Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Ο ΕΙΣΒΟΛΕΑΣ, ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΛΗΣΤΑΡΧΟΣ( ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΑΛΠΕΙΣ 2010)

  1. #1
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648

    Ο ΕΙΣΒΟΛΕΑΣ, ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΛΗΣΤΑΡΧΟΣ( ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΑΛΠΕΙΣ 2010)

    Μετα την 1η εξορμηση εκτος συνορων(2008) με την αγαπημενη μου τσοπερ στην ιταλικη τοσκανη,μου μπηκε κ μενα το ο ιος της γριπης΄΄κάθε χρονο,βρισκω χρονο (για ευρω δεν ειμαι κ τοσο σιγουρος) κ την κοπαναω κατά εξω’’.Το επομενο καλοκαιρι ο ‘’πελαργος’’ μου εφερε το ωραιοτερο δωρο στη ζωη μου κ δεν το κουνησα ρουπι.Κατι κυρικατικες-2ημερες εξορμησεις για καθαρο αερα κ επιστροφη στη φωλια.Απο τον χειμωνα που κλειστηκα κ σπιτι διαβαζα ωρες ατελειωτες στα forum τα ταξιδιωτικα κ γουστερνα πολύ,ημαν κ γω μαζι με τους πρωταγωνιστες κ γυρνουσα σε υπεροχα αγνωστα κ μακρινα μερη.Ετσι αρχιζα να ανοιγω δειλα δειλα τους χαρτες,τα via micheliνια κτλ κ να γλυκοκοιταω τις αλπεις κ τα περιχωρα.Και βεβαια όπως κ στο 1ο στην τοσκανη θα το συνδυαζα με την αγιατρευτη εφηβικη αρρωστια μου ,το heavy metal.Kαι ως γνωστον αυτό συνδυαζεται απολυτα με λιτρα αγαπημενου νεκταρ με γευση βυνης κ δοση αλκοολ!θα ειμαστε κ στην χωρα της μπυρας….Ωραια λεω θα τα συνδυασω όλα μαζι….μπυρα,δρομους κ heavy metal.το ταξιδι ηδη ξεκινησε στο μυαλο μου

    Αυτό ηταν .H αιτια υπηρχε η αφορμη δωθηκε ένα ακομα στριφογυριζε στο μυαλο μου.Ενα ‘’ξεπαρθενιασμα’’ μοτοσυκλετας.Το αγαπημενο μου intruder(εισβολεας) αρχιζε να γερναει ,αλλα παρα τα2000000+ χλμ που ειχε στην πλατη δεν αρνηθηκε ποτε να με παει οπουδηποτε.Με περασε από δασικους κακοτραχαλους δρομους,χειμαρους,αμμουδιες,καμπους,βουνα,πολεις,χωρι ς να παραπονεθει πουθενα.Με όλα αυτά όμως επειδη τα αμορτισερια του δεν ηταν lux,ειχα υποβοηθηση τα δικα μου αμορτισερ,την σπονδυλικη στηλη(φανταζομαι κ τον συνεπιβατη τι τραβουσε),η οποια αρχισε τον τελευταιο καιρο να διαμαρτυρεται εντονα..Η μπαμπω νεα δεν γινεται εκτος αν ριξεις πανω της ένα καρο λεφτα ,ετσι πηρα την αποφαση να αλλαξω αλογο.Το σιγουρο ηταν ένα,θα ηταν μαυρο κ θα το βαφτιζα κ αυτό Αραπω ετσι όπως το intruder κ παλαιοτερα το μουλαρι του παππου στο χωριο!Κ πανω από όλα ζελατινα(ειπαμε ξεπαρθενιασμα)…..

    Ετσι κατεληξα με 2 ονειρα για το καλοκαιρι,ένα το ταξιδι κ ενα το καινουριο αλογο(μουλαρι για την ακριβεια) .Κ δεν ηταν τιποτα άλλο απον τον νέο λησταρχο(bandit) της Suzuki αλλα η κυκλοφορια του στην ελλαδα αναμενοταν για το καλοκαιρι.ΟΚ λεω μεχρι μεσα ιουλιου εχουμε ,εξαλου υπαρχει κ το intruder-κ σφυριζα αδιαφορος …..Το καλοκαιρι εφτασε κ εδωσα το intruder με βαρδια καρδια,τα ακτοπλοικα για ανγκονα τα ειχα βγαλει με προσφορα 50% εκπτωση, κ περιμενα να κυκλοφορησει το νέο μηχανακι στην αγορα ,να το στρωσω να το συνηθησω εως το ταξιδι ,αλλα …….1μηνα πριν τη μερα αναχωρισης ανακοινωνεται από τον εγχωριο τυπο η τιμη για το νέο gsxf που θα κυκλοφορουσε στην ελλαδα τον αυγουστο13000 EYRO?σιγα μην τα δωσω, εγω μεχρι 10000 δινω.ΑΥΓΟΥΣΤΟ?Μα εγω τοτε πρεπει να εχω γυρισει από το ταξιδι,τωρα?με τα λιγα τα πολλα βρισκω ένα επαγγελματια από άλλη πολη κ μου το φερνει από εξω 15 μερες πριν ξεκινησω αρκετα λιγοτερα ευρα.Ουφ λεω παει καυτο…ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ…Παω να βγαλω στην πολη μου πινακιδες στο συγκοινωνιων , δινω όλα τα εγγραφα κ μου λεν-τι είναι αυτά ?δεν υπαρχει εγκριση τυπου για αυτό το μοντελο στα τεφτερια του υπουργειου.-Μα,τι,πως,ετσι,αλλιως….,τιποτα το μοντελο δεν ειχε ερθει ελλαδα επισημα κ δεν μου εβγαζαν πινακες.Καπνισα ένα πακετο τσιγαρα σε ‘’10’’ λεπτα από την απογοητευση .Τωρα τι κανω?Αδειες από τη δουλεια,ακτοπλοικα πληρωμενα κ δεν μπορω να παω πουθενα.Τηλ στον εμπορο που το πηρα κ αυτος ως πραγματικα αξιος εππαγγελματιας με την σειρα του στο υπουργειο.Με λεει περιμενω απαντηση…ελα που εγω δεν ειμαι για να περιμενω.Τηλεφωνο κ γω στο υπουργειο-ειστε ο κος ταδε?(με περασε για τον εμπορο)-εγω κανω τον κινεζο κ του λεω πως μαλλον είναι κ άλλη περιπτωση κ κατι πρεπει να γινει, δεν μπορουν κυριε να περιμενουν τοοοοοοσα πολλα ατομα(2), το υπουργειο για να βγαλουν πινακιδες.Για να μην τα πολυλογω μετα από ποσα τηλεφωνηματα κ πακετα τσιγαρων η πολυποθυτη πινακιδα βγηκε 2 μολις μερες ξεκινησουμε.Βουρ για ασφαλεια κ πρασσινη καρτα κ ετοιμη προς αναχωρηση.
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  2. #2
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    ΜΕΡΑ 1Η
    Ετσι μια μερα μετα τα 1α γενεθλια τις κορης μας,εγω κ η λουκια αναχωρουμε το απογευμα για ηγουμενιτσα να παρουμε το καραβι των 8 για ανκονα.Στην διαδρομη οδηγαω πρωτη φορα την μοτοσυκλετα φορτωμενη, με εξηντα πεντε κιλα αποσκευες κ διπλοκαβαλο.Η μηχανη αν κ γνωριζομαστε μονο 1000 χλμ είναι πολύ φιλικη,φτανει να καταλαβεις ότι το τραβηγμα του γκαζιου δεν συνισταται.Τετοια ανεση?Απ’τα αλωνια στα σαλονια.Τι εγινε?Που είναι οι κραδασμοι?Που είναι ο θορυβος των εξατμισεων(ειδικα μες στα τουνελ).Το τρεμουλο στο μακρυ τιμονι?Η σπονδυλικη στηλη μας ,μολις βλεπουμε μια λακουβιτσα στο οδοστρωμα ετοιμαζεται για το μπαμ,αλλα αυτό δεν ερχεται ποτε,καβαλαμε πλεον διτροχο με αμορτισερ,κ ενώ ξερω οτι υπαρχοπυν πολύ καλυτερες αναρτησεις από το εν λογω μηχανακι,μπρος του intruder φαινονται οι καλυτερες του κοσμου.Ο αερας στη μαπα?Παει κ αυτος?ρε τι γινεται στον κοσμο….. Φτανουμε στο λιμανι αραζουμε ,παιρνουμε κ μπυρες για το πλοιο γιατι είναι μακρυα η νυχτα, κ επιτελους επιβιβαζομαστε.
    Πιανουμε ‘’καμπινα lux’’,κ νιωθω το στομαχι μου να διαμαρτυρεται για τα κεφτεδακια της μαμας που του ειχα ταξει κ ακομα δεν του τα δωσα.Μπωλ με κεφτεδες λοιπον από το σπιτι οπου το ειχα βαλει από την προηγουμενη στην καταψηξη για να διατηρηθουν,αλλα μολις το ανοιξαμε για να χλαπακιασουμε διαπιστωσαμε ότι ειχαν διατηρηθει πιο πολύ από ότι επρεπε κ ηταν ακομα παγωμενα.Γυρο με πιτα πατατες τζατζικι κ κρομμυδια λοιπον από το εστιατοριιο του πλοιου(τιμες όχι τοσο εξωπραγματικες),καθως θα κανουμε να ξαναφαμε τετοια καμια 10ρια μερες.Απολαμβανουμε το φαι πινουμε κ τις μπυρες κ χαχαχα χαχαχου οι ωρες περασαν κ την πεσαμε για υπνο.Αυριο πρεπει να διανυσουμε πανω από 1000 χλμ να πατησουμε τη γερμανια για να μαστε κοντα στο balingen,νοτια της στουτγκαρδης, οπου γινεται κ το bangyourhead festival.




    η lux καμπινα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04004.jpg 
Προβολές:	817 
Μέγεθος:	54,2 KB 
ID:	258650



    ΜΕΡΑ 2Η

    Η νυχτα φευγει κ φραπες ερχεται πανω στο καταστρωμα με ένα ηλιολουστο πρωινο στη αδριατικη θαλασσα.Το πρωινο περιλαμβανει το μπωλ με ‘’τς κιφτεδις ‘’από χθες που εχουν ξεπαγωσει κ σε ακτινα 5 μετρων δε κινηται τιποτα γιατι΄΄σκορδο rules’’. Σε κανα δυωρο βλεπουμε στερια κ ανκονα.Η πολη από το πλοιο φαινεται καφετια κ γερανοι ολων των ειδων ασχημαινουν το λιμανι.Φτασαμε Ιταλια κατεβαινουμε στα γκαραζ να παρουμε τη μοτο κ συνανταω ένα μεγαλυτερο σε ηλικια από μας ζευγαρι με μια Harley Davidson.Mιλησαμε λιγο ,κ μας ειπαν ότι πηγαιναν luggano στην ελβετια οπου γινοταν η πανευρωπαικη συγκεντρωση Harley.




    η ''αραπω φορτωμενη ξεκουραζεται

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04007.jpg 
Προβολές:	818 
Μέγεθος:	79,1 KB 
ID:	258651



    Κατεβαινουμε στις 12 περιπου κ φευγουμε γρηγορα για την εξοδο της πολης μην μας προλαβουν οι νταλικες που κατεβαινουν στο λιμανι κ εχουν ιδια κατευθυνση με μας.Μετα από λιγα χιλιομετρα περνουμε το χαρτι στην εισοδο της autostada κ ‘’πιαλναμε’’ πια σε αυτή οπου μεχρι το υψος του rimini ειναι με 2 λωριδες ανα κατευθυνση.σταση εξω από την bologna για βενζινη κ τα τελεια κρουασαν (τα θυμομουν από την προηγουμενη φορα) cappuccino 1 ευρω ‘’αλλαγη λαδιων’’ για μενα κ βουρ για χιλιομετρα.Στο δρομο ο οποιος πλεον εχει περισσοτερες λωριδες ανα κατευθυνση βρισκαμε πολλες ομαδες με Harley οι οποιοι πηγαιναν κ αυτοι στην συγκεντρωση που μας ειχαν πει τα παιδια στο καραβι.Πεφτουμε κ σε μποτιλιαρισμα για το οποιο οι φωτεινες πινακιδες του δρομου ειχαν προειδοποισει νωριτερα.Η ζεστη αφορητη καμια 40αρα βαθμοι κ σταματημενοι θα λιωναμε.Κοβω το τιμονι να κανω καμια σφηνα αλα ελληνικα κ ντιιιιιιιιιιιιιιιιιττττττττττττ…..οπα ρε λεω τι γινεται?Το tank bag από το υψος όταν εκοβα το τιμονι αριστερα εβρισκε την κορνα χωρις να το θελω κ το αποτελεσμα αλλου βρισιδια κ αλλου να ανοιγουν δρομο.Η ουρα ακινητοποιημενων οχηματων ηταν χιλομετρα κ ηθελα να βγω μπροστα καθοτι ειμαστε ελληναρες, κ μολις ειδα ότι από την λωριδα εκτακτης κυκλοφοριας περασαν κ ασθενοφορο κ τροχαια(με lamborgini παρακαλω) πηγα κ γω σαν κυριος κ επιτελους χορταιναμε την δροσια της ροης του αερα εστω κ με χαμηλη ταχυτητα.Μολις με ειδαν καποιοι 2τροχοι συναδελφοι με ακολοθησαν αλλα όχι για πολύ.Μολις εφτασα κοντα στους πρωτους της ουρας μπηκα κ γω στη ΄΄σειρα΄΄ μου κ δωθηκε κ η κυκλοφορια. Σταση εξω από την πρωτευουσα της μοδας ,λοιπον για τσιγαρο κ βενζινη κ να σου οι χαρλεαδες να πλυθαινουν οσο ανεβαιναμε κατά βορεια τοσο παραπανω.Σε καποια δοση νομιζα ότι ειμουν στο αμερικα να ουμ’.Ο δρομος περνουσε πανω από την πολη η οποια πραματικα πρεπει να είναι τεραστια.Μετα το μιλανο πεφτουμε σε ακομα ένα μποτιλιαρισμα από τρακα, στριβουμε για como με την λιμνη κ πλερωνουμε τα ακριβα διοδια των 27 περιπου ευρω(τουλαχιστον εχουν δρομο). κ μετα….διοδια παλι.Σταματαω στο γκισε κ δειχνω το χαρτι κ λεω πληρωσα πριν λιγο-μου λεει αυτά εινα αλλα,είναι για το τουνελ-κανα 7αρι (ΑΧ! η τσεπη μου) Φτανουμε πανω από το como κ η θεα της πολης με τη λιμη είναι θαυμασια.Μικρη παρακαμψη να παμε για λιγο στην πολη οπου ναι μεν είναι ωραια ,αλλα τη συγκεκριμενη περιοδο η παραλια στη λιμνη είναι χαλια λογω εργων.Τσιγαρακι κ βουρ.
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  3. #3
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Πλεον ο τεραστιος ορεινος ογκος δεσποζει μπροστα μας.Χωρις να το καταλαβω σε έναν κομβο βλεπω κατι σαν φυλακιο κ βλεπω Switzerland,λεω τι τωρα αυτά είναι τα συνορα?παρατηρω ότι ολοι περναν ετσι, μονο λιγοστοι σταματανε κατι λενε κ φευγουν.πλησιαζω κ γω βλεπω έναν αστυνομικο κ τον ρωταω –switzeldand?-here μου λεει-πληρωνω κατι?αν θες να πας από την εθνικη οδο ναι-τον δειχνω τη διαδρομη που θα εκανα κ μου λεει πρεπει να πληρωσεις ένα τελος εκτος εάν πας από τους πολύ επαρχιακους.Χρονο δεν ειχαμε γιαυτο τον λεω-οκ how much?-40 euro-Kαραφλιασα μολις το ακουσα κ το καταλαβε-είναι για έναν ολοκληρο χρονο λεει-εγω δεν θα κανω ουτε μιση μερα του λεω κ τον δινω 50 ευρα.μου δινει κατι ρεστα –τι είναι αυτά?ελβετικα φραγκα στην ελβετια περνουν ευρω μονο χαρτινα κ εάν εχεις ρεστα στα δινουν σε ελβετικα.Μαλιστα ,χαιρεταω κ φευγουμε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04011.jpg 
Προβολές:	813 
Μέγεθος:	55,1 KB 
ID:	258652
    Παταμε πια ελβετια κ πλησιαζουμε luggano.Ομορφο με τη μεγαλη λιμνη κ τα βουνα γυρω γυρω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04025.jpg 
Προβολές:	816 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	258653



    Περναμε απεξω κ μερικα χλμ μετα στριβουμε δεξια προς αγ.βερναδο.Η φυση αυτης της χωρας αρχιζει κ αποκαλυπεται φτανοντας στις παρυφες των αλπεων.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04023.jpg 
Προβολές:	814 
Μέγεθος:	47,3 KB 
ID:	258655




    Κανει ακομα ζεστη κ εχω κορακιασει,μου ρχετε λιποθυμια σαν’’ σκληροτραχηλος καομποης της ερημου ‘’που ειμαι ,αλλα το νερο εχει τελειωσει στον καυσωνα του ιταλικου καμπου.Βλεπω ένα χωριο κ μπαινω σε αυτό να βρω κατι υγρο να πιω.Μπαινοντας στο μικρο χωριο παθαινω πλακα από την καθαριοτητα κ την ταξη-τα παντα προβλεπε –κ βρισκω μια πιτσαρια-αναψυκτηριο.Εδω ειμαστε λεω,μπαινω μεσα χαιρεταω κ δεν περνω καμια απαντηση.Τι είναι αυτό παλι?
    -I would like a glass of water,λεω(σιγα μην αγορασω κ μπουκαλι κ μας πιασουν τον κ..ο).απαντηση γιοκ.Το ξαναλεω δυνατα αυτή τη φορα.Η ξινη-ψυχρη σαν παγος, με φατσα ασβος, θεια με κοιταει κ με λεει κατι σε γλωσσα που δεν καταλαβαινω
    -we want water in these glasses ,λεω κ τις διχνω τα τεραστια ποτηρια από βαρελισια μπυρα
    Γεμιζει 2 .το 1 το πινω σε 0 δευτερολεπτα αφου η διψα ηταν μεγαλη(το μισο χυθηκε επανω μου).-One more please.καμια κινηση……εεεε τα παιρνω κ γω παραμεριζω την θεια ,μπαινω μεσα από το μπαρ με κινησεις ‘’ειμαι τσομπανοχωριατος κ το δειχνω’’ πινω αλλα 4 μισολιτρα δροσιστικου υδωρ κ ηρεμω.Θαμωνες από εξω εχουν μαζευτει κ κατι μισολογα λεν με την θεια.Για να μην γινω κ πολύ γιουφτος λεω-κανετε κ πιτσα?-η θεια κουναει το κεφαλι αρνητικα.Γυρναω σε έναν του μαγαζιου κ τον ρωταω-τι λεει αυτή ρε?-μου λεει εγω δεν ξερω τιποτα κ μου δειχνει τι θεια.Καταλαβα λεω ….ωρα να φευγουμε.Αφου την ευχαριστησαμε κ για το νερο που μας προσφερε χαιρεταμε χωρις ανταποδοση κ φευγουμε με ασχημη εντυπωση για τους ελβετους.Που να γινει τετοιο πραμα στην ελληνικη επαρχια,νερο θα ζητησεις ,μεθυσμενος κ φαγωμενος θα φυγεις.Ελβετοι αναλατοι τι να πει κανεις ,ο καθενας ξερει τα δικα του…….
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  4. #4
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Η ωρα περναει κ παει απογευμα κ εχουμε δρομο μπροστα μας.Πιανουμε ξανα τον δρομο με την απιστευτη ασφαλτο-γυαλοχαρτο κ χωνομαστε για τα καλα στα βουνα.Οι αλπεις τεραστια ,επιβλητικα βουνα ,καταπρασινα , με πολλους χειμαρους-καταρακτες από τα αιωνια χιονια που λιωνουν,χωρια από καραμελοσπιτα ,λιβαδια με αγελαδες milka, κ δεν χορταινεις να απολαμβανεις το τοπιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04027.jpg 
Προβολές:	811 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	258656


    οι κλισεις του δρομου πιστα αψογες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04037.jpg 
Προβολές:	810 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	258657



    δρομος που δεν τον χορταινεις


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04038.jpg 
Προβολές:	811 
Μέγεθος:	48,4 KB 
ID:	258658
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  5. #5
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Μετα από ωρα φτανουμε στον αγ.βερναδο κ βρισκω βενζιναδικο.Ωρα να ξοδεψω κ τα ελβετικα φραγκα που ειχα κ βαζω βενζινη.Σταση κ γρηγορο φαγητο στο βενζιναδικο κ αγορα σοκολατων για τη λουκια,που τοσο της λατρευει.
    στον αγ.βερναδο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04043.jpg 
Προβολές:	812 
Μέγεθος:	74,8 KB 
ID:	258659



    Τσιγαρακι κ βουρ για συνεχεια.Μπαινουμε σε ένα τουνελ με καλο καιρο σχετικα κ μεσα στα ελατα,κ βγαινουμε μετα από καμποσα χλμ σε ένα αλπικο τοπιο .Παταμε το passo bernandino.Τη θεση από τα ελατα την πηρε το καταπρασσινο γρασιδι, που μαλλον ποτε δεν κιτρινιζει από την ζεστη,κ ριχνει χιονονερο μεσα σε ανταρα κ ομιχλη.Φανταστικο τοπιο ,όπως κ το οδικο δικτυο ,που ενώ αρχιζει κ σουρουπωνει είναι ΟΛΟ φωταγωγημενο.Μηδενικη κινηση κ αρχιζουν οι κατηφορες με ανοιχτες καμπυλες σε απεραντα αλπικα λιβαδια.



    Αρχιζει κ νυχτωνει για τα καλα κ σταματε για να βαλουμε κατι πιο χοντρο κ….εννοηται τσιγαρακι.Παιρναμε μια πινακιδα που λεει OSTERREICH κ παταμε πια αυστρια.Πινακιδες σε ειδοποιουν ότι πρεπει να παρεις την βινιετα ,αλλα ο ελληνας πονηρος ζητλαρας δεν δινει σημασια νυχτιατικα.Θα το ρισκαρω ,μες την νυχτα αν με πουν τιποτα θα χω κ δικαιολογια.Συνανταμε ουρα από αμαξια ενώ βλεπω ότι η deutscland εινια λιγα μολις χλμ μακρυα.Ρωταω γιατι περιμενουμε κ μου λεει κατι για ‘’tunnel washing machine’’.Τι είναι παλι κ τουτο λεω?ΚΑΝΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΣΕ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΒΡΩΜΙΚΟ Κ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΛΗΜΕΝΟ?????Οχι ηταν ένα μεγαλο τουνελ που ειχε κλειστο το ένα ρευμα γιατι το επλεναν κ η κυκλοφορια γινοταν ενναλαξ.Μετα από κανα τεταρτο ξεκινησαμε κ διασχησαμε ένα πολλων χλμ τουνελ το οποιο μας εβγαλε στην γερμανια.Ωραια λεμε η ωρα είναι 23.30,ειμαστε στο lindau ειμασταν κουρασμενοι κ πεινασμενοι ,με 800+ περιπου χλμ στην πλατη,παμε για φαι κ κανα ξενοδοχειακι για σημερα αφου είναι κ η 1η μερα.

    Τρωμε mcdonalts αφου μονο αυτά ηταν ανοιχτα τετοια ωρα κ παμε απεναντι στο βενζιναδικο να φουλαρουμε να μας που κ για ξενοδοχειο.Μας λεν για 3-4 ξενοδοχεια που υπαρχουν αλλα σιγα μην βρειτε δωματια γιατι εχει φεστιβαλ πατατας στην περιοχη κ είναι όλα φουλ σε ακτινα 50 χλμ.Σιγα ρε λεω, κ στα γρεβενα εχει φεστιβαλ μανιταριου αλλα σιγα ποσα ξενοδοχεια γεμιζουν.ΑΑΑΧΧΧΧΧΧ Κ ΝΑ ΞΕΡΑ……Παμε στο 1ο φουλ,στο 2ο φουλ στο 3ο δεν μας ανοιξαν καν κ στο 4ο λενε πατε σε άλλο χωριο παραδιπλα μπας κ βρητε τπτ.Παμε κ στο διπλα χωριο τα ιδια.Προχωραμε κ άλλο τπτ.Τα καμπινκγ όλα πληρες.Παμε για το Friedrichshafen που είναι πολη μπας και….Παμε κ κει τα ιδια βρισκουμε ένα δωματιο με 120 τη βραδια.Ρε δε σφαξανε ρε μεγαλε με 120 ηρθα από ελλαδα κ θα τα δωσουμε για λιγες ωρες υπνου?Η ωρα πηγε 2.30 κ παμε πλατεια για κανα παγκακι.Ηταν κ η αστυνομια με ασθενοφορα που μαζευε τους μεθυσμενους νεανιες της περιοχης να τους παει με ασφαλεια σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τους ρωταμε κ μας εξηγουν ότι υπαρχει ένα κεντρο αναζητησης ξενοδοχειου εδώ περα κ ερχεται κ ένα να μας βοηθησει να βρουμε.Ηταν ενας τεραστιος ηλεκτρονικος χαρτης της πολης με όλα τα ξενοδοχεια τις τιμες κ τις παροχες.Το κάθε ξενοδοχειο ειχε ένα κωδικο τον πληκτρολογουςες κ αναβε το λαμπακι στο σημειο που ηταν το ξενοχειο πανω στον χαρτη!!!!!!!Αν αναβε πρασσινο ειχε διαθεσιμα δωματια αν αναβε κοκκινο όχι.Ηταν όλα κοκκινα εκτος από κατι με τιμες για εφοπλιστες. Επαθα πλακα κ με το συστημα αλλα κ με την συμπεριφορα των αστυνομικων.ΕΥΓΕΝΕΙΑ Κ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΦΟΥΛ, ετσι πρεπει να είναι.Μας ειπαν για το φεστιβαλ πατατας κ την λιμνη boodensee η οποια τραβαει πολύ τουρισμο.Και λεμε για τον τουρισμο στην ελλαδα ότι είναι η βαρια βιομηχανια μας.Να πατε στο καμπινκ στη ακρη της πολης μας λενε.
    Παμε κ μεις κ ειταν φουλ εννοηται.Ουτε φωνη ουτε ακροαση.Ολοι κοιμουνται.Πηδαω μεσα παω στην reception κ εχει χαρτι ότι είναι εως τις 10.00.Δεν μπορει λεω καποιος θα υπαρχει βαραω κουδουνια ,πορτες τιποτα.Τα νευρα μας σπασανε εχει παει 3.30 κ ειμαστε πτωματα(ασε που πειναω κ από πανω).Τοσες ωρες που ψαχναμε θα ειχαμε φταση στο balingen οπου γινοταν κ το bangyourhead.Αυτο ηταν μπαινουμε μεσα παρανομα ,η λουκια στηνει σκηνη με κινησεις μακγαιβερ κ γω ξεφορτωνω τη μηχανη φουσκωνω στρωματα κ λιωνουμε επιτελους στον υπνο.
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  6. #6
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    ΜΕΡΑ 3Η
    Ξυπναμε όχι κ πολύ πρωι αφου ειχαμε αναγκη υπνου .βγαινω από τη σκηνη,κ τη χθεσινη ησυχια της νυχτας .την εχουν αντικαταστησει παιδακια με ποδηλατα, παρεες κ οικογενειες που κατασκηνωνουν κ περναν ευχαριστα.Παω σαν βρεγμενη γατα στην reception στην οποια το πρωπικο ηταν προσχαρο κ φιλικο(όχι σαν τουυς ελβετους).
    -Γειας σας χθες ηρθα αργα κ δεν ηταν κανεις εδώ κ……..
    -ειστε δυο ατομα σε εκεινη τη σκηνη με αυτή τη μοτοσυκλετα,μου λεει
    Τωρα τι να την πω(που εισουν μωρη χθες το βραδυ που εσπασα τα κουδουνια κ τις πορτες?)Πληρωνομαι κανα 20ρικο(πολύ καλα για τις παροχες του camping) κ φευγουμε να απόλαυσουμε την γερμανικη παραλιμνια εξοχη.
    Η λιμνη τεραστια σαν θαλασσα, με πολλα βαπορια κ μικρες βαρκες,ιστιοφορα κάθε λογης κ ο ουρανος πολλα αεροστατα.Γραφικα μαγαζακια στον παραλιμνιο πνιγμενο στη βλαστηση δρομο,κ ξεκιναει η μερα υπεροχα.Μετα από χιλιομετρα στριβουμε δεξια να βρεθουμε στο balingen οπου περναμε μεσα από καταπρασσινα λιβαδια κ το εργοστασιο της metzeler κ φτανουμε στο χωριο(ολοκληρη πολη για τα ελληνικα δεδομενα,ειχε τα παντα ακομα κ αντιπρωσωπια bmw με μηχανες) οπου γινοταν ένα πανυγυρι.

    Παμε στο κεντρο κ γινεται χαμος.πληθος από περιπτερα ολων των ειδων της μπυρας κ αφθονες καντινες με τηγανιτο κυριως junk food.Η ‘’ανθυγειινιλα σε ολο της το μεγαλειο.Παντου οπαδοι της heavy metal κ δυνατη μουσικη από ηχεια κανουν τη κατασταση πιο εντονη.Η ζεστη είναι αφορητη ‘’100ο’’ βραζουμε στο καζανι κ ‘’welcome to hell’’.Παγωμενη μπυρα για ξεδιψασμα κ σχεδιο για την ανευρεση του καμπινκγ κ στησιμο σκηνης.Ρωταμε κατι τυπους που είναι το καμπινγ κ απαντουν –οπου θες. -Τι?ηταν κ μεθυσμενοι κ δεν τους εδωσα σημασια.Ρωταω καλλους κ μου λενε οπου δεις πρασσιναδα στησε.Τι λενε ρε?Εγω διαβαζα για μερος οπου είναι για αυτή τη δουλεια κ αυτοι με λεν ότι να΄ναι.?Τηλ ένα φιλο που βρισκοταν κ αυτος για το φεστιβαλ-ελα ρε που είναι το καμπινγκ?-πιο καμπινγκ?-αυτό που θα μεινουμε..-Α!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.-Δηλαδη?οπου βρεις στηνεις.εμεις ειμαστε στο ταδε σημειο.
    Παω εκει κ τι να δω…..χυμα στο κυμα .Η πολη γιορταζε το φεστιβαλ ,όπως εμεις(στη κοζανη) εχουμε τους φανους.παντου τα παντα.Εστηνες μεσα κ εξω από την πολη οπου υπηρχε πρασσινο!Οχι, εμεις τουλαχιστον για σημερα δεν θελουμε ,ετσι.Λιωνουμε 2 μερες στο λιοπυρι με τα δερματινα ,θελουμε τουλαχιστον ένα μπανακι, κ τα πραματα?Σιγα μην αφησουμε κρανη εξοπλισμους κτλ εκτεθιμενα σε τοσες χιλιαδες κοσμο.Ρωταμε για οργανωμενο καμπινκ κ δεν υπαρχει.Ρωταμε για ξενοδοχεια κ τα παντα συμπεραινουμε ότι είναι φουλ. Μετα από αρκετες ωρες στο λιοπυρι με κρανη κ δερματινα.Αρχιζουν κ σπαν τα νευρα μας.Σταματαμε εξω από super market(ξερετε από αυτά που εχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μεσα ) για να ανεφοδιαστουμε με υγρα.Η Λουκία μπαινει μεσα κ γω απεξω βλεπω απεναντι ένα τουριστικο γραφειο.Αποφασισμενος ορμαω μεσα κ με τα ‘’τσομπανοαγγλικα’’*
    που ηξερα ρωταω για το που μπορω να βρω δωματιο.Οι κυριες μεσα ακρως ευγενικες κ εξυπηρητικες μου λεν ότι λογω του φεστιβαλ δεν μπορεις να βρεις τπτ σε ακτινα τουλαχιστον 20 χλμ.Ωστοσο κανουν κατι τηλεφωνηματα να μας εξυπηρετησουν.Μιλαν στα γερμανικα κ μαζι ταυτοχρονα να μου λεν τι βρισκουν.Τελικα βρισκουν ένα δωματιο σε μια τοποθεσια μακρια για 100 ευρω για μια βραδια.Αρχιζω εγω-ΟΗ my god,οh my heart,its too expensive κ άλλες τετοιες χωριατιες.Τελικα συμφωνησαμε για 80.Παλι ακριβα ηταν για μας αλλα τι να καναμε δεν γινοταν αλλιως.Πηγαινουμε στο ξενοδοχειο κ από πανω βλεπουμε αυτό…………..http://en.wikipedia.org/wiki/Hohenzollern_Castle
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  7. #7
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    η θεα απο το ξενοδοχειο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04048.jpg 
Προβολές:	806 
Μέγεθος:	62,3 KB 
ID:	258660


    Tο ξενοδοχειο ηταν ωραιο ,παραδοσιακο με κεφαλια ζωων στον τοιχο κ η παρουσια ξυλου ηταν εντονη.

    το ξενοδοχειο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04052.jpg 
Προβολές:	808 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	258661

    Μπανακι κ βουρ για το φεστιβαλ.Φτανουμε ,ο κοσμος πολυς,μπαινουμε μεσα κ κατευθυνομαστε στα περιπτερα για τι άλλο?Μπυρα.Παρατηρωντας γυρω μου διαπιστωνω ότι οι γερμαναδαρες είναι μεθυστακες κ τρων κ ‘’σκουπιδια’’.Φαγαμε κ μεις τα σουπερ αλμυρα τηγανιτα παλιοβρωμολουκανικα που για να ‘’σβησεις’’ επινες κ κανα 2λιτρο μπυρας.Ετσι εξηγουνται όλα.

    στο φεστιβαλ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04064.jpg 
Προβολές:	807 
Μέγεθος:	68,2 KB 
ID:	258662
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  8. #8
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Η συναυλια ωραια,τα group τα χωνουν,κ είναι ολοι ευτυχισμενοι.Τελειωνει η συναυλια κ αστραφτει ο ουρανος.Επιδρομη σε παρακειμενο fastfoodαδικο για μπυρες για το ξενοδοχειο κ γρηγορα στην ‘’αραπω’’ για να μην μιας πιασει βροχη αλλα κ καμια τροχαια γιατι το αλκοολ στο αιματακι μας ειχε καποιο %.Με το φτανουμε αρχιζει η βροχα κ την γλυτωνουμε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04071.jpg 
Προβολές:	807 
Μέγεθος:	74,0 KB 
ID:	258663

    στο φεστιβαλ 2
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04078.jpg 
Προβολές:	805 
Μέγεθος:	72,8 KB 
ID:	258664



    με το φιλο απο τα γρεβενα(η διπλα γερμανιδα μας ειχε ζαλισει τα @@ για κατι ελαιωνες που ειχε στην πελοπονησσο....)



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04084.jpg 
Προβολές:	806 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	258665
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  9. #9
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    στο εσωτερικο του motel

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04094.jpg 
Προβολές:	799 
Μέγεθος:	35,3 KB 
ID:	258666
    ΜΕΡΑ 4Η
    Ξυπνημα πρωι κ πρεπει να αφησουμε το ξενοδοχειο κ να ψαξουμε να μεινουμε αλλου για ακομη μια βραδια.Καθως βγαινουμε το ματι πεφτει στο καστρο.Χωρις σκεψη τραβαμε τον ανηφορο φτανουμε στο παρκινγ οπου με 1 ευρω φυλαγαν μοτο κ κρανη κτλ.Ειχε κ λεοφωρειο να ανεβεις αφου η ανηφορα ηταν πολλη ,αλλα εμεις θελαμε να την δουμε ‘’ιπποτες της στρογγυλης τραπεζης’’κ προτιμησαμε τα ποδαρακια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04099.jpg 
Προβολές:	798 
Μέγεθος:	42,8 KB 
ID:	258667

    .Να νιωσουμε σαν αυτους που ανεβαιναν αιωνες πριν,κ περνουμε τα σκαλια μεσα στην πνιγμενη στη βλαστηση αποτομη πλαγια .Επιτελους φτανουμε κ παμε στην εισοδο.εισητηριο περιπου κανα 12αρι αλλα εμεις βγαλαμε με 7 γιατι μπηκαμε με προτροπη του φιλακα με γκρουπ, που ειχε λεει όμως ξεναγο στα γερμανικα.αλλιως επρεπε να περιμενουμε καμια ωρα για ξεναγο στα αγγλικα.Γερμανικα η αγγλικα εμεις δεν θα καταλαβαιναμε ετσι κ αλλιως, κ άλλη ‘’δλεια’’ δεν ειχαμε να περιμενουμε, γιαυτο κ μπηκαμε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04103.jpg 
Προβολές:	793 
Μέγεθος:	75,4 KB 
ID:	258668
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  10. #10
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Οσο ειμασταν μεσα παρατηρουσα ότι μαυρα συννεφα μαζευονται πολύ απηλητικα κ σκοτεινιαζει ο τοπος .Ωραια σκεφτομαι ,αν αρχιζει κ βρεχει εδώ δεν τελειωνει πριν μουλιασει ο τοπος,παλι ξενοδοχεια θα πλερωνουμε(αχχχ η τσεπη μου)Με το που βγαινουμε κατι σταγονες ΝΑ..αρχιζουν κ πεφτουν κ μεις τροχαδην από κει που ανεβηκαμε σε κανα μισαωρο στην κατηφορα καναμε ουτε το μισο.Καθως ετρεχα εχασα κ τα γυαλια μου ,που το καταλαβα όταν ειχαμε ηδη κατεβει κ δεν υπηρχε περιπτωση να ανεβω να τα ψαξω αφου ηταν κ ημιτασιον περιπτε-rayban.


    στο εσωτερικο του καστρου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04107.jpg 
Προβολές:	789 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	258669


    η θεα απο πανω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04108.jpg 
Προβολές:	784 
Μέγεθος:	59,1 KB 
ID:	258670


    στην αυλη




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04114.jpg 
Προβολές:	786 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	258671
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  11. #11
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    οι σκεπες



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04120.jpg 
Προβολές:	780 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	258672

    πανοπλιες ιπποτων


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04121.jpg 
Προβολές:	782 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	258673


    κ οι φιγουρες τους


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04122.jpg 
Προβολές:	777 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	258674
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  12. #12
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Σταζουμε από πανω μεχρι κατω αλλαζουμε στις τουαλετες,φοραμε στολες κ αδιαβροχα κ βουρ μεσα στο ανεμοβροχι(που τελικα κρατησε εως την άλλη μερα με μια σταση λιγες ωρες το βραδυ) κατεβαινουμε κ παμε για ανεβρεση ξενοδοχειου.Παλι τα ιδια με χθες σιγα μην βρισκαμε κ καθως απομακρινομασταν από το balingen(από την άλλη πλευρα σημερα) σε ένα βενζιδικο ο εξυπηρετικοτατος καλοσυνατος βενζινας φωναξε την κορη του να μπας κ συνενοηθουμε με αγγλικα,η οποια με τη σειρα της επαιρνε τηλ σε γειτονικα motel κ μας βρικε ένα δωματιο(60 ευρα) λιγο παραδιπλα.Ξεφορτωνουμε,αλλαζουμε κ με αδιαβροχα
    Κ φουλ βροχη ξεκιναμε ξανα για τη συναυλια.


    οι twisted sister,αποθεωση της βραδυας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04130.jpg 
Προβολές:	777 
Μέγεθος:	65,4 KB 
ID:	258675


    Αφου περασε κ αυτό το βραδυ υπεροχα κ επιστεφοντας στο ξενοδοχειο από οποιο χωριο περνουσαμε αστραφταν τα φλας από τις καμερες ταχυτητας με οριο τα 50(ευτυχως φωτογραφιζαν από μπροστα),την πεσαμε γιατι αυριο ειχε βαρετη autoban με προορισμο την βαβαρικη πρωτευουσα



    ΜΕΡΑ 5Η
    μετα το ξυπνημα παμε να πληρωσουμε, και μας λεν-αφου ειστε από ελλαδα δεν χρειαζεσται αποδειξη.ε?κ εγω σαν ελληνας λεω, δεν χρειαζομαστε εάν η τιμη πεσει κ κανα δεκαρικο,το οποιο κ εγινε ,(αλλα να μην λεν ότι μονο οι ελληνες είναι λαμογια με την φοροδιαφυγη ).Παιρνουμε δρομο μεχρι το ulm πηγαμε από επαρχιακους δρομους κ απολαυσαμε την
    γερμανικη εξοχη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04142.jpg 
Προβολές:	774 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	258677

    πολλα δεντρα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04155.jpg 
Προβολές:	772 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	258676
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  13. #13
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    μπηκαμε στην autoban κ διαπιστωσαμε ότι η γερμανοι στους δρομους τους τρεχουν.ΠΟΛΥ.!!!Αφου μας προσπερνουσαν με ιλλιγγιωδη ταχυτητα ειπα κ γω να δοκιμασω τις επιδωσεις της ‘’αραπως’’ μια κ ειχε πατησει πια τα πρωτα 2000+ χλμ,κ δως του γκαζι.εκει διαπιστωσα ότι η ‘’αραπω’’ μπορει να παει παρα πολύ γρηγορα αλλα κ να διατηρει ανετοτατα ταχυτητες των 200+ χλμ/ωρα διπλοφωρτωμενη για ωρες.Ετσι τα χλμ εφυγαν γρηγορα κ μπηκαμε στο μοναχο με μολυβι ουρανο κ ψιλοβροχο.Ηταν κ η 1η φορα που χρησημοποιησα το GPS για ένα ξενοδοχειο ibis που ειχα τσεκαρει με καλη τιμη, κ διαπιστωσα ότι τελικα η τεχνολογια σε μερικες καταστασεις κανει τη ζωη σου πιο ευκολη.


    το μουσειο της bmw

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04161.jpg 
Προβολές:	774 
Μέγεθος:	54,3 KB 
ID:	258678


    μοναχο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04163.jpg 
Προβολές:	768 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	258679

    Αφου τακτοποιηθηκαμε ωρα για βολτα με το μετρο οπου καμια σχεση δεν εχει με αυτό της ελληνικης πρωτευουσας από θεμα καθαριοτητας κ πανω οι συρμοι ηταν πολύ συχνοι με αποτελεσμα τα βαγονια να μην ασφυκτιουν από κοσμο.Βγηκαμε στην κεντρικη πλατεια κ καθοτι κυριακη ειχε εκδηλωσεις κ παρα πολύ κοσμο.Τραπεζακια κ περιπτερα κάθε λογης μπυρας,σε μια συναυλια από τοπικους τραγουδιστες.Βλεπω τιμη μισολιτρου 1.3 παραγγελνω 2 κ μου ζητανε + 4 ευρω.-ΓΙΑΤΙ?Πληρωνεις 2 ευρω το γυαλινο ποτηρι παρακαλω την 1η φορα κ χρησημοποιης το ιδιο για ολο το βραδυ.Οταν θελησεις το δινεις πισω κ σου επιστρεφουν τα 2 ευρο.Αποτελεσμα να μην υπαρχουν ,όπως σε αντιστιχη ελληνικη εκδηλωση, κατω χιλιαδες πλαστικα ποτηρακια-σκουπιδια.Δεν εχω παρει μαζι μου τα τσιγαρα κ ψανω να βρω μαγαζι.Δεν υπαρχει τετοιο ανοιχτο,καθως τα μονα περιπτερα που υπαρχουν είναι υπογεια στο μετρο κ τετοια ωρα είναι κλειστα.Τωρα?Ρωταω κ μου λεν μονο αυτοματοι πωλητες με πιστωτικη καρτα.εγω όμως τετοιο πραμα δεν εχω κ προσφερω το αντιτιμο σε μετρητα μπας κ με εξυπηρετησουν οι ντοπιοι με τις δικες τους καρτες.Πηρα το ‘’3ο το μακρυτερο’’Μου λεει ενας πανε σε κανα μαγαζι μεσα αυτά εχουν.Πηγαινω κ εγω(στις τουαλετες του μαγαζιου ηταν το μηχανημα) αλλα κ κει μονο καρτα.Αφου ‘’στολιζω’’ το μηχανημα με ελληνικες βρισιες ακουω ένα ‘’Αρε πατριδα,δωσε κ άλλο’’Ηταν σερβιτορος του μπαρ ελληνας ο οποιος τελικα με εξυπηρετησε κ βγηκα από το μαγαζι με 1 πακετακι μοσχοβολιστα τσιγαρα! .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04180.jpg 
Προβολές:	766 
Μέγεθος:	77,0 KB 
ID:	258680
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  14. #14
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04182.jpg 
Προβολές:	764 
Μέγεθος:	78,4 KB 
ID:	258681


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04166.jpg 
Προβολές:	755 
Μέγεθος:	44,9 KB 
ID:	258682

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04181.jpg 
Προβολές:	752 
Μέγεθος:	44,5 KB 
ID:	258683
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  15. #15
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    .Σε μια από τις μικροτερες πλατειες που υπαρχουν τριγυρω διαπιστωσαμε ότι ειχαν κ παρομοια εκδηλωση ‘’αγαπης’’ gay κ λεσβιες-?(φανταζομουν να γινοταν αυτό σε ελληνικη επαρχια κ με επιαναν τα γελια,) κ επειδη το κλιμα ηταν πολύ ‘’αγαπαμε ο ενας τον άλλο’’ με ελαφρα πηδηματακια ξαναγυρισαμε στο κεντρικο πανηγυρι,με στοχο να δοκιμασουμε οσο το δυνατο περισσοτερες μπυρες. τελειωσε κατά τις 11 το βραδυ η πλατεια αδεισε σε χρονο 0 από τα τραπεζακια, τα περιπτερα, την σκηνη της συναυλιας κ τιποτα δεν θυμιζε ότι πριν από λιγο εδώ επικρατουσε πανικος. Καθησαμε κ σε ένα μαγαζακι στο κεντρο της πλατεις κ επιστροφη με το μετρό στη βαση με ένα συκωτι λιγοτερο από το αλκοολι.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04183.jpg 
Προβολές:	759 
Μέγεθος:	71,7 KB 
ID:	258684


    η συναυλιες



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04185.jpg 
Προβολές:	755 
Μέγεθος:	66,5 KB 
ID:	258685


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04189.jpg 
Προβολές:	751 
Μέγεθος:	73,4 KB 
ID:	258687
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δε μπορώ να το πιστέψω αυτό που έγινε.
    από bonepeeler στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 14:12
  2. O Μορνος που εγινε Καλαβρυτα-Δημιτσανα...
    από Giannis_L στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 09:10
  3. Καλημέρα με θέα!!!
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2004, 14:29
  4. Επειδη εγινε πανικος με τα πολλαπλα ποστ για το ιδιο...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 18:35
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF