Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: BMW Dakar '07 Προβλημα με τα ηλεκτρικα!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20

    BMW Dakar '07 Προβλημα με τα ηλεκτρικα!

    Γεια σε ολους

    Εδω και κανα μηνα εβγαλα για πρωτη φορα φετος το Dakarακι απ'το γκαραζ αγου του φορτισα την μπαταρια.
    Μετα απο 4-5 μερες που μου δουλεψε μια χαρα , μια μερα μετα απο αρκετες ωρες που το αφησα στη βροχη(το αναφερω αυτο μηπως κι αυτος ειναι ο λογος που την επαθα) , μου αρχισε τα κουλα.
    Αρχισαν π.χ. ν'αναβουν τα λαμπακια και να σβηνουν.Ποτε αυτο της βενζινης (ενω εννοειται ειχα σιγουρα πανω απο το μισο) , ποτε το ABS , ποτε τα λαδια , ποτε αναβοσβηναν ασυνηθιστα γρηγορα τα φλας , ποτε ενω δεν πηγαινα με πανω απο 2500-3000 στροφες αυτο μου δειχνε 7000-8000 και αλλα τετοια.Το σοβαροτερο βεβαια ηταν το σβησιμο του κινητηρα ... κι αυτο οχι απαραιτητα οταν το στροφομετρο ελεγε 7000-8000 στροφες , σαν να δουλευει ο κοφτης δηλαδη.Εσβηνε οποτε του καπνιζε.Ασε που ο κοφτης δεν κοβει τελειως την ηλεκτροδοτηση αλλα κανει μικροδιακοπες.Εδω μιλαμε μετα χρειαζοταν μιζα κανονικα για να παρει μπρος.
    Αυτο που σκεφτηκα εγω ειναι μηπως εχει καει καμια ασφαλεια.Εσεις τι λετε;
    Οι ασφαλειες ειναι κατι που μπορω να τσεκαρω γενικα ευκολα;
    Εννοειται πως σκεφτηκα να το παω σε μαστορα αλλα ηθελα πρωτα να παρω γνωμες κι απο δω.Αν ειναι κατι απλο(π.χ. αλλαγη ασφαλειων) και μπορω , να το κανω μονος μου γιατι τα μαστορια στην επαρχια γδερνουν.
    Το μηχανακι εχει μονο 14500 χιλιομετρα κι αυτα δουλεμενα σχεδον αποκλειστικα μεσα σε πολη.

    Ευχαριστω προκαταβολικα

    Τασος

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    μάλλον έχεις πρόβλημα με φίσα, θα πρέπει να ξεκινήσεις αν το κατέχεις λίγο από μπροστά (διακόπτη κλειδί φέρινκ φανάρι φλάς κ γενικά ότι φίσα υπάρχει εκεί μπροστά) τη ξεκουμπώνεις ψεκάζεις με σπρέι κατα προτίμηση για επαφές ή το κοινό wd40 ξανακουμπώνεις, αυτά για αρχή κ απλά.....
    george

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Έχεις ποντίκια στο garage σου..

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Γεια σας και παλι παιδια!

    Ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις και SORRY για την απουσια μου αλλα αυτον τον καιρο τρεχω και δε φτανω(δουλεια και μετακομιση ... μαζι).

    kawazoyras
    Γενικα πιανει το χερι μου.Που ομως ακριβως βρισκονται οι φισες στο DAKAR;Υπαρχει καποιο manual απο μοντελο '06 και μετα;
    Ξεβιδωνω κανα φαναρι και τις βρισκω μηπως;

    MikeG
    Δεν εχω αντιλυφθει γενικα κατι τετοιο.Το λεω επειδη στο γκαραζ υπαρχουν φαγωσιμα(για τα τροκτικα)πραμματα και δεν εχω
    δει κατι φαγωμενο αλλα ουτε και αλλα στοιχεια(ποντικοκουρ@δ@ ας πουμε) που να βεβαιωνουν την υπαρξη τους.
    Αν τελικα εχεις δικιο θα ειναι μεγαλη η ζημια (φαγομενα καλωδια και τετοια);

    Ευχαριστω και παλι!

    Τασος

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Τσέκαρε τι τάση βγάζει ο ανορθωτής σου (αν & χλωμό να έχει χαλάσει) & στη συνέχεια δες στη δεξιά πλευρά του λαιμού τη φύσα με τα καλώδια αν είναι φαγωμένη ή όχι. Το μυαλό μου πάντως πηγαίνει ότι έχεις θέμα με τη καλωδίωση της μοτοσυκλέτας.

    Καλό απόγευμα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Γεια σου και παλι MikeG

    Ειπαμε ρε συ οτι πιανει το χερι μας ... αλλα εσυ ρε φιλε το πηγες αλλου το πραμα(με την καλυτερη δυνατη εννοια!!!).
    Αν δε μπορεις να μου πεις ... τι ξεβιδωνω(γιατι μεχρι εκει ... ξερω!!!) για να τα δω τα φαγωμενα καλωδια , δεν μπορω
    να παω παρακατω.
    Anyway ... απ'οτι καταλαβα μαλλον εισαι κατι παραπανω απο σχετικος με το θεμα και σε υπερευχαριστω!Δε βλεπω ομως να
    γλυτωνω τον ηλεκτρολογο.

    Υ.Γ.Με ολο το σκηνικο καποιοι ισως με λεγαν τσιγγουνη ... αλλα θα το καναν ισως γιατι δεν ξεραν την ιστορια μου.Οτι δηλαδη
    ντοπιος επαρχιωτης μου μου πουλησε μπαταρια για το Dakar ... 90 ευρω φιλικη τιμη ... και μετα απο ενα λιγο καιρο την ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ
    μπαταρια(εταιρια - προελευση - μοντελο ... ΑΚΡΙΒΩΣ λεμε!) τη βρηκα 32,50 τελικη τιμη.Τελικα προτιμησα να παρω μια τεχνολογιας
    GEL με 35 ευρω.Πιστευω να καταλαβαινετε τωρα γιατι ειμαι επιφυλακτικος.Μιλαμε για κανονικη ληστεια.

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Δε χρειάζεται να ξεβιδώσεις κάτι. Όπως κάθεσαι πάνω στη μοτοσυκλέτα κοίταξε στο λαιμό από τη δεξιά πλευρά. Θα δεις ένα ματσάκι καλώδια (είναι μια μαύρη πλεξούδα). Τσέκαρε αν αυτά είναι σε οκ κατάσταση.

    Επίσης μπορείς να ρίξεις σπρέυ επαφών, σε όλους τους διακόπτες, μήπως και κάποιος από αυτούς βραχυκυκλώνει. Δες γενικά ότι καλώδιο φαίνεται αν είναι οκ & αν μπορείς να τσεκάρεις και κάτω από το διακόπτη (εκεί που μπαίνει το κλειδί).

    Όσον αφορά τον ανορθωτή είναι αν θυμάμαι σωστά στα δεξιά μέσα στη ποδιά. Εκεί συνδέεις ένα πολύμετρο να δεις τι Volt βγάζει στην έξοδο του. Θα πρέπει να είναι σταθερά πάνω από 13 volt.

    Καλό βράδυ.

    p.s Σε ποιο μέρος είσαι?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Πο ρε φιλε MikeG ... να 'σαι καλα man.Ισως με γλυτωσεις απο κανα 1000ρικο ;Ρ .Καλα εννοειται πως υπερβαλω αλλα αν στη μπαταρια εβγαλε ο αλλος πανω απο 200% , στη δουλεια που μπορει να σου πει και οτι του κατεβει ποσα θα βγαλει.
    Θα προσπαθησω να το τσεκαρω σημερα κι ολας.

    Και παλι thanks man

    P.S. Στη Ναουσα (Ημαθια)

  9. #9
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Φίλε μου αυτό που σου λέει ο Mike είναι εκεί που δείχνει το βέλος! Γενικά έχει ένα θέμα σ'εκείνο το σημείο...... το πιο συχνό φαινόμενο είναι να φεύγει το καλώδιο του ABS από το κουμπί απ/ενεργοποίησης!

    Αλλά σε ορισμένα έχει παρατηρηθεί και βραχυκυκλωμένη πλεξούδα! Δε μου λες τα φλας ας πούμε.... σου ανάβουν έτσι στα ξεκάρφωτα και όταν κλείνεις τον διακόπτη αυτά εξακολουθούν ν' αναβοσβήνουν? Και μετά για να σβήσουν πρέπει να βγάλεις την ασφάλεια?

    Δες το το θέμα γιατί αν έχει φάει κάνα βραχυκύκλωμα η πλεξούδα (δες την 2η photo)..... για να την επισκευάσεις θα πρέπει να βγει όλη (να λύσεις δηλαδή το μισό μηχανάκι) και να δεις που έχει φάει το βραχυκύκλωμα, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρα ότι θα δουλέψει μετά! Άσε που αυτός που θα το φτιάξει θα πρέπει να έχει ΠΟΛΥ υπομονή!!!

    Αλλά και αυτό να είναι υπάρχει λύση!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1.jpg‎   wiring.gif‎  
    ΤΕΛΟΣ


  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Thanks Konti κι εσενα

    Λοιπον τα φλας αναβουν και σβηνουν μονο οταν τα αναψω/σβησω απο το διακοπτη.Απλα αναβοσβηνουν πολυ γρηγορα σαν στο μισο χρονο κι αυτο ομως οχι παντα.Δηλαδη τυχαινει να εχουν και κανονικη λειτουργια και σε 5 λεπτα να ξαναχαλασουν.

    Οσο για τη δευτερη φωτο σου ... μ'επιασε ψυχοπλακωμα.Ελπιζω να φταιει το πρωτο.
    Οπως και να 'χει σ'ευχαριστω κι εσενα.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Γεια σας και παλι παιδια

    Λοιπον ... χθες εκανα μια πολυ χαλαρη βολτα στο Σελι(φοβερη διαδρομη) σαν να το ξαναστρωνω.

    Διαπιστωσα τα εξης:

    Στο ανεβασμα(της διαδρομης) ολα τα ηλεκτρικα θεματα που αναφερω στο πρωτο post ,δεν υπηρχαν εκτος απο το σημαντικοτερο , το σβησιμο δηλαδη του κινητηρα.Αυτο ομως παρατηρησα οτι γινοταν στις 4500 στροφες(και κανα 2 φορες στις 3500) οταν ανεβαζα για να αλλαξω ταχυτητα.Εκει εκανε διακοπη ηλεκτροδοτησης και εσβηνε εκτος κι αν αλλαζα ταχυτητα και συνεχιζα σαν να μην τρεχει τιποτα , οποτε εκανε διακοπη αλλα με το που αφηνα τον συμπλεκτη ξαναπερνε μπροστα με το στροφομετρο ομως να λεει οτι να 'ναι(κρατουσε ρελαντι απο τις 3200 και εφτανε στα κοκκινα ενω το μηχανακι κινουνταν στις 4500-5000).

    Κατι αλλο που παρατηρησα , μπορει ομως να ειναι και η ιδεα μου , ηταν οι πολυ συχνες μικροδιακοπες που δεν φαινοταν στο στροφομετρο.Τις αντιλαμβανομουν σαν να κοβει για κλασμα του δευτερολεπτου , σαν να πεφτει σε ανωμαλια του δρομου ενα πραμα.Ξαναλεω οτι ηταν τοσο πολυ μικρες που μπορει απλα να μου χει γινει ψυχωση και να μην συνεβαινε κατι τετοιο στην πραγματικοτητα.

    Στο κατεβασμα και παλι δεν υπηρχαν αλλα θεματα απλα ο κινητηρας και παλι σταματουσε κι εδω και μου σηνεβει 4-5 φορες να κανει διακοπη απο τις 3500 κι ακομα κι αν προσπαθουσα να αλλαξω ταχυτητα σαν να μην τρεχει τιποτα(οπως αναφερω 3-4 σειρες πιο πανω) τελικα εσβηνε τελειως.Επεισης τα φλας κανανε τα κουλα τους αλλα οχι παντα.Τα αναβα δηλαδη , τα αφηνα αναμενα συνεχομενα για ωρα και απο κει που "παιζανε" κανονικα , αρχιζαν να αναβοσβηνουν γρηγορα.
    Μηπως τελικα παιζει να βραχυκυκλωνει ο κοφτης;

    Φιλε konti εχει διαπιστωθει γενικα οτι τα F 650 GS εχουν προβληματα με τα ηλεκτρικα τους;Αν παραπονεθω δηλαδη στην BMW Hellas , υπαρχει περιπτωσει να κερδισω κατι;

    Τελος αν παω σε καποιον μηχανικο αυτοκινητων και το "κουμπωσουμε" σε υπολογιστη , θα δειξει τιποτα;

    Υ.Γ.Εννοειται πως τσεκαρα την πλεξουδα στα σημεια που μου ειπατε και δειχνουν να μην εχουν το παραμικρο(μεχρι εκει που φτανει το ματι μου).

    Thanks
    Τελευταία τροποποίηση από duckino; 05/07/2012 στις 12:44.

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Eάν έχεις παρατηρήσει και αυξημένη κατανάλωση, τότε θα ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι είναι πρόβλημα στον ψεκασμό, ενώ παίζει και μια μικρήήήήή πιθανότητα να είναι ο αισθητήρας λάμδα. Τα πρώτα GS είχαν κάποια παιδικά προβληματάκια με κυριότερο αυτό της προβληματικής φίσας που κοβόταν για πλάκα, αλλά από το δίμπουζο μοντέλο και μετά δεν έχω ακούσει γενικά κάτι. Αυτό με το παράπονο στη BMW Ηellas θα το εκλάβω ως ένδειξη χιούμορ... Προχτές ένας συνάδελφος στη δουλειά μου έλεγε ότι ξαφνικά το μηχανάκι σβήνει μόνο του και κάνει διακοπές, ενώ είχε παρατηρήσει και αύξηση στην κατανάλωση. Κι αυτός κάνει το service μόνος του και ορκιζόταν ότι είναι ηλεκτρικά ή κάπου δεν έκανε επαφή κάποιος διακόπτης, εγώ του έλεγε ότι είναι πρόβλημα στον ψεκασμό...Αφού είδε και αποείδε το έβαλε σε εγκέφαλο όπως του είχα πει και ΜΠΙΝΓΚΟ!!! Ήταν πρόβλημα στον ψεκασμό!!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Γεια σου AUFGEBRACHT

    Για καταναλωση ακομα δεν μπορω να πω καθως δεν κανω πολλες βολτες για να μην χειροτερεψη η κατασταση ασε που ειναι και επικινδυνο.Διαβασα κι εγω καποια προβληματα για τα GS.Εμενα ειναι 2007 μοντελο , αρα μαλλον το διμπουζο.
    Για να το βαλω σε εγκεφαλο πρεπει οπωσδηποτε να ειναι για μοτοσυκλετες και της BMW;Υπαρχουν μηχανικοι αυτοκινητων στην περιοχη μου που εχουν κομπιουτερ.
    Ο συναδελφος σου που το πηγε;

    Ευχαριστω

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Aφού είναι του 2007 δίμπουζο βεβαίως... Ο συνάδελφος το πήγε στην Πάτρα γιατί εκεί τον βόλευε χιλιομετρικά, εσύ είσαι βλέπω πολύύύύύύ μακρυά, μάλλον δυστυχώς η πλησιέστερη αντιπροσωπεία είναι στη Θεσσαλονίκη στην περίπτωσή σου... εκτός αν κανας μάστορας ασχολείται και με βαυαρικά εκεί κοντά σου κι έχει εγκέφαλο για BMW, ο οποίος εγκέφαλος πρέπει να είναι για μοτοσυκλέτες BMW βεβαίως.

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Tότε που είχα πάρει τη δική μου η BMW έδινε αν θυμάμαι καλά 5 χρόνια οδική βοήθεια δωρεάν...εάν την πήρες το '07 μπας και δεν έχει λήξει ακόμα; Εάν είναι έτσι, ας σε πάνε αυτοί Θεσσαλονίκη βόλτα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η παπια εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα...
    από Panos1313 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2011, 15:34
  2. Πρόβλημα με τα ηλεκτρικά
    από psbabilh στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 09:29
  3. Προβλημα με τα "μανηταρια"μου!!!
    από GTZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 21:33
  4. Προβλημα με τα ΖΧ10
    από ireneepi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF