Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 135

Θέμα: Simson S51 - DDR 1985

  1. #31
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    έχω πάθει πλάκα.......
    Το μηχανάκι αν το δεις από κοντά, θα πάθεις πλάκα με το πώς είναι δυνατόν να είναι κάποιος τόσο τσαπατσούλης σαν εμένα!
    Πάντως έγινε σαφώς καλύτερο από πριν κι επί πλέον είναι η πρώτη φορά που έκανα κάτι τέτοιο, χωρίς δικό μου κλειστό χώρο και χωρίς κανένα απολύτως μηχανικό μέσο, πέρα από κλειδιά και κατσαβίδια...

    ...το νου σου!!

  2. #32
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ...κι εδώ αρχίζει το δέσιμο παιδιά, μέσα στο σπίτι, μια και πλέον τα κομμάτια είναι καθαρά, χωρίς μπίχλες και γράσα!!
    Μπήκαν πάνω το λεβιέ ρου ποδόφρενου, οι βάσεις του κινητήρα, το ψαλίδι πίσω και το φανάρι με μέρος της καλωδίωσης, μια κι ήθελε πέρασμα από μια τρύπα του λαιμού ένα από τα καλώδια, προκειμένουν να κολληθεί στη θέση του, δηλ. στους διακόπτες φώτων, φλας και κόρνας του τιμονιού

    Τα πλαστικά, όπως είναι το καπάκι στο φανάρι, που τα είχε φάει ο ήλιος κι είχαν ξασπρίσει, περάστηκαν με βαζελίνη κι έγιναν μια χαρά!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00473.jpg 
Προβολές:	468 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	262465
    ...το νου σου!!

  3. #33
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ..και συνεχίζουμε, σε πρώτη φάση δοκιμαστικά! Και τα καλάμια μπροστά, που φαίνονται και στην προηγούμενη φωτό, πρόχειρα μπήκαν, κυρίως για λόγους στήριξης!!
    Μη βαράτε για τις χάλια φωτό, είπαμε, βαριέμαι!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00477.jpg 
Προβολές:	470 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	262466
    ...το νου σου!!

  4. #34
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Άντε, μπήκε και το φιλτροκούτι με τον ανορθωτή, κωλοφάναρο, φλασάκια, πολλαπλασιαστής με μπουζόπιπα, πρόχειρα το φλασέρ για δοκιμές, κι άρχισαν τα καλώδια να αποκτούν την προτέρα θέση τους, χάρη στη σωτήρια αρίθμηση και τα σχέδια που είχαν προηγηθεί!!
    Α, πέρασα και το διπλό σταντ (δεν έχει και μονό, μουάχαχαχα), μαζί με το ελατήριό του! Μου έγβαλε την ψυχή, κι ας μη του φαίνεται...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00480.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	262467
    ...το νου σου!!

  5. #35
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Εδώ μια ψαρωτική δοκιμαστική με σέλα (νέα ταπετσαρία μαϊμού χωρίς ραφές αλλά με πρεσσαριστές "ρίγες", με logo IFA Simson, την αυθεντική την κράτησα γιατί είχαν χαλάσει σε μερικά σημεία οι ραφές κι έμπανε νερό με τη βροχή, θα μπαλωθεί προσεκτικά από μέσα και θα φυλαχθεί για καβάντζα, μια και δεν είναι σκισμένη ούτε τρύπια) και ρεζερβουάρ, για να γουστάρουμε!!!
    Στο μεταξύ έχει μπει πίσω φτερό, τιμόνι και γκαζιέρα και το κοντέρ που μου έφαγε την ψυχή για να καθαρίσω και να γυαλίσω το αλουμινένιο στεφανάκι που βλέπετε, ήταν από παλιά βερνικωμένο κι είχε κιτρινιάσει, το βερνίκι δεν έβγαινε με τίποτα και φοβόμουν να το ζορίσω στο τρίψιμο, είναι από πολύ λεπτό έλασμα (φτηνιάρηδες ανατολικογερμανοί!!! )
    Τελικά αφού το έβγαλα τελείως, το έκανα με πολύ χοντρό γυαλόχαρτο, έγινε σαγρέ, μετά με 100, 220, 500, 800 και τέλος 2000 και glanol, αλλά γυάλισε, το ρημάδι!!!

    Αααα, edit: εδώ έχω περάσει και την πλαστική φωλιά της αλυσίδας με το πίσω γρανάζι και τα προστατευτικά λάστιχα, που πασαλείφτηκαν με βαζελίνη, μετά σκουπίστηκαν καλά κι έγιναν καινούργια και γυαλιστερά (αυτό με την κλειστή αλυσίδα είναι θεϊκή πατέντα, το έχουν και τα ΜΖ κι απορώ γιατί δεν το κάνουν ακόμη σε ΟΛΑ τα μηχανάκια), καθώς και τα πίσω μαρσπιέ! Τώρα το είδα!!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00482.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	262468
    Τελευταία τροποποίηση από kokkiklhs; 26/06/2012 στις 11:47.
    ...το νου σου!!

  6. #36
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Διάλειμμα για σήμερα, βαρέθηκα να ανεβάζω εικόνες!! Πάω να τρίψω την πίσω ζάντα, τις ακτίνες και το κέντρο (θα βερνικωθούν στο τέλος), για να περάσω τις ρόδες και να πάω να βάλω τα καινούργια ελαστικά!
    Οι ρόδες είναι οι μόνες που δε θα δείχνουν τόσο καλές, μια κι οι ακτίνες ήταν τίγκα στη σκουριά και τα κέντρα τίγκα στα οξείδια αλουμινίου (ασπρίλες), αλλά είπα να τα καθαρίσω όσο καλύτερα μπορώ και να μη μπλέξω με λύσιμο κλπ.!
    Αν βγουν τελείως μάπα, σε μελλοντική κρούση θα πάρω 2 σετάκια ανοξείδωτες ακτίνες, θα δώσω να μου τις αντικαταστήσουν και θα καθαρίσω τα κέντρα καλύτερα, αφού θα είναι ελεύθερα! Οι ζάντες είναι οι μόνες που γυάλισαν ικανοποιητικά, μέχρι στιγμής!
    Στο μεταξύ έχω περάσει κινητήρα, καρμπυρατέρ, εξάτμιση και την καινούργια μπαταρία, το μηχανάκι έχει βγει έξω, όλα τα ηλεκτρικά του λειτουργούν άψογα και προχθές έκανα την πρώτη δοκιμαστική, όπου πήρε μπροστά με 3-4 μανιβελιές!!!

    Keep watching, ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον όσων παρακολούθησαν ως εδώ!!!!
    ...το νου σου!!

  7. #37
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    άψογος και περιμένουμε και τη συνέχεια...γνώμη μου είναι οτι μιας που έφτασες ως εδώ, κρίμα οι ακτίνες στις ζάντες να μείνουν απεριποίητες....λύσιμο και ανοδίωση σου λέω!

  8. #38
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    άψογος και περιμένουμε και τη συνέχεια...γνώμη μου είναι οτι μιας που έφτασες ως εδώ, κρίμα οι ακτίνες στις ζάντες να μείνουν απεριποίητες....λύσιμο και ανοδίωση σου λέω!
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!
    Όσο για λύσιμο και ανοδίωση, δεν υπάρχει σάλιο, λέμεεεε!!
    Άσε που εδώ στο νησί δύσκολα θα βρεις τέτοια φάση, κι επί πλέον δεν επιστεύομαι τη μαστοράντζα, ειδικά μετά από την σκ@τοδουλειά που έγινε με το ρεζερβουάρ... αεριτζήδες, δυστυχώς! Όταν στο μέλλον κατέβει Αθήνα το μηχανάκι, θα γίνουν αρκετές επιπρόσθετες μικροβελτιώσεις!!

    ...το νου σου!!

  9. #39

  10. #40
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Χαχαχα. ωραίος, αλλά ο εξοπλισμός που χρειάζομαι για να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου θα κοστίσει περισσότερο από το μηχανάκι και την ανακατασκεύη μαζί!!
    ...το νου σου!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Και οι έσχατοι έσονται πρώτοι ,βγάζω το καπέλο σε ανθρώπους που ασχολούνται με μεράκι σε τόσο ταπεινά δίτροχα γιατί και αυτά είναι αναπόσπαστα κομμάτια της μοτοσυκλετιστικής Ιστορίας.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 7gibernau
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    1.085
    ε παναθεμα σε μεσημεριατικα γυαλισε το ματι μου........
    μια χαρα το πας!!μια χαρα!!!!!!!
    αν ειναι η εκδοση εντουρο(!!!!!) ομως θα σου λεγα να βαλεις τη μαμα εξατμηση αυτη που ειχε στην πρωτη σελιδαοπως το πηρες δηλαδη!!!αυτη κατω,το χαλαει λιγο,του κοβει πισω την ουρα...σαν mv agusta φαντασου με τις εξατμησεις στα πλαγια.....
    μπυρες με μεζε!!!!!
    Πωλείται Ποδηλατο commencal supernormal 2 29"
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153604

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    \ μια και λειτουγεί σαν ελβετικό (ανατολικογερμανικό) ρολόι...
    Συνημμένο 262454
    Ki όμως έπεσες πολύ κοντά, γιατί το Zschopau είναι στη Σαξονία που φημίζεται για τη μαστοριά της!

    Αν έχετε δει κάτι ρολόγια που όταν πάει 12 πχ ανθρωπάκια κάνουν διάφορα κόλπα?

  14. #44
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    @buckley:
    Πλέον έχουν γίνει ΠΟΛΥ δυσεύρετα τα σιμσονάκια, μην τα σνομπάρεις καθόλου, αρχηγέ μου!!
    Ακριβώς λόγω της παλιάς τους και αναμφισβήτητης ταπεινότητος είτε παρέδωσαν πνεύμα μετά από κάποια χρόνια υπηρεσίας, είτε όσοι τα είχαν τα στείλανε για ανακύκλωση ή τα παράτησαν να σαπίζουν σε κάνα χωράφι...
    Πάντως πράγματι αυτά και οι μεΖέδες και τα Jawa αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας του μηχανοκίνητου δικυκλισμού στην Ελλάδα για τις 10ετίες '80 και '90 και πέρα από ο,τιδήποτε άλλο, έχουν τρελλό γέλιο να τα οδηγείς!!
    ...το νου σου!!

  15. #45
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7gibernau Προβολή μηνύματος
    ε παναθεμα σε μεσημεριατικα γυαλισε το ματι μου........
    μια χαρα το πας!!μια χαρα!!!!!!!
    αν ειναι η εκδοση εντουρο(!!!!!) ομως θα σου λεγα να βαλεις τη μαμα εξατμηση αυτη που ειχε στην πρωτη σελιδαοπως το πηρες δηλαδη!!!αυτη κατω,το χαλαει λιγο,του κοβει πισω την ουρα...σαν mv agusta φαντασου με τις εξατμησεις στα πλαγια.....
    μπυρες με μεζε!!!!!
    Στο συγκεκριμένο είχε μπει εκ των υστέρων ψηλά η εξάτμιση, αν και ο λαιμός, το προστατευτικό καθώς κι οι βάσεις του είναι αυθεντικά! Τα έχω κρατήσει, μπορεί στο μέλλον να τα βάλω έτσι, για αλλαγή! Το εργοστασιακό enduro όμως, ερχόταν από το εργοστάσιο με 2 ενισχυτικές μπάρες που πιάνουν από τη βάση του σκελετού στο λαιμό, για ενίσχυση από τα κοπανήματα, τις οποίες δεν έχω...
    Το χειρότερο είναι ότι με την εξάτμιση ψηλά πρέπει να αλλαχθεί το δεξί πλαϊνό, υπάρχει ένα με κούρμπα που τη φέρνει πιο μέσα, αλλιώς καίγεται το μπούτι σου και το μαρσπιέ οδηγού, που είναι πιο μακρύ δεξιά για να βγαίνει πιο έξω το πόδι...
    Επίσης, όλα η καπνίλα σκάει στα μούτρα αυτών που είναι πίσω σου καθώς και στην ουρά του simson, με αποτέλεσμα πίσω φλασάκια και ό,τι βρίσκεται κοντά να γίνονται καπνιστά με τον καιρό....

    edit: Ούζα με μεζέ από μένα!!
    ...το νου σου!!

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda XLV750-R - 1985
    από tifoefs στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2016, 23:23
  2. ανταλακτικα για Morini 501 Camel (1985)???
    από Dimitris76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 20:22
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 17:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF