Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 224

Θέμα: KTM 990 Adventure vs F 800 GS για πείτε

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    .... Όπως και να έχει, προτιμώ να βλέπω περισσότερα ΚΤΜ στο δρόμο παρά BMW.
    Το αυτό ! ! ! !

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tthodor Προβολή μηνύματος
    ....... .... .... ... .. .Ρε η δικιά μου είναι πιο μεγάλη λέμε
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !!!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Παίδες τα πράγματα είναι απλά...το 990 είναι λίγο μεγαλύτερο σε κυβικά, λίγο δυνατότερο, λίγο γρηγορότερο από το 800.
    Σε κάποιες εξώδους ανοίξαμε γκάζι με τον Καββαδία (ΚΤΜ 990 -Τδμ 900)
    και έφαγα χώμα.
    Όχι λίγο...
    Πολύ !

    (Με το 800 πάνω κάτω πάμε τα ίδια)

    Σχολείο είναι και για ορθοπεδικούς, φυσικοθεραπευτές κλπ κλπ

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tommy dakar Προβολή μηνύματος
    ElRodeo βρες ενα 990 και οδηγησε το και πες μας
    αν είχα κανέναν γνωστό με τέτοιο μοτοσακό θα το είχα κάνει.....αλλά δυστηχώς όλοι είναι bmwδακιδες βουτυρομπεμπεδες

  4. #64
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Σχολείο είναι και για ορθοπεδικούς, φυσικοθεραπευτές κλπ κλπ
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!



    Ρε μην με κάνετε να γελάω στο γραφείο, κεντρίζω την προσοχή αυτού με το μαστίγιο από πίσω μου και τρώω περισσότερες!
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος


    αν είχα κανέναν γνωστό με τέτοιο μοτοσακό θα το είχα κάνει.....αλλά δυστηχώς όλοι είναι bmwδακιδες βουτυρομπεμπεδες
    κι εγω μπεμβεδακιας

  6. #66
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tthodor Προβολή μηνύματος
    Εντάξει.... δε μου αρέσει να "μαλώνουμε" για μηχανάκια.... αλλά μ'αρσει να την "βγάζουμε έξω και να την μετράμε" (Ρε η δικία μου είναι πιο χοντρή... και έτσι) .... οπότε συνεχίζω να παίζω.....

    Είναι με διαφορά καλύτερο το 990 στην πόλη ? ? ? Θα μας τρελάνεις ? ? ? Γιατί ? Επειδή το τιμόνι του κόβει σαν τριαξονική νταλίκα? Επειδή όταν μπαίνει το βεντιλατέρ, στο 800 δεν έχει φτάσει ακόμη στην τέταρτη μπάρα ο δείκτης θερμοκρασίας? Επειδή καίει σαν 1600αρι κουτί?

    Επιδόσεις.... Εντάξει... προφανώς είναι πιο γρήγορο.... (1000 το ένα, 800 το άλλο, 105 ίππους το ένα, 85 το άλλο, όμως το 800 είναι και 20+kg λιγότερα.... ) έχουμε δηλαδή 0.5005 HP/kg για ΚΤΜ και 0.4566 HP/kg για 800. Είναι αυτή θεαματική διαφορά ? ? ?
    http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_f_800_gs_2011.php
    http://www.bikez.com/motorcycles/ktm...nture_2011.php

    ....... .... .... ... .. .Ρε η δικιά μου είναι πιο μεγάλη λέμε
    Αμα μετρας το λιλι σου οπως μετρας τον λογο ισχυος προς βαρος της μηχανης σου και την καταναλωση της στα 200 τοτε βραστα!
    Εκτος κι αν οι μηχανες πανε μονες, χωρις αναβατη!

    Αν υποθεσουμε λοιπον 100 κιλα αναβατη+ αποσκευες, και τα πραγματικα αλογα τοτε οι λογοι ειναι:

    95/(235+100) = 0.284
    77/(215+100) = 0.244

    Διαφορα 16%

    Για γραναζωσε το 800ρι με 16% κοντυτερο γραναζωμα (δηλαδη -2 δοντια μπροστα) να δεις τι διαφορα σε τραβηγμα θα εχει....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #67
    με πιο πέφτεις πιο ομαλά ? αυτό το κριτιριο το βάλαμε στην σύγκρηση ?????

    βασικό θα έλεγα δεν αντέχω τις τούμπες !!!!!!

  8. #68
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    με πιο πέφτεις πιο ομαλά ? αυτό το κριτιριο το βάλαμε στην σύγκρηση ?????
    βασικό θα έλεγα δεν αντέχω τις τούμπες !!!!!!
    εγω το έβαλα αλλα μιλάω με γρίφους ο γεροντας....
    Ban 'em all

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    εγω το έβαλα αλλα μιλάω με γρίφους ο γεροντας....
    για λέγε , κάτι ξέρεις εσύ

  10. #70
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    κοιτα εφοσον τα adv ξεκινανε απο 3,5Κ στο car, μπορει και να βαλεις και στην τσεπη 90 ανθρωποι προσπαθουν να τα ξεφορτωθούν.... αχαχαχαχαχαχχαχαχαα
    Ban 'em all

  11. #71
    τα 990 ξεκινάνε κάπου στα 6.500 αλλά για κανένα με προίκα του 2008 μέχρι 40.000 χλμ γύρω στα 8-8.500 βρίσκεις. Όσο και για το F 800. Έχει μεγαλύτερη απαξίωση πάντως το ΚΤΜ.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αμα μετρας το λιλι σου οπως μετρας τον λογο ισχυος προς βαρος της μηχανης σου και την καταναλωση της στα 200 τοτε βραστα!
    Εκτος κι αν οι μηχανες πανε μονες, χωρις αναβατη!

    Αν υποθεσουμε λοιπον 100 κιλα αναβατη+ αποσκευες, και τα πραγματικα αλογα τοτε οι λογοι ειναι:

    95/(235+100) = 0.284
    77/(215+100) = 0.244

    Διαφορα 16%

    Για γραναζωσε το 800ρι με 16% κοντυτερο γραναζωμα (δηλαδη -2 δοντια μπροστα) να δεις τι διαφορα σε τραβηγμα θα εχει....
    Πάμε πάλι λοιπόν..... για την κατανάλωση (6 lt/100km @ 200Km/h) δεν το πα εγώ.... εσύ το είπες...... Εγώ έδωσα αναλυτικό log όλων το γεμισμάτων που έχω κάνει από τότε που την πήρα .....

    Αυτό με τα 100 κιλά (αναβάτης συν μπαγκάζια) με αγχώνει λίγο....δε ξέρω τι να αφήσω σπίτι, γιατί από μόνος μου είμαι 110.... και σου χαλάω τα νούμερα

    όπως και να έχει.... 16% διαφορά είναι τόσο χαοτική διαφορά???? Μιλάμε για μοτόρια που έχουν φτιαχτεί να κάνουν γυρολόγια στο Nurburgring ? ? ?
    Χαοτική διαφορά είδα πχ με ένα Fazer 600 (αν πρόλαβα να το δω καλά) που ανοίξαμε σε ένα φανάρι.... και δεν πρόλαβα να δω τι μηχανάκι έφυγε μπροστά μου....

    για δύο μέσους οδηγούς (γιατί εγώ δεν είμαι οδηγός αγώνων ) Που ανεβαίνουν σβέλτα ένα στροφιλίκι (π.χ. Αγιος - Ευβοια).... λες οτι αυτό το 16% διαφορά είναι τόσο χαοτικό? ? ? .....

    Whatever....

    φιλικούς και αγωνιστικούς .....
    Τελευταία τροποποίηση από tthodor; 06/06/2012 στις 14:35.

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tthodor Προβολή μηνύματος
    Εντάξει.... δε μου αρέσει να "μαλώνουμε" για μηχανάκια.... αλλά μ'αρσει να την "βγάζουμε έξω και να την μετράμε" (Ρε η δικία μου είναι πιο χοντρή... και έτσι) .... οπότε συνεχίζω να παίζω.....

    Είναι με διαφορά καλύτερο το 990 στην πόλη ? ? ? Θα μας τρελάνεις ? ? ? Γιατί ? Επειδή το τιμόνι του κόβει σαν τριαξονική νταλίκα? Επειδή όταν μπαίνει το βεντιλατέρ, στο 800 δεν έχει φτάσει ακόμη στην τέταρτη μπάρα ο δείκτης θερμοκρασίας? Επειδή καίει σαν 1600αρι κουτί?

    Επιδόσεις.... Εντάξει... προφανώς είναι πιο γρήγορο.... (1000 το ένα, 800 το άλλο, 105 ίππους το ένα, 85 το άλλο, όμως το 800 είναι και 20+kg λιγότερα.... ) έχουμε δηλαδή 0.5005 HP/kg για ΚΤΜ και 0.4566 HP/kg για 800. Είναι αυτή θεαματική διαφορά ? ? ?
    http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_f_800_gs_2011.php
    http://www.bikez.com/motorcycles/ktm...nture_2011.php

    ....... .... .... ... .. .Ρε η δικιά μου είναι πιο μεγάλη λέμε
    το καλυτερο γιασενα σημαινει πιο ευκολο?
    αν ναι τοτε οκ.
    εχεις οδηγησει ποτε 990-950(δεν μιλαω για μια απλη βολτα),εγω ειχα στην κατοχη μου 2
    και μπορω να σου πω οτι στην πολη ειναι ενα ψηλο παπι που λογο δυναμης ροπης και στησιματος κανεις παπαδες παντου και παντα ευκολα......
    αν ειναι θεαματικη η διαφορα στην υποδυναμη θα το καταλαβεις μονο αν ανοιξεις μαζι με καποιο
    και τοτε θα καταλαβεις οτι ναι ειναι θεαματικη η διαφορα.
    εχω ντροπιασει πολλα ss στους δρομους του Αστρους,Λεονιδιου για οποιους ξερουν

  14. #74
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tthodor Προβολή μηνύματος
    Πάμε πάλι λοιπόν..... για την κατανάλωση (6 lt/100km @ 200Km/h) δεν το πα εγώ.... εσύ το είπες...... Εγώ έδωσα αναλυτικό log όλων το γεμισμάτων που έχω κάνει από τότε που την πήρα .....

    Αυτό με τα 100 κιλά (αναβάτης συν μπαγκάζια) με αγχώνει λίγο....δε ξέρω τι να αφήσω σπίτι, γιατί από μόνος μου είμαι 110.... και σου χαλάω τα νούμερα

    όπως και να έχει.... 16% διαφορά είναι τόσο χαοτική διαφορά???? Μιλάμε για μοτόρια που έχουν φτιαχτεί να κάνουν γυρολόγια στο Nurburging ? ? ?
    Χαοτική διαφορά είδα πχ με ένα Fazer 600 (αν πρόλαβα να το δω καλά) που ανοίξαμε σε ένα φανάρι.... και δεν πρόλαβα να δω τι μηχανάκι έφυγε μπροστά μου....

    για δύο μέσους οδηγούς (γιατί εγώ δεν είμαι οδηγός αγώνων ) Που ανεβαίνουν σβέλτα ένα στροφιλίκι (π.χ. Αγιος - Ευβοια).... λες οτι αυό το 16% διαφορά είναι τόσο χαοτικό.....

    Whatever....

    φιλικούς και αγωνιστικόυς .....
    Εσυ το ειπες εμμεσως, λεγοντας οτι με 180-200 εχεις 30-40% χαμηλοτερη καταναλωση απο 990!
    Οσο για το 16% ναι, ειναι χαοτικη η διαφορα. Στο δικο μου 950SE ενα δοντι κατω στο μπροστινο (6.5%) σημαινει οτι πρακτικα στο δρομο αχρηστευεται η 1η, διοτι το παραμικρο ανοιγμα σημαινει 'καπακι'. Οταν μου κουναει κανα 800 το λιλι στα φαναρια ξεκιναω με 2α για να μπορω με πισω φρενο να το κατεβαζω το δικο μου εγκαιρα πριν μουρθει στο κουτελο
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #75
    Τελικά μεγαλύτερη θα την έχω με F800 ή 990adv ???

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2009, 00:18
  2. ktm 990 adventure vs triumph tiger 1050
    από taksidiotis25 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2008, 07:59
  3. KTM 990 Adventure η bmw gs 1200.ποια ειναι καλυτερη
    από taksidiotis25 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 06:28
  4. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 03:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF