Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: βοήθεια για επιλογή μοτοσυκλέτας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2012
    Μηνύματα
    3

    βοήθεια για επιλογή μοτοσυκλέτας

    ήρθε η ώρα να αφήσω το scooter καθώς οι διαδρομές που κάνω πλέον είναι σε ανοιχτό δρόμο κι όχι στην πόλη και έχω πέσει σε δίλημα, για την ακρίβεια έχω καταλλήξει σε 5 μηχανές (με βάση το γούστο, την οικονομία, τη χρήση και άλλους υποκειμενικούς παράγοντες) και χρειάζομαι τη βοήθεια εμπειρότερων οδηγών για να καταλλήξω. Θα κοιτάξω μάλλον για καινούρια και θα δώσω το δικό μου sym gts 300. οι πέντε υποψήφιες είναι :
    1. Honda nc 700x
    2. BMW g 650 gs
    3. Aprillia pegaso strada 650
    4. Yamaha xj6 diversion
    5. Kawasaki er-6n

    ξέρω οτι οι 2 τελευταίες είναι διαφορετικές σε φιλοσοφία αλλά μου αρέσουν, και παρακαλώ μη μου βάλετε κι άλλες επιλογές, μία από αυτές τις 5 νομίζω κάνει.
    ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    το πρώτο αφαίρεσέ το καθότι μόλις βγηκε και καλό είναι να περιμένεις να δεις τι παιδικές ασθένειες θα βγάλει (στα χέρια των άλλων)

    το δεύτερο είναι μπεμβέ, όχι ευχαριστώ (αν και δεν έχω ακούσει κάτι)

    το τρίτο είναι απρίλια και αυτό φτάνει για να μην ασχοληθείς

    για τα τζαπάνια (αλλά και για τα παραπάνω) ας πουν αυτοί που τα έχουν..... βέβαια είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος που να βγάλει το μηχανάκι του ρημάδι (ακόμα και αν είναι).....

    προσωπικές μου απόψεις πάντα

  3. #3
    για το honda θα συμφωνησω...αστο λιγο να κυκλοφορησει κ βλεπεις...
    αν θα κινησε αρκετα εθνικη κ απλωτες διαδρομες μα καλες ταχυτητες απεφυγε το μονοκυλινδρα.
    οχι γιατι θα παθουν κατι αλλα γιατι τα αλλα θα κινουνται πιο ανετα.
    το er το εχει ενας φιλος το προηγουμενο κ ειναι αλεξισφαιρο......
    το yamaha δεν ξρρω...
    το bmw ε....
    το αλλο πιο ειπαμε οτι ειναι?

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    πηγαινε για το γιαμαχα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Εγώ θα διαφωνήσω με τους παραπάνω και σου έλεγα να πας για το NC700Χ.

    Παιδικές ασθένειες? Honda είναι, όχι KTM! Αααααν βγάλει κάτι (που δεν θα βγάλει) θα σε καλύψει η εγγύηση.

    Επιπλέον έχεις κατανάλωση που τα άλλα δεν την βλέπουν ούτε με το κιάλι, και σούπερ πρακτικότητα.

    Και το diversion βέβαια και το er6 βέβαια δεν είναι άσχημα.

    Ότι πάρεις πάντως κοίτα να έχει ABS.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    ....
    Ότι πάρεις πάντως κοίτα να έχει ABS.
    πολλά++++ θα σε βγάλει από πολλές δυσάρεστες εκπλήξεις..

    Φίλος που έχει το Xj6 είναι αρκετά ευχαριστημένος και μετά από μερικά χλμ που έκανα με το συγκεκριμένο μηχανάκι μόνο καλά έχω να πώ.. ευκολοοδήγητο , καλή κατανάλωση και επιδόσεις που δε σε τρομάζουν.
    παρ'όλα αυτά προτιμώ το ER-6N καθώς είναι λίγο πιο ποιοτικό κυρίως στα πλαστικά του μέρη, τώρα αέρα θα φάς και στα δύο με το τελευταίο να υστερεί σημαντικά μετά τα 120 στο θέμα της κάλυψης του σώματός σου.. όπως και να έχει είναι διαφορετικά μηχανάκια αν και απευθυνονται σε ίδια χρήση..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    εφοσον κοιτας το diversion θα ηταν λογικο να παραθεσεις το er6-f που ειναι και πανεμορφο.

    Απορριπτω τα bmw και aprillia λογω ενος κυλινδρου που ειανι κυριως για αστικη χρηση. Ισως και λογω μαρκας δε μου γεμιζουν το ματι διοτι πολλα παιζουν με την αξιοπιστια τους.


    Θεωρω καλη επιλογη το nc 700 και επειδη ειναι honda πιστευω οτι θα ειναι αξιοπιστο και δε θα σε τρεξει στο συνεργειο περα απο τα προβλεπομενα σερβις. δεν εχει επιδοσεις και αισθηση μηχανης ομως, ειναι πιο σκουτεροειδης ο χαρακτηρας του καθως ο κινητηρας ειναι αστροφος εντελως. Οι περισσοτεροι παιρνουμε μηχανη και για τις συγκινησεις που προσφερει. Αν δενε ισαι τετοιος τυπος τοτε παρε το nc700 και θα νταμηφθεις απο την καταναλωση.

    Για το diversion ξερω οτι ειναι ενα φθηνο fazer. Αριστη αξιοπιστια, ευκολη οδηγηση, μετρια περιφερειακα. Αν το πιεσεις και αρχισεις να το ψαχνεις θα θες κατι καλυτερο. Το καλο ειανι οτι το βρισκεις φθηνα με abs.

    Για το er6 εχω να πω καλα λογια. Το χω οδηγησει, εχω και φιλο που το σκιζει καθε βδομαδα στην πιστα. Απλα αριστο. Η καταναλωση του μονο δνε ειναι τοσο χαμηλη οσο διατεινονται καποιοι, ομως ειναι καλοστημενο-ποιοτικο-ελαφρυ μηχανακι που θα σε καλυψει ειτε σε χαλαρες ειτε σε γρηγορες βολτες. Προσωπικα θα προτιμουσα το f παρολο που ειναι πιο αντιερμπορικο , παντα με abs.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Φιλε kostatsio,καταρχας,πριν επιλεξεις το μοντελο που θες εγω θα σου λεγα και κατι αλλο,μιας και ακομα η αγορα εχει μεταχειρισμενα(σε παρα πολυ καλη κατασταση,τουλαχιστον σε οτι αφορα τα ιαπωνικα που ανεφερες),αν λεω αν καταληξεις ειτε στο καβα ειτε στο γιαμα,περνα και μια βολτα απο car.gr-aggeliopolis κτλ,(για το χοντα δεν νομιζω),ετσι θα γλυτωσεις αρκετα λεφτα και στην ουσια θα εχεις ενα μηχανακι που ειναι χαρτι.Συμφωνω και επαυξανω περι της συμβουλης για το abs.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα διαφωνήσω με τους παραπάνω και σου έλεγα να πας για το NC700Χ.

    Παιδικές ασθένειες? Honda είναι, όχι KTM! Αααααν βγάλει κάτι (που δεν θα βγάλει) θα σε καλύψει η εγγύηση.

    Επιπλέον έχεις κατανάλωση που τα άλλα δεν την βλέπουν ούτε με το κιάλι, και σούπερ πρακτικότητα.

    Και το diversion βέβαια και το er6 βέβαια δεν είναι άσχημα.

    Ότι πάρεις πάντως κοίτα να έχει ABS.
    +700..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Κι εγώ προτείνω το Honda.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια
    από thanos23 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 15:46
  2. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  3. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16
  4. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF