τσετία μαζεμένη. οπότε ο καθένας πετάει την μπούρδα του και αναλόγως γελάς ή τα παίρνεις.

    Ο τρόπος που έγραψες δεν έγινε κατανοητός ακόμα και σε αυτόν που ουσιαστικά απευθύνθηκες. (bulmont)

    Το ότι δεν έχω συμμετάσχει σε κανένα από τα θρεντ που άνοιξες, δεν σημαίνει ότι δεν τα διάβασα.

    Από μένα καλή καρδιά και τέλος εδώ, απλά αν δεν θέλεις να ξαναγράψω στα θρεντάκια σου, να γράφεις στον τίτλο "εκτός του vaska". Μη στεναχωριέσαι, θα επιβιώσω και χωρίς τα δικάσου θρεντ όπως κι εσύ χωρίς τα δικά μου σχόλια. Αν όμως παρ' αυτα περάσεις από Πάτρα θα χαρώ να σε γνωρίσω και να πιούμε έναν καφέ ανταλλάσσοντας διχρονολαδοϊστορίες.

    Σόρυ που άργησα ν' απαντήσω αλλά έψαχνα με την κόρη για ποδήλατο (όλα της αρέσουν ρπστμ)

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    @ buckley

    Έτσι για την ιστορία, όταν ανοίγεις ένα θρέντ σε δημόσιο φόρουμ δεν κάνεις κουβεντούλα στο γραφείο σου αλλά στο παγκάκι της πλατείας με όλη την τσετία μαζεμένη. οπότε ο καθένας πετάει την μπούρδα του και αναλόγως γελάς ή τα παίρνεις.

    Ο τρόπος που έγραψες δεν έγινε κατανοητός ακόμα και σε αυτόν που ουσιαστικά απευθύνθηκες. (bulmont)

    Το ότι δεν έχω συμμετάσχει σε κανένα από τα θρεντ που άνοιξες, δεν σημαίνει ότι δεν τα διάβασα.

    Από μένα καλή καρδιά και τέλος εδώ, απλά αν δεν θέλεις να ξαναγράψω στα θρεντάκια σου, να γράφεις στον τίτλο "εκτός του vaska". Μη στεναχωριέσαι, θα επιβιώσω και χωρίς τα δικάσου θρεντ όπως κι εσύ χωρίς τα δικά μου σχόλια. Αν όμως παρ' αυτα περάσεις από Πάτρα θα χαρώ να σε γνωρίσω και να πιούμε έναν καφέ ανταλλάσσοντας διχρονολαδοϊστορίες.

    Σόρυ που άργησα ν' απαντήσω αλλά έψαχνα με την κόρη για ποδήλατο (όλα της αρέσουν ρπστμ)

    Τελειώνω και εγώ μ' αυτό οι tete a tete ζωντανές κουβέντες ήταν είναι και θα είναι πάντα προτιμότερες των ηλεκτρονικών ειδικά για εμάς που μεγαλώσαμε και σε εποχή χωρίς pc και κινητά.Φίλε Ispiros σε παρακολουθώ φανατικά στις ανακατασκευές αλλά επέτρεψέ μου ,προέρχομαι από μια γενιά που σέβεται λίγο παραπάνω σε σχέση με το τι βλέπω σήμερα και αν κάποιον προσέβαλλα δεν έγινε ηθελημένα το ότι είμαι φρέσκος στην ηλεκτρονική σας παρέα δεν χρειάζεται σαν επιχείρημα αν με πιάνεις.Φίλε Vaska κρατάω την πρόσκληση για Πάτρα (θα μου έχεις και τον Bulmont μαζί πιστεύω) φυσικά αν ανέβεις εσύ Αθήνα ισχύουν τα ίδια από εμένα.Αυτά και αρκετά ζάλισα τα υπόλοιπα παιδιά που περιμένουν να διαβάσουν κάτι ενδιαφέρον.

  15. #15
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Εντάξει λοιπόν η διάφορα θα λυθεί με τσικουδιά στην υπογα κερνάω εγω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Jump start, η εναλλακτική ερμηνεία.
    από vaska στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 08:10
  2. Jump start (?????)
    από koufou στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2012, 22:49
  3. Bangy Jumping 4-5 Iουνίου Ισθμός!!!
    από Tropeas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 116
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 01:58
  4. ΗΟΤ Start Button
    από dukeandthecity στο forum KTM
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2006, 09:35
  5. How Tsunami Started
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF