Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Πού είναι τα γκάζια;

  1. #1

    Question Πού είναι τα γκάζια;

    Καλησπέρα στα παιδιά.

    Λοιπόν το πρόβλημα μου...

    Έχω ένα TZR125 του '89, το οποίο ήταν περί τα 160cc. Πριν από κανά χρόνο του έκαψα τα πηνία κι επειδή γενικά ήταν καταταλαιπωρημένο το μοτέρ και πέτυχα μια καλή περίπτωση, πήρα ένα άλλο.

    Το νέο κάρτερ είναι από 125 με καινούριο κυλινδροπίστονο και στρόφαλο από WR. Έχει φάει ένα γενικό ξεχείλωμα αλλά είναι καλή δουλειά. Το κακό είναι πως είχαν καταργήσει το YPVS γιατί όπως μου είπε το παλικάρι που μου το πούλησε, δεν γινόταν (?!) να δουλέψει λόγω του ξεχειλώματος .

    Άφησα το μαμάτο καρμπυρατέρ και το έβαλα μπροστά. Το μοτέρ ακούγεται πολύ δυνατό, όμως δεν ανεβάζει πάνω από 5-6.000 στροφές. Μοιάζει πιο πολύ σαν να πνίγεται και δεν μου κάνει για θέμα ανάφλεξης. Να σημειώσω πως έπαιξα με τη βαλβίδα του YPVS εξωτερικά, με το χέρι, αλλά σε όλες τις θέσεις παρατηρείται το ίδιο.

    Έχω ένα 28άρι Mikuni το οποίο έδω και ένα χρόνο δεν έχω δοκιμάσει να του το βάλω. Δυστυχώς το μηχανάκι έχει μείνει στην αχρηστία εδώ κι ένα χρόνο γιατί έτρεχα στα ξένα και δεν είχα χρόνο.

    Ιδέες; Είναι θέμα εισαγωγής; φταίει το κατηργημένο YPVS; είναι ηλεκτρικό το θέμα; Ξέρω αν δεν το δεις, τι να μου πεις... αλλά ίσως κάποιος με διαφωτίσει.

    Πάντως μου έχουν λείψει τα νευρικά ανοίγματα του powervalve και τα μπαντιλίκια στις 10+.000rpm

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αν είναι ξεχιλωμένη η εξαγωγή πρός τα πάνω ,που μάλλον έτσι είναι ,το YPVS δεν αφήνει την θυρίδα εξαγωγής να φανεί ολόκληρη και το κατάργησε.
    Αν το κατάργησε τι δουλεύεις με το χέρι?
    Αν είναι πάνω το YPVS της μαμάς οποιοσδήποτε νέος χρονισμός ακυρώνεται, οπότε λογικά δεν δουλεύει, οπότε δοκίμασε όπως το είχαν αυτοί χωρίς.
    Πέρα απο αυτό μάλλον για τροφοδοσία μου φαίνεται οπότε ακολούθα το δρόμο που χάραξε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και ρώτα τον τι ρυθμίσεις φόραγε οταν το δούλευε.


    Προσωπικά νομίζω οτι το YPVS χρειάζεται και καλό είναι να ξαναμπέι αφού τροποποιηθεί κατάλληλα.

Παρόμοια θέματα

  1. Που είναι τα κλειδιά? οεο!!!
    από ermiss στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2009, 08:29
  2. Ρε παιδιά που σκατα είναι τα R1??????
    από xtapodias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2007, 08:30
  3. Που ειναι τα κιουρκα;
    από FestoNero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2007, 15:51
  4. Που είναι τα ανέκδοτα ΟΕΟ ;
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 20:20
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF