Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 115

Θέμα: Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;

  1. #76
    Είχα πρόβλημα με το ιντερνετ και δε μπόρεσα να συμετέχω στη συζήτηση από χθες
    Χαίρομαι που μάλλον έθιξα ένα σημαντικό θέμα αλλιώς δε θα είχε τόσες απαντήσεις, Επειδή τα στοιχεία που έδωσα ήταν αόριστα, όσον αφορά το δρόμο κλπ. να πω ότι,
    είμαι 32 και οδηγάω ένα XJ6-N εδώ και ένα χρόνο, είναι η πρώτη μου μηχανή και δε ξέρω να παίρνω τζάμι στροφές,

    Οι στροφές που αναφέρομαι είναι, ερχόμενος απο βάρη, στη διασταύρωση για αεροδρόμιο, στρίβω αριστερά για παιανία, υπάρχει ενα σύντομο κομμάτι μεχρι κάτι φανάρια,
    μετά μια τέλεια ευθεία για τσίτα γκάζια (νομίζω παράλληλα στην αττική οδό) και μετά μια μεγάλη ωραία αριστερή στροφή και ύστερα κατι στροφές εναλάξ.
    Σε αυτές τις στροφές, ο δρόμος είναι διπλής κατέυθυνσης και δεν έχει λωρίδες, δεν υπάρχει αριστερή και δεξιά λωρίδα, είναι μεν φαρδύς αλλά για να προσπεράσεις αμάξι ή πρέπει να μπεις αντίθετο ρεύμα (που δεν επιτρέπεται και είναι και επικίνδυνο σε τυφλή στροφή) ή να πάει τέρμα άκρη ο άλλος. Εγώ σε αυτές τις στροφές πάω στη μέση γιατί θεωρώ επικίνδυνό να είμαι κοντά στο αντίθετο ρεύμα ( Πόσες φορές ενω στρίβετε, έχετε δεί να έρχεται κατα πάνω σας ένα αυτοκίνητο από το αντιθετο ρέυμα που προσπερνάει κάποιον), ούτε πάω τέρμα δεξιά γιατί μπορεί να έχει χώματα κλπ. Εξάλου είμαι μόνος μου στο δρόμο και δεν ενοχλώ κανένα και τσουπ! βλέπω στους καθρέπτες μου τον τουρμπατορα να μου κολλάει στο μισο μέτρο.
    Εχω ήδη ξεκινήσει τη στροφή αλλιώς θα τον είχα αφήσει να περάσει απο πρίν. Και η στροφες αυτές κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα, δε μπορεί να περιμένει δηλαδή. θα προτιμούσε να είμουν νταλίκα να τον πηγαίνω κηδείασε όλη τη διαδρομή?
    Δε κάνει η μηχανή τον αναβάτη...

  2. #77
    Επίσης τα Smart δε τα οδηγάνε πιά μόνο γκόμενες αλλά και κάτι κάγκουρες βιαστικοί που τα ντύνουν και με αυτοκλολλητα carbon και αλλάζουν συνέχια λωρίδες χωρίς να βγάζουν φλας
    Δε κάνει η μηχανή τον αναβάτη...

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    [...] είναι η πρώτη μου μηχανή και δε ξέρω να παίρνω τζάμι στροφές
    Αυτό το καταλάβαμε.

    Κανε χιλιόμετρα, πηγαινε σε ενα σχολείο, μαθε να στρίβεις και θα δεις οτι σε λιγο δε θα σε απασχολει το ζητημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από perrakis Προβολή μηνύματος
    μετά μια τέλεια ευθεία για τσίτα γκάζια
    Βασικα, εκει ειναι το πρόβλημα. Ανοιγεις το γκαζι πολυ στην ευθεια με αποτελεσμα να κοβεις πολυ στη στροφη. Πηγαινε γενικώς πιο σιγα και κρατα ενα σταθερο ρυθμο τον οποιο θα ανεβαζεις οσο κανεις χιλιομετρα. Εαν πας γενικως χαλαρα κανενας δε θα σου κολλησει, εαν ανοιγεις στις ευθειες και μετα πεφτεις στα φρενα, εισαι απλα "ευθειακιας" κι ολοι σε κοιτανε με μισο ματι.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #79
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Αυτό το καταλάβαμε.

    Κανε χιλιόμετρα, πηγαινε σε ενα σχολείο, μαθε να στρίβεις και θα δεις οτι σε λιγο δε θα σε απασχολει το ζητημα.



    Βασικα, εκει ειναι το πρόβλημα. Ανοιγεις το γκαζι πολυ στην ευθεια με αποτελεσμα να κοβεις πολυ στη στροφη. Πηγαινε γενικώς πιο σιγα και κρατα ενα σταθερο ρυθμο τον οποιο θα ανεβαζεις οσο κανεις χιλιομετρα. Εαν πας γενικως χαλαρα κανενας δε θα σου κολλησει, εαν ανοιγεις στις ευθειες και μετα πεφτεις στα φρενα, εισαι απλα "ευθειακιας" κι ολοι σε κοιτανε με μισο ματι.
    και κατσε πιο δεξια λεμε!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #80
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Γμτ, μ'αυτά και μ'αυτά θέλω να πάω να τη δω αυτή τη στροφή γιατί δεν τη θυμάμαι αλλά λυπάμαι τη βενζίνη
    Give me fuel, Give me fire

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Γμτ, μ'αυτά και μ'αυτά θέλω να πάω να τη δω αυτή τη στροφή γιατί δεν τη θυμάμαι αλλά λυπάμαι τη βενζίνη
    Μιλαμε για τρελό στροφιλικι

    (και με αθλια ασφαλτο)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screen Shot 2012-06-21 at 12.42.04 PM.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	91,7 KB 
ID:	262045
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #82
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    ΟΚ, χαλαρώστε όλοι..

    Ο φίλος μας τώρα αρχίζει και μαθαίνει..

    Κι όλοι περάσαμε από το στάδιό του..

    Φίλε μου, πήγαινε όσο θες αρκεί να νοιώθεις εσυ ασφαλής. Βέβαια, κάνε και κανένα μάθημα που σου είπαν κι άλλοι πιο πριν για να είσαι πραγματικά ασφαλής..

    Μόνο μην κολλάς μετά εσύ στους αργούς..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, χαλαρώστε όλοι..

    Ο φίλος μας τώρα αρχίζει και μαθαίνει..

    Κι όλοι περάσαμε από το στάδιό του..

    Φίλε μου, πήγαινε όσο θες αρκεί να νοιώθεις εσυ ασφαλής. Βέβαια, κάνε και κανένα μάθημα που σου είπαν κι άλλοι πιο πριν για να είσαι πραγματικά ασφαλής..

    Μόνο μην κολλάς μετά εσύ στους αργούς..
    θέλω και εγώ από τα ηρεμιστικά σου...

  9. #84
    κλασικοί ελληναρες μην την ψάχνεις. Εσύ όπως μπορείς και όπως ξέρεις. Γεμίσαμε από σπορτ κακούς και μάγκες με φτιαγμένα αμαξάκια και όταν λέω φτιαγμένα εννοοώ φτιαγμένα για τσίρκο, αμαξάκια με 70 άλογα τα όποια τα οδηγάνε πα΄νω από τα όρια και επειδή είναι άπειροι οδηγοί πέρνουν στο λαιμό τους και καναν άτυχο.
    Έτσι και εμένα με προσπέρασε ένα σμαρτ σφαίρα και ξαφνικά 15'' μετά ήταν ανάποδα. Αν το όριο είναι 90 είναι 90. Τα όρια είναι για τηρούνται και όχι για να το παίζουμε μάγκες ξεπερνιόντας τα.

  10. #85
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    κλασικοί ελληναρες μην την ψάχνεις. Εσύ όπως μπορείς και όπως ξέρεις. Γεμίσαμε από σπορτ κακούς και μάγκες με φτιαγμένα αμαξάκια και όταν λέω φτιαγμένα εννοοώ φτιαγμένα για τσίρκο, αμαξάκια με 70 άλογα τα όποια τα οδηγάνε πα΄νω από τα όρια και επειδή είναι άπειροι οδηγοί πέρνουν στο λαιμό τους και καναν άτυχο.
    Έτσι και εμένα με προσπέρασε ένα σμαρτ σφαίρα και ξαφνικά 15'' μετά ήταν ανάποδα. Αν το όριο είναι 90 είναι 90. Τα όρια είναι για τηρούνται και όχι για να το παίζουμε μάγκες ξεπερνιόντας τα.
    Μένω αμβρόντητα άφωνος..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    κλασικοί ελληναρες μην την ψάχνεις. Εσύ όπως μπορείς και όπως ξέρεις. Γεμίσαμε από σπορτ κακούς και μάγκες με φτιαγμένα αμαξάκια και όταν λέω φτιαγμένα εννοοώ φτιαγμένα για τσίρκο, αμαξάκια με 70 άλογα τα όποια τα οδηγάνε πα΄νω από τα όρια και επειδή είναι άπειροι οδηγοί πέρνουν στο λαιμό τους και καναν άτυχο.
    Έτσι και εμένα με προσπέρασε ένα σμαρτ σφαίρα και ξαφνικά 15'' μετά ήταν ανάποδα. Αν το όριο είναι 90 είναι 90. Τα όρια είναι για τηρούνται και όχι για να το παίζουμε μάγκες ξεπερνιόντας τα.
    Ποιος είπε ότι 90 είναι το όριο; 90 είπε ότι πάει το παληκάρι, σιγά μην είναι 90 εκεί το όριο. Για 70 το κόβω, μην είναι και 50 να λες.


    Εγώ το πρόβλημα το εντοπίζω στο "ευθεία τσίτα γκάζια".


    Πάντως χθες βράδυ 3παρά λίγο πριν φτάσω σπίτι μου κόλησε ένας μέσα στα στενά. Μια που γύρισα όλος πίσω και τον κοίταξα και μια που μαζεύτηκε.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  12. #87
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    ....

    Πάντως χθες βράδυ 3παρά λίγο πριν φτάσω σπίτι μου κόλησε ένας μέσα στα στενά. Μια που γύρισα όλος πίσω και τον κοίταξα και μια που μαζεύτηκε.
    Φόραγες το κράνος του Τσακ Νορρις;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Φόραγες το κράνος του Τσακ Νορρις;
    Όχι αλλά 3 το βράδυ, ερημιά, κράνος, μπουφάν, γάντια ο άλλος (αλήτης μηχανόβιος στα μάτια του αδαούς), ε το ξανασκέφτεσαι.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Αυτά τα κέρατα στο αβαταρ σημαίνουν κάτι ;

  15. #90
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα κέρατα στο αβαταρ σημαίνουν κάτι ;
    Την Σούλα..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:03
  2. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 21:46
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 13:42
  4. Έτσι, γιατί μου την έδωσε...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 08:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF