Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Honda Mt80

  1. #1
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383

    Honda Mt80

    Επειδη τα ειχα μπλεξει λιγο και ειχα βαλει και τις 2 ανακατασκευες σε ενα θεμα λεω να φτιαξω αυτο για να μην εχω μπερδεμενες φωτο.
    Λοιπον παμε να ξεκινησουμε.Για αρχη θα παρουμε αυτο(βλεπε φωτο) και θα προσπαθησουμε να το κανουμε μηχανακι.Η ιστορια του?Εχει ερθει απο γερμανια και ηταν για τουλαχιστον 5 χρονια σε ακινησια σε ενα μπαλκονι πολικατοικιας.Φωτο πως ηταν πριν ολοκληρο δεν εχω γιατι αναγκαστηκαμε να το κανουμε κοματια για να το κατεβασουμε και να το φορτωσουμε στο αμαξι,παντος δεν ηταν και κατι το ιδιαιτερο ενα μηχανακι φουλ στην σκουρια.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων dsc01312px.jpg‎  

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2012
    Μηνύματα
    7
    Καλυτερα πιστευω που εκανες ξεχωριστο θεμα.Καλη αρχη σου ευχομαι.

  3. #3
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Αφου φτιαξαμε(εγω και ο πατερας μου,δεν ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα :P) ενα αυτοσχεδιο κομπρεσερ αερα με μια μπουκαλα απο πετρογκαζ και ενα μοτερ απο παλιο ψυγειο ειπαμε να ξεκινησουμε τα βαψιματα,οποτε αφουν δεν ειχαμε εσωτερικο χωρο για αυτη την δουλεια διαμορφωσαμε(σαν τσαντιρι το καναμε) τον χωρο κατω απο την σκαλα που παει στην ταρατσα και κρεμασαμε τα πραγματα για να τα βαψουμε.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων dsc01321p.jpg‎  

  4. #4
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Το τελικο χρωμα θα ειναι κοκκινο για τα κεντρικα κοματια(σκελετος.ντεποζιτο,ψαλιδι) και μαυρο για τα περιφεριακα.Στην φωτο τα μαυρα ετοιμα και τα κοκκινα ασταρoμενα περιμενωντας το χρωμα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων dsc01330hl.jpg‎  

  5. #5
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Οριστε και οι φωτο απο το δεσιμο χωρις πολλα λογια
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων dsc01334af.jpg‎   dsc01338by.jpg‎   dsc01340n.jpg‎  

  6. #6
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Λεπον εχουμε και λεμε λαστιχο πισω βρηκαμε,μανετες βρηκαμε,καθρεπτες βρηκαμε δεν αγορασαμε τιποτα γιατι δεν περισεψε φραγκο αυτη την εβδομαδα.Για αυτον τον λογο καναμε κατι ψιλα που ειναι τζαμπε.Για αρχη καθαρησαμε καλα τα νικελ στεφανια απο τις ζαντες.Ειχαμε ομως ενα βασικο προβλημα που επρεπε να λυθει,δεν εχουμε κλειδια.Οποτε για τον κεντρικο διακοπτη ταιριαξα ενα κλειδι απο παλιο honda..Μου εμεναν 2 κλειδαριες μια της ταπας απο το ντεποζιτο η οποια μας αφησε χρονους αφουν οταν κατσαβιδιαστηκε δεν ειχα διαβασει ακομα τον οδηγο και εμεινε η ταπα για τα λαδια μιξης η οποια ειχε επισης κλειδαρια.O σκοπος της να κρατησει τα χερια τον κακοβουλον μακρια απο τα λαδια μιξης μιας καιη ταπα ειναι εμφανης πισω απο την σελα.Το προβλημα με αυτην ειναι οτι ειναι πρεσαριστη οποτε δεν εχουμε προσβαση στο βαρελακι της κλειδαριας (εδω πρεπει να πω οτι η ταπα βγηκε με το ζορι ευτυχος χωρις να σπασει ουτε η ταπα ουτε το στομιο του δοχειου).Ετσι μου ηρθε μια λαμπρη ιδεα ΦΩΤΙΑ.Και ετσι καταστρωθηκε το μεγαλο σχεδιο.Για την αρχη επρεπε να βρω ενα κλειδι που να ταιριαζει στην κλειδαρια και ετσι εγινε,στη συνεχεια εβλα την ταπα στην μεγκενη και ζεστανα με ενα φακο(torch) την ακρη του κλειδιου και μετα με την πενσα ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ.Το αποτελεσμα?Η κλεδιαρια απεκτησε καινουργιο κλειδι
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων dsc01346mk.jpg‎  

  7. #7
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Σιγα σιγα προχωραμε μπηκε επανω ντεποζιτο και σελα μενουν λαστιχα μοτερ .
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0107.jpg‎  

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Ψηλέας
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    93
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gms Προβολή μηνύματος
    Αφου φτιαξαμε(εγω και ο πατερας μου,δεν ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα :P) ενα αυτοσχεδιο κομπρεσερ αερα με μια μπουκαλα απο πετρογκαζ και ενα μοτερ απο παλιο ψυγειο ειπαμε να ξεκινησουμε τα βαψιματα,οποτε αφουν δεν ειχαμε εσωτερικο χωρο για αυτη την δουλεια διαμορφωσαμε(σαν τσαντιρι το καναμε) τον χωρο κατω απο την σκαλα που παει στην ταρατσα και κρεμασαμε τα πραγματα για να τα βαψουμε.
    αυτο το ειχα σκεφτει κι εγω παλιοτερα με μπουκαλα απο πυροσβεστηρα αλλα τελικα δεν το επιχειρησα.Μπορεις να μου πεις αν δουλευει καλα η πατεντα και να δωσεις μερικες πληροφοριες.Ευχαριστω εκ των πρωτερων και καλη επιτυχια με την ανακατασκευη
    ANTI NA ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΑΝΑΨΕ ΕΝΑ ΦΩΣ

  9. #9
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ψηλέας Προβολή μηνύματος
    αυτο το ειχα σκεφτει κι εγω παλιοτερα με μπουκαλα απο πυροσβεστηρα αλλα τελικα δεν το επιχειρησα.Μπορεις να μου πεις αν δουλευει καλα η πατεντα και να δωσεις μερικες πληροφοριες.Ευχαριστω εκ των πρωτερων και καλη επιτυχια με την ανακατασκευη
    Δουλευει αρκετα καλα το θεμα ειναι οτι κανει παραπανω ωρα να γεμισει την μπουκαλα απο οτι ενα κομπρεσερ του εμποριου και αν υπαρχει παραπανω πιεση απο ενα σημειο δεν μπορει να ξαναπαρει μπροστα αν δεν πεσει η πιεση αλλα ειναι σχεδον αθοριβο.Αν θες στειλε μου πμ να σου στειλω παραπανω στοιχεια.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων dsc01324p.jpg‎  

  10. #10
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gms Προβολή μηνύματος
    Δουλευει αρκετα καλα το θεμα ειναι οτι κανει παραπανω ωρα να γεμισει την μπουκαλα απο οτι ενα κομπρεσερ του εμποριου και αν υπαρχει παραπανω πιεση απο ενα σημειο δεν μπορει να ξαναπαρει μπροστα αν δεν πεσει η πιεση αλλα ειναι σχεδον αθοριβο.Αν θες στειλε μου πμ να σου στειλω παραπανω στοιχεια.
    Βαλε αλλο ενα ιδιο μοτερ απο ψυγειο παραλληλα!!!

    Καλη συνεχεια!!!
    Τι εγινε σε χασαμε !!! εξεταστικη ε?? πως πηγε??
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  11. #11
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv9cvk Προβολή μηνύματος
    Βαλε αλλο ενα ιδιο μοτερ απο ψυγειο παραλληλα!!!

    Καλη συνεχεια!!!
    Τι εγινε σε χασαμε !!! εξεταστικη ε?? πως πηγε??
    Η εξεταστικη καλα πηγε αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος που χαθηκα.Ο βασικος λογος ειναι οτι πριν 2 μηνες μoy πεταχτηκε μια γιαγια με αμαξι απο στοπ και ενω εγω δεν επαθα τιποτα το cbr επαθε 1200 ευρο ζημια οποτε εφοσον επρεπε να δωσω προτερεοτητα στην επισκευη του Cbr δεν περισευε φραγκο για την ανακατασκευη.Μεσα στην βδομαδα μαλον θα με πληρωσει η ασφαληστικη και ελπιζω σε λιγο καιρο να εχω τελειωσει και το Μτ και να πιασω το ΜΒ που θελει πιο λιγη δουλεια απο το ΜΤ.

  12. #12
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Λοιπον χρωσταγα μια καλη φωτο οποτε οριστε
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC01375.jpg‎  

  13. #13

  14. #14
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gms Προβολή μηνύματος
    Λοιπον χρωσταγα μια καλη φωτο οποτε οριστε
    Ωραιο θα γινει!! Καλη συνεχεια!!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  15. #15
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Βρεθηκε και το τελευταιο κοματι που ειναι το φτερακι πισω μαζι με το κωλοφαναρο οποτε απο τη τεταρτη που θα κατεβω στο εξοχικο εχουμε σχεδον τα τελευταια δεσιματα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μονοπωλειο Ανταλλακτικων Honda
    από kapeos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 23:39
  2. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:29
  3. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 14:49
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF