Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Προς όλους τους hit-and-runners εκεί έξω...

  1. #1
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925

    Προς όλους τους hit-and-runners εκεί έξω...

    Συχνά κανείς, μέσα στην προσπάθειά του να τονίσει κάτι, τολμάει να υπερβάλλει λέγοντας πχ "δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από...." ή "η μεγαλύτερη μαλακία από όλες είναι...." και πάει λέγοντας.
    Πραγματικά όμως, πιστεύω ότι στο μικρόκοσμο της καθημερινότητάς μας και της κίνησής μας στους δρόμους, δεν υπάρχει πιο ανήθικο, πιο άνανδρο, πιο πούστικο πράγμα από το να χτυπάς κάποιον και να τον εγκαταλείπεις στη σκηνή του ατυχήματος. Το γνωστό και ως hit-and-run.
    Σαφώς και υπάρχουν διαβαθμίσεις ακόμα και σε αυτή την πούστικη κι άνανδρη πράξη, όπως υπάρχουν σε όλες. Άλλο να χτυπήσει κάποιος ένα αμάξι παρκαρισμένο και από το χεσιό του να σηκωθεί να φύγει, άλλο το να "φιλήσει" τον μπροστινό του στο φανάρι και βλέποντάς τον να κατεβαίνει να κατουρηθεί και να στρίψει και να φύγει, κι άλλο το να χτυπήσει και να ρίξει κάτω έναν μοτοσυκλετιστή. Πραγματικά δυσκολεύομαι να χωρέσω στο μυαλό μου πόση "αρρώστια" χρειάζεται να κουβαλάει κάποιος μέσα του ώστε να προκαλέσει ένα ατύχημα στο οποίο να εμπλέκεται δικυκλιστής (φταίει δε φταίει) και να μη σταματήσει να κατέβει να δει αν είναι καλά, αν έχει χτυπήσει, αν χρειάζεται να καλέσει ασθενοφόρο. Αντ'αυτού φεύγει, είτε επιτόπου, είτε ρίχνοντας μια ματιά πίσω να δει αν σαλεύει ο πεσμένος ή αν σηκώνεται.
    Ο πανικός της στιγμής θα πει κάποιος. Η ψυχολογία του hit-and-run για την οποία βιβλία και βιβλία έχουν γραφτεί κι ένας σκασμός μελέτες έχουν γίνει. Λόγω του αντικειμένου των σπουδών μου και γνωρίζοντας κάποιους από τους λόγους που συμβαίνει αυτό, δεν μπορώ παρά να δείξω μια κάποια "κατανόηση" γύρω από το φαινόμενο όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Η αιτιολόγηση όμως ουδέποτε πρέπει να συγχέεται με τη δικαιολόγηση. Είναι έννοιες κάθε άλλο παρά ταυτόσημες.

    Πέραν του κάθε ακαδημαϊσμού όμως, τα πράγματα μπερδεύονται (είτε υπεραπλουστεύονται, όπως το δει κανείς...) όταν εσύ ο ίδιος έχεις πέσει θύμα μιας τέτοιας ενέργειας.

    Σε εσένα λοιπόν παλιόπουστα, που σήμερα το βράδυ γύρω στις 8 με χτύπησες με το αυτοκίνητο σου πέφτοντας επάνω μου γιατί αποφάσισες να στρίψεις κινούμενος στην εσωτερική λωρίδα της πλατείας χωρίς να κοιταξεις καθρέφτη (θα με είχες δει και δε θα έστριβες "επάνω" μου) ή έστω να ανάψεις το ρημαδο φλας σου (θα σε είχα αποφύγει εγώ), αν μία στο εκατομμύριο διαβάζεις το παρόν κοιμήσου ήσυχος. Έκοψες αρκετά αρχικά και νόμιζα πως θα σταματούσες και θα κατέβαινες. Κούνια που με κούναγε. Σηκώθηκα όσο πιο γρήγορα μπορούσα κι έτρεξα πίσω σου στο στενό που έστριψες για να δω την ξεβαμμένη μέχρι αηδίας πινακίδα σου. Την είδα, αλλά μέσα στη σύγχιση της στιγμής, συγκράτησα μόνο τα γράμματα και μπέρδεψα τα νούμερα στο μυαλό μου. Όταν έφτασε το ανακριτικό της τροχαίας έλεγξαν τους διάφορους συνδυασμούς που πίστευα ότι κάποιος από αυτούς ήταν αλλά τελικά κανένας δεν ταίριαζε με το χρώμα του μπουρδέλου σου. Φτιάξαμε ένα χαρτάκι και μου είπαν καθαρά και ξάστερα ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να το κορνιζάρω γιατί καμία άλλη αξία δεν έχει.

    Μπορώ να σε βρω. Αλήθεια μπορώ και δε θα μου κοστίσει και τίποτα. Δε θα το κάνω όμως. Γιατί ή ασφάλεια δεν είχες ή ανήλικος ήσουν και δεν είχες δίπλωμα ή κάτι τέτοιο. Και να τραβηχτώ σε δικαστήρια για μία στραβωμένη μανέτα, ένα στραβωμένο λεβιέ ταχυτήτων, και κάτι γρατζουνιές στο ντεπόζιτο (ελπίζω να μην παρουσιάσει κάτι άλλο που δεν έχει πιάσει το μάτι μου) δεν έχω καμία όρεξη. Κυρίως λοιπόν επειδή ο μόνος τραυματίας της υπόθεσης ήταν το cbδάκι μου (γάντια και μπουφάν έκαναν καλά τη δουλειά τους), κι επίσης γιατί περνάω μια παράξενη περίοδο, δε θα σε τρέξω έτσι για το γαμώτο. Μαλακία κάνω και το ξέρω, αλλά το τελευταίο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή στη ζωή μου είναι δικηγόροι και δικαστήρια. Αφού σου επέτρεψε η συνείδησή σου λοιπόν να την κοπανήσεις από τη σκηνή του ατυχήματος, λογικά θα σου επιτρέψει να κοιμηθείς και ήσυχος το βράδυ. Καν'το.

    ΥΓ. Φίλε με το TDM που είδες τη μηχανή πεσμένη κάτω και σταμάτησες να δεις τι έχει συμβεί, με ρώτησες αν είχα χτυπήσει και με βοήθησες να τη σηκώσω και να τη βάλω στην άκρη του δρόμου, να'σαι πάντα καλά και σ'ευχαριστώ.

  2. #2
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Καταρχήν περαστικά στην τσέπη για τις ζημιές (αφού δεν χτύπησες πάλι καλά)

    Κατά δεύτερον ποιο είναι το αντικείμενο των σπουδών που σε οδήγησε να σκεφτείς και να (μην) πράξεις κατ' αυτόν τον τρόπο;
    Give me fuel, Give me fire

  3. #3
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν περαστικά στην τσέπη για τις ζημιές (αφού δεν χτύπησες πάλι καλά)

    Κατά δεύτερον ποιο είναι το αντικείμενο των σπουδών που σε οδήγησε να σκεφτείς και να (μην) πράξεις κατ' αυτόν τον τρόπο;
    Σε ευχαριστω.

    Δεν ανέφερα οτι συνετελεσαν οι σπουδες μου στο να πραξω καπως. Ανεφερα οτι τυγχανει να γνωριζω κάποια πράγματα γύρω απο την ψυχολογια του hit-and-run, τα παραδοξα του πώς μπορει να λειτουργησει κάποιος υπο συνθηκες στρες χωρίς να ειναι φυσει και θεσει @ιδι και λοιπα, μιλωντας γενικα. Στο πρωτο μερος του ποστ. Οχι οτι αυτα με επηρρεασαν στο πώς επραξα.
    Δεν εχω τελειωσει τη σχολη του Γκαντι και το παιζω τερας ψυχραιμιας ούτε παπαδοπαιδι για να του δωσω αφεση αμαρτιων.

  4. #4
    Εσυ να εισαι γερος φιλε και δεν πειραζει.Και φθηνα την εβγαλες...

    Αν και... Η τιμωρια καποιου που σε παρατησε, καποιες φορες λειτουργει ως παραδειγμα για καποιους αλλους...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Κατ' αρχήν περαστικά και σε σένα και στο μηχανάκι σου. Κατά δεύτερον στις περίπου 10 περιπτώσεις σαν την δικιά σου που ξέρω, όλοι οι δράστες θα την είχαν κοπανήσει αν δεν υπήρχαν αυτόπτες μάρτυρες. Ο ένας εξ αυτών μάλιστα έβαλε και το αυτοκίνητο για βάψιμο για να μην υπάρχουν σημάδια από την πρόσκρουση. Δέξου δε ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση υπήρξαν μόνο υλικές ζημιές, οπότε με μια δήλωση θα καθάριζε μια και καλή. Ίσως είναι η μαγκιά της φυλής και ο σταρχιδισμός του Έλληνα, μα πάνω απ' όλα πιστεύω είναι η παιδεία μας.
    Θα συμφωνήσω με τον Σαολιν, ότι η τιμωρία τέτοιων τύπων λειτουργεί ενδεχομένως ανασταλτικά για τους υπόλοιπους επίδοξους.

    Εύχομαι να ήταν το τελευταίο, πάντα όρθιος και αλώβητος.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Περαστικά φίλε , και αλλο κακό να μην σε βρει! Είναι πραγματικά ότι χειρότερο. Ότι και να συμβαίνει (ανήλικος, χωρίς δίπλωμα, χωρίς ασφάλεια κλπ) είναι τραγικό να αφήνει κάποιος έναν συνάνθρωπο του χτυπημένο στην μέση του δρόμου.

    Υ.Γ Όταν διάβασα τον τίτλο του νήματος, και πριν το ανοίξω, το μυαλό μου πήγε ότι κράζεις τους hit and runners στα torrents!
    Είδες τι συμβαίνει όταν η μεταφορική έννοια γίνεται πιο κοινά χρησιμοποιούμενη από την κυριολεκτική;

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ευχαριστώ παιδιά. 7 χρόνια με αυτοκίνητο και 2,5 με τη μηχανή, το πρώτο ήταν κι εύχομαι να ήταν και το τελευταίο.

    Τώρα γύρω από την τιμωρία προς παραδειγματισμό...
    Απ'όσο γνωρίζω η εγκατάλειψη τόπου τροχαίου εφ'όσον δεν υπάρχουν σωματικές βλάβες έχει καταστεί πταίσμα (:a31: Παρεμπιπτόντως, πρέπει να φτιαχτεί εμότικον που να την παίζει το smiley και με τα δυο τα χέρια γιατί αυτό δεν αρκεί πολλές φορές). Εν ολίγοις, ακόμα κι αν τον βρω, που όπως είπα μπορώ να το κάνω, υπάρχουν τα εξής τινά:

    1. Ο λόγος μου εναντίον του δικού του (κανένας αυτόπτης μάρτυρας). Αυτός μπορεί κάλλιστα να πει δεν τον ξέρω τον κύριο, εγώ εκείνη τη μέρα/ώρα έπαιζα πρέφα στο καφενείο, να! ρωτήστε και τους φίλους μου!! Θα μπορεί να κουβαλήσει άνετα και 5 ψευδομάρτυρες να του στηρίξουν το άλλοθι.
    Εγώ από την άλλη, αφού έκανα το χαρτί με τους τροχαίους, δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι διαφορετικό ούτε να παρουσιάσω ότι είχα κάποιον δικάβαλο ως μάρτυρα ή δεν ξέρω γω τι. Υπαρχει επίσημο έγγραφο που έχει γίνει η καταγραφή. Εγώ είπα ότι με στούκαρε ο τάδε. Από τη στιγμή που ο τάδε έγινε καπνός, δεν μπορώ να το αποδείξω. Ακόμα και στο επίσημο έγγραφο της τροχαίας λέει "ο οδηγός του οχήματος Α υποστηρίζει ότι ......." ή "κατά δήλωση του οδηγού Α το ανωτέρω όχημα εγκατέλειψε τον τόπο του ατυχήματος..." και λοιπά.
    Γι'αυτούς εγώ μπορεί κάλλιστα να γλίστρησα στη στροφή και να έφαγα τα μούτρα μου και να μου ήρθε να τα φορτώσω στον δόλιο που ήταν μπροστά μου εκείνη την ώρα κι έστριβε, για να μην πληρώσω εγώ τα σπασμένα. Και μου πατάει κι αυτός μία αγωγή από πάνω κι έδεσε η δουλειά.

    Αυτά είναι τα βασικότερα. Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά.
    2. Δεν υπάρχει χρόνος για δίκες και δικαστήρια.
    3. Θα κοστίσει η ιστορία και το αποτέλεσμα είναι σχεδόν απίθανο να με αποζημιώσει (ηθικά μιλάμε πάντα).
    4. Όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου περνάω μία παράξενη περίοδο και το μόνο που μου λείπει (ακόμα κι αν τα απο πάνω ήταν σε κάπως καλύτερη μοίρα) είναι δικαστήρια και δικηγόροι.

    Αν το νούμερο 1 ήταν διαφορετικό, αν είχα κάποιο στοιχείο να μπορώ να στηρίξω όντως το συμβάν πέραν του "ορκίζομαι να είπω την αλήθεια...." μπορεί και να έπραττα διαφορετικά, ξέροντας πάντα ότι στην καλύτερη θα έτρωγε 1 μήνα φυλάκιση (εξαγοράσιμη) και θα έχανε το δίπλωμα του για 1-3 μήνες.

    Όμως όλα αυτά είναι "αν". Κι εγώ δεν τα έχω. Έχω ένα "ασσόδυο", χωρίς μάρτυρες, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, χωρίς τίποτα. Και ως γνωστόν "με αν και με ασσόδυο κανείς δε γάμησε"...

    ΥΓ. Υπάρχει κι αυτή η λύση βέβαια, αλλά δεν έχω φίλους με καθαρά κι ούτε ξέρω να χειρίζομαι έτσι περίτεχνα την αλυσίδα

    http://www.youtube.com/watch?v=aA8n_bWVZGI

  8. #8
    Μπορώ να σε βρω. Αλήθεια μπορώ και δε θα μου κοστίσει και τίποτα. Δε θα το κάνω όμως. Γιατί ή ασφάλεια δεν είχες ή ανήλικος ήσουν και δεν είχες δίπλωμα ή κάτι τέτοιο. Και να τραβηχτώ σε δικαστήρια για μία στραβωμένη μανέτα, ένα στραβωμένο λεβιέ ταχυτήτων, και κάτι γρατζουνιές στο ντεπόζιτο (ελπίζω να μην παρουσιάσει κάτι άλλο που δεν έχει πιάσει το μάτι μου) δεν έχω καμία όρεξη. Κυρίως λοιπόν επειδή ο μόνος τραυματίας της υπόθεσης ήταν το cbδάκι μου (γάντια και μπουφάν έκαναν καλά τη δουλειά τους), κι επίσης γιατί περνάω μια παράξενη περίοδο, δε θα σε τρέξω έτσι για το γαμώτο. Μαλακία κάνω και το ξέρω, αλλά το τελευταίο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή στη ζωή μου είναι δικηγόροι και δικαστήρια. Αφού σου επέτρεψε η συνείδησή σου λοιπόν να την κοπανήσεις από τη σκηνή του ατυχήματος, λογικά θα σου επιτρέψει να κοιμηθείς και ήσυχος το βράδυ. Καν'το.

    είσαι λάθος αλλά οκ, δικό σου θέμα....

    δεν είναι ανάγκη να τρέξεις σε δικαστήρια και δεν μιλάω βέβαια για αυτοδικία

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    το σημαντικο ειναι οτι εσυ εισαι καλα!!!
    κατα τ'αλλα μια ευχη ή καταρα αν θελεις, φτανει και περισσευει για τετοια ατομα...

    το θεμα ειναι οτι θα το βρουν απο καπου και πολλες φορες το πληρωνουν με μεγαλυτερο κοστος...

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ΥΓ. Υπάρχει κι αυτή η λύση βέβαια, αλλά δεν έχω φίλους με καθαρά κι ούτε ξέρω να χειρίζομαι έτσι περίτεχνα την αλυσίδα

    http://www.youtube.com/watch?v=aA8n_bWVZGI
    Ρε συ το XT και το XLR δεν είναι καθαρά . Τέλος αφού έτσι αποφάσισες μην το σκέφτεσαι πια, ξεπέρασέ το.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    το σημαντικο ειναι οτι εσυ εισαι καλα!!!
    σωστό

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    κατα τ'αλλα μια ευχη ή καταρα αν θελεις, φτανει και περισσευει για τετοια ατομα...
    λάθος

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    το θεμα ειναι οτι θα το βρουν απο καπου και πολλες φορες το πληρωνουν με μεγαλυτερο κοστος...
    όχι πάντα.... ασε που παίζει σοβαρά να προλάβουν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά σε κάποιον άλλον

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Από προσωπική εμπειρία πριν χρόνια, το αποτέλεσμα ηταν μια απογοήτευση...

    Αφού την κοπάνησε εχοντας πρώτα προκαλέσει ατύχημα με δυο τραυματίες, και αφού βρέθηκε απο μαρτυρία ταξιτζή, μετα απο 4 χρόνια και αρκετά δικαστήρια έφαγε μια ποινή φυλάκισης με αναστολή, πλήρωσε ενα ποσό κι εχασε το δίπλωμα για 6 μηνες.
    Σιγα τα λάχανα δηλαδή...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστω.

    Δεν ανέφερα οτι συνετελεσαν οι σπουδες μου στο να πραξω καπως. ... Στο πρωτο μερος του ποστ. Οχι οτι αυτα με επηρρεασαν στο πώς επραξα.
    Έχεις δίκιο (φυσικά) τώρα που το ξαναδιαβάζω.
    Give me fuel, Give me fire

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    λάθος
    όχι πάντα.... ασε που παίζει σοβαρά να προλάβουν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά σε κάποιον άλλον
    Σπυρο, ειμαι ο τελευταιος που θα μιλησει για αυτοσυγκρατηση στον δρομο και γι'αυτο δεν θα μιλησω εγω αλλα ο διψηφιος αριθμος καθρεπτων που επισκεφτηκαν το οδοστρωμα...

    ΑΛΛΑ...ειμαι της αποψης οτι αν καταραστεις με την ψυχη σου, που λενε, καποιον, θα το βρει απο την "Ανωτερη Δυναμη" τουτου του ματαιου κοσμου, καπως καποτε στην ζωη του και μπορει εσυ να μην το μαθεις ποτε, αλλα ετσι ειναι αυτα...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Κατά μια άλλη θεωρεία ο κακός άνθρωπος τιμωρείται στο κόσμο αυτό και όχι στον επόμενο.
    Όχι γιατί κάποια ανώτερη δύναμη του κάνει κάτι αλλά γιατί είναι ανίκανος να αγαπήσει και ως εκ τούτου ζει μόνος με τη πουστιά του και την καχυποψία του.

    ΑΛΛΑ
    Δεν ξέρω πόσοι έχετε ακούσει για κάποιον που πέθανε πολλές ώρες αργότερα από το ατύχημα γιατί μετά την εγκατάλειψη έπεσε μέσα σε κάτι μαργαρίτες και δεν τον είδε κανένας.
    (Κάπου μεταξύ ιπποδρόμου και παραλιακής δεν ξέρω ακριβώς που)
    Στην περίπτωση αυτή, ούτε οι κατάρες, ούτε οι καθρέφτες είναι αρκετοί.
    Μερικά χρόνια στη φυλακή με τους κακούργους (φρι ρεκτιφιέ οβερσάιζ) και αφαίρεση του διπλώματος για πάντα είναι μια καλή αρχή πάντως.

    Η εγκατάλειψη τραυματία πρέπει να καταδικάζεται ανεξάρτητα από το αν ο τραυματίας έπαθε πολλά ή λίγα.
    Αυτός που εγκατάλειψε δεν μπορεί ποτέ να ξέρει πόσο σοβαρά είναι το θύμα.
    Ταρίφα λοιπόν για την πράξη και για τα άλλα βλέπουμε
    ΜΕΤΑ !



    υγ
    Και τώρα που το σκέφτομαι καλλίτερα μου έρχεται και μια άλλη ιστορία στο μυαλό για κάποιον που πήγε Χαλκίδα να αγοράσει ένα Δούκα και χάθηκαν τα ίχνη του.
    Βρέθηκε χρόνια μετά στο πλάι της εθνικής από κάποιους εργάτες που έφτιαχναν το δρόμο.
    (νομίζω Αλβανούς)

    ΕΛΕΟΣ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόταση προς όλους τους ενδιαφερομένους
    από lker στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 20:05
  2. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2006, 17:47
  3. Προς όλους τους εντουράδες...
    από stratospr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 13:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF