Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 248

Θέμα: Νέος στην παρέα. SYM Wolf250i και εξοπλισμός

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Symphony_SR Προβολή μηνύματος
    συγγνώμη για το διπλό ποστ αλλά αυτή τη στιγμή διαβάζω αυτά τα 2 εξαιρετικά άρθρα του κ. Θανάση Χούντρα

    http://media.feed.gr/pegasus/Multime..._id4072889.pdf

    http://media.feed.gr/pegasus/Multime..._id5714404.pdf

    Τη Τρίτη θα πάω σε Γκοργκόλη και Βύνιο να κοιτάξω από κοντά το λύκο και να κανονίσω και test drive.

    Όσο περνάνε οι μέρες αρχίζω και πορώνομαι. Δώστε καμιά συμβουλή χαλάρωσης
    Μπες στο "στραβά κι ανάποδα" και θα στρώσεις.

    Ή μίλα με τον τρούπερ ( το ίδιο είναι).

  2. #47
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Symphony_SR Προβολή μηνύματος

    Όσο περνάνε οι μέρες αρχίζω και πορώνομαι. Δώστε καμιά συμβουλή χαλάρωσης
    Η τελευταία ανακάλυψη του συμφορουμίτη μας MC-TINOU: Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μετρο[1].JPG 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	261067
    Dura lex, sed lex.

  3. #48
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Η τελευταία ανακάλυψη του συμφορουμίτη μας MC-TINOU: Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μετρο[1].JPG 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	261067



    επί του θέματος.
    αύριο πάω σε Βύνιο-Γκοργκόλη και να δω και το μεταχειρισμένο της αγγελίας με τα 1200χλμ. Θα είναι και ένας φίλος μηχανόβιος παρέα όπου μετά σε καφεδούμπα θα αναλύσουμε διεξοδικά τα θέματα που θα προκύψουν

  4. #49
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Το λοιπόν......πάνω που είχα αποφασίσει σε χρώμα είδα από κοντά το λευκό πόσο λερώνει και πόση μπίχλα της ασφάλτου κάθεται πάνω στα πλαστικά......απαλό ξύσιμο με νυχάκι πανάκι και κερί κάθε βδομάδα? no f@cking way!

    μαύρο να τελειώνουμε. θα πάω να χτυπήσω και το μεταχειρισμένο που έβαλε σε λινκ ο Sapadak να μου ρθει και φθηνότερα και να χω και λιγότερες τύψεις στην 1η τούμπα οτι δεν έριξα κάτι του κουτιού.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2525483/


    η θέση οδήγησης πάντως ήταν υπερβολικά άνετη όπως κάθησα ψιλοπρόχειρα. επίσης για 160κιλά δε μου φάνηκε καθόλου! πολύ καλοζυγισμένο σε σχέση με ότι άλλο είχα ανέβει ως τώρα.


    πείτε μου μερικές τελευταίες βοήθειες για να εξασφαλίσω οτι αυτό της αγγελίας είναι καθαρό. (αγρατσούνιστο τιμόνι σε λεβιέδες?)
    από αμάξια ξέρω που να κοιτάξω...από μηχανές δεν κατέχω γενικά.

  5. #50
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Βολτάρισε το και τσεκάρισε αν το κιβώτιο δουλεύει σωστά.Ασε τα χέρια απο το τιμόνι και δες αν σκαλώνει ή "τραβάει" το μηχανάκι.Το μοτέρ πρέπει να πέρνει μπροστά αβίαστα και να μην καπνίζει σαν αράπης.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #51
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Βολτάρισε το και τσεκάρισε αν το κιβώτιο δουλεύει σωστά.Ασε τα χέρια απο το τιμόνι και δες αν σκαλώνει ή "τραβάει" το μηχανάκι.Το μοτέρ πρέπει να πέρνει μπροστά αβίαστα και να μην καπνίζει σαν αράπης.
    για το κιβώτιο οκ....δε νομίζω οτι είναι κάτι δύσκολο να αντιληφθώ αν κουμπώνουν σωστά οι ταχύτητες σε ανέβασμα ή κατέβασμα. Αυτό με το σκαλώνει ή τραβάει δεν έπιασα. Αν δε πάρει με τη μία μπροστά και μου πει οτι συμβαίνει επειδή είναι αραγμένο καιρό θα είναι σκόνη στα μάτια?
    Καλά εννοείται οτι δε περιμένω από μηχανή με 1200χλμ να δω το παραμικρό στην εξάτμιση......

  7. #52
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αν τα ρουλεμάν τιμονιού είναι "αρπαγμένα" θα σου σκαλώνει το τιμόνι στο στρίψιμο.Καβαλάς και αφήνεις τα χέρια απο το τιμόνι και δες τι κάνει.Αν "τραβάει"
    προς μια κατεύθυνση ή ρουλεμάν τιμονιού έχει ή τράκο έχει φάει το μηχανάκι.Ένα καινούργιο μηχανάκι δεν δικαιολογείται να μην "πέρνει"μπροστά με την μία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #53
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν τα ρουλεμάν τιμονιού είναι "αρπαγμένα" θα σου σκαλώνει το τιμόνι στο στρίψιμο.Καβαλάς και αφήνεις τα χέρια απο το τιμόνι και δες τι κάνει.Αν "τραβάει"
    προς μια κατεύθυνση ή ρουλεμάν τιμονιού έχει ή τράκο έχει φάει το μηχανάκι.Ένα καινούργιο μηχανάκι δεν δικαιολογείται να μην "πέρνει"μπροστά με την μία.
    ευχαριστώ teo!
    αύριο το απόγευμα πάω να δω από κοντά τι παίζει με το συγκεκριμένο και έρχομαι να σας ενημερώσω.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    τι εγινε τελικα? κανα νεο εχουμε?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #56
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Λίγη υπομονή να μαγειρέψω το οικονομικό θέμα

  12. #57
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Λοιπόν επιστρέφω με νεώτερα......έχοντας γυρίσει πολύ απογοητευμένος από το Wolf της αγγελίας αλλά πολύ ευχαριστημένος από το 1ο μάθημα οδήγησης πάνω σε μια Honda CB400

    ας ξεκινήσω με το wolf της αγγελίας.
    στο τηλέφωνο με ενημέρωσαν (μια κοπέλα του καταστήματος) οτι είχε 1200χιλιόμετρα από ένα παλικάρι που το πήρε και τελικά δεν είχε να το πληρώσει και το επέστρεψε.

    σήμερα το πρωί που πήγα από εκεί κάνοντας την ίδια ερώτηση πήρα διαφορετική απάντηση....οτι αυτός που το πήρε λόγω τενοντίτιδας στο αριστερό δε μπορούσε με συμπλέκτη και το άφησε και πήρε σκούτερ.

    το περιεργάστηκα αρκετά για χτυπήματα, χαλαρά πλαστικά, ή για κάτι που δε κόλλαγε όπως είχα περιεργαστεί και το αντίστοιχο καινούριο στο Γκοργκόλη και δε διαπίστωσα κάτι.
    υπήρχαν όμως διάφορα που δεν μου άρεσαν.
    1ον το κλειδί δεν έμπαινε στη μίζα άνετα είτε το προσπάθησα εγώ είτε ο πωλητής.και όχι μόνο δεν έμπαινε άνετα, αλλά δε γύρναγε και εύκολα.
    2ον στη κλειδαριά της τάπας βενζίνης είδα βρωμιές (σε σχέση με το υπόλοιπο μηχανάκι που ήταν πεντακάθαρο). Δεν ήταν σαν λεκέδες βενζίνης που δεν είχαν σκουπιστεί...αλλά σαν άλατα......επίσης η τάπα βενζίνης φάνηκε να μην είναι στην καλύτερη κατάσταση στο άνοιγμά της.
    3ον το μηχανάκι με 3μιζιές και δε πήρε μπροστά όσο και αν επέμενε ο τύπος.....τελικά μου πε οτι μάλλον το άφησα χωρίς βενζίνη....αφού του γέμισε 2-3 λίτρα περίπου πήρε με μια μακριά δεύτερη μιζιά.
    4ον το πήρα βόλτα σε ένα πλακόστρωτο που είχε άπλα μια 30άρα μέτρα και 4-5 μέτρα πλάτος (τίποτα τρελό...μια πρώτη τσίμπησα και λίγο τα φρένα έλεγξα αν με τσίμπημα γδέρνουν ασύμμετρα τους δίσκους). Ο συμπλέκτης μου φάνηκε τελείως ασαφής, σκληρός και σχετικά απότομος. (σε σχέση με άλλες μηχανές που έχω ανέβει αλλά και πρόσφατα με το CB400 της σχολής οδηγών που ήταν βούτυρο μπροστά του)


    πάμε τώρα στα της σχολής:
    πήγα και έκανα σήμερα πρώτο μάθημα. φιλικότατος ο εκπαιδευτής και εύκολες οι δοκιμασίες. δικάβαλο δε δοκίμασα βέβαια σήμερα ως αρχή.
    έπαθα πλάκα με το πόσο φιλική έδειχνε η honda cb400. χωρίς να την έχω οδηγήσει ξανά δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα..ούτε στο συμπλέκτη ούτε στα φρένα ούτε στο στρίψιμο για τα κιλά της.
    με την εύρεση της νεκράς είχα λίγο θέμα αλλά μάλλον θέμα συνήθειας...προς το τέλος την κούμπωνα πιο άνετα από την αρχή που την έψαχνα πριν ξεκινήσω τη δοκιμασία με τον αργό διάδρομο.
    με τα γάντια ένιωθα μακράν πιο σίγουρος πάνω στο τιμόνι και χειριζόμουνα πιο άνετα τη μηχανή. μόλις τα βγαλα χαλάστηκα και φάνηκε και στην απόδοσή μου στην οδήγησή της

    ο εκπαιδευτής εξαρχής μου πρότεινε να βγάλω δίπλωμα για μεγάλη μηχανή και μετά και από όσα είδε μου πε οτι θα είμαι πάρα πολύ άνετος και να μην σκεφτώ κάν να πάω σε Α1.

    του έβαλα και τον προβληματισμό (πριν ξεκινήσουμε το μάθημα) αν κάνω καλά που πάω για μηχανή και όχι σκούτερ για χρήση κυρίως σε πόλη και μου πε οτι θα μου απαντήσει μετά το τέλος του μαθήματος. ε με όσα είδα μου πε πάω με κλειστά μάτια για μηχανή με συμπλέκτη.

    τέλος πάντων αυτά προς το παρόν.
    περιμένω τα σχόλιά σας για τα θεματάκια με το Wolf της αγγελίας αλλά και για όσα σας είπα σχετικά με το 1ο μάθημα οδήγησης πάνω στην CB400.


  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    οταν υπαρχει honda στα ιδια λεφτα δεν παιρνεις sym!!! δες τι σου ποσταρα παραπανω..


    cb400 μεγαλο σχολειο για ολους. εγω σε τετοιο εμαθα, τετοια ηταν και η πρωτη μ μηχανη
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  14. #59
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Την ποιότητα ενός CB400 την ζηλεύουν οι περισσότερες μοτοσυκλέτες και δεν έχει κανένα νόημα να το συγκρίνεις με μηχανάκια τύπου Sym. Απλά είναι σε άλλη κλάση (εντελώς).

    Τα τετρακοσάρια, σαν το CB, είναι φτιαγμένα για την αγορά της Ιαπωνίας (όπου μεγαλύτεροι κυβισμοί είναι οικονομικά απαγορευτικοί, λόγω νομικών κωλυμάτων) και φτιάχνονται με ίδιες προδιαγραφές ποιότητας με αυτές που φτιάχνονται τα εξακοσάρια και τα χιλιάρια (ίσως και ανώτερες). Γι αυτόν τον λόγο δεν έχουν εισαχθεί ποτέ καινούρια στην Ευρώπη (αν εισάγονταν θα κόστιζαν όσο τα 600άρια ή και περισσότερο). Στην Ελλάδα, για κάποιο παράθυρο χρόνου, επιτρεπόταν η εισαγωγή μεταχειρισμένων κατευθείαν απ' την Ιαπωνία, οπότε ήρθαν καραβιές ολόκληρες με τέτοια μηχανάκια.

    Συμπέρασμα: Ένα τέτοιο μηχανάκι είναι ιδανική επιλογή για πρώτη μοτοσυκλέτα, φτάνει να μην είναι εντελώς κανιβαλισμένο από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες. Θέλει ψάξιμο, αλλά η παροιμιώδης αξιοπιστία τους βοηθάει σ' αυτό.

  15. #60
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    σχετικα με το sym:
    1. καινουριο μηχανακι ειναι και τα παντα ειναι σχεδον αδουλευτα! το προβλημα το ειχα κι εγω στο γιαμαχα και το διορθωσα με λιγο wd40! δεν ειναι τιποτα!

    2. λεκεδες απο αλατα συγκεντρωνονται συνηθως σε σημεια που δεν σκουπιζονται μετα απο πλυσιμο! πολλοι αμελουν να σκουπισουν κατω απο την ταπα επισης οταν μεινει στεγνη η ταπα για καιρο μοιαζει σαν να εχει πιασει κατι σαν μακα!

    3. λογικοτατο αν το μηχανακι εχει στεγνωσει απο βενζινες

    4. απο τη μια ειναι ακομα αδουλευτο μηχανακι απο την αλλη καθε μηχανακι εχει και τα κουσουρια του! δεν ειναι ολα ιδια!

    τελος αν σου φανηκε ευκολο το 400αρι τοτε ψαξε κατι αναλογο! μην κολας στο μεταχειρισμενο! καλο το sym αλλα το 250 θα το βαρεθεις γρηγορα! ειδικα αμα βγαινεις βολτες με παρεα!!

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νεος στην παρεα
    από MANOS225 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 15:12
  2. Νέος στην παρέα
    από hollander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2008, 06:58
  3. Άλλος ένας νέος στην παρέα...
    από Nostra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 00:07
  4. Νεος στην παρέα!!
    από mihalis81 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2006, 12:39
  5. Νέος στην παρέα.....
    από domie 650 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 08:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF