Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: Τα Σαμουράι που δεν ήταν Σαμουράι...

  1. #16
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Πολύ ωραία τα άρθρα σου, το είχα βάλει και στα cafe racer αλλά εδώ νομίζω ταιριάζει καλύτερα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	577685_283460598415140_165773990183802_595244_2100955847_n.jpg 
Προβολές:	713 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	259945
    WHO RUNS THE SHOW

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shiatman Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία τα άρθρα σου, το είχα βάλει και στα cafe racer αλλά εδώ νομίζω ταιριάζει καλύτερα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	577685_283460598415140_165773990183802_595244_2100955847_n.jpg 
Προβολές:	713 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	259945

    Από το ΙΚΕΑ είναι αυτό;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Sapila ποιός καβαλάει ???
    Ο Ναμνα ειναι αν δεν κανω λάθος.
    Εχει αυτό το ιδιαίτερο στυλ στα άλματα που ειχε και στους αγώνες.

    Να πω εδω σχετικά με τα 3κύλινδρα της Kawasaki κατι που εχω σκεφτεί εδώ και καιρό.
    Το 500 και μετα το 750 καλά κάνανε και τα φτιάξανε, ηταν οι άρχοντες της επιτάχυνσης και της αδρεναλίνης.

    Στα μικρά κυβικα όμως ηταν λάθος που κατάργησαν εκείνα τα υπέροχα δικύλινδρα για να τα αντικαταστησουν με τα βαριά και τελικά και πιο αργά τρικύλινδρα.
    Στην ίδια παγίδα έπεσε κι η Suzuki που ενώ είχε φτιάξει τον φονέα γιγάντων, το φανταστικό Τ20 super six και μετα το Τ500, έπεσε κι αυτη στη λούμπα με τα 3κυλινδρα 380 κλπ κυβικά.
    Ββεβαια τα μικρά 3κύλινδρα Suzuki ηταν πιο ήσυχα και ροπάτα, αλλά δεν ηταν Τ20 η Τ500.
    Πιστευω οτι 3κυλινδρα επρεπε να ειναι μόνο το Suzuki GT750 και τα Kawasaki H1 και H2.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ο Ναμνα ειναι αν δεν κανω λάθος.
    Εχει αυτό το ιδιαίτερο στυλ στα άλματα που ειχε και στους αγώνες.

    Να πω εδω σχετικά με τα 3κύλινδρα της Kawasaki κατι που εχω σκεφτεί εδώ και καιρό.
    Το 500 και μετα το 750 καλά κάνανε και τα φτιάξανε, ηταν οι άρχοντες της επιτάχυνσης και της αδρεναλίνης.

    Στα μικρά κυβικα όμως ηταν λάθος που κατάργησαν εκείνα τα υπέροχα δικύλινδρα για να τα αντικαταστησουν με τα βαριά και τελικά και πιο αργά τρικύλινδρα.
    Στην ίδια παγίδα έπεσε κι η Suzuki που ενώ είχε φτιάξει τον φονέα γιγάντων, το φανταστικό Τ20 super six και μετα το Τ500, έπεσε κι αυτη στη λούμπα με τα 3κυλινδρα 380 κλπ κυβικά.
    Ββεβαια τα μικρά 3κύλινδρα Suzuki ηταν πιο ήσυχα και ροπάτα, αλλά δεν ηταν Τ20 η Τ500.
    Πιστευω οτι 3κυλινδρα επρεπε να ειναι μόνο το Suzuki GT750 και τα Kawasaki H1 και H2.
    Συμφωνώ για τα λάθη , φυσικά εμείς τώρα εκ των υστέρων κρίνουμε.

    Την Suzuki την χρεώνω χοντρά γιατί ενώ την δεκαετία του 60 την τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο βλέπε Titan , μετά στα 70s έβγαλε τα μάτια της.
    Τα τρικύλινδρα της όλα υπολοίποντο των Kawa που ενώ τα μιμήθηκαν και τα ακολούθησαν δεν κατάφεραν ποτέ να τα βελτιώσουν-επισκιάσουν σε καμμιά κατηγορία κυβισμού.Έφτασαν να βαφτίσουν αναγκαστικά τουριστικό το 750 που τους βγήκε κομματάκι βαρύ ενώ λόγω προδιαγραφών (υδρόψυξης) θα έπρεπε να έχει ξεπεράσει το Η2 ,ενώ για τα μικρότερα κυβικά όπως είπες όλα ήταν για κλάματα.Σα να είχαν αποδεχτεί εκεί στο Hamamtsu ότι η Kawasaki θα είναι η "γρήγορη" από τους 4 Γιαπωνέζους.Ακολούθησαν ευλαβικά τον εναλλακτικό δρόμο των διχρόνων βάλαν σε παραγωγή ακόμα και Wankel αλλά τελικά συμβιβαστήκαν στο τέλος του 76 με τα GS αλλιώς πηγαίναν ολοταχώς για κλείσιμο!
    Η Kawasaki όπως είπα όφειλε να κάνει το βήμα παραπάνω και το έκανε με τα 3κύλινδρα (συμφωνώ ότι μόνο τα μεγάλα 500 & 750 ρεαλιστικά δικαιολογούσαν την παρουσία τους) αλλά η Kawasaki δεν έμεινε εκεί όταν "κρέμασε" η δουλειά με τα δίχρονα λόγω ενεργειακής κρίσης τους πέταξε στα μούτρα και το Z και τους άφησε να ψάχνονται.
    Η Yamaha πήγε με το να τους τελειώσει όλους με το GL 750 αλλά η κρίση στη Μέση Ανατολή το άφησε να ταξιδέψει μόνο μέχρι το Παρίσι στην έκθεση του 72...
    Την Honda δεν θέλω να σχολιάσω (εταιρεία που αντιπαθεί τα 2χρονα έχει δικαιωματικά κερδίσει και την δικιά μου αντιπάθεια)ενώ τους έπιασε όλους στον ύπνο με το CB 750 επαναπαύτηκε σε αυτό για πολλά πολλά χρόνια.

    Παραλίγο να το ξεχάσω δεν είναι ο Μυρογιάννης πάνω στο Η1 επειδή το ερώτημα απευθυνόταν μόνο σε σένα που ξέρω ότι με διαβάζεις ζητώ συγγνώμη από άλλα παιδιά που μπορεί να το ήξεραν.Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος θα αναγνώρισε την ξερακιανή φιγούρα του Φώτη Λέκκα.(Νομίζω ότι το πάει λίγο καλύτερα από τον Βοσκόπουλο δεν νομίζεις...)

    ΥΓ περιμένω πμ με συμβουλές για την Γερμανίδα !
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων gl 750.jpg‎  

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ για τα λάθη , φυσικά εμείς τώρα εκ των υστέρων κρίνουμε.

    Την Suzuki την χρεώνω χοντρά γιατί ενώ την δεκαετία του 60 την τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο βλέπε Titan , μετά στα 70s έβγαλε τα μάτια της.
    Τα τρικύλινδρα της όλα υπολοίποντο των Kawa που ενώ τα μιμήθηκαν και τα ακολούθησαν δεν κατάφεραν ποτέ να τα βελτιώσουν-επισκιάσουν σε καμμιά κατηγορία κυβισμού.Έφτασαν να βαφτίσουν αναγκαστικά τουριστικό το 750 που τους βγήκε κομματάκι βαρύ ενώ λόγω προδιαγραφών (υδρόψυξης) θα έπρεπε να έχει ξεπεράσει το Η2 ,ενώ για τα μικρότερα κυβικά όπως είπες όλα ήταν για κλάματα.Σα να είχαν αποδεχτεί εκεί στο Hamamtsu ότι η Kawasaki θα είναι η "γρήγορη" από τους 4 Γιαπωνέζους.Ακολούθησαν ευλαβικά τον εναλλακτικό δρόμο των διχρόνων βάλαν σε παραγωγή ακόμα και Wankel αλλά τελικά συμβιβαστήκαν στο τέλος του 76 με τα GS αλλιώς πηγαίναν ολοταχώς για κλείσιμο!
    Η Kawasaki όπως είπα όφειλε να κάνει το βήμα παραπάνω και το έκανε με τα 3κύλινδρα (συμφωνώ ότι μόνο τα μεγάλα 500 & 750 ρεαλιστικά δικαιολογούσαν την παρουσία τους) αλλά η Kawasaki δεν έμεινε εκεί όταν "κρέμασε" η δουλειά με τα δίχρονα λόγω ενεργειακής κρίσης τους πέταξε στα μούτρα και το Z και τους άφησε να ψάχνονται.
    Η Yamaha πήγε με το να τους τελειώσει όλους με το GL 750 αλλά η κρίση στη Μέση Ανατολή το άφησε να ταξιδέψει μόνο μέχρι το Παρίσι στην έκθεση του 72...
    Την Honda δεν θέλω να σχολιάσω (εταιρεία που αντιπαθεί τα 2χρονα έχει δικαιωματικά κερδίσει και την δικιά μου αντιπάθεια)ενώ τους έπιασε όλους στον ύπνο με το CB 750 επαναπαύτηκε σε αυτό για πολλά πολλά χρόνια.

    Παραλίγο να το ξεχάσω δεν είναι ο Μυρογιάννης πάνω στο Η1 επειδή το ερώτημα απευθυνόταν μόνο σε σένα που ξέρω ότι με διαβάζεις ζητώ συγγνώμη από άλλα παιδιά που μπορεί να το ήξεραν.Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος θα αναγνώρισε την ξερακιανή φιγούρα του Φώτη Λέκκα.(Νομίζω ότι το πάει λίγο καλύτερα από τον Βοσκόπουλο δεν νομίζεις...)

    ΥΓ περιμένω πμ με συμβουλές για την Γερμανίδα !
    Μ αρέσεις όπως τα λές.
    Φωτης Λέκκας λοιπόν, δικαιολογούμαι αφού ήμουν 4ων οταν βγηκε το τεύχος!
    Επίσης το GL750 το είχα βαλει παλιά στο παιχνίδι γνώσεων.
    Πρέπει να γίνει μια προσππαθεια να το αναβιώσουμε, αλλά είναι δύσκολο να μπεί πλέον μηχανάκι που δεν εχει ξαναμπεί.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    http://www.youtube.com/watch?v=5qROwMqCLAw Το αγαπημενο μου.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Καλησπέρα σ' όλους ή καλημέρα αναλόγως πότε με διαβάζετε οκ έχω λίγες αυπνίες ούτε ο πρώτος είμαι ούτε ο τελευταίος αυτήν την εποχή.Γουστάρω όταν βλέπω αρθράκια και σχόλια που ανέβηκαν πολύ προχωρημένες μεταμεσονύχτιες ώρες και προσπαθώ να φανταστώ τον συντάκτη παρέα με ένα ποτήρι ή ένα τσιγάρο ή και τα δύο να μοιράζεται τις σκέψεις του...Μερικοί ανέκαθεν λειτουργούσαν καλύτερα τη νύχτα !
    Σε όσους αρέσει "η ιστορία και κλασσικές μοτοσυκλέτες" παρακαλώ γράψτε σχολιάστε στείλτε καμμιά φωτό να ζωντανέψουμε λίγο αυτό το section έχει καταντήσει να με σχολιάζει μόνο ο moderator ελπίζω και αυτός ο "άμοιρος" να μην είναι από υποχρέωση.
    Από ιστορίες δόξα το θεό έχω ακόμα πολλές προσπαθώ να τις ταξινομήσω στο μυαλό μου.Επίσης στους επισκέπτες έχω να πω: τι περιμένετε ρε μάγκες για να γίνετε μέλη ούτε 15 λεπτά δεν θα σας πάρει η εγγραφή και αυτό ισχύει και για σένα Αλέκο και για σένα Άκη-Duc.

    ΥΓ Έχω χάσει και τους φίλους απ' την Πάτρα τι κάνετε ρε παληκάρια ?
    Ρε φίλε Bulmont το ψευδώνυμο βγαίνει από το (Bul)taco (Mont)esa καλό...

  8. #23
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σ' όλους ή καλημέρα αναλόγως πότε με διαβάζετε οκ έχω λίγες αυπνίες ούτε ο πρώτος είμαι ούτε ο τελευταίος αυτήν την εποχή...
    Φίλε buckley. Αυπνίες κι εγώ αυτές τις μέρες. Να ξέρεις πάντως ότι ακόμη και αν δεν σχολιάζουμε (εγώ, τελος πάντων) σε διαβάζουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Μας τα χάλασες βέβαια λίγο με την αντιπάθεια για την Honda, αλλά τι να κάνουμε... κανείς δεν είναι τέλειος! (πλάκα κάνω )

    Συνέχισε δυνατά...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις πάντως ότι ακόμη και αν δεν σχολιάζουμε (εγώ, τελος πάντων) σε διαβάζουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον.

    Συνέχισε δυνατά...
    +1

  10. #25
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    +2 Εγώ έχω βρικολακιάσει λόγω διαβάσματος (εντάξει είμαι και δυό ώρες πίσω). Συνέχισε σταθερά. Οι ιστορίες αυτές είναι άκρως ενδιαφέρουσες για εμάς τους νεότερους που δεν γνωρίσαμε το μοτοσυκλετισμό εκείνες τις εποχές. και για να μή στεγνώνουμε.
    WHO RUNS THE SHOW

  11. #26
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Κι' εγώ ρε αρχηγέ παρακολουθώ ανελλιπώς τις δημοσιεύσεις σου. Και με ταξιδεύουν πολλά χρόνια
    πίσω, με γυρίζουν σε εποχές και καταστάσεις όμορφες, περασμένες αλλά όχι και ξεχασμένες. Αν και
    διαβάζω σχεδόν τα πάντα εδώ μέσα δεν ξεκινώ εύκολα να γράψω..........

    Ασε που νιώθω σαν φτωχός συγγενής διαβάζοντας και βλέποντας τα οχήματα που κατέχουν
    αρκετοί από εδώ μέσα. Να τα χαίρεσται παιδιά όσο μπορείται......... Απλώς κρατάω μιά πιό απόμακρη
    στάση γιατι κάποιες φορές που ''ανοίχτηκα'' σε παρέες και λέσχες δεν μπορώ να πω ότι ήταν και
    ευχάριστη η εμπειρία που αποκόμησα (πρίν από 15-20 χρόνια) Εκτοτε προτιμώ να ζω τους
    δυό τροχούς μόνος μου......................


    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #27
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Τσάκω και μιά φώτο............

    Ακούω κάποιες ερωτήσεις του στύλ: ''με ένα 250 μπορώ να πάω μέχρι τον Ισθμό;""
    και γελάω.

    Αμα γουστάρεις με οτιδήποτε, πας παντού. Φτάνει να δουλεύει........


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Negative0036.JPG 
Προβολές:	600 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	260173
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Κι' εγώ ρε αρχηγέ παρακολουθώ ανελλιπώς τις δημοσιεύσεις σου. Και με ταξιδεύουν πολλά χρόνια
    πίσω, με γυρίζουν σε εποχές και καταστάσεις όμορφες, περασμένες αλλά όχι και ξεχασμένες. Αν και
    διαβάζω σχεδόν τα πάντα εδώ μέσα δεν ξεκινώ εύκολα να γράψω..........

    Ασε που νιώθω σαν φτωχός συγγενής διαβάζοντας και βλέποντας τα οχήματα που κατέχουν
    αρκετοί από εδώ μέσα. Να τα χαίρεσται παιδιά όσο μπορείται......... Απλώς κρατάω μιά πιό απόμακρη
    στάση γιατι κάποιες φορές που ''ανοίχτηκα'' σε παρέες και λέσχες δεν μπορώ να πω ότι ήταν και
    ευχάριστη η εμπειρία που αποκόμησα (πρίν από 15-20 χρόνια) Εκτοτε προτιμώ να ζω τους
    δυό τροχούς μόνος μου......................


    Καλημέρα η αποστασιοποίηση από κλίκες σεβαστή μη νομίζεις και εγώ κάπως έτσι είμαι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να γράφεις καμμιά παλιά ιστορία φτάνει να υπάρχει ο χρόνος , η όρεξη το ξέρω έρχεται και φεύγει εμένα για την ώρα έρχεται καθότι φρέσκος στο forum.
    Αναφορικά με τα ταξίδια με μικρά κυβικά νομίζω ότι ισχύει κάτι απλό.Στην εποχή μας αρχές δεκαετιάς 80 ένα 250 δεν θεωρείτο μικρή μοτοσυκλέτα οπότε τα έκανε όλα.Φαντάσου ότι ο ξάδερφος που με μύησε στα Villa στην δεκαετία του 70 είχε για ψωμοτύρι εκδρομές στην Πελοπόνησσο λόγω καταγωγής μας και έφτασε δικάβαλλος με την μετέπειτα γυναίκα του μέχρι Κέρκυρα με ένα King Scorpion παρέα με ένα Rapita φορτωμένοι με μπαγκάζια για καλοκαίρι !
    Φυσικά αν "ταξιδεύαμε" ακόμα πιο πίσω χρονικά τα κυβικά θα έπεφταν τα κυβικά ακόμα πιο πολύ!

    H6 δεν είναι αυτό και που είσαι Ήπειρο ? Στο ψευδώνυμο Bulmont μέσα έπεσα ???

  14. #29
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Στο ψευδώνυμο μέσα έπεσες. Αλλά ρε φίλε τραίνο στην Ηπειρο;;;;;;;; Εξω από Καλαμάτα
    ειναι η φώτο και το μηχανάκι ειναι 125Η7 Τσάκα και μιά το BULTACO (ALPINE 250 '74)
    Το μεσαιο έτσι;;; Μην μπερδευτουμε.......


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM3254.JPG 
Προβολές:	616 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	260196
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #30
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Στο ψευδώνυμο μέσα έπεσες. Αλλά ρε φίλε τραίνο στην Ηπειρο;;;;;;;; Εξω από Καλαμάτα
    ειναι η φώτο και το μηχανάκι ειναι 125Η7 Τσάκα και μιά το BULTACO (ALPINE 250 '74)
    Το μεσαιο έτσι;;; Μην μπερδευτουμε.......


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM3254.JPG 
Προβολές:	616 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	260196
    Να που βρεθηκε ο κατάλληλος να σε βαλει στην μπρίζα.

    Το καλό με το moto ειναι οτι δεν ειναι λέσχη, δεν παίζουν κλίκες και τετοια, απλά μια ιντερνετική παρέα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Υπαρχουν Ss που δεν τα κλεβουν?
    από Panos1313 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2010, 18:12
  2. τα aprilia που δεν σταματανε ποτε
    από EVI στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 17:46
  3. Όλα τα μοντέλα της Honda( +αυτά που δεν έρχονται Ελλάδα)
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 23:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF