Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: γενικές απορίες για bmw

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2012
    Μηνύματα
    3

    γενικές απορίες για bmw

    ψάχνομαι για αγορά μοτό και τρελάθηκα από τις δύο bmw, f 650 gs και g 650 gs.
    οι απορίες που έχω είναι :
    1. για την μονοκύλινδρη μου λένε αρκετοί οτι έχει πολλούς κραδασμούς ειδικά αν πρόκειται (που θα) να κάνω ταξίδια, ισχύει ή στις νέες εκδόσεις έχουν βελτιώσει την κατάσταση.
    2. η δικύλινδρη έχει καλύτερη συμπεριφορά;
    3. τελικά, είναι όντως ιδανική για ταξίδια δικάβαλη;

    αυτά για αρχή, ευχαριστώ

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostatsio Προβολή μηνύματος
    ψάχνομαι για αγορά μοτό και τρελάθηκα από τις δύο bmw, f 650 gs και g 650 gs.
    οι απορίες που έχω είναι :
    1. για την μονοκύλινδρη μου λένε αρκετοί οτι έχει πολλούς κραδασμούς ειδικά αν πρόκειται (που θα) να κάνω ταξίδια, ισχύει ή στις νέες εκδόσεις έχουν βελτιώσει την κατάσταση.
    2. η δικύλινδρη έχει καλύτερη συμπεριφορά;
    3. τελικά, είναι όντως ιδανική για ταξίδια δικάβαλη;

    αυτά για αρχή, ευχαριστώ
    Η μονοκυλινδρη ειναι το πιο ομαλο μονοκυλινδρο απο καταβολης κινητηρων. Σε καμια περιπτωση δεν θα ελεγες οτι ενοχλουν οι κραδασμοι. Το δικυλινδρο ειναι ακομα πιο ομαλο και αρκετα πιο δυνατο, αλλα δεν εχει σελα για ταξιδια. Προαφανως βελτιωνεται με επισκεψη στο φιλικο σελα της γειτονιας σου, αλλα ποτε δεν θα γινει σα το 'G'.

    Τωρα, η επιλογη μεταξυ των δυο εχει να κανει με τα χρηματα και τις απαιτησεις ισχυος.
    Σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι καμια απο αυτες 'ιδανικη' για ταξιδια δικαβαλος. Για τετοια χρηση υπαρχουν και καταλληλοτερες και φτηνοτερες μοτο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Όντας κάτοχος της F650GS θα σου επιβεβαιώσω αυτό που ανέφερε κι ο φίλος παραπάνω, ότι είναι ίσως το πιο ομαλό μονοκύλινδρο και οι κραδασμοί είναι ανεπαίσθητοι. Όσο για τα ταξίδια που λες, το καλοκαίρι που μας πέρασε στους απίστευτους ιταλικούς δρόμους νόμιζα ότι δεν καβάλαγα μοτοσυκλέτα αλλά Citroen DS (τον παλιό, καλό βάτραχο). Η καλή ποιότητα κύλισης της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας ξεδίπλωσε τις αρετές της στην autostrada και στο επαρχιακό οδικό δίκτυο. Όταν είχα πάει Μάνη, κάναμε το Κόρινθος-Σπάρτη μονοκοπανιά για πλάκα χωρίς στάση και σταματήσαμε μόνο και μόνο για να πάρουμε καμιά εφημερίδα στη Σπάρτη. Δεν έχει σχέση με παλιά μονοκύλινδρα που κατέβαινες με Πάρκινσον μετά από μερικές ώρες οδήγησης, τα ταξίδια είναι βούτυρο στο ψωμί του.
    Το δικύλινδρο το έχω καβαλήσει αλλά η θέση οδήγησης δεν μου ταίριαξε προσωπικά, ο κινητήρας μ΄άρεσε, αλλά όπως πολύ σωστά λέει πάλι ο φίλος παραπάνω, η σέλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!! Γείτονάς μου είχε το μονοκύλινδρο και πήρε το δικύλινδρο, μου λέει ότι είναι φανταστικό μηχανάκι αλλά η σέλα ένα δράμα!!! Πηγαίνει μέχρι το Ναύπλιο και κάνει 2 στάσεις για να ξεμουδιάσει...την πήγε σε σελά για να βάλει gel και περισσότερο αφρώδες και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση, αλλά όχι δραματικά. απλά έγινε περισσότερο υποφερτή. Το μονοκύλινδρο έχει ίσως από τις πιο άνετες σέλες για τον συνεπιβάτη, ενώ γενικά η σέλα του είναι καλή κληρονομιά από το αειθαλές Funduro που είχε επίσης αρχοντική σέλα.

  4. #4
    Καλησπέρα φιλε, ειχα και γω τον ιδιο ενδοιασμο με σενα για τους κραδασμους. Μετα απο 3 χρονια συμβιωσης με ενα f650gs οφειλων να ομολογησω πως ειναι το τελευταιο πραγμα που θα σε απασχολησει! πολυ ομαλη λειτουργια και τελειως ξεκουραστη.
    Αν εισαι απο θεσσαλονικη, εχω παει στον τονη μπατζιο και μου χει φτιαξει την σελλα με ενισχυσεις και πραγματικα ξεχνας να κατευεις! Απολαμβανεις ταξιδακι και βολτουλες. Μπορεις ανετα να πας με 130-140, σταθερα και ξεκουραστα, απο κει και μετα σε παιρνουν οι αερηδες και ξεκιναν λιγο πιο ενισχυμενοι οι κραδασμοι.. Ζοριζεται να ανεβασει περισσοτερες στροφες το μονοκυλινδρο.
    Κατα τα αλλα ειναι πολυ ιδιαιτερο το σουλουπι και ειτε το ερωτευεσαι ειται το σιχενεσαι. Εγω το ερωτευτηκα και προχωρησα σε συμβιωση μαζι του, και δεν το μετανιωσα!!
    Καποια στιγμη θα αρχισεις να ψαχνεσαι και για κατι μεγαλυτερο, (ηδη ψιλοκοιταζω τα 2κυλινδρα τα 800σαρια, 650gs) αλλα για αρχη ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο και πιστος συντροφος..

  5. #5
    Όπως και οι ανωτέρω φίλοι συμφωνώ για την προτίμηση στην δικύλινδρη με αλλαγή σέλας. Με αλλαγή ελαστικών είναι πολύ καλή και για χωμάτινη διαδρομή.

Παρόμοια θέματα

  1. αποριες για Vfr R γενικες και ειδικες
    από motomaniac στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2012, 23:18
  2. Γενικες απορίες για Lcd Tv
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2009, 08:42
  3. απορίες για gsxr 600
    από bartlal στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 10:54
  4. αποριες για v-strom 1000
    από jzer στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:16
  5. αποριες για το fazer1000-THANO για σενα
    από lagel στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF