Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 115

Θέμα: Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    και οι προϋποθέσεις αυτές πληρούνται στην περίπτωσή μας;
    Δεν υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες για να απαντήσω .

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    Εδώ και καιρό, έχω το εξής πρόβλημα, στο δρόμο για τη δουλειά (Λεωφ. Λαυρίου παλλήνη προς Βάρη αν γνωρίζετε το δρόμο) έρχονται και μου κολλάνε από πίσω κάτι βιαστικοί την ώρα που είμαι πάνω στη στροφή. Δηλαδή παίρνω τη στροφή με 90 και έρχεται ο άλλος/η με 120 και κολλάει στο μισό μέτρο, πολλές φορές κορνάρουν να τους κάνω άκρη (την ώρα που στρίβω πάντα) Συνήθως είναι κάτι τύποι με octavia ή smart. Δηλαδή ντέ και καλλά πρέπει να πλαγιάσω να πάρω τη στροφή με 130? Δεν είμαι ο Rossi ρε φίλε ... Είναι τόσο αργά τα 90χλμ/ωρα που δε μπορούν να περιμένουν τα 5 κωλοδευτερόλεπτα που θα κρατήσει η στροφή? Αφού μετά τη στροφή εγω θα εξαφανιστώ και συ θα κολλήσεις στη κίνηση παλιομ...

    Έχω άδικό;
    Εύλογες οι απορίες σου και δίκαιος ο εκνευρισμός σου. Η ουσία όμως είναι ότι εσύ έχεις περισσότερα να χάσεις από αυτές τις "εμπλοκές", οπότε σκέψου λίγο περισσότερο την αμυντική οδήγηση και τη δεξιά λωρίδα όταν ακολουθεί κάποιος περισσότερο γρήγορος ή βιαστικός.
    Αν και η κατάσταση στους δρόμους έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, μαλάκες θα υπάρχουν πάντα.
    Η συμβουλή μου είναι να μην εκνευρίζεσαι, να σκέφτεσαι θετικά και προκειμένου να βελτιωθείς και να μην φοβάσαι πάνω στη στροφή ψάξου για σχολεία ασφαλούς οδήγησης ή CSS.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    Εδώ και καιρό, έχω το εξής πρόβλημα, στο δρόμο για τη δουλειά (Λεωφ. Λαυρίου παλλήνη προς Βάρη αν γνωρίζετε το δρόμο) έρχονται και μου κολλάνε από πίσω κάτι βιαστικοί την ώρα που είμαι πάνω στη στροφή. Δηλαδή παίρνω τη στροφή με 90 και έρχεται ο άλλος/η με 120 και κολλάει στο μισό μέτρο, πολλές φορές κορνάρουν να τους κάνω άκρη (την ώρα που στρίβω πάντα) Συνήθως είναι κάτι τύποι με octavia ή smart. Δηλαδή ντέ και καλλά πρέπει να πλαγιάσω να πάρω τη στροφή με 130? Δεν είμαι ο Rossi ρε φίλε ... Είναι τόσο αργά τα 90χλμ/ωρα που δε μπορούν να περιμένουν τα 5 κωλοδευτερόλεπτα που θα κρατήσει η στροφή? Αφού μετά τη στροφή εγω θα εξαφανιστώ και συ θα κολλήσεις στη κίνηση παλιομ...

    Έχω άδικό;
    Φιλε, αμα στη στροφη σε προλαβαινουν και τα σμαρτ, ναι εχεις άδικο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #19
    " No pasaran ! "
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  5. #20
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    φανταστειτε να ηταν μηχανακι το αμαξι.



    http://www.videoman.gr/4243
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #21
    Στον Ογκο Το avatar του/της deusXT
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Εύλογες οι απορίες σου και δίκαιος ο εκνευρισμός σου. Η ουσία όμως είναι ότι εσύ έχεις περισσότερα να χάσεις από αυτές τις "εμπλοκές", οπότε σκέψου λίγο περισσότερο την αμυντική οδήγηση και τη δεξιά λωρίδα όταν ακολουθεί κάποιος περισσότερο γρήγορος ή βιαστικός.
    Αν και η κατάσταση στους δρόμους έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, μαλάκες θα υπάρχουν πάντα.
    Η συμβουλή μου είναι να μην εκνευρίζεσαι, να σκέφτεσαι θετικά και προκειμένου να βελτιωθείς και να μην φοβάσαι πάνω στη στροφή ψάξου για σχολεία ασφαλούς οδήγησης ή CSS.
    +1
    μην υπολογίζεις ότι αυτός που ακολουθεί ενδιαφέρεται για οτιδήποτε περισσότερο απο το να περάσει.
    ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥ και άσε τον κοκ για όταν οδηγείς νταλίκα/τανκ κλπ
    bandit 1250 λεμε

  7. #22
    καλά, αφού μπλέξαμε με κώδικες και εξυπνάδες κλπ κλπ να πω και εγώ οτι μάλλον έχουμε ήδη υπερβεί το όριο ταχύτητας του δρόμου και έχετε ΟΛΟΙ άδικο....

    φιλάκια αγορίνες....

  8. #23
    Καταρχήν η Λεωφόρος Λαυρίου, πάει στο Λαύριο. Όχι στην Βάρη. Όταν φτάνουμε στο φανάρι που πάμε αριστερά Αεροδρόμιο, δεξιά Κορωπί, ευθεία Μαρκόπουλο, το ΔΕΞΙΑ λέγεται Βάρης Κορωπίου, όχι Λαυρίου, προφανώς αφού είναι ΑΛΛΟΣ δρόμος με ΑΛΛΗ κατεύθυνση.

    Εσένα σε ποιές στροφές ακριβώς προσπαθούνε να σε περάσουνε; Στις στροφές των τούνελ στην Βάρης Κορωπίου; Στα παρατεταμένα S μετά το τέλος της ευθείας της Παιανίας; Στο S στα Jumbo μπαίνοντας Παιανία; Πιο πριν μήπως; Στην παρατεταμένη στο ΜΕΚ; Στην κυκλική των γλυκών νερών και τα πριν-μετά S;

    Όλοι αυτοί οι δρόμοι (πλην του jumbo, αλλά έχει πλάτος κι εκεί) είναι διπλής λωρίδας ανά κατεύθυνση και στρίβονται ανετα, αβίαστα,αβάδιστα με παραπάνω από 90.

    Αν σου κολλάνε προφανώς κάτι κάνεις λάθος, π.χ. προκαλείς πριν με γκάζια στην ευθεία τους ''γρήγορους'' και πριν την στροφή ρίχνεις άγκυρες. Ή κάθεσαι αριστερά και αποτελείς εμπόδιο.

    Καλοί οι κώδικες αλλά πάνω από όλα είναι η ευφυία. Αν γίνεσαι εμπόδιο για τους άλλους, ξέχνα τον ΚΟΚ, ξέχνα τους άγραφους νόμους, ξέχνα ποιός φταίει ποιός δεν φταίει, ένα μόνο μετράει, ΕΣΥ θα χτυπήσεις. Οπότε ΕΣΥ κάνε κάτι για να μην γίνει αυτό.

    Υπάρχει και η δεξιά λωρίδα, μεγειά σου με χαρά σου, δεν είναι ντροπή, χρόνια το λέω και είναι όντως χιλιοειπωμένο.

    Πάμε με ένα ρυθμό; Μπράβο μας! Ο ρυθμός αυτός ταιριάζει και με των άλλων; Ακόμα πιο μπράβο μας! Βρήσκουμε πιο αργούς; Τους περνάμε με ασφάλεια και χωρίς ρίσκο, και εδώ μπράβο. Μας πλησιάζει ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ και τον βλέπουμε και του κάνουμε να περάσει χωρίς κομπλεξισμούς; Το υπέρτατον μπράβο μας, καλό σε ΕΜΑΣ κάνουμε έτσι.

    Για το άλλο που ρωτάς, ναι δεν μπορεί να περιμένει να τελειώσει η στροφή. Η ευχαρίστηση για την οδήγηση δεν ισχύει μόνο για εσένα, ούτε έχει λογική και ισχύει και για άλλους οδηγούς. Ο άλλος μια στροφή βλέπει, πάει να την στρίψει σβέλτα αλλά εντός των ορίων του σε κάθε περίπτωση, να νοιώσει λίγο την φυγόκεντρο, και του την χαλάς εσύ προφανώς. Ε άλλο πολύ, άλλος λίγο, σπάζεται. Δεν έχει καμία σημασία που μετά θα κολλήσει στην κίνηση, μια φορά την στροφή εσύ του την χάλασες. Έτσι πάει ψυχολογικά το πράγμα, μπαίνε λίγο και στο μυαλό των άλλων.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    κοιτα αν φτασω να πεταω φωτα για να κανει ο αλλος στη μπανταρα θα μου χει ανεβει τοσο το αιμα στο κεφαλι που δεν θα το χρειαστω τελικα το ''PASS'' αλλα το ''CROSS OVER''
    Οπότε άμα ο άλλος δε κάνει στην άκρη τον τρώει το χώμα για να περάσεις. Μη Ξεχνάτε ότι αναφέρομαι μόνο στις στροφές και όχι γενικά στο δρόμο. Επίσης οι δρόμοι ανήκουν σε όλους μας και έχουμε ίσα δικαιώματα για μια ασφαλή οδήγηση. Έχεις δικαίωμα να μου ζητήσεις να σου παραχωρήσω προτεραιότητα όχι να την πάρεις με το ζόρι. Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.
    Δε κάνει η μηχανή τον αναβάτη...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    πόσο καιρό οδηγείς ?

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    [...] Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.
    Αν σε πετάει προς τα έξω, μαλλον μπαίνεις πιο γρήγορα απ' οσο μπορείς.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #27
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    Οπότε άμα ο άλλος δε κάνει στην άκρη τον τρώει το χώμα για να περάσεις. Μη Ξεχνάτε ότι αναφέρομαι μόνο στις στροφές και όχι γενικά στο δρόμο. Επίσης οι δρόμοι ανήκουν σε όλους μας και έχουμε ίσα δικαιώματα για μια ασφαλή οδήγηση. Έχεις δικαίωμα να μου ζητήσεις να σου παραχωρήσω προτεραιότητα όχι να την πάρεις με το ζόρι. Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.
    Αν ο δρόμος εχει δύο λωρίδες ανα κατεύθυνση, μια χαρά θα σε περάσω απο εξωτερικη, εσυ πρέπει να μπορέσεις να μην ανοιχτείς και να μείνεις στη λωρίδα σου.
    Τι θα πεί σε πετάει έξω? Πρέπει ν ακαταλάβεις οτι δεν σε πετάει η στροφή, αλλά εσύ ο ίδιος που σφίγγεις το τιμόνι και ανοίγεις την τροχιά σου.
    Κανε ενα σχολείο και θα είσαι μια χαρά, απο αυτα που λες φαίνεται οτι θα σε βοηθήσει πολύ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #28
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Τον ρωτησατε τον φιλο εαν μπορει με 90 κμ ( που δεν μου φαινονται και λιγα ) να παραμεινει στο δεξιο μερος της στροφης για να περασει ο αλλος με τα 120...???

    Και εαν ερθω εγω με το γαμαουα τετρακουνητο μου με τις οχλινς των 6000 + ευρω αναρτησαρες μου, με 160 πρεπει να εχω απαιτηση ο ασφαλτοσαυρος; των 120 να παει....

    Στην δεξια πλευρα του δρομου πανω στην στροφη...???

    Τεσπα....

    Ο καλος οδηγος περναει "διορθωνοντας" το λαθος του ποιο αργου χωρις να δημιουργησει προβλημα....

    Αλλιως εαν η πρωτη του σκεψη πανω στην στροφη με τα 120 ειναι η ..... Κορνα...

    Ας κατσει να περιμενει....!!!:



    wave2:

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.
    Αν μένεις στη λωρίδα σου, έχεις - νομικά - δίκιο.

    Παρολαυτά, στροφή ή μη, εντός ΚΟΚ ή μη, ο άγραφος κανόνας του "fairdrive" ορίζει ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να καθυστερεί τον άλλον. Οπότε αν ακολουθούν γρηγορότεροι, είναι τουλάχιστον ευγενικό να τους αφήσεις να περάσουν. Αν σε φτάνουν smartάκια στη στροφή, σημαίνει ότι ΔΕΝ το έχεις, ρε παιδί μου. Κάτσε στα αυγά σου ΠΡΙΝ τη στροφή και άφησέ τον να περάσει. Για την ασφάλεια και των δύο. Έχω συναντήσει αρκετούς με 1000ρια που ανοίγουν τέρμα στις ευθείες και πλακώνονται στα φρένα 100 μέτρα πριν τη στροφή, για να στρίψουν χρησιμοποιώντας όλο το πλάτος του δρόμου, μην αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο να τους προσπεράσεις με ασφάλεια. Και μάλιστα νιώθουν και γρήγοροι.

    Προσωπικά, αν και μοτοσυκλετιστής, μου έχει τύχει να κολλήσω πίσω από μηχανάκι που πηγαίνει με 40 μιλώντας στο κινητό ή με 80 τέρμα αριστερή λωρίδα, με όλο τον υπόλοιπο δρόμο άδειο. Ναι, εκεί θα εκβιάσω την προσπέραση χωρίς ιδιαίτερες τύψεις.
    Life begins at 45°.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    Οπότε άμα ο άλλος δε κάνει στην άκρη τον τρώει το χώμα για να περάσεις. Μη Ξεχνάτε ότι αναφέρομαι μόνο στις στροφές και όχι γενικά στο δρόμο. Επίσης οι δρόμοι ανήκουν σε όλους μας και έχουμε ίσα δικαιώματα για μια ασφαλή οδήγηση. Έχεις δικαίωμα να μου ζητήσεις να σου παραχωρήσω προτεραιότητα όχι να την πάρεις με το ζόρι. Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.
    1. Στη δεξιά λωρίδα πας όσο αργά θέλεις. Εγώ πάω και πιο αργά από όσο περιγράφεις και δεν κολλάει κανένας από πίσω μου.
    2. Στο δρόμο δεν υπάρχει εσωτερική και εξωτερική, δεν είμαστε στην πίστα, η προσπέραση γίνεται από αριστερά. Είναι δική σου ευθύνη να κρατάς τη λωρίδα σου και να μην πέσεις πάνω σε κάποιον που θα είναι δίπλα σου. Αν βλέπεις πως δεν σε παίρνει, πήγαινε λίγο (ή και πολύ) πιο αργά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    καλά, αφού μπλέξαμε με κώδικες και εξυπνάδες κλπ κλπ να πω και εγώ οτι μάλλον έχουμε ήδη υπερβεί το όριο ταχύτητας του δρόμου και έχετε ΟΛΟΙ άδικο....

    φιλάκια αγορίνες....
    Αφού μπλέξαμε με κώδικες και εξυπνάδες κλπ κλπ να πω και εγώ ότι ο ΚΟΚ αναφέρει ρητά πως ο προπορευόμενος υποχρεούται να κάνει δεξιά αν υπάρχει όχημα που κινείται ταχύτερα, χωρίς να λέει τίποτα για όρια ταχύτητας.
    Άρθρο 17. Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους παράγραφος 7:
    7. Oδηγός πoυ αντιλαμβάνεται ότι άλλoς oδηγός πρoτίθεται να τoν πρo-
    σπεράσει, υπoχρεoύται να κινείται πλησίoν τoυ δεξιoύ άκρoυ τoυ oδoστρώ-
    ματoς και να μην επιταχύνει την κίνησή τoυ. O oδηγός βραδέως κινoύμενoυ ή
    oγκώδoυς oχήματoς, τoυ oπoίoυ δεν είναι ευχερές και ασφαλές τo πρoσπέρασμα,
    λόγω της στενότητας ή της κατάστασης τoυ oδoστρώματoς, σε συνδυασμό με
    την πυκνότητα της αντιθέτως ερχόμενης κυκλoφoρίας, υπoχρεoύται να μει-
    ώνει την ταχύτητά τoυ και να πλησιάζει κατά τo δυνατόν, στo δεξιό άκρo
    τoυ oδoστρώματoς, για να διευκoλύνει τo πρoσπέρασμα από oχήματα πoυ
    ακoλoυθoύν.
    Και η λογική πίσω από αυτό είναι η εξής απλή:
    Αν ο άλλος θέλει να τρέξει, δεν είναι δική σου δουλειά να του κόψεις την ταχύτητα, αλλά της τροχαίας. Δική σου υποχρέωση, είναι να ελαττώσεις όσο το δυνατόν τους κινδύνους ατυχήματος, οπότε απλά φεύγεις απ' το δρόμο του.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  2. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 14:42
  4. Έτσι, γιατί μου την έδωσε...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 09:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF