Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 81

Θέμα: Αλλαγή λαδιών γενικά. Κάθε πότε;

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    και ο επίλογος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	λάδι.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	401169
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #47
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Πανουλη, απο το manual της παπιας ειναι το παραπανω..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #48
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πανουλη, απο το manual της παπιας ειναι το παραπανω..??
    Μόλις μου πει που είναι αυτο το συνεργείο, θα σου πω.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Εγώ κάθε 1.000 άλλαζω μάστορα, ότι και να λένε τα κορίτσα
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μόλις μου πει που είναι αυτο το συνεργείο, θα σου πω.
    Αν σου πω ότι είναι έξω από την υπόγα του μπάκλεϋ;



    Άσχετο : κάθε χρόνο οπωσδήποτε αλλαγή λαδιών αν δεν συμπληρωθούν km είτε προκειται για αμάξι είτε για μηχανάκι._
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Μην ενοχλείτε το Μπάκλη με μλκιες ,προσπαθεί ακόμα να συνέλθει από το μωράκι με το καθηλωτικό βλέμμα ...
    Και μην τολμήσει κανένας κανίβαλος να γράψει για άλλα γυναικεία ανατομικά σημεία.

  7. #52
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Εμπειρικά έχω δει ότι τα λάδια μου θέλουν πέταμα μετά από 2.5-3κ χλμ.Τι να κάνω; Να τα αφήσω μέσα;
    Ναι! Τι πάει να πει εμπειρικά?

    Κάνω παράθεση το παραπάνω αλλά απαντώ στο σύνολο, όπως και σε άλλες απόψεις που διατυπώθηκαν περί "παρόμοιων" κινητήρων με διαφορετικά διαστήματα σέρβις κτλ.

    Ο κατασκευαστής βγάζει τα διαστήματα αυτά με βάση πολλές παραμέτρους. Οι δυο πιο κύριες είναι..

    α. Η ποσότητα του λαδιού που χωράει ένας κινητήρας.
    β. Οι μέγιστες στροφές που ανεβάζει το μοτόρι.


    Αν πάρουμε έναν αγωνιάρικο μονοκύλινδρο κινητήρα που ανεβάζει 10.000στροφές, με 1,5 λίτρο λάδι και και βάλουμε κόφτη στις 7,500 και με δεύτερο ψυγείο λαδιού του ανεβάσουμε τη συνολική χωρητικότητα στα 3,5 λίτρα, χωρίς καμία άλλη αλλαγή μπορούμε να κάνουμε τις αλλαγές στις 5000 ή και σε περισσότερα χλμ. αντί κάθε 1000 που ήθελε αρχικά.

    Οπότε ένας κινητήρας μπορεί να είναι "σχεδόν" ίδιος με έναν άλλο αλλά πολύ σωστά να έχει τα διπλάσια διαστήματα σέρβις! Καθόλου περίεργο.

    Για το Χτ η yamaha σε όλο τον κόσμο προτείνει αλλαγές κάθε 10.000 χλμ. Μόνο η Ελληνική αντιπροσωπεία, αναφέρει οτι "για τις Ελληνικές συνθήκες προτείνεται αλλαγή κάθε 5.000χλμ". Και εσύ τα αλλάζεις κάθε 2.500 επειδή εμπειρικά έχεις δει οτι τα λαδια θέλουν πέταμα σε αυτά τα χλμ.
    Αλλάζεις λάδια 4 φορές πιο γρήγορα απ' ότι προτείνει ο κατασκευαστής και 2 φορές πιο γρήγορα απ' ότι προτείνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Στο 1/4 της συχνότητας που προτείνει ο κατασκευαστής!!! Αν κάνεις 10.000 χλμ το χρόνο αλλάζεις λάδια 4 φορές αντί για μία ή δύο (το πολύ). Δλδ αντι για 50 ευρώ δίνεις 200. Αλλά όταν σου λέει ο κατασκευαστής οτι στο χρόνο θέλουν πέταμα ακόμα και αν έχουν 1500 χλμ το θεωρείς υπερβολή! Πεταμένο 50ρικο! Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον άλλα 1000 χλμ πριν τα αλλάξουμε! Σωστά? Ναι ε?

    Αλλάζεις λάδια κάθε 2500χλμ (γιατί έτσι σου αρέσει και καλά κάνεις, γούστο σου και καπέλο σου) σε ένα μηχανάκι που παίρνει περίπου 3 λίτρα λάδι στα κάρτερ και έχει τον κόφτη στις μεσαίες! Αλλά είναι υπερβολή να αλλάζει καποιος λάδια με μόλις 1000 χλμ λιγότερα, μετά από 1 ολοκληρο χρόνο!

    Εγώ δεν κάνω τίποτε απ' αυτά που κάνεις εσύ και το μηχανάκι μου είναι επίσης χαρτί.
    Sent from me using a computer.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι! Τι πάει να πει εμπειρικά?

    Κάνω παράθεση το παραπάνω αλλά απαντώ στο σύνολο, όπως και σε άλλες απόψεις που διατυπώθηκαν περί "παρόμοιων" κινητήρων με διαφορετικά διαστήματα σέρβις κτλ.

    Ο κατασκευαστής βγάζει τα διαστήματα αυτά με βάση πολλές παραμέτρους. Οι δυο πιο κύριες είναι..

    α. Η ποσότητα του λαδιού που χωράει ένας κινητήρας.
    β. Οι μέγιστες στροφές που ανεβάζει το μοτόρι.


    Αν πάρουμε έναν αγωνιάρικο μονοκύλινδρο κινητήρα που ανεβάζει 10.000στροφές, με 1,5 λίτρο λάδι και και βάλουμε κόφτη στις 7,500 και με δεύτερο ψυγείο λαδιού του ανεβάσουμε τη συνολική χωρητικότητα στα 3,5 λίτρα, χωρίς καμία άλλη αλλαγή μπορούμε να κάνουμε τις αλλαγές στις 5000 ή και σε περισσότερα χλμ. αντί κάθε 1000 που ήθελε αρχικά.

    Οπότε ένας κινητήρας μπορεί να είναι "σχεδόν" ίδιος με έναν άλλο αλλά πολύ σωστά να έχει τα διπλάσια διαστήματα σέρβις! Καθόλου περίεργο.

    Για το Χτ η yamaha σε όλο τον κόσμο προτείνει αλλαγές κάθε 10.000 χλμ. Μόνο η Ελληνική αντιπροσωπεία, αναφέρει οτι "για τις Ελληνικές συνθήκες προτείνεται αλλαγή κάθε 5.000χλμ". Και εσύ τα αλλάζεις κάθε 2.500 επειδή εμπειρικά έχεις δει οτι τα λαδια θέλουν πέταμα σε αυτά τα χλμ.
    Αλλάζεις λάδια 4 φορές πιο γρήγορα απ' ότι προτείνει ο κατασκευαστής και 2 φορές πιο γρήγορα απ' ότι προτείνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Στο 1/4 της συχνότητας που προτείνει ο κατασκευαστής!!! Αν κάνεις 10.000 χλμ το χρόνο αλλάζεις λάδια 4 φορές αντί για μία ή δύο (το πολύ). Δλδ αντι για 50 ευρώ δίνεις 200. Αλλά όταν σου λέει ο κατασκευαστής οτι στο χρόνο θέλουν πέταμα ακόμα και αν έχουν 1500 χλμ το θεωρείς υπερβολή! Πεταμένο 50ρικο! Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον άλλα 1000 χλμ πριν τα αλλάξουμε! Σωστά? Ναι ε?

    Αλλάζεις λάδια κάθε 2500χλμ (γιατί έτσι σου αρέσει και καλά κάνεις, γούστο σου και καπέλο σου) σε ένα μηχανάκι που παίρνει περίπου 3 λίτρα λάδι στα κάρτερ και έχει τον κόφτη στις μεσαίες! Αλλά είναι υπερβολή να αλλάζει καποιος λάδια με μόλις 1000 χλμ λιγότερα, μετά από 1 ολοκληρο χρόνο!

    Εγώ δεν κάνω τίποτε απ' αυτά που κάνεις εσύ και το μηχανάκι μου είναι επίσης χαρτί.
    Δεν παίζει ακριβώς έτσι ρε πατρίδα

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν παίζει ακριβώς έτσι ρε πατρίδα
    Ε ναι! Προφανώς! Το γμσα και ψόφησε!
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικής κατεύθυνσης σίγουρα.

    Αλήθεια τώρα, συζητάμε αν αξίζει να δίνουμε +50€ τον χρόνο για να είμαστε σίγουροι για τη συντήρηση της μοτοσικλέτας μας;
    Εδω συζηταμε εν ετη 2018 αν αξιζει το αβς η οχι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Αφού ως γνωστόν η διαδρομή σπιτι-δουλεια-φροντιστηριο-ταβερνα-μπαρ γίνεται σε ποιοτητα ασφαλτου Αττικής Οδού και οι αναβάτες είναι συγκεντρωμένοι ΟΛΗ την ώρα στο 101% των δυνατοτήτων τους.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι! Τι πάει να πει εμπειρικά?

    Κάνω παράθεση το παραπάνω αλλά απαντώ στο σύνολο, όπως και σε άλλες απόψεις που διατυπώθηκαν περί "παρόμοιων" κινητήρων με διαφορετικά διαστήματα σέρβις κτλ.

    Ο κατασκευαστής βγάζει τα διαστήματα αυτά με βάση πολλές παραμέτρους. Οι δυο πιο κύριες είναι..

    α. Η ποσότητα του λαδιού που χωράει ένας κινητήρας.
    β. Οι μέγιστες στροφές που ανεβάζει το μοτόρι.


    Αν πάρουμε έναν αγωνιάρικο μονοκύλινδρο κινητήρα που ανεβάζει 10.000στροφές, με 1,5 λίτρο λάδι και και βάλουμε κόφτη στις 7,500 και με δεύτερο ψυγείο λαδιού του ανεβάσουμε τη συνολική χωρητικότητα στα 3,5 λίτρα, χωρίς καμία άλλη αλλαγή μπορούμε να κάνουμε τις αλλαγές στις 5000 ή και σε περισσότερα χλμ. αντί κάθε 1000 που ήθελε αρχικά.

    Οπότε ένας κινητήρας μπορεί να είναι "σχεδόν" ίδιος με έναν άλλο αλλά πολύ σωστά να έχει τα διπλάσια διαστήματα σέρβις! Καθόλου περίεργο.

    Για το Χτ η yamaha σε όλο τον κόσμο προτείνει αλλαγές κάθε 10.000 χλμ. Μόνο η Ελληνική αντιπροσωπεία, αναφέρει οτι "για τις Ελληνικές συνθήκες προτείνεται αλλαγή κάθε 5.000χλμ". Και εσύ τα αλλάζεις κάθε 2.500 επειδή εμπειρικά έχεις δει οτι τα λαδια θέλουν πέταμα σε αυτά τα χλμ.
    Αλλάζεις λάδια 4 φορές πιο γρήγορα απ' ότι προτείνει ο κατασκευαστής και 2 φορές πιο γρήγορα απ' ότι προτείνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Στο 1/4 της συχνότητας που προτείνει ο κατασκευαστής!!! Αν κάνεις 10.000 χλμ το χρόνο αλλάζεις λάδια 4 φορές αντί για μία ή δύο (το πολύ). Δλδ αντι για 50 ευρώ δίνεις 200. Αλλά όταν σου λέει ο κατασκευαστής οτι στο χρόνο θέλουν πέταμα ακόμα και αν έχουν 1500 χλμ το θεωρείς υπερβολή! Πεταμένο 50ρικο! Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον άλλα 1000 χλμ πριν τα αλλάξουμε! Σωστά? Ναι ε?

    Αλλάζεις λάδια κάθε 2500χλμ (γιατί έτσι σου αρέσει και καλά κάνεις, γούστο σου και καπέλο σου) σε ένα μηχανάκι που παίρνει περίπου 3 λίτρα λάδι στα κάρτερ και έχει τον κόφτη στις μεσαίες! Αλλά είναι υπερβολή να αλλάζει καποιος λάδια με μόλις 1000 χλμ λιγότερα, μετά από 1 ολοκληρο χρόνο!

    Εγώ δεν κάνω τίποτε απ' αυτά που κάνεις εσύ και το μηχανάκι μου είναι επίσης χαρτί.
    Το θέμα είναι πως γίνονται τα χλμ. Πιέζεται το μηχανάκι και το λάδι του χαλαει πιο γρήγορα. Νιώθω μια αυξημένη κατά πολύ θερμοκρασία κινητήρα μετά από αυτά τα χλμ, κι εγώ στον νου μου είχα να τα αλλάζω βάσει manual, αλλά αφού εμπειρικά δεν λειτουργεί αυτό, ξαναρωτάω χωρίς να περιμένω απάντηση, να τα αφήσω μέσα;

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Το θέμα είναι ότι συχνότερες αλλαγές δεν πρόκειται να κάνουν ζημιά στον κινητήρα, αλλά αραιότερες, είναι πολύ πιθανό.
    Life begins at 45°.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Σίγουρα, απλα εφόσον δεν έχει ημερολόγιο το λάδι να ξέρει ότι στον ένα χρόνο χάλασε, όλο και λίγη ακόμα ζωή θα έχει. Δεν το λέω για τα 50 ευρώ, για την σπατάλη ενός καλού λαδιού το λέω.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι πως γίνονται τα χλμ. Πιέζεται το μηχανάκι και το λάδι του χαλαει πιο γρήγορα. Νιώθω μια αυξημένη κατά πολύ θερμοκρασία κινητήρα μετά από αυτά τα χλμ, κι εγώ στον νου μου είχα να τα αλλάζω βάσει manual, αλλά αφού εμπειρικά δεν λειτουργεί αυτό, ξαναρωτάω χωρίς να περιμένω απάντηση, να τα αφήσω μέσα;
    Εγώ όταν άρχιζε να χτυπάει το σασμάν κάπου στα 3500- 4000 χλμ τα πετούσα
    χωρίς δεύτερη σκέψη.
    Αφού το πιέζεις άλλαξέ τα νωρίτερα από το προβλεπόμενο

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή λαδιών μπροστινού...Κάθε πότε ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2017, 16:07
  2. Αλλαγή λαδιών...
    από PaloukiLook στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 13:11
  3. Αλλαγη λαδιων
    από tifoefs στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 20:57
  4. Αλλαγή λαδιών στο Ζ1000
    από crazykiller στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 02:40
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF