Λοιπόν, να αρχίσουμε τα προκαταρτικά. Πρίν από 2 εβδομάδες πήρε ο best friend μου ένα bandit V 400 του '95(θέλει αρκετό μαζεματάκι, αλλά δεν είναι της παρούσης). Στο θέμα μας. Σήμερα ήταν η τρίτη φορά που την καβάλησα(πήγα μια μεγάααααλη βόλτα μέσα σε αυτή και στο διόνυσο(παλι καλά που μου τη δίνει όταν τη ζητήσω)) και διαπίστωσα τα εξής:

1.Είχατε δίκιο στην αγορά μη ss για αρχή. Εδώ δε μπορώ να πάω το naked, φαντάζομαι το ss. δε θα το ευχαριστιόμουν, σίγουρα.
2.Είχε δίκιο η γιαγία αρκούδα με την πατέντα με το ένα χέρι στο τιμόνι κ το άλλο στο ντεπόζιτο(πριν το δοκιμάσω δε το πίστευα).
3. Είχατε δίκιο για το όπου κοιτάς , πάς...
4. Ζηλεύω όλους τους αλήτες τσαντάκιδες μηχανόβιους. Πήγα φιλοθέη δάφνη με τίγκα κίνηση σε 15 min.
5.ΘΕΛΩ ΜΗΧΑΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
6. πηγαίνοντας κηφισσίας με 80-100 χλμ με παιρνούσαν τα παπιά σα σταματημένο. μήπως τελικά δε φταίνε οι μηχανές αλλά το ξερό μας το κεφάλι;
Εμμ... τι άλλο. Α ας πούμε για τα δικά μου στραβά

1ον. δε μπορώ να την στρίψω καλά. Πολλές φορές στη αρχή ένιωθα ότι την έχανα και μετά απο λιγο έμπαινε.Σήμερα έπαιξα λίγο πιέζοντας το τιμόνι και έμπαινε λίγο καλύτερα. Η ριμάδα όταν την τραβαώ μέσα μπαίνει, αλλά εγώ τα κάνω πάνω μου.
2ον. πόσο ανοιχτό γκάζι σε στροφές; αν γλυστράει και είναι ανοιχτό δε παίζει να φύγει;
3ον οι καρφωτές αλλάγές χωρίς συμπλέκτη πόσο κακό του κάνει; (εγκυκλοπαιδικα. δε το κάνω ποτε)
4ον το μηχανάκι δε παίρνει τη νεκρά(η την παίρνει πολύ δύσκολα) όταν είναι αναμενο και σταματημένο. Όταν ρολλάρει ή είναι σβηστό είναι οκ. Τι φταίει;

αρκετά για την ώρα πολύ σας κούρασα.