Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 115

Θέμα: Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;

  1. #31
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    [...]Αφού μπλέξαμε με κώδικες και εξυπνάδες κλπ κλπ να πω και εγώ ότι ο ΚΟΚ αναφέρει ρητά πως ο προπορευόμενος υποχρεούται να κάνει δεξιά αν υπάρχει όχημα που κινείται ταχύτερα, χωρίς να λέει τίποτα για όρια ταχύτητας.
    Άρθρο 17. Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους παράγραφος 7:
    [...]
    Οι κώδικες και οι εξυπνάδες αφορούσαν το παρακάτω και όχι αν υποχρεούται ή όχι να κάνει άκρη

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    [...]του κάνεις σινιάλο όπως προβλέπει ο κώδικας[...]

  2. #32
    Το θέμα του post δεν είναι αν είμαι καλός ή γρήγορος οδηγός αλλά το πόσο σωστό είναι να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου προκειμένου να περάσεις,
    Δεν είμαι σε πίστα, στη δουλειά μου πάω, πόσο καθυστέρηση είναι δηλαδή τα 90-100 σε μια στροφή, δε πάω με 50... Ίσως μερικοί να είναι τοσο έμπειροι και να ξύνουν το μαρσιπιέ στην άσφαλτο όταν στρίβουν τι να πω...
    Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα με αυτά που γράφω, ούτε να επιτεθώ προσωπικά δεν είναι τίποτα προσωπικό, απλά έχω κινδυνέψει. Ευχαρηστώ όλους για τα σχόλιά σας.
    Δε κάνει η μηχανή τον αναβάτη...

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    Το θέμα του post δεν είναι αν είμαι καλός ή γρήγορος οδηγός αλλά το πόσο σωστό είναι να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου προκειμένου να περάσεις,
    Δεν είμαι σε πίστα, στη δουλειά μου πάω, πόσο καθυστέρηση είναι δηλαδή τα 90-100 σε μια στροφή, δε πάω με 50... Ίσως μερικοί να είναι τοσο έμπειροι και να ξύνουν το μαρσιπιέ στην άσφαλτο όταν στρίβουν τι να πω...
    Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα με αυτά που γράφω, ούτε να επιτεθώ προσωπικά δεν είναι τίποτα προσωπικό, απλά έχω κινδυνέψει. Ευχαρηστώ όλους για τα σχόλιά σας.
    Δε σχολιάζει κανείς το αν είσαι καλός ή γρήγορος οδηγός. Δε μας απασχολεί κιόλας. Αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για την ασφάλειά σου, όμως, κλείνοντας τους γρηγορότερους, γιατί να ενδιαφερθούν εκείνοι? Και το λέω εντελώς καλοπροαίρετα αυτό. Κανείς δε θα κολλήσει στη ρόδα σου αν είσαι δεξιά, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 30.
    90, 100, ΔΕΝ έχει σημασία. Αν βρεθεί γρηγορότερος στο δρόμο σου, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να κάνεις στην άκρη, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 250. Δεν είναι δική σου δουλειά να επιβάλλεις το όριο. Όταν το καταλάβουν αυτό οι Έλληνες οδηγοί, θα έχουμε κάνει ένα τεράστιο βήμα μπροστά. Κι ΑΥΤΟ είναι παιδεία.
    Εννοείται ότι δεν έχουμε προσωπικά μαζί σου ε. Γενικά μιλάμε. Εγώ τουλάχιστον.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    Το θέμα του post δεν είναι αν είμαι καλός ή γρήγορος οδηγός αλλά το πόσο σωστό είναι να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου προκειμένου να περάσεις,
    Δεν είμαι σε πίστα, στη δουλειά μου πάω, πόσο καθυστέρηση είναι δηλαδή τα 90-100 σε μια στροφή, δε πάω με 50... Ίσως μερικοί να είναι τοσο έμπειροι και να ξύνουν το μαρσιπιέ στην άσφαλτο όταν στρίβουν τι να πω...
    Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα με αυτά που γράφω, ούτε να επιτεθώ προσωπικά δεν είναι τίποτα προσωπικό, απλά έχω κινδυνέψει. Ευχαρηστώ όλους για τα σχόλιά σας.
    Δεν κατάλαβες τα σχόλια, δεν σε προτρέπει κανένας να πας γρηγορότερα, πολλοί από αυτούς που μπορούν να ξύνουν στο δρόμο κινούνται πιο αργά από τα 90-100 που περιγράφεις.
    Τις πιο πολλές φορές (σχεδόν όλες) εγώ κινούμαι και με κάτω από 80 και όχι γιατί δεν μπορώ να πάω γρηγορότερα, μια χαρά μπορώ.

    Η Λαυρίου που περιγράφεις δεν είναι στενός δρόμος και αν και υπάρχουν μαλάκες που μπορεί να κολλήσουν για χαβαλέ από πίσω σου, η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει όρεξη να κάνει κάτι τέτοιο, απλά βιάζεται ο καθένας να προλάβει κάτι.

    Αυτό που λέμε, είναι απλά τσέκαρε τους καθρέφτες σου που και που και όταν δεις πως κάποιος θέλει να σε περάσει κάνε λίγο δεξιά και κόψε και λίγο ταχύτητα, όχι να πας πιο γρήγορα.
    Βοήθα τον άλλον να σε περάσει δηλαδή, ότι κάνουμε όλοι μας.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε σχολιάζει κανείς το αν είσαι καλός ή γρήγορος οδηγός. Δε μας απασχολεί κιόλας. Αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για την ασφάλειά σου, όμως, κλείνοντας τους γρηγορότερους, γιατί να ενδιαφερθούν εκείνοι? Και το λέω εντελώς καλοπροαίρετα αυτό. Κανείς δε θα κολλήσει στη ρόδα σου αν είσαι δεξιά, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 30.
    90, 100, ΔΕΝ έχει σημασία. Αν βρεθεί γρηγορότερος στο δρόμο σου, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να κάνεις στην άκρη, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 250. Δεν είναι δική σου δουλειά να επιβάλλεις το όριο. Όταν το καταλάβουν αυτό οι Έλληνες οδηγοί, θα έχουμε κάνει ένα τεράστιο βήμα μπροστά. Κι ΑΥΤΟ είναι παιδεία.
    Εννοείται ότι δεν έχουμε προσωπικά μαζί σου ε. Γενικά μιλάμε. Εγώ τουλάχιστον.
    +1000 Ο,τι πιο σωστό έχω διαβάσει τελευταία.....

    Και να σου πω και κάτι άλλο, αν και στην δική μου περίπτωση αφορά αυτοκίνητο με αυτοκίνητο (Η αλήθεια είναι οσο Μ@Λ@Κ@Σ να είναι κάποιος με μηχανή με 10 να πηγαινει δε θα του κολούσα ποτέ).
    Το δικό μου το αμάξι δεν είναι turbaτο..... πάει όμως μια χαρούλα, και όταν μια στο τόσο το παίρνω.... το χαίρομαι..... Ε μου τη σπάει απίστευτα ο κάθε γΛήγορος να πηγαίνει τέζα στις ευθείες με τη τουρμπίνα του..... και στις στροφές να με πηγαίνει καροτσάκι..

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό το ποστ, δείχνει πόσο πολύ οδηγούμε με το μυαλό και σεβόμενοι τους νόμους και τους συνανθρώπους μας. Φίλε perrakis πρόσεχε πολύ, δεν ισχύουν όρια στην βλακεία των Ελλήνων οδηγών! Βρίστηκα πριν λίγο καιρό με κυράτσα (που ήταν φίλη φίλης μου τελικά) γιατί πήγαινα μέσα σε στενά στην Αθήνα με το ποδήλατο μου. Η βλαμμένη απαιτούσε μάλλον να εξαφανιστώ από αυτό το σύμπαν. Όλη η δουλειά διήρκεσε 1 λεπτό (μέχρι να βρω χώρο να αφήσω την γκιόσα να περάσει) στο οποίο η μαλάκω κόρναρε μεσημεριατικα μέχρι να περάσει.

    Τα ίδια στους δρόμους που λες. Ο άλλος δεν σκέπτεται πόσο ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνει αλλά πόσο ΜΠΟΡΕΙ (κατά το ηλίθιο μυαλό του) να πηγαίνει! Είτε πας πολύ δεξιά, είτε μείνεις στη μέση της λωρίδας, κινδυνεύεις το ίδιο από τον μαλάκα που θεωρεί ότι είναι ανώτερος του Σένα και οδηγεί στο Νυρμπουργκινγκ! Να τον πείσεις δεν μπορείς, ως γνωστόν η μαλακία είναι ανίκητη. Μια συμβουλή, μην μπλέκεις με τέτοιους, προσπάθησε να τους αποφύγεις όπως μπορείς.

  7. #37
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Η Λαυρίου που περιγράφεις ...

    Η λαυρίου είναι μεγάλο μπουρδέλο, με σκατά οδόστρωμα, λωρίδες που μεγαλώνουν και μικραίνουν, με χαλίκια, νερά και χώματα και πολλούς κάθετους δρόμους, έτσι για να σου κόβεται το αίμα.
    Φίλε πρόσεχε με τον κωλόδρομο, κάθε μέρα είμαι εκεί και σε καταλαβαίνω.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Τα σμαρτάκια συνήθως τα έχουν κάτι ξανθογκόμενες (με σορτσάκι ως επι το πλείστον)..

    Ερώτηση 1) Μήπως δεν έπιασες σωστά το υποννοούμενο?

    Ερώτηση 2) Μήπως είσαι ομορφόπαιδο?

    Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, της κάνεις σήμα να σταματήσει και με γλυκό χαμόγελο της λες

    -Κυρία μου , μπορείτε να πέσετε πάνω μου αλλά σας παρακαλώ όχι με το αυτοκίνητο..

  9. #39
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    εφτά εκατομμύρια δίσκοι ...

  10. #40
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    κοιτα αν φτασω να πεταω φωτα για να κανει ο αλλος στη μπανταρα θα μου χει ανεβει τοσο το αιμα στο κεφαλι που δεν θα το χρειαστω τελικα το ''PASS'' αλλα το ''CROSS OVER''
    Εγώ που συνήθως είμαι ο αργός της παραπάνω υπόθεσης έχω την εξής τακτική:

    - Σκύβω και αποφεύγω τα φώτα με εντυπωσιακές φιγούρες που θα ζήλευαν ακόμη και ακροβάτες.
    - Πετάω μπανανόφλουδες πίσω μου.
    - Πίνω τις μπύρες της νίκης!



    Τώρα αν κάτσει και με πετύχει κανένα φως στο κεφάλι, ε τι να κάνουμε, οι ουλές είναι παράσημα.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    Το θέμα του post δεν είναι αν είμαι καλός ή γρήγορος οδηγός αλλά το πόσο σωστό είναι να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου προκειμένου να περάσεις,
    Δεν είμαι σε πίστα, στη δουλειά μου πάω, πόσο καθυστέρηση είναι δηλαδή τα 90-100 σε μια στροφή, δε πάω με 50... Ίσως μερικοί να είναι τοσο έμπειροι και να ξύνουν το μαρσιπιέ στην άσφαλτο όταν στρίβουν τι να πω...
    Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα με αυτά που γράφω, ούτε να επιτεθώ προσωπικά δεν είναι τίποτα προσωπικό, απλά έχω κινδυνέψει. Ευχαρηστώ όλους για τα σχόλιά σας.
    Αυτο που προσπαθουν να σου εξηγησουν ολοι ειναι πρωτον οτι δεν ειναι δικη σου δουλεια να υποδειξεις στον οποιονδηποτε πως θα πηγαινει και δευτερον οτι θα ειναι αφαλεστερο για σενα να περνεις πριν τη στροφη (πιασε δεξια,αστους να περασουν πριν τη στροφη).
    Να σου κανω μια ερωτηση?Τι μηχανακι εχεις?

  12. #42
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    το ''CROSS OVER''
    Καινούργιο Honda ?

    .

    +1 σε BLiTzER και fkol k4
    Give me fuel, Give me fire

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    εφτά εκατομμύρια δίσκοι ...
    +2300

  14. #44
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Αυτο που προσπαθουν να σου εξηγησουν ολοι ειναι πρωτον οτι δεν ειναι δικη σου δουλεια να υποδειξεις στον οποιονδηποτε πως θα πηγαινει και δευτερον οτι θα ειναι αφαλεστερο για σενα να περνεις πριν τη στροφη (πιασε δεξια,αστους να περασουν πριν τη στροφη).
    Να σου κανω μια ερωτηση?Τι μηχανακι εχεις?



    Συμπερασμα....


    Δεν υποδεικνειουμε ποτε πως θα παει ο γρηγορος γιατι δεν ειναι δουλεια μας......

    Αντιθετως με τον γρηγορο ( οπως φαινετε εδω μεσα ) οπου εχει καθε δικαιωμα να υποδειξει πως θα παει στον αργο.... !!!

    ( Αυτο το περιμενε πριν την στροφη να περασουν οι γρηγοροι ...???? Δηλαδη ποσοι ειναι αυτοι....???)

    Παιδες για κινηση στον δρομο μιλαμε .... Οχι για πιστα με 10-20 νοματεους μεσα...!!!



  15. #45
    το έχω ξαναπεί....

    στην ελλάδα μόνο δικαιώματα έχουμε εμείς και υποχρεώσεις οι άλλοι....

    είναι απίστευτα _______________ (βάλτε ότι θέλετε, εξάλλου και τον ΚΟΚ, τον ερμηνεύετε όπως θέλετε και σας βολεύει) τα όσα γράφονται εδώ μέσα....

    άντε και καλή τύχη μάγκες

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  2. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 14:42
  4. Έτσι, γιατί μου την έδωσε...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 09:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF