Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 81

Θέμα: Αλλαγή λαδιών γενικά. Κάθε πότε;

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Όταν φτιάχνονται 10 σχεδόν ίδια manual για 10000 μηχανές οι οποίες χρησιμοποιούνται από 10000 διαφορετικούς ανθρώπους σε 50 διαφορετικές χώρες επίτρεψέ μας να είμαστε λίγο επιλεκτικοί ή τουλάχιστον λίγο επιφυλακτικοί με την συντήρησή μας.Προσωπικά,βλέπω μεγάλες διαφορές στην συχνότερη συντήρησή μου από ό,τι προτείνει το manual.Πραγματικά,δεν θα ήθελα να σκεφτώ τι θα γινόταν αν άφηνα τα λάδια μέσα 10κ χλμ όπως προτείνει η yamaha.
    Iσως νομίζεις οτι τα manual φτιάχνονται με copy paste αλλά δεν είναι έτσι.
    Το οτι το λάδι δεν είναι κατάμαυρο μπορεί για σένα να είναι σωστό κριτήριο για το αν θέλουν αλλαγή τα λάδια, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι.
    Αν ξαναδιαβάσεις την απάντησή σου παραπάνω θα δείς οτι φάσκεις και αντιφάσκεις. Απο την μια δεν αφήνεις τα λάδια 10.000 χλμ γιατί σου φαίνονται πολλά, κι απ την άλλη προτείνεις να μην αλλάζει κάποιος τα λάδια του κάθε χρόνο ασχέτως χλμ.

    Εγώ πάντως δεν θα παρότρυνα κάποιον να μην αλλάξει τα λάδια στον κινητήρα του στους 12 μήνες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ βρίσκω ενδιαφέρον το γεγονός οτι ο καθένας τελικά κάνει οτι του αρέσει ασχέτως τι λέει το manual.
    Οταν τον βολέυει το manual το ακολουθεί αλλά όταν δεν τον βολεύει τότε δεν ξέρει ο κατασκευαστής και ξέρει ο μηχανικός της γειτονιάς.
    Συμφωνώ μαζί σου.
    Όμως φταίνε και οι εταιρίες.
    Στο SH300 του 2016 που φοράει το ίδιο φίλτρο αέρα με του 2011 διπλασίασαν τα χιλιόμετρα που προτείνουν την αλλαγή του.

    Το ίδιο έκαναν και με τα λάδια. Στα 12.000 αντί στα 6.000 στο παλιό.
    Τα ίδια λάδια για σχεδόν τον ίδιο κινητήρα.

    Τί κάνουμε εδώ?
    Και υπόψιν ότι πολλοί παλιοί τα άλλαζαν κάθε 3.000 στο παλιό για συχνότερα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Iσως νομίζεις οτι τα manual φτιάχνονται με copy paste αλλά δεν είναι έτσι.
    Το οτι το λάδι δεν είναι κατάμαυρο μπορεί για σένα να είναι σωστό κριτήριο για το αν θέλουν αλλαγή τα λάδια, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι.
    Αν ξαναδιαβάσεις την απάντησή σου παραπάνω θα δείς οτι φάσκεις και αντιφάσκεις. Απο την μια δεν αφήνεις τα λάδια 10.000 χλμ γιατί σου φαίνονται πολλά, κι απ την άλλη προτείνεις να μην αλλάζει κάποιος τα λάδια του κάθε χρόνο ασχέτως χλμ.

    Εγώ πάντως δεν θα παρότρυνα κάποιον να μην αλλάξει τα λάδια στον κινητήρα του στους 12 μήνες.
    Αρχικά δεν είπα να μην είναι κατάμαυρο,είπα να είναι πορτοκαλί.Δεύτερον,δεν κατάλαβα πως αντιφάσκω.10000 χλμ δουλεμένα τα λάδια και 1 χρόνο με τα λάδια δουλεμένα 1500 χλμ είναι το ίδιο για σένα;

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Αρχικά δεν είπα να μην είναι κατάμαυρο,είπα να είναι πορτοκαλί.Δεύτερον,δεν κατάλαβα πως αντιφάσκω.10000 χλμ δουλεμένα τα λάδια και 1 χρόνο με τα λάδια δουλεμένα 1500 χλμ είναι το ίδιο για σένα;

    Δεν έγραψα πουθενά οτι είναι το ίδιο, δεν ξέρω απο που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.
    Εγώ προσωπικά δεν αφήνω λάδια 10.000 χλμ, σε μοτο που βάζω ημισυνθετικά τα αλλάζω στις 5000, σε μοτο που βαζω ορυκτέλαια τα αλλάζω στις 3000.
    Σε μοτο που δεν κινείται τα αλλάζω στο 12μηνο κι άς εχει και 500 χλμ.
    Δεν θα πω εγώ σε κάποιον τι να κάνει με τα λάδια του κινητήρα του, αυτό το λέει ο κατασκευαστής. Αν δεν θέλεις να το ακολουθείς, μην το κάνεις αλλά μην παροτρύνεις κι άλλους χρησιμοποιώντας επιχειρήματα που δεν ισχύουν.

    Τα λάδια οξειδώνονται κι ας ειναι και πορτοκαλί και κόκκινα και οτι χρώμα θέλεις. Οταν το λάδι οξειδώνεται με τον καιρό λόγω επαφής με το οξυγόνο, αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του κι ας μην αλλάζει χρώμα.
    Αν συνηθίζεις να τα αφήνεις μέσα στον κινητήρα πάνω απο χρόνο μετά όταν αλλάζεις λάδια και μένει μέσα μια ωραία μούργα που δεν βγαίνει ποτέ μην σου φανεί περίεργο.
    Το οτι δεν την βλέπεις δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει, κάθεται μεσα στο καρτερ και δεν βγαίνει ποτέ αν δεν το ανοίξεις. Μετά βάζεις ένα ωραίο συνθετικό λάδι με καθαριστικά κλπ και αρχίζει και διαλύεται η μούργα και κυκλοφορεί ωραιότατα μέσα στον κινητήρα σου.

    Αυτα απο μένα πάνω στο θέμα κι ας κάνει ο καθένας οτι νομίζει.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 13/11/2018 στις 12:08.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Τα λάδια οξειδώνονται πιο γρήγορα όταν είναι ζεστά,ανακατεύονται και ανανεώνεται το οξυγόνο μέσα στον κινητήρα.


    Οπότε αν είναι να συγκρίνουμε λάδια με 1500χλμ ή με 10.000 στο χρόνο, τα δεύτερα είναι 10 φορές χειρότερα απο τα πρώτα.

  6. #36
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Αχχχχ Oldman και rein που σας χρειάζεται...περασμένα μεγαλεία...λετε αμα γραψω τη φραση ''TORCO ειναι καλα?τα αφηνουμε 1 χρονο ανετα στο μοτερ''?να εμφανιστει απο καπου??
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Οι κατασκευαστες λιπαντικων δινουν χρονικα ορια ειδικα στα συνθετικα λογω των προσθετων που εχουν μεσα

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Οι κατασκευαστες λιπαντικων δινουν χρονικα ορια ειδικα στα συνθετικα λογω των προσθετων που εχουν μεσα
    Επίσης κοροϊδεύουν για λόγους μαρκετινγκ. Το έγραψα παραπάνω για τη HONDA με παράδειγμα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν έγραψα πουθενά οτι είναι το ίδιο, δεν ξέρω απο που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.
    Εγώ προσωπικά δεν αφήνω λάδια 10.000 χλμ, σε μοτο που βάζω ημισυνθετικά τα αλλάζω στις 5000, σε μοτο που βαζω ορυκτέλαια τα αλλάζω στις 3000.
    Σε μοτο που δεν κινείται τα αλλάζω στο 12μηνο κι άς εχει και 500 χλμ. Σ
    Δεν θα πω εγώ σε κάποιον τι να κάνει με τα λάδια του κινητήρα του, αυτό το λέει ο κατασκευαστής. Αν δεν θέλεις να το ακολουθείς, μην το κάνεις αλλά μην παροτρύνεις κι άλλους χρησιμοποιώντας επιχειρήματα που δεν ισχύουν.

    Τα λάδια οξειδώνονται κι ας ειναι και πορτοκαλί και κόκκινα και οτι χρώμα θέλεις. Οταν το λάδι οξειδώνεται με τον καιρό λόγω επαφής με το οξυγόνο, αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του κι ας μην αλλάζει χρώμα.
    Αν συνηθίζεις να τα αφήνεις μέσα στον κινητήρα πάνω απο χρόνο μετά όταν αλλάζεις λάδια και μένει μέσα μια ωραία μούργα που δεν βγαίνει ποτέ μην σου φανεί περίεργο.
    Το οτι δεν την βλέπεις δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει, κάθεται μεσα στο καρτερ και δεν βγαίνει ποτέ αν δεν το ανοίξεις. Μετά βάζεις ένα ωραίο συνθετικό λάδι με καθαριστικά κλπ και αρχίζει και διαλύεται η μούργα και κυκλοφορεί ωραιότατα μέσα στον κινητήρα σου.

    Αυτα απο μένα πάνω στο θέμα κι ας κάνει ο καθένας οτι νομίζει.
    Που φάσκω και αντιφάσκω δεν μου είπες.Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις,γι'αυτό κι εγώ εξέφρασα εξαρχής αυτό που πιστεύω,δεν είναι κακό να διαφωνούμε.Είπα κάποια πράγματα και έφερες λανθασμένη αντίρρηση σε 2(πάντα σύμφωνα με αυτά που πιστεύω εγώ λανθασμένη).Για αυτά τα 2 και μόνο μιλάμε.Δεν είπα κάπου ότι δεν πρέπει να είναι το λάδι μαύρο είναι το 1,στο οποίο και δεν απάντησες.

    "φάσκεις και αντιφάσκεις. Απο την μια δεν αφήνεις τα λάδια 10.000 χλμ γιατί σου φαίνονται πολλά, κι απ την άλλη προτείνεις να μην αλλάζει κάποιος τα λάδια του κάθε χρόνο ασχέτως χλμ." είπα εγώ πουθενά ασχέτως χλμ;

  10. #40
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Που φάσκω και αντιφάσκω δεν μου είπες.Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις,γι'αυτό κι εγώ εξέφρασα εξαρχής αυτό που πιστεύω,δεν είναι κακό να διαφωνούμε.Είπα κάποια πράγματα και έφερες λανθασμένη αντίρρηση σε 2(πάντα σύμφωνα με αυτά που πιστεύω εγώ λανθασμένη).Για αυτά τα 2 και μόνο μιλάμε.Δεν είπα κάπου ότι δεν πρέπει να είναι το λάδι μαύρο είναι το 1,στο οποίο και δεν απάντησες.

    "φάσκεις και αντιφάσκεις. Απο την μια δεν αφήνεις τα λάδια 10.000 χλμ γιατί σου φαίνονται πολλά, κι απ την άλλη προτείνεις να μην αλλάζει κάποιος τα λάδια του κάθε χρόνο ασχέτως χλμ." είπα εγώ πουθενά ασχέτως χλμ;
    Ναι το είπες.

    Εγραψες:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ θα ταχθώ υπέρ του 2ου μάστορα,χωρίς να έχω δει τα λάδια βέβαια.Αν έλυνα την βίδα και έπεφταν 5-10 σταγόνες πορτοκαλί λαδιού εε δεν πρόκειται να τα άλλαζα και θα τα χρησιμοποιούσα διακεκομμένα για μερικά χλμ ακόμα.Ας μην είμαστε υπερβολικοί.Άλλοι κάνουν 10κ χλμ σε 6 μήνες με τα ίδια λάδια και άλλοι σε 10 χρόνια.Εε δεν πιστεύω πως στην 2η περίπτωση θα χρειαζόντουσαν 10 αλλαγές λαδιού.

    Προσωπικά,αλλάζω λάδια στις 2.5-3 χιλιάδες χλμ στο xt.Τσεκάρω λαδάκι κάθε 500-1000χλμ και όταν το δω να έχει μαυρίσει ή όταν θερμαίνεται υπερβολικά χωρίς λόγο σουτ τα λάδια.
    Απο την μια δεν πιστεύεις οτι χρειάζονται 10 αλλαγές λαδιού σε 10 χρόνια όπως λέει ο κατασκευαστής αλλά απ την άλλη αλλάζεις τα λάδια σε λιγότερα χλμ απ οτι λέει ο κατασκευαστής.
    Αυτό εννοούσα όταν έγραψα οτι φάσκεις και αντιφάσκεις, μεταφράζεις τις οδηγίες του manual όπως νομίζεις εσυ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ναι το είπες.

    Εγραψες:



    Απο την μια δεν πιστεύεις οτι χρειάζονται 10 αλλαγές λαδιού σε 10 χρόνια όπως λέει ο κατασκευαστής αλλά απ την άλλη αλλάζεις τα λάδια σε λιγότερα χλμ απ οτι λέει ο κατασκευαστής.
    Αυτό εννοούσα όταν έγραψα οτι φάσκεις και αντιφάσκεις, μεταφράζεις τις οδηγίες του manual όπως νομίζεις εσυ.
    Μα εγώ έχω thumper,όχι fazer.Εμπειρικά έχω δει ότι τα λάδια μου θέλουν πέταμα μετά από 2.5-3κ χλμ.Τι να κάνω; Να τα αφήσω μέσα; Αντίστοιχα,αν είχα το ίδιο μηχανάκι και το οδηγούσα σαν αγγελούδι μια φορά στο τόσο και μέσα σε έναν χρόνο έκανα 1500 χλμ,χωρίς να εμφανιστούν τα ίδια σημάδια που εμφανίζονται σε 6 μήνες και 2.5-3κ που κάνω τώρα,εε δεν υπήρχε περίπτωση να άλλαζα τα λάδια.Ειδικά αν ήταν πορτοκαλί(πορτοκαλί βγαίνουν μαμά έτσι,όχι μπλε,κόκκινα ή ό,τι άλλο είπες παραπάνω).

    Και για να το ξεκαθαρίσουμε.Δεν το είπα.Εσύ νόμιζες ότι το υποννόησα.Εγώ είπα ότι σε 10 χρόνια με λίγα χλμ θα άλλαζα λιγότερες από 10 φορές λάδια.Τώρα αυτές θα'ταν 8; Θα'ταν 5; Δεν θα μάθουμε ποτέ λογικά,γιατί κάνω αρκετά χλμ.Στην συνέχεια είπα ότι δεν ακολουθώ το manual στις δικές μου αλλαγές λαδιού.Άρα και στις 2 περιπτώσεις δεν ακολουθώ το manual,την μια υποθετικά την άλλη πρακτικά.Που φάσκω και που αντιφάσκω; Αν εννοείς φάσκω την μια ότι είμαι λάσκα στην θεωρία και λέω "αλλάξτε λάδια όποτε γουστάρετε κλαιν" και στην πράξη αντιφάσκω και λέω "εε εγώ είμαι παραπάνω από τυπικός,το μηχανάκι μου είναι χαρτί,αλλάζω λάδια κάθε 2.5-3κ χλμ" πραγματικά θέλει πολύ φαντασία για να θεωρήσεις ότι έχω κάποιον απότερο σκοπό να χαλάσω μηχανάκια ή κάτι τέτοιο.Δεν θα κάτσω να σου ορκιστώ στην βίβλο ότι σε περίπτωση που έκανα λίγα χλμ με το δικό μου μηχανάκι θα ακολουθούσα αυτό που είπα ότι θα έκανα θεωρητικά/υποθετικά.

  12. #42
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Οπότε αν είναι να συγκρίνουμε λάδια με 1500χλμ ή με 10.000 στο χρόνο, τα δεύτερα είναι 10 φορές χειρότερα απο τα πρώτα.
    Θεωρητικής κατεύθυνσης σίγουρα.

    Αλήθεια τώρα, συζητάμε αν αξίζει να δίνουμε +50€ τον χρόνο για να είμαστε σίγουροι για τη συντήρηση της μοτοσικλέτας μας; Πριν 2 χρόνια περίπου, είχα πάει να δω ένα KTM 640 SM και ο τύπος δεν είχε κάνει κανένα σέρβις μέσα σε 4 χρόνια επειδή είχε κάνει 2.000 χλμ μόνο. Γύρισα πλάτη και έφυγα, δε με ένοιαζε καν οτιδήποτε άλλο.
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Μα εγώ έχω thumper,όχι fazer.Εμπειρικά έχω δει ότι τα λάδια μου θέλουν πέταμα μετά από 2.5-3κ χλμ.Τι να κάνω; Να τα αφήσω μέσα; Αντίστοιχα,αν είχα το ίδιο μηχανάκι και το οδηγούσα σαν αγγελούδι μια φορά στο τόσο και μέσα σε έναν χρόνο έκανα 1500 χλμ,χωρίς να εμφανιστούν τα ίδια σημάδια που εμφανίζονται σε 6 μήνες και 2.5-3κ που κάνω τώρα,εε δεν υπήρχε περίπτωση να άλλαζα τα λάδια.Ειδικά αν ήταν πορτοκαλί(πορτοκαλί βγαίνουν μαμά έτσι,όχι μπλε,κόκκινα ή ό,τι άλλο είπες παραπάνω).

    Και για να το ξεκαθαρίσουμε.Δεν το είπα.Εσύ νόμιζες ότι το υποννόησα.Εγώ είπα ότι σε 10 χρόνια με λίγα χλμ θα άλλαζα λιγότερες από 10 φορές λάδια.Τώρα αυτές θα'ταν 8; Θα'ταν 5; Δεν θα μάθουμε ποτέ λογικά,γιατί κάνω αρκετά χλμ.Στην συνέχεια είπα ότι δεν ακολουθώ το manual στις δικές μου αλλαγές λαδιού.Άρα και στις 2 περιπτώσεις δεν ακολουθώ το manual,την μια υποθετικά την άλλη πρακτικά.Που φάσκω και που αντιφάσκω; Αν εννοείς φάσκω την μια ότι είμαι λάσκα στην θεωρία και λέω "αλλάξτε λάδια όποτε γουστάρετε κλαιν" και στην πράξη αντιφάσκω και λέω "εε εγώ είμαι παραπάνω από τυπικός,το μηχανάκι μου είναι χαρτί,αλλάζω λάδια κάθε 2.5-3κ χλμ" πραγματικά θέλει πολύ φαντασία για να θεωρήσεις ότι έχω κάποιον απότερο σκοπό να χαλάσω μηχανάκια ή κάτι τέτοιο.Δεν θα κάτσω να σου ορκιστώ στην βίβλο ότι σε περίπτωση που έκανα λίγα χλμ με το δικό μου μηχανάκι θα ακολουθούσα αυτό που είπα ότι θα έκανα θεωρητικά/υποθετικά.
    Προφανώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας, συχνότητας ή κάτι άλλο.

    Over and out από μένα, οτι ήταν να πω το είπα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Προφανώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας, συχνότητας ή κάτι άλλο.

    Over and out από μένα, οτι ήταν να πω το είπα.

  15. #45
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αντε παλι με το καλο κατα το 2022 να το συνεχισουμε..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή λαδιών μπροστινού...Κάθε πότε ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2017, 17:07
  2. Αλλαγή λαδιών...
    από PaloukiLook στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 14:11
  3. Αλλαγη λαδιων
    από tifoefs στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 21:57
  4. Αλλαγή λαδιών στο Ζ1000
    από crazykiller στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 03:40
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 01:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF