Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 135

Θέμα: Simson S51 - DDR 1985

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    δωσε φωτο στο λαο του moto, και πονοοοοοοο!!
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  2. #122
    Να ρωτησω κατι??
    ποια η σημερινη αξια ενος simson s51 σημερα? ποσο θα μπορουσε να πουληθει?
    να ειναι σε καλη κατασταση ασφαλως και να λειτουργει χωρις προβληματα.
    Σουζα τ'αλογακι

  3. #123
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RIDER504 Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω κατι??
    ποια η σημερινη αξια ενος simson s51 σημερα? ποσο θα μπορουσε να πουληθει?
    να ειναι σε καλη κατασταση ασφαλως και να λειτουργει χωρις προβληματα.
    To συγκεκριμένο που παρουσιάζω εδώ το πήρα τον Αύγουστο του '11 με 2 κατοστάρικα, κομπλέ με χαρτιά και πληρωμένες ανανεώσεις αδείας, και σε κατάσταση άψογης λειτουργίας! Οι επεμβάσεις εκ μέρους μου ήταν μόνο αισθητικές/βελτιωτικές, αλλιώς δεν ήθελε τίποτα!
    ...το νου σου!!

  4. #124
    αυτο που ρωτησα ειναι ποια ειναι η αξια του στην αγορα...δηλαδη αν το πουλουσες σε αυτην την κατασταση ποσο θα επιανε.

    ο λογος που ρωταω ειναι γιατι εχω και εγω ενα-πρασινο του 78- αγορασμενο απ τον ΟΔΔΥ πριν 13-14 χρονια το πηρα για 12 χιλιαδες δραχμες και ειναι αψογο. πηρα και ενα αλλο τρακαρισμενο για ανταλακτικα με 6 χιλ δρχ. ετσι εχω διπλα ντεποζιτα,φτερα,φλας,ηλεκτρικα, μηχανη,και 4 καρμπυρατερ.
    και τα δυο ηταν χωρις πινακιδες,για ανταλακτικα,αλλα βρηκα μια αδεια απο εναν φιλο,που εχει να την ανανεωσει απ το 82....ρωτησα για το κοστος στην τροχαια και μου εβγαλε ενα λογαρισαμο 260-270 ευρω συνολικα για την μεταβιβαση.
    με 50 ευρω επιπλεον για ενα βαψιματακι και 20 ακομα για κατι ψιλοανταλακτικα που περιμενω φτανουμε στα 350...

    αξιζει για 350 ευρω???

    οποτε ή θα το φτιαξω και θα το εχω μονο για να παω να αγοραζω εφημεριδες και γαλα απ το σουπερμαρκετ.....ή θα το κανω enduro για βολτες στο βουνο οποτε παω στο χωριο μου.
    προς το παρων εδωσα για αμοβολη σε ενα φιλο ενα σετ απ τα ''δευτερα'' ντεποζιτο καπακια,φτερα....και λεω να το κανω κοκκινο.


    τις καθημερινες θα το κυκλοφοραω οπως ειναι τωρα...πρασινο..και τις κυριακες κοκκινο.
    Σουζα τ'αλογακι

  5. #125
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RIDER504 Προβολή μηνύματος
    αυτο που ρωτησα ειναι ποια ειναι η αξια του στην αγορα...δηλαδη αν το πουλουσες σε αυτην την κατασταση ποσο θα επιανε.

    ο λογος που ρωταω ειναι γιατι εχω και εγω ενα-πρασινο του 78- αγορασμενο απ τον ΟΔΔΥ πριν 13-14 χρονια το πηρα για 12 χιλιαδες δραχμες και ειναι αψογο. πηρα και ενα αλλο τρακαρισμενο για ανταλακτικα με 6 χιλ δρχ. ετσι εχω διπλα ντεποζιτα,φτερα,φλας,ηλεκτρικα, μηχανη,και 4 καρμπυρατερ.
    και τα δυο ηταν χωρις πινακιδες,για ανταλακτικα,αλλα βρηκα μια αδεια απο εναν φιλο,που εχει να την ανανεωσει απ το 82....ρωτησα για το κοστος στην τροχαια και μου εβγαλε ενα λογαρισαμο 260-270 ευρω συνολικα για την μεταβιβαση.
    με 50 ευρω επιπλεον για ενα βαψιματακι και 20 ακομα για κατι ψιλοανταλακτικα που περιμενω φτανουμε στα 350...

    αξιζει για 350 ευρω???

    οποτε ή θα το φτιαξω και θα το εχω μονο για να παω να αγοραζω εφημεριδες και γαλα απ το σουπερμαρκετ.....ή θα το κανω enduro για βολτες στο βουνο οποτε παω στο χωριο μου.
    προς το παρων εδωσα για αμοβολη σε ενα φιλο ενα σετ απ τα ''δευτερα'' ντεποζιτο καπακια,φτερα....και λεω να το κανω κοκκινο.


    τις καθημερινες θα το κυκλοφοραω οπως ειναι τωρα...πρασινο..και τις κυριακες κοκκινο.
    Κοίτα, αυτό το μηχανάκι δεν το πήρα με σκοπό να το φτιάξω και να το πουλήσω, το πήρα για να το κρατήσω! Είναι η προσωπική μου άποψη! Υπάρχουν όμως πολλοί που αγοράζουν παλιά 50αράκια σε τιμές χώμα, ρίχνουν 2-3 κατοστάρικα και προσωπική δουλειά και πουλάνε από χιλιάρικο μ΄'εχρι όσο τους κατέβει (δες κάτι zundapp που κυκλοφορούν στις αγγελίες)... Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου είναι πως ΝΑΙ, αν το γουστάρεις και σκοπεύεις να το κυκλοφορήσεις, 350 ευρά αξίζει να τα δώσεις και με το παραπάνω! Είναι πολύ ωραίο μηχανάκι κι έχει πολλή πλάκα! Γι'αυτό που με ρώτησες για τα χαρτιά σε άλλο ποστ, δυστυχώς δεν έχω κρατήσει το τηλέφωνο, και νομίζω πως ο άνθρωπος πήγε στη τροχαία αμέσως μετά και τα ακύρωσε, δηλώνοντας την κλοπή...
    ...το νου σου!!

  6. #126
    Aυτο ειναι το δικο μου...σε αυτη την κατασταση το αγορασα πριν χρονια.σε λιγο θα ειναι κοκκινο.και θα ανεβασω μια φωτο για συγκριση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s51green.jpg 
Προβολές:	493 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	276743
    Τελευταία τροποποίηση από RIDER504; 13/12/2012 στις 11:20.
    Σουζα τ'αλογακι

  7. #127
    Eιμαστε σε καλο δρομο...κατι ψιλολεπτομερειες περιμενουν να ζεστανει λιγο ο καιρος .Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SIMSON1.jpg 
Προβολές:	392 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	279342
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SIMSON2.jpg 
Προβολές:	392 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	279344
    Σουζα τ'αλογακι

  8. #128
    Πολύ καλό το κόκκινο του πάει . το χρώμα είναι μόνης η διπλής?
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  9. #129
    ηταν η πρωτη μου προσπαθεια να βαψω κατι οποτε πρoτιμησα το απλης....εκ των υστερων βεβαια ,λεω κακος δεν το εβαφα με διπλης.....next time.
    Σουζα τ'αλογακι

  10. #130
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RIDER504 Προβολή μηνύματος
    ηταν η πρωτη μου προσπαθεια να βαψω κατι οποτε πρoτιμησα το απλης....εκ των υστερων βεβαια ,λεω κακος δεν το εβαφα με διπλης.....next time.
    Δεν είναι κακή η ποιότητα του βαψίματος, μια χαρά δείχνει!
    Όμως παραδόξως στο συγκεκριμένο μηχανάκι έχω την εντύπωση πως ταιριάζουν καλύτερα μαύρα ή ασημένια βαμμένα τα φτερά, παρά στο χρώμα που βάφονται το ρεζερβουάρ και τα πλαϊνά (εκτός αν είναι κι αυτά μαύρα ή ασημένια)

    Α, και για πες... τι κυλινδροπίστονο έχεις πάνω; Σαν περίεργος μου φαίνεται ο κύλινδρΑς... επίσης, τη σχαρίτσα πού την κονόμησες; Δεν έχω δει ποθυενά κάτι τέτοιο και φαίνεται πολύ καλή φάση, μιας και θα μπορεί να μπει ένα πολύ μικρό βαλιτσάκι π.χ. για ένα κράνος ή 2-3 σακούλες με πράγματα, καθώς και σαμάρια για να γίνει τριβάλιτσο το εργαλείο...
    Τελευταία τροποποίηση από kokkiklhs; 16/05/2013 στις 19:31.
    ...το νου σου!!

  11. #131
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2013
    Μηνύματα
    4
    Καλησπέρα και από εμένα! Νέος κάτοχος ενός simson!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08004.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	313411

  12. #132
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2013
    Μηνύματα
    4
    Και η αρχή έγινε με την ανακατασκευή του "βρεγμένου - κολλημένου" κινητήρα!!!
    Αρχικά με υαλοβολή:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20140124_233229.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	313412
    Γυάλισμα:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20140125_143053.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	68,2 KB 
ID:	313413
    Συναρμολόγηση:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	313414

  13. #133
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2013
    Μηνύματα
    4
    Σασμάν:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2002-12-08 12.00.00-1-7.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	79,5 KB 
ID:	313415
    Πιστόνι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2002-12-08 12.00.00-6-3.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	313416
    Κυλινδροκεφαλή:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2002-12-08 12.00.00-12-1.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	313417

  14. #134
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2013
    Μηνύματα
    4
    Ολοκλήρωση:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2002-12-08 12.00.00-17.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	86,4 KB 
ID:	313418
    Στρόφαλος με τεφλόν στα κενά για αυξημένη συμπίεση, κύλινδρος-πιστόνι-κεφαλή 60cc, κύλινδρος με 4 κανάλια αντί 2 του εργοστασιακού.
    Και αναμένουμε την άδεια του Πάσχα για τη συνέχεια!

  15. #135
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Ωραίος ο μάγκας, καλά ξεκίνησες και βλέπω ότι θα μας βάλεις τα γυαλιά!! Ρίξε φωτό να γουστάρουμε!

    Έχω πάρει κι εγώ έναν 6κάναλο 60άρη κύλινδρο με πιστόνι, κι ακόμη δεν έχω αξιωθεί να τον περάσω...
    Αν χρειαστείς βοήθεια για να βρεις κάνα ανταλλακτικό, ρίξε ΠΜ! Έχω σταμπάρει sites στη Γερμανία που έχουν τα πάντα, αν και για να πήρες όλα αυτά που χρειάζεσαι για τον κινητήρα, μάλλον τα γνωρίζεις και συ!! Έχε στο νου σου ότι με το 3άρι σασμάν μάλλον το 60άρι 4κάναλο δε θα σου αποδώσει τα μέγιστα, αν θες μπορώ να σε βοηθήσω να βρεις φτηνό (ορίτζιναλ IFA μεταχειρισμένο) κιτ για 4 ταχύτητες (έχει και aftermarket 5άρι, αλλά είναι πανάκριβο)...
    ...το νου σου!!

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Παρόμοια θέματα

  1. Honda XLV750-R - 1985
    από tifoefs στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2016, 23:23
  2. ανταλακτικα για Morini 501 Camel (1985)???
    από Dimitris76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 20:22
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 17:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF