Σελίδα 6 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 248

Θέμα: Νέος στην παρέα. SYM Wolf250i και εξοπλισμός

  1. #76
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    ^^ μόλις το τσιμπήσω και σκάσω για καφέ και δε πεις καλή κουβέντα σε έφαγα

  2. #77
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    άνω των 40χλμ/ω?

    Στα 35 δεν; Δεν είναι "τεχνική" πάντως, αλλά δεν είναι και γι'αυτό το thread.

    Ξεκινάς σωστά πάντως, άλλοι πάθαμε και μετά μάθαμε
    Give me fuel, Give me fire

  3. #78
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    εντάξει με βάση όσα είδα στην cb400 και με κάτω από 40 στρίβεις με counter-steering αλλά ανάλογα τις συνθήκες και το πόσο γρήγορα και πολύ θες να στρίψεις βάζεις αντίστοιχα και το συμβατικό στρίψιμο του τιμονιού στην εξίσωση.
    πάντως πέφτει διάβασμα 1μήνα τώρα. πρέπει όμως να ρίξω και πρακτική σε καμιά αλάνα σουπερ μάρκετ. γκόμενα ξέρω, δεν δανείζεις....μηχανή επίσης?

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Οδήγησες το wolf δεν σου πολυάρεσε, σε ξένιζε κλπ, το cb400 στο μάθημα σου άρεσε και το "είχες".

    Το cb το βρίσκεις σίγουρα φθηνότερα, είναι πιο πολύ "μοτοσικλέτα" από το wolf, θα σε καλύψει για περισσότερο χρονικό διάστημα, θα χάσεις λιγότερα από την μεταπώληση, δεν παίζει να σου βγάλει χοντρό πρόβλημα (παίζει να σου βγάλει όμως αρκετές μικροχαζομάρες λόγω παλαιότητας και κυρίως κακής συντήρηση) ενώ για το wolf δεν ξέρουμε ακόμα.

    Μόνο θετικό του wolf βλέπω την κατανάλωση, που ακόμα και αν είναι μεγαλύτερη από την ανακοινώσιμη (που πιστεύω θα είναι), σίγουρα είναι καλύτερη από το 5l/100km του cb.

    Αν θες μοτοσικλέτα για τις μετακινήσεις σου εδώ μέσα οικονομικά πας για wolf. Αν θες κάτι περισσότερο από τη μοτοσικλέτα πας στο cb.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  5. #80
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    όπως τα λες συνονόματε. έτσι τα σκέφτομαι...

    wolf για εισαγωγή για 1-2 χρόνια και μετά βλέπουμε

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    ναι...

    βασικά εννοούσα πήγαινε πάρε το cb...


    Με τα μισά λεφτά έχεις πολύ περισσότερη μηχανή, όσο για το αν είναι πολλά για αρχή καμία σχέση, κόσμος και κοσμάκης ξεκίνησε με cb400 χωρίς πρόβλημα.

    Για το απλό μην δώσεις με τίποτα πάνω από 1500. Με σκάρτα 2000 βρίσκεις πιο καινούργια (όχι πάντως του 2000+ που λένε, μοντέλο 97-98 περίπου) με δείκτη βενζίνης και 4-πίστονες brembo μπροστά, το οποίο αν σε παίρνει θα έλεγα να προτιμήσεις μιας και θα είναι λιγότερο ταλαιπωρημένα. Οπωσδήποτε πάντως έλεγχο από μηχανικό.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    [...]έτσι τα σκέφτομαι...
    Δεν τα σκέφτεσαι γιατι εχεις κολλησει με την επιλογή σου και ψαχνεις να βρεις οτιδήποτε την επιβεβαιώνει, αγνοώντας ότι εχει γραφτεί εδω.

    Δικα σου ειναι τα λεφτα βέβαι και μπορεις να τα σκορπίσεις, αλλα αποπληρωμη σε 3 χρονια για μηχανακι που σε 6 μηνες θα το εχεις μετανιωσει ειναι λαθος (για μένα).

    Απο εκει και πέρα, καλες αγορές.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #83
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Δεν τα σκέφτεσαι γιατι εχεις κολλησει με την επιλογή σου και ψαχνεις να βρεις οτιδήποτε την επιβεβαιώνει, αγνοώντας ότι εχει γραφτεί εδω.

    Δικα σου ειναι τα λεφτα βέβαι και μπορεις να τα σκορπίσεις, αλλα αποπληρωμη σε 3 χρονια για μηχανακι που σε 6 μηνες θα το εχεις μετανιωσει ειναι λαθος (για μένα).

    Απο εκει και πέρα, καλες αγορές.
    αυτο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #84
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    βρήκα φίλη φίλου που αγόρασε το wolf και θα το δανειστώ για αρκετές ώρες για test ride......νομίζω καλύτερα ΔΕΝ γινόταν.


    όσο για το οτι πάω να κάνω λάθος ας ανακεφαλαιώσω τα σημαντικά.


    είμαι άπειρος οδηγός και θέλω κάτι εύκολο για αρχή. Να μάθω, να εξοικειωθώ και να δω γενικά αν μου κολλάει η όλη φάση.
    επίσης θα είμαι κυρίως πόλη. άρα θέλω χαμηλά κυβικά, οικονομία καυσίμου και σχετικά μικρές διαστάσεις για να τα βγάλω πέρα στα πρώτα βήματα της διήθησης και της κίνησης στην πρωτεύουσα.
    η αποπληρωμή θα είναι πάνω στο χρόνο.

    αν το θέμα είναι μόνο τα λεφτά με όριο τα 4000ευρώ θα πήγαινα σε μεταχείρο yamaha mt-03 ή honda hornet....για τους παραπάνω λόγους όμως προτιμώ να κάνω εισαγωγή με κάτι πιο απλό έστω και αν ξέρω οτι αν το αλλάξω μέσα στα 2χρόνια θα χάσω αρκετά λεφτά.

  10. #85
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    αυτα που λες οτι θελεις να κανεις,τα καλυπτει και ενα παπι ή ενα σκουτερ.απλα πρεπει να καταλαβεις οτι το wolf ειναι ενα "μοτοσυκλετοειδες" μηχανακι.δεν ειναι μηχανη...τουλαχιστον με την εννοια που εγω εχω την μηχανη στο μυαλο μου...παρε ενα τετοιο η αν θες να κανεις και μια βολτα παραεξω εστω και μια στο τοσο,παρε μια φιλικη,ευχρηστη,ευκινητη μηχανη οπως σου ειπα και σου ειπαν και τα παιδια...επισης αλλη μια επιλογη σου θα μπορουσε να ειναι το er6n....
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  11. #86
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    αυτα που λες οτι θελεις να κανεις,τα καλυπτει και ενα παπι ή ενα σκουτερ.απλα πρεπει να καταλαβεις οτι το wolf ειναι ενα "μοτοσυκλετοειδες" μηχανακι.δεν ειναι μηχανη...τουλαχιστον με την εννοια που εγω εχω την μηχανη στο μυαλο μου...παρε ενα τετοιο η αν θες να κανεις και μια βολτα παραεξω εστω και μια στο τοσο,παρε μια φιλικη,ευχρηστη,ευκινητη μηχανη οπως σου ειπα και σου ειπαν και τα παιδια...επισης αλλη μια επιλογη σου θα μπορουσε να ειναι το er6n....

    Βασικά θέλω κάτι οικονομικό, φιλικό για αρχάριο και άνετο για πόλη και μικρές διαδρομές κοντά στην Αθήνα.
    Ωραίο το Kawasaki ER6N όπως και το Yamaha MT-03 αλλά ξεφεύγουμε σε χρήματα, σε κατανάλωση καυσίμου αλλά και σε διαστάσεις βάρος που για πρώτη μηχανή θα μου πέσουν πολλά.


    έχω βασικό ερώτημα.....πώς περνάνε οι ρημάδες οι μέρες όμως? παλεύω να τελειώσω τα μαθήματα στη σχολή οδηγών για να πάω να κλείσω και τη μηχανή.....ένα 15ήμερο ακόμα στο νερό δυστυχώς.....τί κάνουμε μέχρι τότε? ξέρω ξέρω....υπομονή

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Βασικά θέλω κάτι οικονομικό, φιλικό για αρχάριο και άνετο για πόλη και μικρές διαδρομές κοντά στην Αθήνα.
    Ωραίο το Kawasaki ER6N όπως και το Yamaha MT-03 αλλά ξεφεύγουμε σε χρήματα, σε κατανάλωση καυσίμου αλλά και σε διαστάσεις βάρος που για πρώτη μηχανή θα μου πέσουν πολλά.


    έχω βασικό ερώτημα.....πώς περνάνε οι ρημάδες οι μέρες όμως? παλεύω να τελειώσω τα μαθήματα στη σχολή οδηγών για να πάω να κλείσω και τη μηχανή.....ένα 15ήμερο ακόμα στο νερό δυστυχώς.....τί κάνουμε μέχρι τότε? ξέρω ξέρω....υπομονή
    μεχρι τοτε μπορουμε ολοι να σε πεισουμε να παρεις cb400 Και οχι sym λυκο
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #88
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    μεχρι τοτε μπορουμε ολοι να σε πεισουμε να παρεις cb400 Και οχι sym λυκο
    μπορείς να πείσεις κάποιον να ξε-ερωτευτεί κάτι και να συμβιβαστεί;

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    μπορείς να πείσεις κάποιον να ξε-ερωτευτεί κάτι και να συμβιβαστεί;
    Ερωτας ειναι οταν την καβαλας. Αμα την κοιτας μονο ειναι μαλακια (κυριολεκτικα και μεταφορικα)

    Δε νομιζω οτι ειναι ερωτευμενος ο φιλος
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  15. #90
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    υπάρχουν πιο ωραίες μηχανές να ερωτευτώ. αλλά το λυκάκι μου ταιριάζει για 1η μηχανή και για τη χρήση που θα κάνω μέχρι να μάθω καλή και σωστή οδήγηση.
    και εδώ που τα λέμε από εμφάνιση σκίζει. δε του λείπει κάτι.

Σελίδα 6 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νεος στην παρεα
    από MANOS225 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 15:12
  2. Νέος στην παρέα
    από hollander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2008, 06:58
  3. Άλλος ένας νέος στην παρέα...
    από Nostra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 00:07
  4. Νεος στην παρέα!!
    από mihalis81 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2006, 12:39
  5. Νέος στην παρέα.....
    από domie 650 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 08:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF