Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 224

Θέμα: KTM 990 Adventure vs F 800 GS για πείτε

  1. #16
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    Να το περιπλέξω το θέμα λίγο περισσότερο ?????

    Οδηγάω εδώ και 3 χρόνια το F 650 GS (twin) !!!

    Τι θα κάνατε στην θέση μου , ΚΤΜ ή GS ?
    Ισα ισα που το κάνει ευκολοτερο πλεον

    Επειδη θα παίξει ανταλλαγη στη μέση σιγουρα μετράει και το οικονομικο.

    Αν το θεωρησουμε λυμενο το παραπανω, ΚΤΜ για να δεις/νιωσεις κατι διαφορετικο.
    Ειναι πολυ δυνατοτερο.
    Αν πατας ανετα και το κουμαντάρεις go4it

  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    καλο το 990 αλλα να ρωτησω κατι?λεγεται adv.τι adv ειναι αυτο οταν εχει αυτονομια 200-250 το πολυ χλμ?
    οι διαφορες στο χωμα και στης επιδοσεις σε σχεση με το gs800 ειναι ελαχιστες υπερ του 990.
    ο κ@υλωμενος θα παρει το 990 και ο ορθολογιστης το 800.τελος.-
    Κανεις το λαθος να κρινεις το 990 με ορους 800. Επισης κανεις το λαθος να νομιζεις οτι οι διαφορες στην συμπεριφορα και τις επιδοσεις μεταξυ των δυο ειναι ελαχιστες. Τελος, κανεις το λαθος να νομιζεις οτι εισαι ορθολογιστης
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #18
    κοκκινομαλλης Το avatar του/της PalLoukiLuke
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    206
    ορθολογιστης?!?!?!?! αν ειμασταν ορθολογιστες θα υπηρχαν μονο παπια και στρομ!!
    μακρυα απο μας!!!
    FUN IS NOT A STRAIGHT LINE

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κανεις το λαθος να κρινεις το 990 με ορους 800. Επισης κανεις το λαθος να νομιζεις οτι οι διαφορες στην συμπεριφορα και τις επιδοσεις μεταξυ των δυο ειναι ελαχιστες. Τελος, κανεις το λαθος να νομιζεις οτι εισαι ορθολογιστης
    με τι ορους να το κρινω? και τα 2 στην ιδια κατηγορια δεν ειναι?το 990 ειναι 20 αλογα παραπανω και σχεδον ιδια κιλα με οτι αυτο συνεπαγεται,το ξερουμε.
    τελικη ομως εχουν σχεδον ιδια.κανω λαθος?και δεν μου απαντησες.λεγεται adv μια μοτοσυκλετα που εχει αυτονομια 200-250χλμ το πολυ?

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PalLoukiLuke Προβολή μηνύματος
    ορθολογιστης?!?!?!?! αν ειμασταν ορθολογιστες θα υπηρχαν μονο παπια και στρομ!!
    μακρυα απο μας!!!
    ετσι ναι...συμφωνω.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κανεις το λαθος να κρινεις το 990 με ορους 800. Επισης κανεις το λαθος να νομιζεις οτι οι διαφορες στην συμπεριφορα και τις επιδοσεις μεταξυ των δυο ειναι ελαχιστες. Τελος, κανεις το λαθος να νομιζεις οτι εισαι ορθολογιστης
    www.youtube.com/watch?v=pZz6lHLEJbs

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    με τι ορους να το κρινω? και τα 2 στην ιδια κατηγορια δεν ειναι?το 990 ειναι 20 αλογα παραπανω και σχεδον ιδια κιλα με οτι αυτο συνεπαγεται,το ξερουμε.
    τελικη ομως εχουν σχεδον ιδια.κανω λαθος?και δεν μου απαντησες.λεγεται adv μια μοτοσυκλετα που εχει αυτονομια 200-250χλμ το πολυ?
    Απο την μια λες για adv bike και απο την αλλη μιλας για τελικη, τι σχεση εχει η τελικη στην συζητηση? Αυτο που ομως εχει σημασια ειναι πως συμπερεφερεται το ενα σε υψηλες ταχυτητες και πως το αλλο. Εξ'αλλου τα 20 αλογα διαφορας αντιστοιχουν σε 10-15κμ/ω σε διαφορα στην τελικη που πανω κατω ειναι και η πραγματικη διαφορα.
    Για την καταναλωση ναι εχει μεγαλη αλλα το adventure δεν εχει να κανει με χαμηλη καταναλωση, εχει να κανει με δυνατοτητα αυτονομιας, η οποια ειναι η ιδια και στο ενα και στο αλλο, γιατι ετσι κι αλλιως και στα δυο θα χρειαστεις να μεταφερεις εξτρα καυσιμο αν πας για 'adventure'. Τα '200-250 το πολυ' που λες αυτονομια δεν ευσταθουν, εκτος κι αν πας ταπα, αλλα τοτε παλι δεν ειναι 'adventure'.

    Αυτο που δεν λαβαινεις καθολου υποψιν, ειναι οτι το ενα μηχανακι ειναι εκπολιτισμενο αγωνιστικο, ενω το αλλο απλα ενα καθημερινο μηχανακι, οπως ηταν το αφρικα στην εποχη του. Για να αρχισει να υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο οδηγικα, θα πρεπει ο κατοχος του 800 να σκασει 1 μεγαλο για πισω αναρτηση και αλλο 1 μεγαλο για μπροστα και θα εξακολουθει να υπαρχει διαφορα στο ζυγισμα και στο στησιμο. Και ειτε το πιστευεις, ειτε οχι, το αφρικα ακομα και τωρα συγκρινεται στα ισια στο χωμα με το 800ρι. Το δε αλλο μηχανακι της εποχης αφρικα, το dr800, ειναι αρκετα κλικ πανω στο χωμα απο το bmw και ειναι πλεον τεχνολογιας 20 ετων.
    Δεν θαβω το 800, απλα λεω οτι δεν ειναι μηχανη 'ραλλυ', ενω το ΚΤΜ ειναι. Το τι σημαινει αυτο επι της ουσιας ειναι κατι που δεν το αντιλαμβανεται κανεις ουτε κανοντας σερφ στο νετ ουτε εχοντας οδηγησει τις μηχανες αυτες μια βολτα σε ενα βατο χωματοδρομο με 50. Το καταλαβαινεις οταν πας ταπα εκει που σχεδον δεν υπαρχει δρομος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #23
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    ειπαμε η αισθηση του 990 στα δυσκολα δεν την πιανει με τιποτα το 800αρι,και μιλαω για ασφαλτο γιατι στο χωμα που ετσι μαλλον θα ειναι ειμαι λιγο κουλομαρια.τωρα ο θοδωρης ειναι και 2 μετρα παλικαρι και το σχηζει το 800αρι,αν του δωσεις καμια βδομαδα το 990 ομως και ξαμοληθει καπου on-ofαδικα μαλλον θα γυρισει προβληματισμενος.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    εχοντας οδηγησει και τα δυο,και πιο πολυ το ΚΤΜ,κατα την ταπεινη μου αποψη δεν υπαρχει μετρο συγκρισης.οταν κατεβεις απο το ενα και παρεις το αλλο τοτε βλεπεις τις χαοτικες διαφορες..το 800 ΔΕΝ ειναι fun bike.Το ΚΤΜ ειναι μια κατηγορια μονο του,μετα ερχονται τα υπολοιπα.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    ειπαμε η αισθηση του 990 στα δυσκολα δεν την πιανει με τιποτα το 800αρι,και μιλαω για ασφαλτο γιατι στο χωμα που ετσι μαλλον θα ειναι ειμαι λιγο κουλομαρια.τωρα ο θοδωρης ειναι και 2 μετρα παλικαρι και το σχηζει το 800αρι,αν του δωσεις καμια βδομαδα το 990 ομως και ξαμοληθει καπου on-ofαδικα μαλλον θα γυρισει προβληματισμενος.
    σπρωχνωντας θα γυρισει γιατι θα εχει μεινει απο βενζινητο 990 του το εχουνε δωσει αλλοι και ξερει

  11. #26
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    τωρα μιλαμε σοβαρα?

    θα συγκρινουμε @@ με αντιδια?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #27
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Απορώ που μιλάτε για χώμα οταν το 90% των χρηστών μιλαει για εκεινο το κομματακι με γαρμπιλι πριν κατεβει στην παραλια...
    και την ασφαλτο που αφορά το 90% της πραγματικης χρησης aka τελικες/αυτονομια/ρεπριζ/αναρτησεις/φορτωμα/καλυψη περναει στο ντουκου;
    Ban 'em all

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Απορώ που μιλάτε για χώμα οταν το 90% των χρηστών μιλαει για εκεινο το κομματακι με γαρμπιλι πριν κατεβει στην παραλια...
    και την ασφαλτο που αφορά το 90% της πραγματικης χρησης aka τελικες/αυτονομια/ρεπριζ/αναρτησεις/φορτωμα/καλυψη περναει στο ντουκου;
    'Ποστ με νοημα' αλερτ!
    Παρακαλω να καταγραφει στα πρακτικα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #29
    Με το F 650 GS κάνω το χρόνο 13.000 χλμ με ανάλογη οικονομία καυσίμου.
    Η ανάλυση των χλμ ώς εξής :

    1) χώμα = 1.000 χλμ
    2) ταξίδια = 4.000 χλμ
    3) μέσα στην Αθήνα = 8.000 χλμ

    Από το μοτοσακό μου είμαι κατα ευχαριστημένος ...... αλλά θέλω να πηγαίνω πιο καλά στο χώμα και ταξίδια και επισης να κρατήσω τα καλά που έχω με το GS μέσα στην Αθήνα .

    Βάση αυτών το σκέψεων μάλλον να πάω για το 800? Δεν ξέρω αξίζουν τα λεφτά της ανταλλαγής με το 800 ( περίπου 3.000 ευρω) είναι πραγματική αναβάθμηση ? Το 800 το έχω οδηγήσει , το γουστάρω πολύ , μήπως μετά από καιρό μου φαίνεται σαν να μην έχω αλλάξει μηχανή! Μήπως η πραγματική αναβάθμηση είναι το ΚΤΜ .......ουφφφφφ μπέρδεμα.......

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    [QUOTE=elrodeo77; μήπως μετά από καιρό μου φαίνεται σαν να μην έχω αλλάξει μηχανή! Μήπως η πραγματική αναβάθμηση είναι το ΚΤΜ .[/QUOTE]

    ναι.

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 23:18
  2. ktm 990 adventure vs triumph tiger 1050
    από taksidiotis25 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2008, 06:59
  3. KTM 990 Adventure η bmw gs 1200.ποια ειναι καλυτερη
    από taksidiotis25 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 05:28
  4. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 02:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF