Σελίδα 93 από 94 ΠρώτοΠρώτο ... 438388899091929394 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.381 έως 1.395 από 1398

Θέμα: Σέρρες..

  1. #1381
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος

    Με την δοκιμασμενη συνταγη που εχω τωρα (D212 Medium / Endurance) πιστευω θα ειναι καλα πριν πιασουν οι ζεστες...
    Kι εγω αυτην θεωρούσα δοκιμασμενη συνταγη, αλλα την πατησα.
    Toν Νοέμβριο που μας πέρασε το πίσω D212 Endurance μας αφησε χρόνους τόσο γρήγορα που δεν το πιστευα, δεν πρόλαβα ουτε να το τουμπάρω.
    Ειχε ψυχρα και δεν ειχα κουβέρτες, το απέδωσα στο οτι δεν ζεσταινοταν οπως επρεπε.

    Σε TD με πιο ζεστό καιρό με τον προηγουμενο ταπητα ειχε βγαλει 3 πλασιους γυρους το ιδιο λαστιχο.
    Μηχανακι R6 του 04 και χρονοι 1.33+

    Τωρα πήρα και κουβερτες, αντε να δουμε ποτε θα παμε ομως...
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 08/05/2022 στις 16:29.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #1382
    Αυτό που παρατηρείται είναι ότι έχετε ωραία γυρολόγια, μπράβο!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #1383
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Kι εγω αυτην θεωρούσα δοκιμασμενη συνταγη, αλλα την πατησα.
    Toν Νοέμβριο που μας πέρασε το πίσω D212 Endurance μας αφησε χρόνους τόσο γρήγορα που δεν το πιστευα, δεν πρόλαβα ουτε να το τουμπάρω.
    Ειχε ψυχρα και δεν ειχα κουβέρτες, το απέδωσα στο οτι δεν ζεσταινοταν οπως επρεπε.

    Σε TD με πιο ζεστό καιρό με τον προηγουμενο ταπητα ειχε βγαλει 3 πλασιους γυρους το ιδιο λαστιχο.
    Μηχανακι R6 του 04 και χρονοι 1.33+

    Τωρα πήρα και κουβερτες, αντε να δουμε ποτε θα παμε ομως...
    Mε διελυσες τωρα!!
    Με το μπροστινο S21 στα φορτε του, καταφερα 1.33 με GSR600 χωρις πιεση στα φρενα και γραμμες ο,τι να ναι! (Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο Σερρες)


    Εβαλα την προπερασμενη βδομαδα M/E τα D212 με σκοπο να ριξω το χρονο κατω απο 1.33 κυριως λογω καλυτερου feedback ... αρα το cold tear με την υπαρχουσα ασφαλτο που δεν τρωει πολυ λαστιχο, παραμονευει, σωστα;

    Αυτο που μου εκανε εντυπωση την τελευταια φορα που μπηκα, ειναι οτι τα λαστιχα δεν ειχαν μαζεψει καθολου γομα απο την ασφαλτο ενω η φθορα τους ηταν αρκετα "επιφανειακη" και οπτικα "απαλη".
    Δεν εχω πιο καθαρη φωτο, καθως εβγαλα τροχους και εσπευσμενα σε εργασιμη τους αφησα για αλλαγη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220426_165916.jpg 
Προβολές:	221 
Μέγεθος:	96,2 KB 
ID:	435715

    Πιστευεις και συ λοιπον, πως με Medium εμπρος και Endurance πισω, χωρις κουβερτες πρεπει να ζεστανει κι αλλο, ή μηπως οι πιεσεις πρεπει να ειναι εξ'αρχης οι χαμηλες προβλεπομενες και ο ρυθμος να ανεβει πιο αργα απ'οτι συνηθως;

    Υ.Γ. Δεν ηξερα οτι τουμπαρεται το D212 με χαραξη ?!?!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #1384
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Στην πίστα όλα τουμπάρονται...η χάραξη είναι για το σωστό διώξιμο του βρόχινου νερού.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  5. #1385
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Στην πίστα όλα τουμπάρονται...η χάραξη είναι για το σωστό διώξιμο του βρόχινου νερού.
    Μαζι σου, συμφωνω σ'αυτο, αλλα ειχα την εντυπωση πως παιζει ρολο και η πλεξη των λινων!!
    Σε οσα τουμπαρονται εχω δει το αναφερουν οι εταιρειες, στα συγκεκριμενα, δεν εχω βρει κατι, γι'αυτο και η εκπληξη μου.
    Αν με τις ευλογιες της Dunlop τουμπαρεται, ακομα καλυτερα γιατι αν και μου αρεσουν οι αριστερες παρα πολυ, την 4 & 9 τις φοβαμαι πολυ... ετσι κι αλλιως λογω πιστας η δεξια πλευρα, εχει τη μεγαλυτερη φθορα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #1386
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Mε διελυσες τωρα!!
    Με το μπροστινο S21 στα φορτε του, καταφερα 1.33 με GSR600 χωρις πιεση στα φρενα και γραμμες ο,τι να ναι! (Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο Σερρες)


    Εβαλα την προπερασμενη βδομαδα M/E τα D212 με σκοπο να ριξω το χρονο κατω απο 1.33 κυριως λογω καλυτερου feedback ... αρα το cold tear με την υπαρχουσα ασφαλτο που δεν τρωει πολυ λαστιχο, παραμονευει, σωστα;

    Αυτο που μου εκανε εντυπωση την τελευταια φορα που μπηκα, ειναι οτι τα λαστιχα δεν ειχαν μαζεψει καθολου γομα απο την ασφαλτο ενω η φθορα τους ηταν αρκετα "επιφανειακη" και οπτικα "απαλη".
    Δεν εχω πιο καθαρη φωτο, καθως εβγαλα τροχους και εσπευσμενα σε εργασιμη τους αφησα για αλλαγη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220426_165916.jpg 
Προβολές:	221 
Μέγεθος:	96,2 KB 
ID:	435715

    Πιστευεις και συ λοιπον, πως με Medium εμπρος και Endurance πισω, χωρις κουβερτες πρεπει να ζεστανει κι αλλο, ή μηπως οι πιεσεις πρεπει να ειναι εξ'αρχης οι χαμηλες προβλεπομενες και ο ρυθμος να ανεβει πιο αργα απ'οτι συνηθως;

    Υ.Γ. Δεν ηξερα οτι τουμπαρεται το D212 με χαραξη ?!?!
    Κατ αρχην σορρυ αν σου χαλασα την ψυχολογια αλλα καλύτερα απο το να την πατησεις σαν εμένα. Δευτερον μπραβο γιατι 1.33 με το GSR ειναι καλός χρόνος!
    Εγω πιστευω οτι την πάτησα απο την χαμηλη θερμοκρασία λογω cold tear, δεν ειχα ξαναπαει με τα D212 με ψύχρα αλλα βεβαια ηταν κι η ασφαλτος φρέσκια.
    Το λάστιχο το ζεσταινα ενα εναμιση γυρο όπως εκανα παντα. Το θέμα ηταν οτι δεν μου ενέπνεε εμπιστοσύνη μετα το υποτιθέμενο ζέσταμα, μεχρι και γλύστρημα πίσω στην εξοδο της 12 είχα που δεν γινεται ποτε κανονικα με το R6. Ετσι οι χρόνοι δεν εφτασαν ποτέ στο 1.33 που παω συνηθως εύκολα, αλλά ημουν στο 1.34+ ενα δευτερόλεπτο πιο αργός απ οτι συνηθως.
    Δεν συνέβη μόνο σε εμένα αυτη η πρόωρη φθορα, και σε άλλους με D212 χωρις κουβερτες το ίδιο ακριβως εγινε σε εκεινο το TD και με Medium πίσω κιόλας ενώ αλλοι που τα ειχαν με κουβερτες δεν ειχαν θέμα απ οτι ειδα τουλάχιστον
    Επίσης πιο νορμαλ λαστιχα οπως πχ Supercorsa V2 που ειχε ο κουμπαρος δεν ειχαν κανενα θέμα απολύτως.
    Εγω πήρα κουβερτες τωρα και πιστευω οτι μονο ετσι το γλυτωνεις αυτό το λάστιχο σε ψυχρα. Τι να πω, θα δείξει!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #1387
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ενδεχομενως να παραγγειλω και εγω κουβερτες κυριως γι'αυτο το λογο...
    Θα μπω λογικα ξανα τελος του μηνα, υποθετω λοιπον πως οι θερμοκρασιες αερα/ταπητα θα ειναι πιο συμβατες με τη σκληροτητα γομας που διαλεξα...
    Αντε να δουμε

  8. #1388
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    θα ανεβασει κανεις φωτο η μονο για λαπταημ θα μιλαμε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9553_trackday_2022.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	65,3 KB 
ID:	435726
    πειτε μου κ με γεια
    πηρα μοτο μετα απο 5-6 χρονια

  9. #1389
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilis88 Προβολή μηνύματος
    θα ανεβασει κανεις φωτο η μονο για λαπταημ θα μιλαμε
    πειτε μου κ με γεια
    πηρα μοτο μετα απο 5-6 χρονια
    Μεγεια!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #1390
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Να πω και εγώ την αποψάρα μου/εμπειρία μου έχοντας δουλέψει κυρίως το D212 σε πίστα και έχοντας αλλάξει πρόσφατα και αναρτήσεις.

    1ον όσο καλύτερη η πίστα τόσο περισσότερη φθορά θα έχει ειδικά σε ζέστη. Θυμάμαι σέσιον με καύσωνα στο Μοντμελό που μέτρησα θερομκρασία ασφάλτου 70 βαθμούς κελσίου. Τότε ήμουν αρκετά πιο αργός (+5" περίπου ίσως και παραπάνω) και τα δύο λάστιχα, ιδίως το πίσω, παρότι καινούργια ήταν οριακά για πέταμα μετά από ολοήμερο. Ακόμη και σε νορμαλ συνθήκες θερμοκρασίας, η συγκεκριμένη πίστα που είναι προδιαγραφές FIA για F1/GP τρώει πολύ λάστιχο και από ότι έχω δει σε πάσης φύσεως μηχανάκια και σετάπ. Μόλις άλλαξα σε Ohlins άλλαξε πάρα πολύ αυτό βέβαια. Σημείωση ακόμη και τώρα δεν βάζω κουβέρτες κάτι το οποίο γνωρίζω ότι γαμεί τα ελαστικά.

    Τα γράφω αυτά γιατί απόρησα με το σχόλιο ότι βελτιώθηκε η άσφαλτος και συνεπώς θα έπρεπε να τρώωει λιγότερο λάστιχο, το αντίθετο έχω την εντύπωση ότι ισχύει.

  11. #1391
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ερώτηση: τι σημαίνει τουμπάρονται ? Παρατήρηση: Στα D212 η χάραξη είναι για να μπορούν να κυκλοφορήσουν δρόμο για νερό μην τα δοκιμάσετε καλύτερα τα συγκεκριμένα

  12. #1392
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση: τι σημαίνει τουμπάρονται ? Παρατήρηση: Στα D212 η χάραξη είναι για να μπορούν να κυκλοφορήσουν δρόμο για νερό μην τα δοκιμάσετε καλύτερα τα συγκεκριμένα
    Βάζεις το πίσω μπροστά και τούμπαλιν ...

    Σοβαρά τώρα, αλλάζεις τη φορά, τα γυρίζεις 180 μοίρες.

  13. #1393
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Γιατί να το κάνεις αυτό και 2ον δεν είναι επικίνδυνο εφόσον έχει ένδειξη ο κατασκευαστής να δείχνει τη φορά ?

  14. #1394
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Γιατί να το κάνεις αυτό και 2ον δεν είναι επικίνδυνο εφόσον έχει ένδειξη ο κατασκευαστής να δείχνει τη φορά ?
    Η πιστα των Σερρων εχει 7 αριστερες και 9 δεξιες στροφες, δεν ειμαι μονο ο αριθμος αλλα και σε ποιες στροφες κουβαλας χιλιομετρα ή μπορεις να ασκησεις αρκετη και παρατεταμενη πιεση!
    Η φθορα λοιπον ειναι μονοπλευρη, επομενως μπορεις να αντιστρεψεις τη φθορα των ελαστικων ωστε σε καποιες περιπτωσεις να βγαλεις μερικα ακομα session.

    Περισυ, αλλαξα ενα πισινο το οποιο στα δεξια ξεπερασε δεικτες φθορας και ηταν οριακα να βγαλει λινα, ενω στα αριστερα του, ισα που φαινοταν η χαραξη.


    Για D212 ρωτησα και εγω, αφου δεν παιζει ρολο μοναχα η χαραξη για βροχη, αλλα και η ιδια η πλεξη των "λινων"...
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #1395
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος

    Για D212 ρωτησα και εγω, αφου δεν παιζει ρολο μοναχα η χαραξη για βροχη, αλλα και η ιδια η πλεξη των "λινων"...
    Δεν τουμπαρονται όλα τα λάστιχα οπως γράφτηκε παραπανω.
    Τα D212 τουμπαρονται όπως και τα KR κλπ slick, τα Pirelli supercorsa πχ οπως και άλλα παρόμοια δεν τουμπαρονται.
    Αυτα τα εμαθα κι εγω απο τους λαστιχάδες.
    Τι να κανουμε που δεν φτανουν τα φραγκα να βαζουμε συνεχεια καινουρια!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Παρόμοια θέματα

  1. Παγκοσμιο Enduro στις Σερρες
    από LuckyStrike στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 17:50
  2. Μερικές φωτό από Σέρρες...
    από SeNNinhA στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 15:42
  3. Σέρρες 28-29 Μαίου
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 08:50
  4. Ανεβαινει κανείς Σερρες 30/5?
    από road spirit στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 11:50
  5. Σέρρες?!??!?!
    από Polifer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF