Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 135

Θέμα: Simson S51 - DDR 1985

  1. #16
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Έξω διακόπτης και ασφαλειοθήκη, όλες οι ντίζες και τα μαρσπιέ μπρος και πίσω! Το μαρσπιέ οδηγού ήταν κομμένο και ξανακολλημένο στραβά στη μια μεριά (δεν έχω φωτό), οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί του και παρήγγειλα από τους γερμαναράδες άλλο μαζί με τα υπόλοιπα ανταλλακτικά, (τα οποία είναι λάστιχα, σαμπρέλες, γκριπάκια και λαστιχάκια μαρσπιέ, πλαστικές βίδες για το κάρτερ, βίδα λαιμού ια την εξάτμιση, λασπωτηράκια, φίλτρο αέρα, μπαταρία, ενισχυμένα ελατήρια και τσιμούχες και λαστιχένιες φυσούνες για τα καλάμια, δαγκάνες για τα ταμπούρα, καθρέφτες και αυτοκόλλητα, για την τελευταία πινελιά) ... Όλα τα άλλα, ακόμη κι οι βίδες, ξαναχρησιμοποιήθηκαν, όχι τόσο από τσιγκουνιά, αλλά γούσταρα να αξιοποιήσω όσο εργοστασιακό υλικό μπορούσε να ξαναμπεί στη θέση του... Σύνολο ανταλλακτικών γύρω στα 130 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, από τους γερμαναράδες! Έχουν τα πάντα για Simson και ΜΖ, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας ρωτήσει για να του πω πού και πώς...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00429.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	262452
    ...το νου σου!!

  2. #17
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Κι εδώ ο γείτονας βάζει ένα χεράκι....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00435.jpg 
Προβολές:	519 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	262453
    ...το νου σου!!

  3. #18
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ...και τέλος πάντων, για να μη σας ζαλίζω, καταλήξαμε κάπως έτσι!!!
    Τον κινητήρα δεν τον πείραξα, μια και λειτουγεί σαν ελβετικό (ανατολικογερμανικό) ρολόι... θα καθαριστεί όσο καλύτερα γίνεται και θα ξαναμπεί στη θέση του στη συνέχεια! Χρειάστηκε αρκετό τρίψιμο, διότι είχε αρχίσει η λευκή οξείδωση του αλουμινίου, η οποία εκτός από αισθητικά ενοχλητική, μακροπρόθεσμα μπορεί να βγάλει σοβαρές ζημιές, τρώγοντας ύπουλα το μέταλλο... κι έχουν ΠΟΛΛΑ αλουμίνια αυτά τα ρημάδια τα ανατολικογερμανικά!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00449.jpg 
Προβολές:	527 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	262454
    ...το νου σου!!

  4. #19
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ...κι η τελευταία που έχω από το λύσιμο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00455.jpg 
Προβολές:	514 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	262456

    Στο εξής το φωτογραφικό αρχείο φτωχαίνει δραματικά, μια και μεσολάβησαν πλυσίματα, τριψίματα, ασταρώματα, βάψιμο και βερνίκωμα, διαδικασία που μου έσπασε τα νεύρα ελλείψει κατάλληλου χώρου και λόγω αντίξοων συνθηκών (αέρας, βροχές κάθε τρείς και λίγο, σκόνες, λάθη και τσαπατσουλιές δικά μου, οπότε το τελευταίο που με ένοιαζε ήταν η φωτογράφιση...)
    Δεν είχα ξανακάνει τέτοια δουλειά και επέλεξα βλακωδώς να βάψω με σπρέι διπλής, το αποτέλεσμα είναι τελικά καλύτερο από αυτό που περίμενα, αλλά δεν παύει να μη με ικανοποιεί απόλυτα, δεδομένης της δουλειάς που έριξα με τα πενιχρά μου μέσα (έτριψα τα πάντα στο χέρι, ο αέρας και τα έντομα μου έκαναν το βερνίκωμα εφιάλτη, χρειάστηκε κάποια να τα ξανακάνω από την αρχή δεύτερη φορά) και των χρημάτων που ξόδεψα για αστάρια, χρώματα και βερνίκια σε σπρέι (πάνω από 100 ευρώ)...
    Χαλάλι πάντως, τώρα που το βλέπω, έχει γίνει καλούλι!!
    ...το νου σου!!

  5. #20
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ένα τέτοιο πράσινο είχε ένας ΚουΚουΕς κοντά στο σπίτι μου... 582 χρόνια πριν αν δε κάνω λάθος.
    Καλός άνθρωπος και καλό μηχανάκι.
    Χρόνια τον έβλεπα κάθε απόγεμα να πηγαίνει στα "γραφεία"

    πιιιιιιιιιιιιιιιι πι πι πι πι...
    Χαχαχαχαχα, ωραίος ο Μπάρμπας! Αν τον ξαναδείς ζήτα του να στο δώσει, αν το έχει ακόμη...
    ...το νου σου!!

  6. #21
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Κι εδώ επί τέλους, τα πρώτα βαψιματάκια, μετά από εξονυχιστικό τρίψιμο και αστάρωμα! Τα καπάκια από τα πίσω αμορτισέρ τρίφτηκαν μέχρι θανάτου, πασαλείφτηκαν με σκουριοφάγο (!!), ασταρώθηκαν και βάφτηκαν με το ασημί που διάλεξα και για τα φτερά! Ωραία έγιναν, ωστόσο μετά από μερικούς μήνες, κι ενώ τα είχα φυλαγμένα μέσα στο σπίτι, είδα ότι η σκουρίτσα δουλεύει από κάτω, έχουν κάνει ψιλό "μπιμπίκι" εκεί που το βερνίκι ήταν γυαλιστερό και φαίνεται ότι στο μέλλον θα φουσκώσουν και πάλι!
    Δε θα κάνω κάτι περισσότερο επί του παρόντος, θα τα αφήσω ως έχουν και όσο κρατήσουν.. κανονικά ήθελε αμμοβολή, αλλά εδώ στο νησί δύσκολα τα πράγματα, άσε που το budget ήταν πολύ χαμηλό!
    Αργότερα είτε θα ξαναβαφτούν, είτε θα αντικατασταθούν με καινούργια έτοιμα χρωμιωμένα, που βρίσκω στη Γερμανία με ένα εικοσάρικο το ζεύγος... είπα να χρησιμοποιήσω τα αυθεντικά, αλλά η σκουριά φαίνεται ότι έχει άλλη γνώμη...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00462.jpg 
Προβολές:	502 
Μέγεθος:	111,8 KB 
ID:	262458
    ...το νου σου!!

  7. #22
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ...εδώ τα πλαϊνά μετά από ξύσιμο και αστάρωμα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00463.jpg 
Προβολές:	503 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	262459
    ...το νου σου!!

  8. #23
    Δημήτρης Το avatar του/της srxakias junior
    Εγγραφή
    13/02/2012
    Μηνύματα
    737
    πολυ ωραιο το μηχανακι!
    σε παρακολουθουμε και καλη συνεχεια!


  9. #24
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ...και εν πάση περιπτώσει, μετά από πολλή βλαστήμια καταλήξαμε κάπου εδώ...
    Αποκορύφωμα του καψονιού που λέγεται βάψιμο με σπρέι ήταν ένας διαβολεμένος νυχτερινός αέρας 9 μποφόρ που έσπασε το σύρμα και μου έριξε κάτω το ρεζερβουάρ, μόλις το είχα βερνικώσει κι είχε γίνει και ωραίο, κι ενώ περίμενα να στεγνώσει καλά! Σηκώθηκα το πρωί και το βρήκα κάτω, με άπειρες γρατζουνιές, μια μεγάλη λακουβάρα και μια μικρότερη... εννοείται ότι δεν είχα ψυχραιμία για φωτογραφίες, αλλά μόνο για καντήλια, κι έτσι κατέληξε σε ιθαγενή φαναρτζή μαζί με το σπρέι χρώματος που μου είχε μείνει, ο οποίος μετά από 3 βδομάδες (!!) και πολλή ζαλούρα από μέρους μου το έκανε καλό στο στοκάρισμα, αλλά στο βάψιμο σαν τα μούτρα του! Ωστόσο έδωσα ένα 30άρι που μου ζήτησε, του την ψιλοείπα και τελικά το πήρα, διότι δεν είχα άλλη υπομονή με το κεφάλαιο βάψιμο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00466.jpg 
Προβολές:	502 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	262460
    ...το νου σου!!

  10. #25
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από srxakias junior Προβολή μηνύματος
    πολυ ωραιο το μηχανακι!
    σε παρακολουθουμε και καλη συνεχεια!

    Μιλ μερσί και χαιρετισμούς από την ωραία Λέσβο!!!
    Ουσιαστικά έτοιμο είναι το μηχανάκι, τώρα προσπαθώ να ξεσκουριάσω όσο γίνεται τις ακτίνες για να μπουν πάνω οι ρόδες και να το τσουλήσω!!
    ...το νου σου!!

  11. #26
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ...κι εδώ άλλη μια τελική από τα βαψίματα, με τα πίσω αμορτισέρ συναρμολογημένα κι έτοιμα για δράση!! Δεν τους έκανα κάτι άλλο, μια και λειτουργούσαν άψογα ακόμη και δικάβαλο, στα μπροστινά έγινε φρεσκάρισμα με νέα ελατήρια 3.4χιλ (ενισχυμένα), φρέσκα τσιμουχάκια και λαδάκια!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00467.jpg 
Προβολές:	497 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	262461
    ...το νου σου!!

  12. #27
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Εδώ ο σκελετός και η βάση της σέλας φρεσκοβαμμένα, και μέσα στην κούτα ό,τι περίσσεψε και περίμενε υπομονετικά γυάλισμα και φρεσκάρισμα... Σόρυ για τις χάλια φωτογραφίες, αλλά δεν είμαι και πολύ του αθλήματος...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00469.jpg 
Προβολές:	496 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	262462
    ...το νου σου!!

  13. #28
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Σχεδόν όλα τα αλουμινένια κλπ. γυμνά μεταλλικά κομματάκια γυαλίστηκαν όσο καλύτερα μπορούσα (στο χέριιιιιι) και βερνικώθηκαν με διαφανές σπρέι μετάλλων, για να κρατήσουν...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00470.jpg 
Προβολές:	495 
Μέγεθος:	111,0 KB 
ID:	262463
    ...το νου σου!!

  14. #29
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ...όλες οι αυθεντικές βίδες και λοιπά σκουριασμένα σκατουλάκια (η κόρνα είναι γιαπωνέζικη, αλλά αφού λειτουργεί την κράτησα) πλύθηκαν καλά με ΣΟΥΑΖ (θαυματουργό) για να φύγει η πολλή λαδερή λάσπη, βουτήχτηκαν για καιρό σε λευκό ξιδάκι (χρονοβόρα αλλά αποδοτική διαδικασία) και τελικά γυαλίστηκαν κατά το δυνατόν και βερνικώθηκαν!! Με εξαίρεση ελάχιστες βίδες δευτερεύουσας σημασίας που ήταν σε κακό χάλι και αντικαταστάθηκαν με καινούργιες, όλες είναι oι ίδιες που βγήκαν πριν 27 χρόνια από το εργοστάσιο του Suhl....!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00472.jpg 
Προβολές:	497 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	262464
    ...το νου σου!!

  15. #30
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    έχω πάθει πλάκα.......

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda XLV750-R - 1985
    από tifoefs στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2016, 23:23
  2. ανταλακτικα για Morini 501 Camel (1985)???
    από Dimitris76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 20:22
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 17:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF