Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Βοήθεια:λαδώνει συνέχεια το μπουζί.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2012
    Μηνύματα
    20

    Βοήθεια:λαδώνει συνέχεια το μπουζί.

    Γεια σας δεν ξερω αν βρίσκομαι στην σωστη κατηγορία.
    Το πρόβλημα μου είναι το εξής,αν μπορέσει καποιος να με βοηθήσει.Λοιπόν πήρα ενα Typhoon 125cc πρίν μία βδομάδα και ενώ στην αρχή ολα καλα ολα τέλεια,μια μέρα εντελώς ξαφνικα δεν έπαιρνε μπρος(ούτε μίζα ούτε μανιβέλα).Τελοσπάντων βλεπω την βενζινη μια χαρα..λάδη είχε βαλει πριν κανα 5ημερο το παιδί που μου το πουλησε...οπότε το παώ σε ενα μάστορα στην γειτονια μου..Το παιδεύει αυτος λιγο μιζα μανιβέλα και ξανα και ξανα παίρνει και φεύγω..κανω καναδυο βόλτες το τρέχω λιγο να ξεμπουκωσει και ολα καλα...πριν απο δυο μέρες ομως ξεκιναω να παω στην σχολη μου και τελειώνοντας το μαθημα παω να βαλω μπρος και τιποτα.Το παω σε ενα μαστορα εκει κοντά και μου λεει ειναι το μπουζι..εχει λαδώσει.μου το αλλάζει παιρνει μπρος ολα μια χαρα..Σημερα παλι τα ιδια μου λειτουργουσε κανονικα το σβηνω και μετα απο καμια ωρα που πηγα να το βάλω μπρος τπτ νεκρό το μηχανακι..το παω παλι σε εκεινο το μαστορα μου λεει παλι το μπουζι εχει λαδώσει...μου βάζει ενα καινουργιο μου το βαζει μπρος και ολα κομπλε...δεν προλαβε να περασει μια ωρα παω να κανω μια δουλεια 5 λεπτων και με το που παω να το βάλω μπρος τπτ..νεκρο το μηχανακι...το παω στο μαστορα λεει η ηλεκτρονικη φτέει...Μου λεει αστο μου αν θες και ελα αυριο θα στο εχω κανει..Πέρνω τηλέφωνο το παιδί που μου το πουλισε και μου λεει μην το αφησεις ασε να ερθω να το δω και αν οντως χρειαζεται αλλαγμα θα την πληρωσω εγω την ηλεκτρονικη..Τελοσπάντων επειδη ομως εγω δεν μπορουσα να το αφησω ετσι το ανοιξα εβγαλα το μπουζι και ειδα οτι ηταν παλι λαδωμένο.Η αληθεια είναι οτι πιθανότατα φταίω και εγω γιατι δεν το τρέχω και παρα πολυ το μηχανακι..Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται μεσα σε μια ωρα να λαδωσει ξανα το μπουζι και να μην παίρνει μπρος με τπτ..καμια ιδεα,βοήθεια?
    Υ.Γ. Αν και είμαι αρκετά ασχετως απο μηχανάκια,είχα μεριμνήσει και πριν το παρω το εκανα έλεγχο σε ένα γνωστό μου μαστορα.Απλα δεν μπόρεσα σημερα που έγινε αυτο να το παω..Κατι το οποιο ηθελα να ρωτησω πανω στο λαδωμα του μπουζι.Υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι τετοιο εξαιτιας νωθευμενης βενζινης η κατι τετοιο...γιατι τωρα που το σκεφτομαι και τις δυο φοες ειχα βαλει απο το ιδιο βενζιναδικο..

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δες την κατανάλωση λαδιού στο δοχείο γιατί μάλλον η αντλία τάχει παίξει εντελώς...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2012
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δες την κατανάλωση λαδιού στο δοχείο γιατί μάλλον η αντλία τάχει παίξει εντελώς...
    Αυτο πως το βλεπω φιλε μου?Σορρυ για την ερωτηση απλα δεν ειμαι καθολου γνωστης...επισης να ρωτησω και κατι αλλο οταν εχει λαδωσει το μπουζι αν το βγαλω το καθαρισω και το καψω λιγο λειτουργει μετα κανονικα η πρεπει να παω για αλλαγη κατευθειαν...?

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Το μπουζί θα δουλέψει κανονικά, αν δεν έχει βραχυκυκλώσει..

    Το ζήτημα είναι αν το μπουζί είναι λαδωμένο από περίσσεια λαδιού στο μίγμα ή από πολύ πλούσιο μίγμα..??

    Στην πρώτη περίπτωση βλέπεις την τρόμπα λαδιού (πρέπει να έχει κολλήσει ανοιχτή)..

    Στην δεύτερη, ψάχνεσαι σε καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική..

    Το μηχανάκι, όταν δουλεύει με καινούριο μπουζί, πάει κανονικά ή ψιλοσέρνεται ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της HERCAKOS
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    167
    λαδι βαζεις στο μεικτη η κατευθειαν μαζι με την βενζινα?

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HERCAKOS Προβολή μηνύματος
    λαδι βαζεις στο μεικτη η κατευθειαν μαζι με την βενζινα?
    Αν έκανε μίξη στο τεπόζιτο, τότε σύμφωνα με τα λέγομενά του:
    "λάδη είχε βαλει πριν κανα 5ημερο το παιδί που μου το πουλησε" και "και τις δυο φοες ειχα βαλει απο το ιδιο βενζιναδικο" το μηχανάκι έπρεπε να έχει κολλήσει προ πολλού..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2012
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το μπουζί θα δουλέψει κανονικά, αν δεν έχει βραχυκυκλώσει..

    Το ζήτημα είναι αν το μπουζί είναι λαδωμένο από περίσσεια λαδιού στο μίγμα ή από πολύ πλούσιο μίγμα..??

    Στην πρώτη περίπτωση βλέπεις την τρόμπα λαδιού (πρέπει να έχει κολλήσει ανοιχτή)..

    Στην δεύτερη, ψάχνεσαι σε καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική..

    Το μηχανάκι, όταν δουλεύει με καινούριο μπουζί, πάει κανονικά ή ψιλοσέρνεται ..??
    Κανονικα παει απλα επειδη συνηθως οταν μ βαζουν καινουριο μπουζι απο τις πολλες προσπαθειες που εχω ηδη κανει να το αναψω ειναι λιγο μπουκομενο οταν παω να ανοιξω λιγο το γκαζι κοβει λιγο αλλα μετα ολα κανονικα...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2012
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HERCAKOS Προβολή μηνύματος
    λαδι βαζεις στο μεικτη η κατευθειαν μαζι με την βενζινα?
    Στον μικτη οχι κατευθειαν στο ντεποζιτο της βενζινης...

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Skipper03 Προβολή μηνύματος
    Κανονικα παει απλα επειδη συνηθως οταν μ βαζουν καινουριο μπουζι απο τις πολλες προσπαθειες που εχω ηδη κανει να το αναψω ειναι λιγο μπουκομενο οταν παω να ανοιξω λιγο το γκαζι κοβει λιγο αλλα μετα ολα κανονικα...
    Μάστορας δεν είμαι αλλά δεν την κόβω για ηλεκτρονική την δουλειά..

    Αν τα μπουζί που βάζεις είναι του σωστού τύπου και έχουν το σωστό διάκενο, λάδωμα σε τέτοιο βαθμό μόνο από χαλασμένη τρόμπα λαδιού μπορεί να γίνεται..

    Δεν έχω ιδέα από το μηχανάκι σου, αλλά λογικά η τρόμπα θα πρέπει να βρίσκεται στην άκρη της δεύτερης ντίζας του γκαζιού..
    Αν ανοίξεις το καπάκι της, μπορείς να διαπιστώσεις αν κινείται με το άνοιγμα και το κλείσιμο του γκαζιού - χωρίς αυτό να εξασφαλίζει ότι αν κινείται δουλεύει σωστά..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της HERCAKOS
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μάστορας δεν είμαι αλλά δεν την κόβω για ηλεκτρονική την δουλειά..

    Αν τα μπουζί που βάζεις είναι του σωστού τύπου και έχουν το σωστό διάκενο, λάδωμα σε τέτοιο βαθμό μόνο από χαλασμένη τρόμπα λαδιού μπορεί να γίνεται..

    Δεν έχω ιδέα από το μηχανάκι σου, αλλά λογικά η τρόμπα θα πρέπει να βρίσκεται στην άκρη της δεύτερης ντίζας του γκαζιού..
    Αν ανοίξεις το καπάκι της, μπορείς να διαπιστώσεις αν κινείται με το άνοιγμα και το κλείσιμο του γκαζιού - χωρίς αυτό να εξασφαλίζει ότι αν κινείται δουλεύει σωστά..

    +113213

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2012
    Μηνύματα
    20
    Οκ φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ θα δω αυτο που μου ειπες...απλα δυστυχως αυτη τη στιγμη το μηχανακι δεν μπορω να το βαλω μπρος ουτε με μιζα ουτε με μανιβελα...λες αν παω να βαλω αλλο μπουζι να μπρορεσω να το βαλω μπρος?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της HERCAKOS
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    167
    ναι

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Skipper03 Προβολή μηνύματος
    Οκ φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ θα δω αυτο που μου ειπες...απλα δυστυχως αυτη τη στιγμη το μηχανακι δεν μπορω να το βαλω μπρος ουτε με μιζα ουτε με μανιβελα...λες αν παω να βαλω αλλο μπουζι να μπρορεσω να το βαλω μπρος?
    Δεν χρειάζεται να το βάλεις μπροστά για να δεις την αντλία ..
    (το άνοιγμά της ελέγχεται μηχανικά από την ντίζα)

    Και πριν το βάλεις μπροστά, βγάλε το μπουζί και ρίξε αρκετές μανιβελιές με κλειστό το γκάζι να "ξεμπουκώσει" ο κύλινδρος..

    Αφού στεγνώσει η κεφαλή εξωτερικά, βάλε το μπουζί στην πίπα και ακούμπησε το κάτω μέρος του σε ένα καθαρό μεταλλικό σημείο του κυλίνδρου. Μιζάρισε και παρατήρησε αν βλέπεις σπινθήρα στο διάκενο.. Αν δεις έστω και κάτι αμυδρό γαλαζοκίτρινο πράγμα, το μπουζί είναι Ο.Κ.
    (καλύτερα να το κρατάς από την πίπα με κάποιο λαστιχένιο γάντι, αλλιώς μπορεί ξαφνικά να έχεις ανεξηγητη σεξουαλική διέγερση.. .
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της HERCAKOS
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    (καλύτερα να το κρατάς από την πίπα με κάποιο λαστιχένιο γάντι, αλλιώς μπορεί ξαφνικά να έχεις ανεξηγητη σεξουαλική διέγερση.. .


  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HERCAKOS Προβολή μηνύματος
    Μην το σκέφτεσαι λέμεεεεεεεεε...

    Άμα γουστάρεις τρελίτσες στο γκαράζ, το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο..!!!

    (αν είσαι υπερβολικά γουσταρλής, μπορείς να κουβαλήσεις το μηχανάκι στην κρεβατοκάμαρα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Duke
    από poker01joker στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2009, 23:36
  2. Βοήθεια σχετικά με το eBay!?
    από extremist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2009, 11:42
  3. Τι μας δείχνει η κατάσταση από το μπουζί μας?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2007, 14:37
  4. Είναι καλό αυτό το μπουζί?
    από SF στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 10:33
  5. Τι θέλει να μου πει αυτό το μπουζί ?
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 18:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF