Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 73

Θέμα: KAWASAKI KLE 500 του 2002-αγορα μεταχειρισμενου-τι να προσεξω?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    47

    KAWASAKI KLE 500 του 2002-αγορα μεταχειρισμενου-τι να προσεξω?

    καλημερα παιδια!!ειμαι νεο μελος στην παρεα σας και θα ηθελα καποιες συμβουλες σας.
    οπως λεω και στον τιτλο κινουμε στην κατευθυνση αγορας ενος KLE 500 του 2002
    θα ηθελα να μου πειτε γενικα την γνωμη σας για την μηχανη και αν θα πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο

    εκτος απο νεο μελος εδω ειμαι νεος και στις μηχανες, δηλαδη δεν ξερω τιποτα οποτε θα σας παρακαλουσα να με βοηθησετε

  2. #2
    Να είσαι μαζι με ενα φιλο που ξέρει καλα απο μηχανες. Ο πωλητης θα μυριστει αμέσως το οτι είσαι "νέος"

    Το μηχανάκι γενικώς ειναι σκυλί και δεν εχει προβλήματα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    47
    θα το παρω απο φιλο ετσι κι αλλιως και θα το παω για ελεγχο σε μηχανικο αλλα και σε εναν αλλο φιλο μοτοσυκλετιστη!!

    απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι για το συγκεκριμενο μηχανακι που θα επρεπε να ψαξω περισσοτερο

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redman88 Προβολή μηνύματος
    θα το παρω απο φιλο ετσι κι αλλιως και θα το παω για ελεγχο σε μηχανικο αλλα και σε εναν αλλο φιλο μοτοσυκλετιστη!!

    απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι για το συγκεκριμενο μηχανακι που θα επρεπε να ψαξω περισσοτερο
    Προσπάθησε όσο μπορείς να μην το πάρεις. Πάρε κάτι άλλο, ο από πάνω κύριος είχε ΚΛΕ και δεν πιάνεται η γνώμη του. (ειδικά την εποχή που το είχε )
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησε όσο μπορείς να μην το πάρεις. Πάρε κάτι άλλο, ο από πάνω κύριος είχε ΚΛΕ και δεν πιάνεται η γνώμη του. (ειδικά την εποχή που το είχε )
    γιατι να μην το παρω?σιγουρα πολυ βασικο θα ειναι το τι θα πει και ο μηχανικος...
    αλλα αν ολα ειναι οκ για την τιμη του νομιζω αξιζει...500€ ή ανταλλαγη με ενα scooter που εχω!!

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησε όσο μπορείς να μην το πάρεις. Πάρε κάτι άλλο, ο από πάνω κύριος είχε ΚΛΕ και δεν πιάνεται η γνώμη του. (ειδικά την εποχή που το είχε )
    Δεν πιανεται η γνώμη μου γιατι είχα το 400αρι, εσοδείας 1994, το οποίο εντέλει παρεδωσε πνεύμα πέρισυ εχοντας φτάσει αισίως τα 250χιλ χλμ (όχι στα χέρια μου)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    τα 500αρια ειχαν θεμα με τα πηνια/ μαγνητες κλπ....

    κανε google "KLE 500 reviews"" KLE 500 reliability κλπ....

    τα πιο καινουρια να ξερεις οτι ειναι με πιο σκληρη σελα και πιο " πνιγμενα" απο καταλυτες κλπ λογω προδιαγραφων
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    22
    Καλησπερα εχω ενα κλε 500 του 2001 περιπου εναμισυ χρονο,δυο πραγματα ουσιαστικα ''πονανε'' το κλε, το ενα ειναι το κομπλερ της μιζας, εαν δεν ειναι σε προχωρημενο σταδιο η ζημια θα την αντιληφθεις το χειμωνα με τα πρωτα κρυα (δεν ξερω γιατι) το συμπτωμα ειναι να ακους αντριχιαστικους ηχους απο γραναζια, ακριβουτσικη η επισκευη περιπου 200+ ευρω.
    Το αλλο ειναι το μπροστινο φρενο,κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα συνηθειας, να βρεις τακακια που να σου αρεσουν, και αν πραγματικα θελεις να φτιαξεις το φρενο φτιαξε το πηρουνι (αλλα λαδια ή ελατηρια).
    Κατα τα αλλα ειναι πολυ τιμιο μηχανακι και αν δεν του ζητησεις κατι που δεν μπορει να κανει θα το ευχρηστηθεις,εγω κανω μεχρι και χαλαρες ον-οφαδες...α...και τελος πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να το χαλασεις.
    Καλες βολτες...

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    47
    σας ευχαριστω ολους για τις αναλυτικες και με "υποτιτλους" απαντησεις σας για να καταλαβαινω μιας και ειμαι ασχετος

    να πω και κατι βασικο οτι η χρηση που το θελω ειναι για να πηγαινοερχομαι στο πανεπηστιμιο και για χαλαρα ταξιδακια

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από animato Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα εχω ενα κλε 500 του 2001 περιπου εναμισυ χρονο,δυο πραγματα ουσιαστικα ''πονανε'' το κλε, το ενα ειναι το κομπλερ της μιζας, εαν δεν ειναι σε προχωρημενο σταδιο η ζημια θα την αντιληφθεις το χειμωνα με τα πρωτα κρυα (δεν ξερω γιατι) το συμπτωμα ειναι να ακους αντριχιαστικους ηχους απο γραναζια, ακριβουτσικη η επισκευη περιπου 200+ ευρω.
    Το αλλο ειναι το μπροστινο φρενο,κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα συνηθειας, να βρεις τακακια που να σου αρεσουν, και αν πραγματικα θελεις να φτιαξεις το φρενο φτιαξε το πηρουνι (αλλα λαδια ή ελατηρια).
    Κατα τα αλλα ειναι πολυ τιμιο μηχανακι και αν δεν του ζητησεις κατι που δεν μπορει να κανει θα το ευχρηστηθεις,εγω κανω μεχρι και χαλαρες ον-οφαδες...α...και τελος πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να το χαλασεις.
    Καλες βολτες...

    Εχω ενα kle 500 2002, συμφωνω απολυτα....προσθετω οτι για 500 γιουρο μην πολυσκας ...
    Εχει αρκετους εχθρους αλλα ειναι τιμιο μηχανημα,νευρικο και αν μπορω να το πω κι ετσι...παλαιας κοπης.
    Την δουλεια σου θα την κανεις.
    Η φαφουτα τρωει φρουτα και για μας ....ουτε γιαρμας !

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    47
    λοιπον πηγα και το ειδα σημερα το μηχανακι και με μια πρωτη ματια βλεπης τα εξης:
    1)θελει μανετα για το μπροστινο φρενο
    2)θελει να φτιαχτει ή να αλλαχτει η ντιζα του γκαζιου
    3)ενω πρωτα πηρε μπρος με καλωδια και την αφησαμε να δουλεψει για κανα 5λεπτο μετα δεν ξαναπηρε ουτε με καλωδια και οταν πατουσαμε την μιζα εκανε να παει να παρει αλλα μετα εκανε τακ τακ τακ τακ

    οταν την βαλαμε μπρος και την αφησαμε να δουλεψει κατι που βρισκεται τερμα πισω αριστερα αρχισε να βγαζει καπνους...κατι σαν ηλεκτρονικη πλακετα ηταν...ειμαι και λιγο ασχετος οποτε αν μπορειται να καταλαβαιτε απο την περιγραφη θαυμα θα ειναι

    θα ηθελα απο εσας μια πρωτη εκτιμηση κοστους για ενα service ωστε να δουλεψει σωστα το μηχανακι

    με μια πρωτη ματια η αληθεια ειναι οτι σε απογοητευει αλλα με μια δευτερη αρχισα να το γουσταρω παρα πολυ
    αν ειναι σχετικα μικρο το κοστος επισκευης λεω να το παρω

  12. #12
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    χμ....γιατί να μπλέξεις;
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    για τη δουλεια που θελεις μπορεις να βρεις αξιοπρεπεστατα μηχανακια και πιο καινουρια με 2000 ευρω
    αν τα παλευεις αυτα τα λεφτα δωστα και παρε κατι της προκοπης
    αν οχι δωσε 500 και παρε ενα ρημαδι σαν αυτο που λες και παρακαλα με τις επισκευες που θα θελει να μην ξαναφτασεις το διχιλιαρο
    ακομα κι ετσι ομως θα εχεις χασει σε αγχος και τρεξιμο στα συνεργεια
    παντως το συγκεκριμενο αν ηταν της προκοπης δεν θα το πουλαγαν μονο 500

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    λοιπον η μανετα εχει 10 ευρω η γκαζιερα δεν θελει τιποτα μονο λιγο γρασαρισμα και αυτο που λες ειναι μαλον ανορθωτης που εχει 50 ευρω .συνολο 60 ευρω και μια αλαγη λαδιων και εισαι ετοιμος .
    KLE 400-XT 250.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    47
    οπως ειπα και πιο πανω η τελικη αποφαση θα εξαρτηθει απο αξιοπιστο μηχανικο
    αν μου πει οτι με ενα service μεχρι 200€ θα ειναι ολα ενταξει και θα μπορω να κανω την δουλεια μου χωρις να με προδωσει και χωρις να χρειαστει να τον επισκεφτω και παλι μετα απο 2-3 μερες τοτε νομιζω οτι ειναι μια χαρα

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF