Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 224

Θέμα: KTM 990 Adventure vs F 800 GS για πείτε

  1. #46
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    γκουχ γκουχ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Foxy+lady.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	27,6 KB 
ID:	260704



    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  2. #47
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Είναι απλό,

    Αν θες να έχεις μια μηχανή που να πηγαίνεις απλά στην δουλειά κάθε μέρα και να ξεκαυλώνεις, να βάλεις πάνω τακούνια και να πας να την βιάζεις σε φλαταδούρες (με αποτέλεσμα να κολήσεις με το χώμα και να πάρεις κι ένα EXC μετά), να ταξιδεύεις άρχοντας και να της παρέχεις αγάπη, φροντίδα και ένα μικρό μέρος του μισθού σου, πάρε το KTM.

    Αν θες κάτι οικονομικό και ευέλικτο για κάθε μέρα, το οποίο θα σε πάει ικανοποιητικά σε όλα τα βουνά της Ελλάδας και δεν θα σκέφτεσαι τις βενζίνες πριν πεις ότι πας για έναν καφέ 200χλμ μακριά, πάρε το F800.

    Αν το χώμα που θες είναι τα λίγα χιλιόμετρα μέχρι την παραλία το καλοκαίρι και 1-2 εκδρομές σε βουνά την άνοιξη, γουστάρεις να ταξιδεύεις και γουστάρεις κι αυτόν τον γαμημένο τρικύλινδρο, πάρε το Tiger.

    Κατάταξη με βάση χρήση για μένα:

    Χώμα: KTM
    Άσφαλτος: Tiger800 (19άρα)
    Μέση λύση: F800

    Καλύτερη επιλογή: Husqvarna TE610!
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corvo Προβολή μηνύματος
    γκουχ γκουχ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Foxy+lady.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	27,6 KB 
ID:	260704






  4. #49
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από QSpec Προβολή μηνύματος
    Είναι απλό,

    Αν θες να έχεις μια μηχανή που να πηγαίνεις απλά στην δουλειά κάθε μέρα και να ξεκαυλώνεις, .....
    Εδω μας τα χάλασες.
    Ενα adv δεν παει ποτε στην δουλειά ετσι απλα. Κάθε μερα ειναι μια γιορτη, μια περιπέτεια...
    Ξεκινας δηλαδη να πας γραφειο και για πότε εισαι ορεινη ναυπακτία απο χώμα δεν πέρνεις χαμπάρι...
    Πας ενα σινεμαδάκι, μια παραλία με την καλή σου και μπορεί και να σου προσφέρει ολοκληρο ρομαντικο βραδυ η δικια σου με τα καπρίτσια της.
    Ας μην τα τσουβαλιάζουμε ολα τα κρεμαστάρια

    Ban 'em all

  5. #50
    παλλίκαρε κράτα το 650GS, ή άμα επιμένεις πάρε το 800GS. Είναι καταπληκτικό μηχανάκι, πολύ καλή οδική συμπεριφορά, εύκολο και σβέλτο στο χώμα, και γενικώς θαρρώ ότι θα σε καλύψει καλύτερα απ' το ΚΤΜ παντού.

    το ΚΤΜ είναι ιδιάζουσα περίπτωση. Δεν είναι για όλους. Τώρα αν είναι υπερτιμημένο εν τέλει η όχι, ο καθένας μυαλό έχει, για την παρτη του και τη χρήση που κάνει και κρίνει.

    ΥΓ: χρήστο, ας την παραμύθα του μάρκετινγκ. Διαφωνείς ότι ένα 990 είναι οδηγικά πιο διασκεδαστικό στο everyday commuting, σούζα έντο παντιλίκι φάση, από ένα f800 ή ένα vstrom ή ξέρω γω τι;
    Τελευταία τροποποίηση από GhostDog; 06/06/2012 στις 13:00.
    Fuck the universe.

  6. #51
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Εδω μας τα χάλασες.
    Ενα adv δεν παει ποτε στην δουλειά ετσι απλα. Κάθε μερα ειναι μια γιορτη, μια περιπέτεια...
    Ξεκινας δηλαδη να πας γραφειο και για πότε εισαι ορεινη ναυπακτία απο χώμα δεν πέρνεις χαμπάρι...
    Πας ενα σινεμαδάκι, μια παραλία με την καλή σου και μπορεί και να σου προσφέρει ολοκληρο ρομαντικο βραδυ η δικια σου με τα καπρίτσια της.
    Ας μην τα τσουβαλιάζουμε ολα τα κρεμαστάρια

    Μωρέ ναι, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ.

    :rotflmao:
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από QSpec Προβολή μηνύματος
    Μωρέ ναι, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ.

    :rotflmao:
    αυτά είναι !!!!!!!!!!! και μετά είσαι μια χαρά να δουλέψεις μπροστά στο laptop

  8. #53
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    αυτά είναι !!!!!!!!!!! και μετά είσαι μια χαρά να δουλέψεις μπροστά στο laptop
    Laptop? ε πες το τοση ωρα ρε αδερφε.. κτμ δαγκωτο!!!

    κ ασε μας εμας με τα πρασινες 15ρες τις χανταρεξ, τα στρόματα και τις χαρντοκοράδες μας...
    Ban 'em all

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    Ίσως έχει ξαναμπεί το θέμα, για πείτε καμιά άποψη:

    Κίνηση στην πόλη


    Ταξίδι


    Χώμα


    Κατανάλωση


    Κόστος συντήρησης


    Βλάβες


    Επιδόσεις

    κτλ

    όλες οι απόψεις ευπροσδεκτες...


    Κίνηση στην πόλη
    990 με διαφορα,το ζυγισμα του ειναι απιστευτο,σαν να οδηγεις sm 600cc.

    Ταξίδι
    990 ,καλυτερη προστασια απο τον αερα πιο καλη σελα και παραπανω γκαζι

    Χώμα
    990 αν εχεις χερια,αλλιως το 800 ειναι πιο ευκολο

    Κατανάλωση
    το 800 καιει σαφως λιγοτερο

    Κόστος συντήρησης
    πανω κατω τα ιδια ειναι

    Βλάβες
    τα ιδια

    Επιδόσεις
    990 με τεραστια διαφορα.οχι τοσο για την διαφορα υποδυναμης αλλα για τον τροπο που την βγαζει το κτμ(λυσσα)


    ...

  10. #55
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    1. Πόσο συχνά έχετε δει να γράφονται εδώ μέσα βλάβες για το 800, επειδή γράφεται τα ίδια ότι είναι πάνω κάτω?

    2. Γνωρίζει κανείς σας πόσο κοστίζει το service του 800 που λέτε πάνω κάτω τα ίδια?

    3. Στη πόλη είναι σαφώς καλύτερο το 800.

    4. Στο χώμα, καλύτερο το KTM.

    5. Στο ταξίδι, γιατί λέτε ότι έχεις καλύτερη κάλυψη με το ΚΤΜ? Πάντως με φίλο που πήγαμε Ευρώπη, καλοκαίρι, στα κλειστά κομμάτια παραπονιόταν για θερμοκρασία στο δεξί του πόδι.

    Δε τα γράφω αυτά για να υποστηρίξω ή να πω ότι είναι καλύτερο το BMW. Δεν έχω τέτοιο σκοπό. Όμως δε μπορώ να διαβάζω ανακρίβιες. Επίσης η κατανάλωση του 950/990 είναι τρομερά μεγάλη. 3 φίλοι το είχαν και σε κανένα το τεπόζιτο μέσα στη πόλη δεν έβγαζε πάνω από 200 χιλιόμετρα.


    Όποιος θέλει να αγοράσει κάτι, κοιτάει το γούστο του, το πορτοφόλι του & πράττει ανάλογα. Όλα τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos1050 Προβολή μηνύματος
    Κίνηση στην πόλη
    990 με διαφορα,το ζυγισμα του ειναι απιστευτο,σαν να οδηγεις sm 600cc.

    Επιδόσεις
    990 με τεραστια διαφορα.οχι τοσο για την διαφορα υποδυναμης αλλα για τον τροπο που την βγαζει το κτμ(λυσσα)

    ...
    Εντάξει.... δε μου αρέσει να "μαλώνουμε" για μηχανάκια.... αλλά μ'αρσει να την "βγάζουμε έξω και να την μετράμε" (Ρε η δικία μου είναι πιο χοντρή... και έτσι) .... οπότε συνεχίζω να παίζω.....

    Είναι με διαφορά καλύτερο το 990 στην πόλη ? ? ? Θα μας τρελάνεις ? ? ? Γιατί ? Επειδή το τιμόνι του κόβει σαν τριαξονική νταλίκα? Επειδή όταν μπαίνει το βεντιλατέρ, στο 800 δεν έχει φτάσει ακόμη στην τέταρτη μπάρα ο δείκτης θερμοκρασίας? Επειδή καίει σαν 1600αρι κουτί?

    Επιδόσεις.... Εντάξει... προφανώς είναι πιο γρήγορο.... (1000 το ένα, 800 το άλλο, 105 ίππους το ένα, 85 το άλλο, όμως το 800 είναι και 20+kg λιγότερα.... ) έχουμε δηλαδή 0.5005 HP/kg για ΚΤΜ και 0.4566 HP/kg για 800. Είναι αυτή θεαματική διαφορά ? ? ?
    http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_f_800_gs_2011.php
    http://www.bikez.com/motorcycles/ktm...nture_2011.php

    ....... .... .... ... .. .Ρε η δικιά μου είναι πιο μεγάλη λέμε

  12. #57
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παίδες τα πράγματα είναι απλά...το 990 είναι λίγο μεγαλύτερο σε κυβικά, λίγο δυνατότερο, λίγο γρηγορότερο από το 800. Καίει κατά μέσον όρο 8,5λτ/100 χλμ ενώ το 800 5,5λτ/100 (αν όχι διορθώστε με...) ήτοι 600 ευρώ το χρόνο για κάποιον που κάνει 10-11κ χλμ. Αυτά αντικειμενικά και με νούμερα. Το 990 έχει καλύτερη προστασία από αέρα, ποιο άνετη σέλα, φορτώνετε με δύο ίδιες μπαγαζιέρες των 42λτ... αντικειμενικά πάλι από τα γεγονότα... Στήσιμο ανάρτηση το ΚΤΜ έχει πλήρως ρυθμιζόμενη μπρος πίσω ενώ το 800 μόνο προφόρτιση πίσω (αν δεν κλανω λάθος...) Η διαφορά στον δρόμο και στο χώμα, ειδικά για όποιον ασχοληθεί με τις ρυθμίσεις και βρει αυτές που του ταιριάζουν, είναι μεγάλες και γίνονται χαοτικές όταν οι ειδικές συνθήκες δυσκολέψουν (φόρτωμα, δικάβαλο, δύσκολο τεραίν...). Εδώ αντικειμενικά μόνο η πρώτη πρόταση, το επόμενο θέλει χρόνο οδήγησης και μελέτη.
    Προσωπικά έχω ταξιδέψει με το 990 στο όριο των κιλών φόρτωσης που δίνει ο κατασκευαστής και με την σωστή ρύθμιση το μηχανάκι γάζωνε στο ορεινό στροφιλίκι και πέρναγε χωματόδρομους στη Ρουμανία αέρα, με άλλη ρύθμιση με το ίδιο φόρτωμα και ταξίδι, βουνό ξανά δεν ήμουν ευχαριστημένος...φαντάζομαι λοιπόν αν ήμουν με το 800, που δεν προσφέρει ουσιαστικά ρυθμίσεις, πόσο θα άλλαζε προς το χειρότερο η οδηγική του συμπεριφορά.
    Στο οικονομικό όταν το έψαχνα το 09 το 800 και καλά ξεκίναγε από 10κ αλλά το αγόραζες ουσιαστικά 11.200, υπερτιμημένο μου φάνηκε αλλά δεν ξέρω πόσο έχει τώρα.Για σέρβις/βλαβες δεν μιλάω γιατί θα έχουμε τα γνωστά βαρετά και κουραστικά...
    Υποκειμενικά το 800 μου αρέσει πολύ αλλά το 990 με τρελαίνει σαν εμφάνιση...
    Qspec, Drbig, MG-Ktinos, Trooper

    υ.γ.1 Τα κοινονιολογικά περί ταλιμπάν ή βουτυρομπεμπέδων με αφήνουν παγερά αδιάφορο...
    υ.γ.2 Έχω ξαναπεί ότι το 990 όσο και αν ακούγετε παράξενο είναι ιδιαίτερα άνετο, φιλικό και ευκολοδήγητο... πραγματικό σχολείο για κάποιον που έχει ήδη εμπειρία και θέλει νά πάει και λίγο παραπέρα...συγχωρεί λάθη του οδηγού, αλλά στο ελληνικό ορεινό στροφιλίκι μπορεί να ταπεινώσει πολύ κόσμο που δεν το περιμένει...ρωτήστε και αυτούς που πανε στα 36άωρα...

    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #58
    TO 650 GS (TWIN 798c.c) ΠΟΥ ΕΧΩ΄ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΚΥΒΙΚΑ ΜΕ ΤΟ 800. Στα αλόγατα διαφέρουμε και χαρτογράφηση όπως επίσης σε φρένα και αναρτήσεις. Το κόστος συντήρησης όπως και οι βλάβες είναι ελάχιστα!!! Αυτό δεν το κρίνω από το δικό μου αλλά και από άλλους φίλους που το έχουν.

    Εάν είχα εμπειρία από ΚΤΜ 990 σίγουρα θα ήταν πιο εύκολο να αποφασίσω!!!!!!

  14. #59
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Δε τα ξέρετε καλά αυτά που γράφεται για το 800.

    & αυτό φορτώνεται με 2 ίδιες μπαγκαζιέρες, έχει πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση πίσω (όχι WP). Σέλα εγώ θα γράψω ότι είναι ίδια, και κάλυψη από τον αέρα με το μεγάλο ανεμοθώρακα της BMW καλύτερη το 800. Yes, it's true babies..

    Παρ'όλα αυτά, επειδή τώρα τα ΚΤΜ τα πουλάνε τιμές χώμα πάρτε το για 1-2 χρόνια. Αν και τελικά θα σας κοστίσει όσο να παίρνατε το 800 ή το tiger.


    Υ.Γ Προσπαθώ να μιλήσω και εγώ & ο Θοδωρής όσο γίνεται πιο αντικειμενικά για το BMW ενώ όσοι εξυμνούν το ΚΤΜ δε θα το έλεγα. Όπως και να έχει, προτιμώ να βλέπω περισσότερα ΚΤΜ στο δρόμο παρά BMW.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    ElRodeo βρες ενα 990 και οδηγησε το και πες μας

Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2009, 00:18
  2. ktm 990 adventure vs triumph tiger 1050
    από taksidiotis25 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2008, 07:59
  3. KTM 990 Adventure η bmw gs 1200.ποια ειναι καλυτερη
    από taksidiotis25 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 06:28
  4. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 03:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF