Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 115

Θέμα: Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Συμπερασμα....
    Δεν υποδεικνειουμε ποτε πως θα παει ο γρηγορος γιατι δεν ειναι δουλεια μας......
    Ακριβώς. Εκτός αν είσαι τροχαίος. Που διαφωνείς?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Αντιθετως με τον γρηγορο ( οπως φαινετε εδω μεσα ) οπου εχει καθε δικαιωμα να υποδειξει πως θα παει στον αργο.... !!!
    Αν θεωρείς ότι το να κάνεις στην άκρη για να περάσει κάποιος πιο γρήγορος είναι "υπόδειξη", ναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Παιδες για κινηση στον δρομο μιλαμε .... Οχι για πιστα με 10-20 νοματεους μεσα...!!!
    Ακριβώς και πάλι. Και επειδή στον δρόμο δεν υπάρχουν ασθενοφόρα, αμμοπαγίδες κι άλλοι 15 κουλοί με ΚΟΙΝΟ, ωστόσο, σκοπό, πρέπει να προσέχουμε περισσότερο, αν θέλουμε να συνεχίσουμε να καβαλάμε. Κι αυτό προϋποθέτει, μεταξύ άλλων, να μη γινόμαστε εμπόδιο στους άλλους χρήστες της οδού. Ήδη βρισκόμαστε σε αρκετά μειονεκτική θέση και χωρίς αυτό.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    +1 BLiTzER Δε θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο!Οι περισσοτεροι απο μας που κυκλοφορουμε στο δρομο εχουμε πιστευω ενα κοινο γνωμονα : την ασφάλεια! τη δικη μας ασφάλεια και των υπολοίπων που κινούνται στο δρόμο.
    Να σου πω τι καταφέρνεις με το να καθυστερείς κάποιον στη στροφή ??? Τον αναγκάζεις να κάνει κάτι παρακινδυνευμένο οπως να σε περάσει πανω στη στροφή απο "πάνω" κυριολεκτικά ή να πλακωθεί στα φρένα πίσω σου
    Πρέπει κάποια στιγμή να αποβάλουμε την ελληνική νοοτροπία που λέει πάω αργά = είμαι ασφαλής γιατι δεν είναι πάντα τόσο σωστό όσο ακούγεται.Έχω κάνει αρκετά "γρήγορα χιλιόμετρα" και με αυτοκίνητο και με μηχανή σε Εθνικές και εχω έρθει πολλές φορές σε δύσκολη θέση απο τύπους που νομίζουν οτι αριστερή λωριδά είναί κτήμα τους ή οτι θα υποκαταστήσουν την Τροχαία και θα κάτσουν εκεί πηγαίνοντας με το όριο κλείνοντας μου το δρόμο! (διαφορετική περίπτωση απο αυτή που αναφέρει ο φιλος στο αρχικό πόστ αλλά το ίδιο αποτέλεσμα έχει)
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το έχω ξαναπεί....

    στην ελλάδα μόνο δικαιώματα έχουμε εμείς και υποχρεώσεις οι άλλοι....

    είναι απίστευτα _______________ (βάλτε ότι θέλετε, εξάλλου και τον ΚΟΚ, τον ερμηνεύετε όπως θέλετε και σας βολεύει) τα όσα γράφονται εδώ μέσα....

    άντε και καλή τύχη μάγκες
    Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος για γενικεύσεις. Οι περισσότερες απόψεις που διατυπώθηκαν ήταν στη σωστή βάση. Δηλ. ασφάλεια, εκτίμηση & αποφυγή κινδύνου, προτού ο άλλος κολλήσει στη ρόδα μας και αρχίσει να γίνεται επικίνδυνος.

    Τώρα αν το να κάνουμε δεξιά για να περάσει κάποιος που θέλει να κινηθεί πιο γρήγορα από εμάς, για τη δική μας πάντα ασφάλεια, πληγώνει τον εγωϊσμό μας, αυτό δεν έχει σχέση με ΚΟΚ, δικαιώματα & υποχρεώσεις.

    Επίσης, το τελευταίο δεν ακούστηκε και πολύ ευγενικό αλλά το παραβλέπω διότι σε συμπαθώ .

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος για γενικεύσεις. Οι περισσότερες απόψεις που διατυπώθηκαν ήταν στη σωστή βάση. Δηλ. ασφάλεια, εκτίμηση & αποφυγή κινδύνου, προτού ο άλλος κολλήσει στη ρόδα μας και αρχίσει να γίνεται επικίνδυνος.

    Τώρα αν το να κάνουμε δεξιά για να περάσει κάποιος που θέλει να κινηθεί πιο γρήγορα από εμάς, για τη δική μας πάντα ασφάλεια, πληγώνει τον εγωϊσμό μας, αυτό δεν έχει σχέση με ΚΟΚ, δικαιώματα & υποχρεώσεις.

    Επίσης, το τελευταίο δεν ακούστηκε και πολύ ευγενικό αλλά το παραβλέπω διότι σε συμπαθώ .


    καλά, βρήκες τώρα άνθρωπο να πληγωθεί ο εγωισμός του επειδή τον πέρασαν..... χαχαχαχαχαχα.... με θεωρώ κουλάτζα και κοτάρα ολκής σε σημείο που είμαι δεξιά πριν απο εσάς για εσας (τους γρήγορους εννοώ).....

    συμφωνώ στο 100% οτι "κάνουμε δεξιά για να περάσει κάποιος που θέλει να κινηθεί πιο γρήγορα από εμάς, για τη δική μας πάντα ασφάλεια"

    όμως ΑΛΛΟ αυτό (εξηγώ: το να βάζουμε κάτω το μυαλό μας και να σκεφτόμαστε τι είναι πιο ασφαλές για εμάς) και ΑΛΛΟ το να ερμηνεύω τον ΚΟΚ όπως και όπου με βολεύει.....
    και εξηγούμαι....
    παρέθεσε ένας φίλος την υποχρέωση του αργού να κάνει δεξιά προκειμένου να διευκολύνει το πιο γρήγορα κινούμενο όχημα που έρχεται από πίσω, όπως το γράφει ακριβώς ο ΚΟΚ.... μάλιστα.... στο συγκεκριμένο άρθρο ΔΕΝ αναφέρεται τίποτα περί ορίου ταχύτητας.... σημαίνει αυτό οτι στην προσπέραση νομιμοποιούμεθα να ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕ τα όρια ταχύτητας???.... γιατί στο συγκεκριμένο άρθρο δεν γράφει ούτε οτι στην προσπέραση δεν πρέπει να περνάμε στο αντίθετο ρεύμα... οπότε περνάμε???..... ή έπρεπε ο νομοθέτης να γράψει σε κάθε άρθρο τις υποπεριπτώσεις (π.χ. οριο ταχύτητας, διαχωριστική, ΛΕΑ κλπ κλπ)???? τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται, αλλά, όπως ορίζει ο ΚΟΚ στα υπολοιπα αρθρα του και ΟΧΙ όπως μας βολεύει.... διαφορετικά κάθε άρθρο θα ήταν και ένας τόμος.....

    βέβαια αυτά στην θεωρία, γιατί στην πράξη, εγώ είμαι πρώτος που κάνω (και) τέτοιου τύπου παραβάσεις.... και είμαι ο πρώτος που εκνευρίζεται πριν από όλους τους άλλους όταν ο αργός ΔΕΝ κάνει δεξιά.... όταν όμως συζητάμε, όπως καλή ώρα εδώ, αναγνωρίζω το δικό μου "φάουλ" στην υπόθεση και δεν κρεμάω ταμπέλες τύπου "κουλός" καθότι κατά βάθος (και αν θές σύμφωνα με το γράμμα του νόμου) είμαι λάθος.....
    είναι δικαίωμά μου να πηγαίνω με 300 (που δεν είναι γιατί γίνομαι επικίνδυνος για τους άλλους αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) αλλά δυστυχώς αν ο άλλος θέλει να πηγαίνει εντός ορίων (120 στην εθνική) δεν νομιμοποιούμαι να του την πω (επαναλαμβάνω, ασχετα αν το κάνω).....

    εγώ στην γερμανία είδα το εξής..... να πηγαίνει μπάρμπας 120 αριστερή και το καγιέν από πίσω να βουτάει στα φρένα και να μην λεει κουβέντα..... καροτσάκι τον πήγαινε ο παππους.... και εκεί το καγιέν.... μούγγα.... τι να του πει? ..... κοκοκοκοκο.....

    σε ότι αφορά στο τελευταίο, αν εννοείς την λέξη που λείπει, αυτή που ήθελα να συμπληρώσω εγώ είναι "θλιβερά"... το άφησα κενό προκειμένου να συμπληρώσει ο καθένας ότι θέλει σύμφωνα με την ψυχοσύνθεσή του...
    αν εννοείς το "άντε και καλή τύχη μάγκες", πραγματικά, δεν είναι κάτι για να σταθείς....
    σε κάθε περίπτωση δεν είναι του χαρακτήρα μου να προσβάλω ή να ειρωνευτώ κακοπροαίρετα στο όποιο φόρουμ.....

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Εγώ, πάντως, τόνισα σε προηγούμενο ποστ μου ότι "είναι ευγενικό". Λίγο με ενδιαφέρει τι λέει ο ΚΟΚ, όταν πρόκειται για την επιβίωσή μου.

    Ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω πως βρίσκετε πιο λογικό να κλείνετε το δρόμο σε οποιονδήποτε πάει γρηγορότερα από εσάς, επειδή οδηγείτε εντός ορίου, από το να κάνετε δεξιά για ένα γαμημένο δευτερόλεπτο.

    Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κινείται στην αριστερή λωρίδα με 120. Ούτε με 300, βέβαια, αλλά αν κάποιος το κάνει, θα τον τιμωρήσεις εσύ γι'αυτό? Δεν είναι πιο απλό να τον αφήσεις να κάνει το κέφι του, αναλαμβάνοντας, φυσικά, τις δικές του ευθύνες?

    Και, βεβαίως, θα συμφωνήσετε μαζί μου, όταν καταλάβετε ότι οι "συμβουλές" μου σκοπό έχουν τη δική σας ασφάλεια πρωτίστως και δε χρηματίζομαι από κανέναν αγωνιζόμενο ή τουρμποκουτάκια. Μπορείτε να ακολουθήσετε τις συμβουλές των παραπάνω υποδειγμάτων αναβάτη και να πηγαίνετε όπως γουστάρετε, καθυστερώντας τους πάντες, μέχρι να σας στείλει κάποιος πιο τρελός σε καμιά μπαριέρα. Ή τις δικές μου και να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά 4 φορές και να παραχωρείτε προτεραιότητα πριν χρειαστεί να τη διεκδικήσουν. Δε διαθέτουν όλοι κοινή λογική για να σας προστατεύσουν.
    Life begins at 45°.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    @ spyrakos35
    Μπορεί να μην είναι του χαρακτήρα σου να ειρωνεύεσαι, δεν φάνηκε να σε πολυπειράζει όμως κιόλας να χαρακτηρίσεις θλιβερό το ότι παρέθεσα άρθρο του ΚΟΚ...

    Διαφωνείς σε κάποιο σημείο με τη λογική του «αν ο άλλος γουστάρει να πάει με χίλια και ν' αγοράσει κανένα χαντάκι, κάνε στην άκρη και άστον να το αγοράσει τουλάχιστον μόνος του»;

    Γιατί εμένα και πολλούς άλλους, αυτή η λογική είναι που μας επιτρέπει ακόμα να καβαλάμε μηχανάκια.

    Άσχετα με τι τι κάνει ο κάθε μπάρμπας στη Γερμανία, όταν κάποιος - για οποιοδήποτε λόγο - πάει γρηγορότερα από σένα και εσύ απλά δεν τον αφήνεις να περάσει, τον αγχώνεις. Και άμα τον αγχώνεις άστα και χέστα, δεν ξέρεις τι μαλακία μπορεί να κάνει για να περάσει και να σε πάρει κι εσένα στο λαιμό του.
    Μπορεί να μην κάνει και τίποτα όπως ο τυπάς που λες με την καγιέν, μπορεί όμως και να βρεθούν όλοι μαζί σε καμία σούδα.
    Στα νεκροταφεία και στα νοσοκομεία, και αυτοί που φταίνε και αυτοί που δεν φταίνε μαζί πάνε.

    Φαίνεται πολύ παράλογο;
    Φαίνεται θλιβερό;
    Ότι και να φαίνεται, έτσι είναι.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    @ spyrakos35


    Άσχετα με τι τι κάνει ο κάθε μπάρμπας στη Γερμανία, όταν κάποιος - για οποιοδήποτε λόγο - πάει γρηγορότερα από σένα και εσύ απλά δεν τον αφήνεις να περάσει, τον αγχώνεις. Και άμα τον αγχώνεις άστα και χέστα, δεν ξέρεις τι μαλακία μπορεί να κάνει για να περάσει και να σε πάρει κι εσένα στο λαιμό του.
    αν ο αλλος ειναι ΟΝΤΩΣ γρηγορος, δεν παιζει ουτε αγχος ουτε καστανο...
    σε περναει ασφαλεστατα οτι και να εχεις, οπου και να εισαι, με οτι ταχυτητα και αν κινεισαι. βρισκει και τον χωρο και την καταλληλη ταχυτητα και την καταλληλη στιγμη για να κανει την κινηση του...

    αν θελει 5 τετραγωνικα χλμ πλατος και αλλα τοσα μηκος για να κανει μια γ@μωπροσπεραση, βρασε ορυζα θα πω εγω...

    γενικοτερα ειμαι πολυ αντιθετος με την λογικη καθομαι αριστερη και ("ριχνω φωτα", "αναβω αριστερο φλας", "κολλαω προφυλακτηρα")* για να κανω τον αλλον να κανει δεξια και να περασω.
    να πα να γ@μηθει, κοβω δεξια και τον περναω εκει που θεωρω εγω σωστο και ασφαλες και με τα χλμ που θεωρω εγω σωστα και ασφαλη....
    επισης στα @@ μου αν τρομαξει...ας καθοταν σπιτι να πλεξει...

    Η'

    ας πιασει την δεξια και ας συρθει σαν τον μυρμηγκοσκωληκα τον αρθριτικο με πατεριτσες...

    αν ο αλλος κανει τις παραπανω π@παριες(*) για να περασει, απλα ειναι ποζερας και ψωνιο και θελει να δειξει οτι μπορει να παει πιο γρηγορα απο εσενα το οχημα του στο συγκεκριμενο σημειο...

    φιλακια στα μουτρακια...

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    απόσπασμα από το στόμα του Λύκου (ΜΟΤΟ τ. 477)

    [...]
    Στην Ελλάδα μας η προσπέραση είναι από τη φύση της μια πράξη ηρωική και πολυσήμαντη.

    Ο Έλληνας δεν παρακολουθεί άβουλα αυτόν που προσπερνάει. Μπαίνει σε μια ενεργητική νοητική επαγωγική διαδικασία που θα ζήλευε ακόμα κι ο μέγας Σέρλοκ. Ποιος είναι αυτός που τον προσπερνάει; Γιατί τον προσπερνάει; Που πάει; Γιατί απ’ αυτό το δρόμο; Γιατί να τον προσπεράσει τώρα, γιατί όχι στην ευθεία; Σ’ αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα που οι ματιές διασταυρώνονται ο μέσος Έλληνας έχει συμπεράνει πέραν λογικής αμφιβολίας τα πάντα για τον άλλο, από τον προορισμό μέχρι τις γαστριμαργικές του προτιμήσεις.

    «Ναι ρε τρέχα, θα κρυώσει η σούπα!»

    Φυσικά και πολίτικη κουζίνα έχουμε.

    «Χαλβά, ε χαλβά!»

    Να αφήσεις τον άλλο χωρίς ένα γλυκάκι; Ποτέ.

    Συχνά γίνονται ειρωνικές αναφορές και στην οδηγική του δεινότητα: «Μπράβο ρε! Σουμάχερ!» (σ.σ. η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες αν όχι η μοναδική χώρα που το να πεις τον άλλο Σουμάχερ θεωρείται βρισιά).

    Γιατί ο άλλος δεν περνάει απλά. Περνάει ΕΣΕΝΑ. Είναι όπως λένε στις ταινίες, “This time it’s personal”. Εμπεριέχει δε μια εφτακάθαρα σεξουαλική και ταξική διάσταση. Το να περνάς BMW K1300 στις κατηφορικές με κινέζικο παπί είναι το κάτι άλλο. Σου βγαίνει αυτή η κραυγή του μαύρου απ’ το Μισσισσιππή, είναι σαν να παίρνει η τρίτη εθνική πρωτάθλημα, σα να φεύγει ο σπασίκλας της τάξης απ’ το πάρτι με γυναίκα, σαν να κάνουν λάθος στο σουπερμάρκετ και να σου χρεώνουν ένα αντίδι αντί για οχτώ, νιώθεις ότι πηδάς το σύστημα, στεγνά. Ο άλλος βέβαια αντιδρά ανάλογα. Νιώθει σαν τον τσιφλικά στο κάστρο που ξαφνικά βλέπει τους τρελούς φτωχοδιαβόλους με τα δικράνια και τις δάδες να του την πέφτουν. Καυτό λάδι με τη μια, ρηφλέξ είν’ αυτά. Έχω δει Πόρσε που την περνούσε Hyosung να κάνει διπλοκατεβασιά και να τα δίνει όλα.
    [...]
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  9. #54
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν ο αλλος ειναι ΟΝΤΩΣ γρηγορος σε περναει ασφαλεστατα οτι και να εχεις, οπου και να εισαι, με οτι ταχυτητα και αν κινεισαι. βρισκει και τον χωρο και την καταλληλη ταχυτητα και την καταλληλη στιγμη για να κανει την κινηση του...
    Ακούγεσαι εριστικός και υπερκάγκουρας στα υπόλοιπα, αλλά το παραπάνω είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι. /love
    Life begins at 45°.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    γενικοτερα ειμαι πολυ αντιθετος με την λογικη καθομαι αριστερη και ("ριχνω φωτα", "αναβω αριστερο φλας", "κολλαω προφυλακτηρα")* για να κανω τον αλλον να κανει δεξια και να περασω.
    να πα να γ@μηθει, κοβω δεξια και τον περναω εκει που θεωρω εγω σωστο και ασφαλες και με τα χλμ που θεωρω εγω σωστα και ασφαλη....
    επισης στα @@ μου αν τρομαξει...ας καθοταν σπιτι να πλεξει...
    Κι εγω συμφωνω σε αυτη τη λογικη με τη μηχανη,με το αυτοκινητο ομως μπορει να κρυβει δυσαρεστες εκπληξεις...

  11. #56
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    θα δώσω την πιο απλή και αληθινή απάντηση που δεν χρειάζεται ανάλυση και τεκμηρίωση.

    «Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;»
    - γιατί είναι μαλάκες (άρα κάνεις στην άκρη να γλυτώσεις)

  12. #57
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς. Εκτός αν είσαι τροχαίος. Που διαφωνείς?



    Αν θεωρείς ότι το να κάνεις στην άκρη για να περάσει κάποιος πιο γρήγορος είναι "υπόδειξη", ναι.



    Ακριβώς και πάλι. Και επειδή στον δρόμο δεν υπάρχουν ασθενοφόρα, αμμοπαγίδες κι άλλοι 15 κουλοί με ΚΟΙΝΟ, ωστόσο, σκοπό, πρέπει να προσέχουμε περισσότερο, αν θέλουμε να συνεχίσουμε να καβαλάμε. Κι αυτό προϋποθέτει, μεταξύ άλλων, να μη γινόμαστε εμπόδιο στους άλλους χρήστες της οδού. Ήδη βρισκόμαστε σε αρκετά μειονεκτική θέση και χωρίς αυτό.

    Δεν διαφωνω Πουθενα.......!!!

    Μιας και ουτε "εσυ" ο γρηγορος εισαι τροχαιος ...!

    Και μιας και μιλαμε για συγκεκριμενη περιπτωση του φιλου ( 80-90 κμ ) σε στροφη τον βρισκω αρκετα νομοτυπο σε κμ ωστε να διαχειριστει με ασφαλεια για τον εαυτο του το οχημα του ΜΕΣΑ στην στροφη οπως νομιζει !!!

    Μιλαμε για συγκεκριμενο ποστ.... Συγκεκριμενη περιπτωση.....!!!

    Καποιο εδω μεσα τα εχετε ριξει ολα στο ιδιο τσουκαλι μονο και μονο επειδη καποιες περιπτωσεις με αργους μοιαζουν....!!!


    Τωρα εαν εσυ θελεις τον συγκεκριμενο φιλο να τον συγκρινεις με τους αργους εγκληματιες τω 30-40 κμ στην στην αριστερη στην ευθεια της εθνικης .....

    Καμμια σχεση....!! Πως να το κανουμε.....???


    Δηλαδη εαν ο συγκεκριμενος φιλος βρει στην δεξια μεσα στην στροφη τον σαυρα με τα 40κμ τι πρπει να κανει...???? ( Εαν μπορεις να απαντησεις σε αυτο..)


    Προσωπικα για εμενα οι γρηγοροι.....

    Κωλαω στον κωλο -- βαραω κορνα---κανω σινιαλο.......!!!

    Σε καποις περιπτωσεις ειναι επικινδυνοι..!!!


    ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!

    Οι πραγματικα γρηγοροι βρισκουν τροπο να περασουν στο δεκατο και δεν τους παιρνεις και χαμπαρι...!! Τελος !!!
    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 20/06/2012 στις 22:30.

  13. #58
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν ο αλλος ειναι ΟΝΤΩΣ γρηγορος, δεν παιζει ουτε αγχος ουτε καστανο...
    σε περναει ασφαλεστατα οτι και να εχεις, οπου και να εισαι, με οτι ταχυτητα και αν κινεισαι. βρισκει και τον χωρο και την καταλληλη ταχυτητα και την καταλληλη στιγμη για να κανει την κινηση του...

    αν θελει 5 τετραγωνικα χλμ πλατος και αλλα τοσα μηκος για να κανει μια γ@μωπροσπεραση, βρασε ορυζα θα πω εγω...

    :


    Πεστα ..... !!!!!



  14. #59
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Ξέρεις πιο είναι το πιο άχρηστο πράγμα για ένα μοτοσυκλετιστή?





    Το δίκιο.
    Το πρώτο πράγμα που μου έμαθαν, και παλεύω να το θυμάμαι πάντα.
    Γιατί, minimum, εγώ με σπασμένο χέρι/πόδι/κτλ. και ο άλλος με σπαμένο φανάρι/προφυλακτήρα/κτλ. , τότε χέστηκα για το δίκιο.
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  15. #60
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Έχουμε πάντως μια καταπληκτική ικανότητα να συζητάμε για ώρες τα αυτονόητα...

    1. Είναι γενικώς καλό, σε δρόμους όπου η κίνηση έχει ροή (δεν είναι εντελώς πηγμένοι) η μοτοσυκλέτα να κινείται με ταχύτητες ΛΙΓΟ μεγαλύτερες απ' αυτές των άλλων οχημάτων. Το βάρος της, η ευελιξία της και η επιτάχυνσή της, της το επιτρέπουν. Η εκμετάλλευση αυτών των πλεονεκτημάτων για να ξεφύγεις, γρήγορα, από σημεία πυκνής κίνησης και να απομακρυνθείς από τα άλλα οχήματα χαρίζει μεγάλο αβαντάζ ενεργητικής ασφάλειας.

    2. Το 1 δεν σημαίνει ότι "εμένα κανένας δεν με περνάει" αλλά ότι αυτό γίνεται σχετικά σπάνια. Αν πηγαίνεις με τέτοιο ρυθμό ώστε ο κύριος όγκος της κίνησης να χρειάζεται να σε προσπεράσει, βάζεις τον εαυτό σου σε δύσκολη και επικίνδυνη θέση: Πρέπει να έχεις συνεχώς τον νου σου σε αυτούς που σε περνάνε (κάτι που κουράζει και αποσπάει την προσοχή) και αυξάνεις σημαντικά την πιθανότητα (λόγο συχνής εγγύτητας σε άλλα οχήματα, και μάλιστα με αυτά να έχουν το πάνω χέρι) να γίνει κάποια στραβή.

    3. Στις ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΕΣ περιπτώσεις που δεν μπορείς (ή δεν θέλεις) να κινηθείς ταχύτερα από την γενική κίνηση, πας όσο πιο δεξιά μπορείς (χωρίς να κινδυνεύεις να βγεις εκτός δρόμου, βέβαια) προσπαθείς να ΜΗΝ ξανοίγεσαι πολύ αριστερά (όσο λιγότερο γίνεται, ακόμα και αν χρειαστεί να πας λίγο πιο αργά) και έχεις το νου σου στους καθρέπτες, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί το κύριο μέλημά σου. Με εξαίρεση δρόμων με ελάχιστη κίνηση, αυτό γενικά είναι αρκετά κουραστικό.

    Χωρίς να θέλω να γίνω κακός (χωρίς ίχνος σαρκασμού) και χωρίς φυσικά να έχω γνώση από πρώτο χέρι για τις εμπειρίες του (άρα μπορεί να κάνω λάθος) το πρόβλημα του παιδιού είναι ΜΑΛΛΟΝ οξεία κουλαμάρα. Αν δεν διορθωθεί αυτό (κάτι που ΔΕΝ σημαίνει ότι πρέπει να γίνει άλλος Ρόσσι) όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.


Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  2. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 14:42
  4. Έτσι, γιατί μου την έδωσε...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 09:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF