Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: ταξινομηση απο γερμανια

  1. #1

    ταξινομηση απο γερμανια

    θελω να αγορασω μια μοτο απο γερμανια.ειναι παλια του 82 μοδ.1000 κυβικα
    ξερεις κανεις ποσο κοστιζει περιπου να βγαλω ελληνικες πινακιδες και τι χαρτια θελει?

  2. #2
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αν ειναι απο ιδιωτη θελει ενα kaufvertrag (ιδιωτικο συμφωνητικο πωλησης) το οποιο ομως για να ειναι αποδεκτο εδω, πρεπει να ειναι σφραγγισμενο για το γνησιο της υπογραφης (η κατι τετοιο) απο το κοντινοτερο ελληνικο προξενειο. (μπερδεμα)


    Αν ειναι απο μαγαζι τοτε ειναι πιο απλα τα πραγματα ,σου δινουν ενα τιμολογιο πωλησης (Rechnung) το οποιο το παιρνεις οπως ειναι και το καταθετεις εδω.
    Τα υπολοιπα που χρειαζεσαι ειναι η γερμανικη αδεια ,και οταν μπει Ελλαδα το χαρτι δηλωσης στο τελωνειο που μπηκε στην χωρα (εμενα ηρθαν και οι δυο μεσα σε αυτοκινητο και δεν δηλωθηκε οταν ηρθε ,αλλα μου το κανονισε ο εκτελωνιστης)
    Αυτα!


    Και τι μηχανακι φερνεις??

    Να ζηλεψω απο τωρα ???
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  3. #3
    χρηστο απο ιδιωτη θελω να αγορασω μια bmw r100rt.
    η μεταφορα με φορτηγο παει στα 250 ευρω μου ειπαν + 100 ευρω στον οδηγο που θα του κανω εξουσιοδωτηση για να φτιαξει τα χαρτια στο ονομα μου.
    ειναι γνωστος μου ελληνας που κανει δρομολογια γερμανια.
    ομως δεν γνωριζει τι αλλες διαδικασειες χρειαζονται και ποσο θα κοστισει για εκτελωνιση-ταξινομηση.
    θελω να ξερω ποσο περιπου ειναι τα εξτρα εξοδα για να δω αν αξιζει να κανω την αγορα.

  4. #4
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    χρηστο απο ιδιωτη θελω να αγορασω μια bmw r100rt.
    η μεταφορα με φορτηγο παει στα 250 ευρω μου ειπαν + 100 ευρω στον οδηγο που θα του κανω εξουσιοδωτηση για να φτιαξει τα χαρτια στο ονομα μου.
    ειναι γνωστος μου ελληνας που κανει δρομολογια γερμανια.
    ομως δεν γνωριζει τι αλλες διαδικασειες χρειαζονται και ποσο θα κοστισει για εκτελωνιση-ταξινομηση.
    θελω να ξερω ποσο περιπου ειναι τα εξτρα εξοδα για να δω αν αξιζει να κανω την αγορα.
    Χριστοφορε το βασικο ειναι το πωλητηριο ,εγω για να μπορεσω να το ταξινομησω (ευτυχως ειχα κρατησει το κινητο του πρωην ιδιοκτητη μια και φορτηγατζης αντε να τον βρεις) βρηκα εναν φιλο που δουλευε σε μαγαζι με μεταχειρισμενες μηχανες και μου εκοψε αυτος τιμολογιο πληρωνωντας του το ΦΠΑ (Τον Γερμανικο) .

    Το πωλητηριο που θα παρεις πρεπει να ειναι σφραγγισμενο στο προξενειο (πρεπει να παει και ο πωλητης) δεν χρειαζεται να εξουσιοδοτησηεις τον οδηγο αλλα να ξερει ολα σου τα στοιχεια (αν θες σου στελνω φωτο το πωλητηριο της δικιας μου να καταλαβεις )
    Και οταν μπει στα συνορα δηλωνει την εισαγωγη της μηχανης και παιρνει το χαρτι .
    Μετα με αυτα τα δυο χαρτια και την παλια αδεια τα δινεις σε εναν εκτελωνιστη και κανεις μονος σου την δουλεια σου (και τα 100 ευρω τα πινεις μπυρες που λενε)


    Τελευταία τροποποίηση από sv9cvk; 25/06/2012 στις 22:29.
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv9cvk Προβολή μηνύματος
    Χριστοφορε το βασικο ειναι το πωλητηριο ,εγω για να μπορεσω να το ταξινομησω (ευτυχως ειχα κρατησει το κινητο του πρωην ιδιοκτητη μια και φορτηγατζης αντε να τον βρεις) βρηκα εναν φιλο που δουλευε σε μαγαζι με μεταχειρισμενες μηχανες και μου εκοψε αυτος τιμολογιο πληρωνωντας του το ΦΠΑ (Τον Γερμανικο) .

    Το πωλητηριο που θα παρεις πρεπει να ειναι σφραγγισμενο στο προξενειο (πρεπει να παει και ο πωλητης) δεν χρειαζεται να εξουσιοδοτησηεις τον οδηγο αλλα να ξερει ολα σου τα στοιχεια (αν θες σου στελνω φωτο το πωλητηριο της δικιας μου να καταλαβεις )
    Και οταν μπει στα συνορα δηλωνει την εισαγωγη της μηχανης και παιρνει το χαρτι .
    Μετα με αυτα τα δυο χαρτια και την παλια αδεια τα δινεις σε εναν εκτελωνιστη και κανεις μονος σου την δουλεια σου (και τα 100 ευρω τα πινεις μπυρες που λενε)


    δηλαδη για να καταλαβω χρηστο...μου φτιαχνει ενα πωλητηριο ο ιδιωτης γερμανος στο ονομα μου.κατι σαν δηλωση του ν.105?
    αυτο το παει και στην ελληνικη πρεσβεια εκει?
    αυτη η δουλεια κοστιζει και ποσο?
    μετα ο φορτηγατζης το δηλωνει στο τελωνειο στην πατρα,εκει πληρωνει και ποσο?
    μετα δινω τα χαρτια σε εκτελωνιστη και αυτος μου βγαζει αδεια κυκλοφοριας?και ποσα πληρωνω?

  6. #6
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    δηλαδη για να καταλαβω χρηστο...μου φτιαχνει ενα πωλητηριο ο ιδιωτης γερμανος στο ονομα μου.κατι σαν δηλωση του ν.105?
    αυτο το παει και στην ελληνικη πρεσβεια εκει?

    Ναι μαζι με τον πωλητη
    αυτη η δουλεια κοστιζει και ποσο?
    Δεν νομιζω να στοιχιζει τιποτε απο οτι ξερω!!
    μετα ο φορτηγατζης το δηλωνει στο τελωνειο στην πατρα,εκει πληρωνει και ποσο?

    Ουτε εκει .
    μετα δινω τα χαρτια σε εκτελωνιστη και αυτος μου βγαζει αδεια κυκλοφοριας?και ποσα πληρωνω?
    Καλο θα ηταν να ρωτουσες και εναν εκτελωνιστη για τιμες ,αλλα για να εχεις ενα μετρο συγκρισης ,στο 750 το δικο μου ηταν περιπου 500ευρω
    Θα σου στειλω με ΠΜ ενα τηλ ενος εκτελωνιστη να τον παρεις τηλ και να ρωτησεις γιατι ισως να εχει αλλαξει τπτ να μην σε παρω στον λαιμο μου!!!

    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Αν την δουλεια θα την κανεις στην πατρα οταν το φερεις(εκτελωνισμο-εκδοση νεας αδειας-πινακιδας) πες μου να σου στηλω με πμ το τηλ εκτελωνιστριας..

  8. #8
    ευχαριστω για τις απαντησεις.η μοτο που ηθελα δεν την προλαβα...πουληθηκε.
    τωρα πρεπει να βρω αλλη.παντως απο οτι ακουσα δεν ειναι πολλα τα λεφτα για να κανεις εισαγωγη μια μοτο απο γερμανια.
    απο 500-1000 ευρω κομπλε με ελληνικη πινακιδα,αξιζει γιατι μπορεις να βρεις πολυ καλα κοματια εκει.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω για τις απαντησεις.η μοτο που ηθελα δεν την προλαβα...πουληθηκε.
    τωρα πρεπει να βρω αλλη.παντως απο οτι ακουσα δεν ειναι πολλα τα λεφτα για να κανεις εισαγωγη μια μοτο απο γερμανια.
    απο 500-1000 ευρω κομπλε με ελληνικη πινακιδα,αξιζει γιατι μπορεις να βρεις πολυ καλα κοματια εκει.
    Eτσι είναι όντως, αλλά θέλει και πολύ προσοχή.
    Ηρθαν περσι κάμποσα BMW από Γερμανια (αγοράστηκαν σε δημοπρασία) όλα ανακατασκευασμένα.
    Οταν δούλεψαν τα μισα κόλλησαν με τη μία και οι ζημιές ηταν τεραστιες. Η αιτία ηταν βουλωμένες δίοδοι από την αμμοβολή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    ωχ...ωχ και αυριο το πρωι θα παω να δω ενα r100rt που πωλειται εδω.
    λες να ειναι απο αυτα?και πως να το ελενξω?
    να δοκιμασω το λαδακι του να δω αν εχει γευση αμμοβολης?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 00:23
  2. ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ????
    από alex-varadero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 18:20
  3. Εισαγωγή από Γερμανία
    από xaris78 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2005, 02:12
  4. fazer απο γερμανια???
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 08:22
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2004, 16:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF