Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 232

Θέμα: τον ιουλιο στα βαλκανια ξανα

  1. #211

    η λιμνη με την καφετερια στην αλβανια

  2. #212
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0050.jpg 
Προβολές:	221 
Μέγεθος:	94,4 KB 
ID:	266304
    συνεχιζεται.........

  3. #213
    η βροχη εχει σταματησει αλλα ο καιρος παραμενει πολυ συνεφιασμενος.
    βαζουμε τα αδιαβροχα και ξεκιναμε.στο δρομο μας πιανει η βροχη κατα διαστηματα.
    αφου περναμε τα συνορα της κροατιας και μπαινουμε σερβια και πηγαινοντας με 130 μου σβηνει η μηχανη.
    κανω στην ακρη και ερχεται ο κωστας που ειχε μεινει πιο πισω.
    ο καιρος εχει ανοιξει και η ζεστη γινεται εσθητη επειτα απο 4 μερες δροσιας.
    ελενχω την μοτο και βλεπω οτι φερνει ρευμα και γυρναει η μιζα αλλα δεν παιρνει μπρος.
    αρχιζω και ανχωνομαι γιατι το μυαλο μου παει στην αντλια βενζινης.

  4. #214
    ξανα μανα λυσιμο και ψαξιμο της βλαβης.ευτυχως γρηγορα βλεπουμε με τον κωστα οτι εχει καψει την ασφαλεια της αντλιας βενζινης και οι χτυποι της καρδιας μου
    επανερχονται σε φυσιολογικους ρυθμους.ασφαλειες δεν εχω μαζι μου και ο κωστας εχει της μεγαλες και οχι της μικρες που θελουμε.
    η ζεστη στη ν ακρη του δρομου με κανει να ιδρωνω συνεχως και ετσι λεω στον κωστα να αναλαβει μιας και ειναι ειδικοτητα του (ηλεκτρολογος).
    αυτος βγαζει το μεταλλακι απο μια μεγαλη που ειχε και το προσαρμοζει στην καμμενη μικρη.
    ξανα μανα δενουμε την μοτο και αναχωρουμε..

  5. #215
    μερικα χλμ πιο κατω στην εθνικη μου αναβει η ενδειξη θερμοκρασιας.
    σταματαμε σε βενζιν-αδικο που βρισκεται εκει και τα γνωστα.....λυσιμο της γα..μηχανης.
    επειτα απο λιγη ωρα και τι αλλο?στην ζεστη βγαζουμε πορισμα........καμμενο βεντιλατερ.
    εδω να πω οτι για ολες της χαζοβλαβες που επαθε η μοτο,υπαιτιος ειμαι εγω.
    πριν φυγω για το ταξιδι ειχα βαλει καινουργια μπαταρια,αλλα δεν εδωσα σημασια στην μακα που ειχαν οι πολοι και ουτε καν εβαλα λιγο γρασσο σ αυτους.
    με αποτελεσμα τα γνωστα τσαφ του ταξιδιου και το βραχυκυκλωμα-καψιμο ασφαλειας και βεντιλατερ.
    και παλι καλα που χτυπησε το βεντιλατερ και οχι καμια αντλια βενζινης.

  6. #216
    τωρα ομως εχουμε μεινει στο βενζιναδικο με καμενο βεντιλατερ και ψαχνουμε να δουμε τι θα κανουμε.
    εγω καθομαι στη μοτο και την καμαρωνω και ο κωστας παει μεσα στο βενζιναδικο να κανει τα κονε του.
    βρισκει θεογκομενα υππαληλο του βενζιναδικου που σχολαει και μετα απο τηλεφωνηματα της κανονιζει να μας παει με τον δικο της (δυστυχως πιασμενη) σε συνεργειο αυτοκινητων που ειναι εκει κοντα στο χωριο της.
    ερχεται και μου λεει τα παραπανω ο κωστας ολο χαρα.αλλα εγω δεν ενθουσιαζομαι.ξερω οτι το συνεργειο δεν μπορει να μας κανει κατι,εκτος αν και εκ θαυματος εχουν βεντιλατερ απο bmw f650gs.

  7. #217
    παμε στο συνεργειο και βγαζουν το ιδιο πορισμα.βεντιλατερ off.
    παιρνω τηλεφωνα στην αθηνα,στην αντιπροσωπεια της bmw και στην mobile care (που δεν ειμαι συνδρομητης) για να μαθω που εχει αντιπροσωπεια bmw στο βελιγραδι.και μου λενε πως δεν υπαρχει αντιπροσωπεια bmw στο βελιγραδι.πικρα...
    τα παιδια στο συνεργειο παιρνουν τηλεφωνα σε συνεργεια μοτο στο βελιγραδι για να βρουνε βεντιλατερ χωρις αποτελεσμα.ομως βρισκουν οτι υπαρχει αντιπροσωπεια bmw στο βελιγραδι,τους παιρνουν τηλ.και μας κλεινουν ραντεβου για αυριο.

  8. #218
    η ωρα εχει παει 20,30 και αρχιζει να βραδυαζει.το μηχανακι σε ανοιχτο δρομο και ταχυτητες 100-140 δεν εχει προβλημα και παει κανονικα χωρις να ανεβαζει
    θερμοκρασια.παιρνουμε την αποφαση και ξεκιναμε προς βελιγραδι το οποιο απεχει περι τα 230χλμ.
    επειτα απο 100χλμ βλεπω ενα μοτελ στην εθνικη και σταματαω.
    ειναι ενα αθλιο μοτελ,παρατημενο απο την εποχη του κουμουνισμου.ο κωστας με το που το βλεπει απ εξω μου λεει.
    παμε να φυγουμε αμεσως γιατι εδω θα μας φανε.
    εγω του λεω πως δεν παιζει η ενναλακτικη να συνεχισουμε μες το σκοταδι με χαλασμενο μοτο και τον καθυσυχαζω λεγοντας του οτι οταν εκανα ταξιδια με νταλικα,ειχα κοιμηθει σε πολλα αναλογα μοτελ χωρις προβλημα.

  9. #219
    καθομαστε στο μοτελ και ο ξενοδοχος βλεπει οτι ειμαστε στην αναγκη και μας πιανει τονκωλο.35ευρω το δωματιο.
    κανουμε ντουζακι και κατεβαινουμε κατω να πιουμε καμια μπυρα και να συζυτησουμε τι θα κανουμε αυριο.
    εκει ο κωστας ξεσπαθωνει και αρχιζει τα γνωστα σε ολους μας....αρε αθανατα γιαπωνεζικα...αρε εργαλειο στρωμα κτλ γνωστα.
    μια παροιμια ομως λεει...πισω εχει η αχλαδα την ουρα,και αλλη μια λεει...γελαει καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος.

  10. #220
    την επομενη αναχωρουμε για βελιγραδι στης 7 το πρωι.
    επειτα απο καμια ωρα ειμαστε βελιγραδι και κανουμε την πρωτη σταση για να κρυωσει η μηχανη μου.
    μες την κινηση ανεβαζε γρηγορα θερμοκρασια.
    οση ωρα κρυωνε το μοτερ κοιτουσαμε πως θα παμε στην αντιπροσωπεια.το gps του τηλεφωνου δεν μου εβγαζε την διευθυνση και ετσι...ρωτωντας πας στην πολη...
    ξεκιναω εγω πρωτος και οταν φτανω στην πρωτη διασταυρωση κοιταω απο τον καθρεφτη και.....αφαντος ο κωστας.
    περιμενω,περιμενω και χτυπαει το τηλ....ποιος?ο κωστας.που εισαι ρεεε?εμεινα μου λεει....καλα ερχομαι...
    πηγαινω και μου λεει οτι εχει μπλοκαρει το ιμομπιλαιζερ με τον συναγερμο και δεν παιρνει μπροστα.
    και εγω του λεω.........ελα ρεεε το στρωμα??το αθανατο γιαπωνεζικο??δεν το πιστευω ρε......
    επειτα ακολουθησε κανα 5λεπτο φιλοφρωνησεις (ΚΑΝΤΗΛΙΑ)μεταξυ μας και αφου αποφασισαμε οτι και τα 2 ειναι γτπκ,ασχοληθηκαμε με το στρωμα.

  11. #221
    παιδευτηκαμε 45 λεπτα περιπου και πηρε μπροστα χωρις να καταλαβουμε τι καναμε και πηρε.
    μεχρι να βρουμε την αντιπροσωπεια της bmw καναμε αλλες 3 στασεις να κρυωσει ο κινητηρας μου και περασε κανα 2ωρο ακομα.
    στης στασεις που καναμε για να κρυωσει το μοτερ,εμεις ανεβαζαμε επικινδυνα θερμοκρασια λογω ζεστης αλλα και λογω των (μωρων)που βλεπαμε.
    καποια στιγμη φτανουμε στην bmw και τρωμε την λυπυτερη.το βεντιλατερ θελει το γρηγοροτερο 7 μερες να ερθει και μεταχειρισμενο ουτε για δειγμα.
    παμε σε αλλα 2 συνεργεια μοτο και εκει τζιφος.
    ξαναμενει ο κωστας απο ιμμμομπιλαιζερ και τρωμε απιστευτη ταλαιπωρια κανα 3ωρο μεχρι να παρει παλι μπροστα.

  12. #222
    καπου εκει αρχιζω και σκεφτομαι οτι το σακουλι της τυχης μας εχει αρχισει να αδειαζει επικηνδυνα.(βλεπε υπογραφη μου)
    το συζυταω με τον κωστα και συμφωνουμε,παραλληλα ομως νιωθουμε οτι το σακουλι της εμπειριας μας εχει γεμισει και με το παραπανω.
    οποτε παιρνουμε την αποφαση να παρουμε τον δρομο της επιστροφης.φουλαρουμε και βγαινουμε εθνικη.
    σταματαμε μονο για βενζινη,τσιγαρο,καφε και κανα σνακς στο ποδι.
    μπαινουμε σκοπια και μετα φτανουμε στους ευζωνους.πρεπει να εχει παει 11+ η ωρα το βραδυ.
    καθομαστε στα συνορα για να ξεπιαστουμε,μετραμε τις δυναμεις μας και αποφασιζουμε να συνεχισουμε.εγω για αθηνα και ο κωστας για πρεβεζα απο εγνατια για να συνεχισει της διακοπες του στο χωριο του.

  13. #223
    στην λαρισα κανω σταση για βενζινη και σαντουιτς,πινω και ενα μιλκο.
    επειτα απο καποια χλμ με πιανουν αφορητοι πονοι στο στομαχι.σταματαω σε αλλο βενζιναδικο και καθομαι καμια ωρα στην τουαλετα.πρεπει να αποκοιμηθηκα κιολας μες την τουαλετα.
    στης 7 το πρωι φτανω σπιτι μου εντελως κομματια.
    το αποτελεσμα........1300χλμ σε 24ωρες με μονοκυλινδρο και καμμενο βεντιλατερ.

  14. #224
    αλλο ενα ταξιδι γεματο εικονες και εμπειριες τελειωσε,με ατυχιες αλλα και ωραιες στιγμες.με πολυ καλη παρεα και με υποσχεσεις για αλλα μελλοντικα ταξιδια.
    εξαλου εχουμε αφησει εκκρεμοτητες με σερβια και βοσνια.
    να πω οτι αφορμη για το ταξιδι και ιδεες πηρα απο τα ταξιδιωτικα του panvas
    ενα παιδι που ηξερα μονο μεσα απο το φορουμ,αλλα ειχα συμπαθησει ιδιαιτερα απο τα γραφομενα του και απο το παρουσιαστικο του.
    ισως επειδη μοιαζει στο γιο μου και εχουν το ιδιο ονομα.
    σημερα ειναι της ΠΑΝΑΓΙΑΣ και εσκεμμενα ηθελα να τελειωσω το ταξιδιωτικο τωρα.


    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΟ.GR ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΝΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΜΟΥΝ.



    ευχομαι χρονια πολλα σε ολους και η ΠΑΝΑΓΙΑ μαζι τους.

    υγεια,χρονο,χρημα και μοτο να εχουμε ολοι και να ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ.

    ΤΕΛΟΣ............

  15. #225
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    υγεια,χρονο,χρημα και μοτο να εχουμε ολοι και να ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ.
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σβήνουν οι ελπίδες για τον Έλληνα στα Ιμαλάια
    από notakos600 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2010, 20:48
  2. ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΣΤΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
    από gsx1400 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2009, 08:09
  3. Να μην τον αρχίσω στα χαστούκια;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2007, 20:24
  4. ακόμα ένα νέο κράτος στα Βαλκάνια
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2006, 00:29
  5. Ρεεεε καντε μοδιστρο τον bartlal στα ανεκδοτα
    από gcrook στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF