Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 224

Θέμα: KTM 990 Adventure vs F 800 GS για πείτε

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Απορώ που μιλάτε για χώμα οταν το 90% των χρηστών μιλαει για εκεινο το κομματακι με γαρμπιλι πριν κατεβει στην παραλια...
    και την ασφαλτο που αφορά το 90% της πραγματικης χρησης aka τελικες/αυτονομια/ρεπριζ/αναρτησεις/φορτωμα/καλυψη περναει στο ντουκου;
    οποιος παρει το 950-990 για 90% ασφαλτινη χρηση πασχει απο διχασμο προσωπικοτητας.το ιδιο προβλημα εχει αν το παρει για το κομματακι με γαρμπιλι......
    ναι το 990 ειναι αυθεντικο fun bike γι αυτο ειπα οτι προοριζεται για κ@υλομενους.μην τρελαθουμε ομως οτι οι διαφορες με το 800 ειναι χαοτικες...
    σαν μοτο ομως για ολες της δουλειες(all around)και πιο συμφερουσα ειναι το f800 γι αυτο ειπα οτι προοριζεται για ορθολογιστες.

  2. #32
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    Με το F 650 GS κάνω το χρόνο 13.000 χλμ με ανάλογη οικονομία καυσίμου.
    Η ανάλυση των χλμ ώς εξής :

    1) χώμα = 1.000 χλμ
    2) ταξίδια = 4.000 χλμ
    3) μέσα στην Αθήνα = 8.000 χλμ

    Από το μοτοσακό μου είμαι κατα ευχαριστημένος ...... αλλά θέλω να πηγαίνω πιο καλά στο χώμα και ταξίδια και επισης να κρατήσω τα καλά που έχω με το GS μέσα στην Αθήνα .

    Βάση αυτών το σκέψεων μάλλον να πάω για το 800? Δεν ξέρω αξίζουν τα λεφτά της ανταλλαγής με το 800 ( περίπου 3.000 ευρω) είναι πραγματική αναβάθμηση ? Το 800 το έχω οδηγήσει , το γουστάρω πολύ , μήπως μετά από καιρό μου φαίνεται σαν να μην έχω αλλάξει μηχανή! Μήπως η πραγματική αναβάθμηση είναι το ΚΤΜ .......ουφφφφφ μπέρδεμα.......
    Ευκολο, παρε 950 να σου περισσεψουν και χρηματα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #33
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ευκολο, παρε 950 να σου περισσεψουν και χρηματα.
    Απο περιέργια, σε μια τέτοια περίπτωση, οι αναρτήσεις ξεχωρα απο τα αλλα θεματα, δεν θα θελουν ενα φρεσκάρισμα/σερβαρισμα;; Τι εχουν τον άκλαστο τα Wp?
    Ban 'em all

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Απο περιέργια, σε μια τέτοια περίπτωση, οι αναρτήσεις ξεχωρα απο τα αλλα θεματα, δεν θα θελουν ενα φρεσκάρισμα/σερβαρισμα;; Τι εχουν τον άκλαστο τα Wp?

  5. #35
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    σαν μοτο ομως για ολες της δουλειες(all around)και πιο συμφερουσα ειναι το f800 γι αυτο ειπα οτι προοριζεται για ορθολογιστες.
    Ο Ορθολογισμός αλήθεια τι σημαίνει; Ενα μηχανάκι το περνεις για να κανεις οσο το δυνατον την δουλειά που το θες... ο φιλος παραπάνω στο ερωτημα του ανέφερε πως το χώμα ειναι το 10% της ετησιας οδήγησης (οπως και οι αναγκες των 90% χρηστων αυτης της κατηγορίας κατ εμε) συνεπώς και δεν ειναι θεμα ορθολογισμού/διαλογισμου αλλα πραγματικότητας*

    Οσον αφορά το fun της υπόθεσης... ειλικρινά δεν βλέπω πως μπορεις να διασκεδάσεις με ενα 950/990 αν δεν εισαι ψηλος/γεροδεμενος/μελαχροινος/ζεις στην καλιφορνια με μια ζωη ολοκληρη εμπειρια σε χώμα... που και παλι δεν το πολυπιστευω... φαν μηχανάκια ειναι το σουπερντιουκ, ενα crf450 sm , ενα 200ρι exc, ενα 1198, κλπ κλπ... απο που και ως που βγηκε funbike το adv ενας θεός κ ενας διαφημιστης ξερει...
    Ban 'em all

  6. #36
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Απο περιέργια, σε μια τέτοια περίπτωση, οι αναρτήσεις ξεχωρα απο τα αλλα θεματα, δεν θα θελουν ενα φρεσκάρισμα/σερβαρισμα;; Τι εχουν τον άκλαστο τα Wp?
    Πανω που ειπα οτι εγραψες ποστ με νοημα ηρθες ακαθεκτος να με βγαλεις ψευτη!
    Λοιπον, οποτε αγοραζουμε 2ο χερι μηχανη, λογαριαζουμε και 2,3,4,5 κατοσταρικα για ριφρεσινγκ. Το σερβις αναρτησεων για 950/990 παει οσο το σερβις αναρτησεων οποιασδηποτε αλλης μηχανης, και χρειαζεται στα διαστηματα οσο οποιαδηποτε αλλης μηχανης.

    Ελα....στρατα....στρατουλα....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #37
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    *πραγματικότητας

    Πραγματικές σκηνες:
    * Βαζεις βενζινη καθε 200χλμ
    * Συμπληρώνεις λάδια καθε τοσο
    * Χωματοδρομος για τις ψαγμενες παραλιες της Σεριφου
    * Ψιλοπέσιμο στην Πατησίων
    κλπ κλπ

    Φανταστικές φαν σκηνες :
    * Περνάω τον κορμο με το adv μεσα στο ουγγαρεζικο ποτάμι ενω ριχνει χαλάζι
    * Λουσιμο με σαμπάνια στο Αλγέρι ενω εχει βγει ο αγωνας
    * Η κάτω ανλτία συμπλεκτη να βγαζει 100Κ χλμ
    * Η ωραια του χωριού ζηταει να την πανε βολτα με ψηλο χωματερο μηχανακι
    κλπ κλπ...
    Ban 'em all

  8. #38
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    και για να απαντησω στον φιλο μιας και αυτα τα θρεντ ειναι το ψωμάκι μου.

    Κρατα το 650, ολα μια ιδεα ειναι... δεν ειπες ουτε ενα αρνητικο γι αυτο ή τον λογο που θες να το αλλαξεις περαν της αναβαθμισης
    Οτι και να παρεις ειναι θεμα χρονου να το βαρεθεις , εχθρος του καλου το καλυτερο... οι αναγκες αλλαζουν ετσι και αλλιως ραγδαία...
    Αν σωνει και καλα θες να αλλαξεις, παρε το ομορφοτερο για σενα... αυτο που σε φτιαχνει οπτικα...
    Ban 'em all

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    *πραγματικότητας

    Πραγματικές σκηνες:
    * Βαζεις βενζινη καθε 200χλμ
    * Συμπληρώνεις λάδια καθε τοσο
    * Χωματοδρομος για τις ψαγμενες παραλιες της Σεριφου
    * Ψιλοπέσιμο στην Πατησίων
    κλπ κλπ

    Φανταστικές φαν σκηνες :
    * Περνάω τον κορμο με το adv μεσα στο ουγγαρεζικο ποτάμι ενω ριχνει χαλάζι
    * Λουσιμο με σαμπάνια στο Αλγέρι ενω εχει βγει ο αγωνας
    * Η κάτω ανλτία συμπλεκτη να βγαζει 100Κ χλμ
    * Η ωραια του χωριού ζηταει να την πανε βολτα με ψηλο χωματερο μηχανακι
    κλπ κλπ...
    ορθολογιστής

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    και για να απαντησω στον φιλο μιας και αυτα τα θρεντ ειναι το ψωμάκι μου.

    Κρατα το 650, ολα μια ιδεα ειναι... δεν ειπες ουτε ενα αρνητικο γι αυτο ή τον λογο που θες να το αλλαξεις περαν της αναβαθμισης
    Οτι και να παρεις ειναι θεμα χρονου να το βαρεθεις , εχθρος του καλου το καλυτερο... οι αναγκες αλλαζουν ετσι και αλλιως ραγδαία...
    Αν σωνει και καλα θες να αλλαξεις, παρε το ομορφοτερο για σενα... αυτο που σε φτιαχνει οπτικα...
    είπα του λόγους : πιο άνετα και γρήγορα ταξίδια και καλύτερη συμπεριφορά στο χώμα

  11. #41
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορά το fun της υπόθεσης... ειλικρινά δεν βλέπω πως μπορεις να διασκεδάσεις με ενα 950/990 αν δεν εισαι ψηλος/γεροδεμενος/μελαχροινος/ζεις στην καλιφορνια με μια ζωη ολοκληρη εμπειρια σε χώμα... που και παλι δεν το πολυπιστευω... φαν μηχανάκια ειναι το σουπερντιουκ, ενα crf450 sm , ενα 200ρι exc, ενα 1198, κλπ κλπ... απο που και ως που βγηκε funbike το adv ενας θεός κ ενας διαφημιστης ξερει...
    Νομίζω πως το σωστότερο είναι να πει κανείς "πιο fun". Δεν συγκρίνει κανένας ένα all around μηχανάκι με ένα μηχανάκι "ειδικής" χρήσης όπως αυτά που αναφέρεις. Συγκριτικά με το BMW είναι πιο fun. Το Husqy μου συγκριτικά με το 950 είναι πιο fun (για την χρήση που το θέλω) κ.ο.κ.

    Νομίζω πως αυτό που είπε ο pap είναι το σωστότερο, από την στιγμή που υπάρχει το δίλλημα, και δεν αφορά μόνο το κόστος χρήσης, μάλλον για το BMW πας.

    Να πω κι εγώ την μαλακία μου: Για τα χιλιόμετρα και την χρήση που περιγράφεις εγώ θα έπαιρνα το Tiger800 (με την 19άρα).

    ΥΓ: Άντε να βγάλει η Husqvarna το δικό της μπας και αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον η κατηγορία.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  12. #42
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από QSpec Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως το σωστότερο είναι να πει κανείς "πιο fun". Δεν συγκρίνει κανένας ένα all around μηχανάκι με ένα μηχανάκι "ειδικής" χρήσης όπως αυτά που αναφέρεις. Συγκριτικά με το BMW είναι πιο fun. Το Husqy μου συγκριτικά με το 950 είναι πιο fun (για την χρήση που το θέλω) κ.ο.κ.

    Νομίζω πως αυτό που είπε ο pap είναι το σωστότερο, από την στιγμή που υπάρχει το δίλλημα, και δεν αφορά μόνο το κόστος χρήσης, μάλλον για το BMW πας.

    Να πω κι εγώ την μαλακία μου: Για τα χιλιόμετρα και την χρήση που περιγράφεις εγώ θα έπαιρνα το Tiger800 (με την 19άρα).
    Συμφωνω σε ολα.... και γω το τιγκερ θα περνα....
    Ban 'em all

  13. #43
    Εκανα τεστ ride στο Tiger γιατί μου άρεσε όταν το είδα.

    Υπερ: τρομερό μοτέρ, στρίβει , για ταξίδι τέλειο, μέσα στην πόλη μια χαρά.

    Κατά: χάλια θέση οδήγησης ( η θέση δεν είναι καθαρά on off γέρνεις μπροστά αρκετά και το τιμόνι είναι μακρια σου), αναρτησεις δεν έχω άποψη όπως και στο χώμα δεν ξέρω πως πηγαίναίνει

    Βέβαια μπορεί και να έχεις δίκιο και να πρέπει να του δώσουμε μια δευτερη ευκαιρία για ενα τεστ ride.

    Με μπερδεψες εντελώς τώρα

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    καλο το 990 αλλα να ρωτησω κατι?λεγεται adv.τι adv ειναι αυτο οταν εχει αυτονομια 200-250 το πολυ χλμ?
    οι διαφορες στο χωμα και στης επιδοσεις σε σχεση με το gs800 ειναι ελαχιστες υπερ του 990.
    ο κ@υλωμενος θα παρει το 990 και ο ορθολογιστης το 800.τελος.-
    Τα 200χλμ για εθνική είναι λίγα και σε 1.30 ώρα τα κάνεις.
    Σε κωλόδρομο όμως με λακούβες, λάσπες, πέτρες κλπ μπορεί να κάνεις και 3 και 6 ώρες να τα βγάλεις.
    Αρά το πολλά ή το λίγα είναι σχετικό.
    Σχετικό και με το βάρος αν θες.
    Από εκεί και πέρα έχει η ΚΤΜ δεξαμενές για νερό και καύσιμο που βγάζεις Ντακάρ.


    Καλό το Χιουντάι κουπέ παιδιά αλλά η φερράρι είναι άλλο πράμα…

    Το μόνο που δε ρωτάει κανένας είναι λ7 υπάρχουν για ΚαΤέΜι?
    Ή καλή κι Παναγιώτενα… (μια χαρά η Παναγιώτενα για μένα)
    ΑΝ είχα λ7 ΚΤΜ θα περνα με κλειστά μάτια....

    Τώρα που δεν έχω βλέπω κι ένα ατσέρμπις ντεπόζιτο για το ΧΤ...

  15. #45
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Καλό το Χιουντάι κουπέ παιδιά αλλά η φερράρι είναι άλλο πράμα…
    Μονο που δεν ειναι φεράρι, ενα κασκάΪ ειναι και το χουμε κανει και θεμα κοντα μια δεκαετία
    Ban 'em all

Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 23:18
  2. ktm 990 adventure vs triumph tiger 1050
    από taksidiotis25 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2008, 06:59
  3. KTM 990 Adventure η bmw gs 1200.ποια ειναι καλυτερη
    από taksidiotis25 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 05:28
  4. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 02:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF