Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 69

Θέμα: VFR 800 VTEC, αναρτήσεις.

  1. #31
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Και μια και φτάσαμε μέχρι εδώ, και με τον κίνδυνο να μου πείτε να βγάλω το σκασμό, η "πλήρης" εικόνα είναι κάπως έτσι (και πάλι στο περίπου---δεν σημαίνει ότι οι καμπύλες έχουν ακριβώς αυτό το σχήμα):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	damping-curve.png 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	25,7 KB 
ID:	263081

    Στον οριζόντιο άξονα έχουμε ταχύτητες (προσοχή: ταχύτητες με τις οποίες συμπιέζεται και εκτείνεται το πιρούνι, όχι ταχύτητες της μοτοσυκλέτας στο δρόμο). Στον κατακόρυφο άξονα έχουμε δυνάμεις απόσβεσης (το πιρούνι θέλει να συμπιεστεί, αν πρόκειται για compression stroke, ή να εκταθεί, αν πρόκειται για rebound stroke, αλλά τα υδραυλικά κυκλώματα αποσβεσης το "φρενάρουν" με δύναμη τόσο μεγαλύτερη όσο ψιλότερα βρισκόμαστε στον κατακόρυφο άξονα). Το πρώτο πράγμα που πρέπει να προσέξουμε είναι ότι, πάντα, όσο αυξάνεται η ταχύτητα τόσο αυξάνονται και οι δυνάμεις απόσβεσης (οι καμπύλες, δηλαδή, πάντα "ανεβαίνουν" όσο κινούμαστε προς τα δεξιά στον οριζόντιο άξονα).

    Η κόκκινη καμπύλη είναι το μόνο που υπάρχει σε ένα "παλαιού τύπου" (damping rod type) πιρούνι. Επεκτείνετέ την προς τα πάνω, όσο πάει, ξεχάστε τις μπλε και μαύρες γραμμές και αυτό είναι όλο. Σε αυτήν την περίπτωση, όταν αλλάζεις πιρουνόλαδα με άλλα πιο χοντρά (μεγαλύτερου ιξώδους) απλά αυξάνεις την κλίση της καμπύλης (την κάνεις πιο "κατακόρυφη"---αυξάνεις, δηλαδή, τις δυνάμεις του "φρενάρουν" το πιρούνι για δεδομένες ταχύτητες).

    Το πρόβλημα με αυτό είναι, ότι εκεί που έχεις αυξήσει αρκετά την απόσβεση ώστε να είναι στιβαρό και να μην βουτάει πολύ στα φρένα, ούτε να κουνάει πολύ στις στροφές, σου έρχεται μια "καλή" λακκούβα και παίρνεις να σφραγίσματα στο χέρι (διότι, όπως βλέπετε, από ένα σημείο και πέρα, οι δυνάμεις αυξάνονται υπερβολικά γρήγορα).

    Το θέμα αυτό έρχονται να λύσουν τα πιρούνια τύπου cartridge (είτε είναι ρυθμιζόμενα, είτε όχι).

    Ας επιστρέψουμε όμως λίγο στο διάγραμμα και συγκεκριμένα στη μαύρη (διακεκομμένη, στην αρχή) γραμμή. Αυτή θα ήταν η καμπύλη απόσβεσης που θα είχε ένα (φανταστικό) πιρούνι τύπου cartridge χωρίς "καθόλου valving" (δηλαδή με τις βαλβίδες του τελείως ανοιχτές, χωρίς καθόλου shims).

    Ένα "κανονικό" cartridge πιρούνι συμπεριφέρεται σαν τον συνδυασμό και των τριών καμπυλών: Της κόκκινης για μικρές ταχύτητες, των μπλέ για μεγαλύτερες και της μαύρης για ΠΟΛΥ μεγάλες.

    Σε μικρές ταχύτητες ακολουθεί την κόκκινη καμπύλη, σαν να ήταν damping-rod type. Η κλίση της καμπύλης επηρεάζεται από τον ρυθμιστή απόσβεσης (όσο τον κλείνεις τόσο πιο κατακόρυφη την κάνεις) αν είναι ρυθμιζόμενο, ή από το μέγεθος των bleed holes αν δεν είναι (φυσικά επηρεάζεται και απ' το ιξώδες του λαδιού που χρησιμοποιείς, μην τα ξαναλέμε αυτά). Σε αυτή την φάση οι βαλβίδες μέσα στο cartridge παραμένουν κλειστές (ουσιαστικά σαν να μην υπάρχουν). Σε αυτή την περιοχή το πιρούνι λειτουργεί στο 99% του χρόνου. Όλα τα "μου βουτάει στα φρένα", "κουνάει στο έμπα της στροφής", "το αισθάνομαι ασαφές όταν αρχίζω να παίρνω το γκάζι" και δε συμμαζεύεται, έχουν να κάνουν κυρίως με αυτή την περιοχή λειτουργίας.

    Όταν τώρα έρθει αυτή η "καλή" λακκούβα και το πιρούνι πάει να κινηθεί με μεγάλες ταχύτητες η πίεση ανεβαίνει απότομα και, σε κάποιο σημείο, αρχίζουν να ανοίγουν (να κάμπτονται) τα shims στις βαλβίδες του cartridge. Όσο η πίεση ανεβαίνει, τόσο περισσότερο κάμπτονται (ανοίγουν) τα shims οπότε η καμπύλη απόσβεσης απ' αυτό το σημείο και μετά, παίρνει τη μορφή της μπλε γραμμής (μιας από τις μπλε γραμμές). Παρατηρείστε ότι οι μπλέ γραμμές είναι πολύ πιο "οριζόντιες" από την κόκκινη (έχουν μικρότερη κλίση), οπότε τα σφραγίσματα μένουν στη θέση τους.

    Το shim stack που χρησιμοποιείς (το "valving" που λέμε) ορίζει ΠΟΙΑ από τις μπλέ καμπύλες θα ακολουθήσει η απόσβεση. Αλλάζοντας το valving διαλέγεις άλλη καμπύλη. Φυσικά μπορείς, με κατάλληλες αλλαγές στο valving, να αλλάξεις και το σχήμα / κλίση της μπλε γραμμής. Πάντως, τα εναλλακτικά valving που σου δίνει ή RaceTech (όλα one-stage και το μόνο που αλλάζει από το αργότερο στο γρηγορότερο είναι ο αριθμός των face shims), αυτό που κάνουν είναι να αλλάζουν (προοδευτικά να αυξάνουν) τις πιέσεις στις οποίες αρχίζει να ανοίγει το stack, ουσιαστικά μετατοπίζοντας την μπλε καμπύλη προς περιοχές μεγαλύτερων πιέσεων.

    Σε "πολύ καλές" λακκούβες, τώρα, η ταχύτητα του πιρουνιού αυξάνεται τόσο πολύ (και η πίεση αναλόγως) ώστε τα shims να ανοίξουν τελείως. Από αυτό το σημείο και μετά η απόσβεση αρχίζει πάλι να αυξάνεται απότομα και ακολουθεί πλέον την μαύρη γραμμή: Το πιρούνι συμπεριφέρεται, δηλαδή, σαν damping rod και πάλι, αλλά με κολοσσιαίες οπές (όσο είναι οι πόρτες της βαλβίδας με τα shims τελείως ανοιχτά). Στις βαλβίδες της showa οι πόρτες είναι αρκετά μικρές, οπότε παίζει, στην πράξη, να μπεις στην μαύρη περιοχή της καμπύλης. Στις βαλβίδες της RaceTech οι πόρτες είναι αρκετά μεγάλες για να περάσει λεωφορείο ανάμεσα οπότε (στην πράξη) πιθανώς ποτέ να μην μπεις στην μαύρη περιοχή.

    Αυτά.
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 01/07/2012 στις 02:07.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Μια ερώτηση-πρόταση έκανα και έγραψες ολόκληρη ανάλυση!

    Και μια κερασμένη από εμένα την επόμενη φορά!






    Υ.Γ.: κάτσε να τα διαβάσω, να τα εμπεδώσω και απαντάω
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  3. #33
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Προτείνω συχνές τώρα βόλτες στις ιστορικές κορυφογραμμές της Πεντέλης γιατί τώρα πια νομίζω είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις το διαβολικό εκείνο ροζ παπί....
    Χα χα! Πλέον είπαμε, το έχω μάθει το μάθημα. Όταν ξαναδώ το διαβολόπαπο σταματάω στην άκρη και ξεκουμπώνω μπουζόπιπα! (Να έχουμε κάποια δικαιολογία, γιατί παίζει να έκανε καμιά βελτίωση ο πιτσιρικάς και δεύτερη ξεφτίλα δεν την αντέχω. Είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία...)


  4. #34
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Το μόνο παράπονο που έχω, είναι ότι ΜΑΛΛΟΝ χρειαζόταν κάπως αργότερο rebound damping.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    πριν λίγο (έβαλα Ohlins Fork Oil #5, cSt @ 40C = 23)... ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή προς το ΠΟΛΥ καλύτερο.
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ UPDATE:

    Με το 23 cSt λάδι, τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετά, αλλά αφού το οδήγησα λίγο σε κάποιες γνώριμες διαδρομές και εξοικειώθηκα μαζί του, είδα ότι μάλλον χρειάζεται ΑΚΟΜΗ ΛΙΓΟ περισσότερο rebound.

    Άρχισα να σπάω το κεφάλι μου: Γιατί στο διάολο συμβαίνει αυτό? Δεν μπορεί η RaceTech να έχει πέσει ΤΟΣΟ έξω σε αυτά που προτείνει και μάλιστα προς το "πολύ μαλακό". Και άντε και να το έχει κάνει το λάθος, τόσοι Αμερικάνοι έχουν κάνει την αναβάθμιση, είναι όλοι τους τόσο κουλάδια και τους αρέσει το μπροστινό τόσο "μαλακό"? Κάτι δεν θα είχαν γράψει? Κάτι δεν θα είχε ακουστεί? Οι περισσότεροι λένε ότι το valving τους έπεσε "κουτί" ή, τέλος πάντων, πολύ κοντά. Κάποιοι άλλοι θα το ήθελαν λίγο "μαλακότερο". Κανέναν, πάντως, δεν έχω ακούσει να παραπονιέται για πολύ γρήγορο rebound ή κάτι που θα μπορούσε να οφείλεται σε αυτό. Δεν είναι δυνατό να είμαι εγώ τόσο περίεργος...

    Άρχισα να πιστεύω ότι ένα απ' τα τρία παίζει:

    1. Πράγματι η RT είχε κάνει λάθος (στο μέγεθος των bleed holes σε συνδιασμό με το ιξώδες του λαδιού)

    2. Κάποια χοντρή πατάτα είχαμε κάνει στην συναρμολόγηση (που πρακτικά δεν παίζει, γιατί ήμουν μπροστά σχεδόν δε όλη την διαδικασία)

    3. Το πιθανότερο: Υπάρχει κάποιο ΑΛΛΟ bleed path οπότε, συνδιάζοντάς το με τα bleed holes που ανοίξαμε πάνω στα valve bodies (κατά τις προσταγές της RaceTech), η συνολική επιφάνεια των οπών έγινε πολύ μεγαλύτερη.

    Bleed holes στο σώμα του cartridge ή πάνω στο damping rod δεν υπήρχαν. Το είχα τσεκάρει. Ο μάστορας, βέβαια, μου έλεγε ότι δεν παίζει να υπάρχει κάποιο άλλο bleed path, γιατί θα το είχαμε δει. Εμένα όμως είχαν αρχίσει να μου μπαίνουν ψύλλοι στ' αυτιά. Το μόνο σημείο στο οποίο θα μπορούσε, λογικά, να υπάρχει bleed hole ήταν πάνω στα valve holders. Για να φτάσεις να τα δεις αυτά, όμως, έπρεπε να λύσεις το cartridge ξανά.

    Κουβεντιάζοντας με έναν ΑΓΙΟ ΑΝΘΡΩΠΑ στην Αμερική, μου λέει "ρε φίλε, έχω στο υπόγειο ήδη λυμένο ένα cartrigde από VTEC απ' όταν άλλαξα τα εσωτερικά με αυτά του F4. Θες να κοιτάξω κάτι?". Και ω εκ του θαύματος μου στέλνει τις παρακάτω φωτογραφίες:

    Να το το bleed στο compression valve holder (1.0mm)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fork valve 001.JPG 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	35,2 KB 
ID:	263354

    Και να το και στο rebound valve holder (1.2mm, παρακαλώ!)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fork valve2 002.JPG 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	26,3 KB 
ID:	263355

    Ήταν πλέον προφανές, ότι αυτά τα bleed έπρεπε να μπλοκαριστούν! Η RaceTech, φυσικά, στις οδηγίες της... κανονικά την πάπια. Όταν τους πήρα τηλ. και τους το είπα: "But of course you must block any pre-existing bleed paths!"
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 03/07/2012 στις 17:25.

  5. #35
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Όπότε: Κατέβασμα μπροστινού, λύσιμο του cartridge, αποσυναρμολόγηση των βαλβίδων, ασιμοκόλληση στις τρύπες. Λιμάρισμα, γυαλοχάρτισμα, ΚΑΛΟ καθάρισμα, και επανασυναρμολόγηση. Αυτή τη φορά έβγαλα και φωτό:

    Ιδού τo rebound valve holder βουλωμένο και τριμμένο. Δεν φαίνεται τίποτα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0405.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	89,2 KB 
ID:	263356

    Ιδού το valving πλήρως αποσυναρμολογημένο και σχολιασμένο. Στην φωτό φαίνεται το r20 rebound stack. Τελικά γύρισα στο r19 (αυτό που προτείνει η RT---μην φανταστείτε καμιά τρελή διαφορά... ένα face shim λιγότερο και τίποτα άλλο):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	valing.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	47,8 KB 
ID:	263357

    Και ιδού compression και rebound valves επανασυναρμολογημένες (στην μία rebound φαίνεται και το bleed hole που ανοίξαμε):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0408.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	263358
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 03/07/2012 στις 17:27.

  6. #36
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Μετά δέθηκαν ξανά τα cartridges και μπήκαν στα πιρούνια, μπήκε ξανά το λάδι που προτείνει η RaceTech και φορέθηκαν τα πιρούνια στο μηχανάκι.

    ΟΠΟΤΕ: Ας το έχει υπόψη του όποιος θέλει να κάνει αυτή την αναβάθμιση και ας προσέξει αυτό το λεπτό σημείο!

    Προφανώς, αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα απ' την αρχή ΔΕΝ θα τρύπαγα τις βαλβίδες καθόλου. Αντί για αυτό θα μεγάλωνα τις τρύπες πάνω στα holders στην σωστή διάμετρο (1.3mm) και θα άφηνα τις ίδιες τις βαλβίδες ήσυχες. Δυστυχώς, έχοντάς τες ήδη τρυπήσει, το να κλείσω τις τρύπες επάνω τους ήταν πολύ πιο δύσκολο από το να κλείσω τις τρύπες στα holders---οπότε έκανα το δεύτερο.
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 03/07/2012 στις 19:11.

  7. #37
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Εάν δεν τον τσαγιώσεις και μετά απ' όλα αυτά τον αυθαδέστατο εκείνον παπάκια
    πούλα το και πάρε ένα crypton............ Που θα πάει, θα ρεφάρεις κάποια στιγμή....

    By the way μπράβο γιά όλο αυτό
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #38
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429

    Όποιος είναι συμβατός με πληροφορική είναι συμβατός με τα πάντα!! Tέλος!!
    Έτσι μου έρχεται να χρεωθώ μέχρι το λαιμό να πάρω το VFR1200!!

    (και ναι η Racetech βγάζει και για το δικό μου μπρίκι Valve Cartridge Emulator Kit )
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Μετά δέθηκαν ξανά τα cartridges και μπήκαν στα πιρούνια, μπήκε ξανά το λάδι που προτείνει η RaceTech και φορέθηκαν τα πιρούνια στο μηχανάκι.

    ΟΠΟΤΕ: Ας το έχει υπόψη του όποιος θέλει να κάνει αυτή την αναβάθμιση και ας προσέξει αυτό το λεπτό σημείο!

    Προφανώς, αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα απ' την αρχή ΔΕΝ θα τρύπαγα τις βαλβίδες καθόλου. Αντί για αυτό θα μεγάλωνα τις τρύπες πάνω στα holders στην σωστή διάμετρο (1.3mm) και θα άφηνα τις ίδιες τις βαλβίδες ήσυχες. Δυστυχώς, έχοντάς τες ήδη τρυπήσει, το να κλείσω τις τρύπες επάνω τους ήταν πολύ πιο δύσκολο από το να κλείσω τις τρύπες στα holders---οπότε έκανα το δεύτερο.
    Μας έβγαλες τα μάτια ρε άνθρωπε !!! αφού είσαι και moderator για διακτίνησε το threadάκι εκεί που του αρμόζει...
    (όχι όχι στα restoring δεν έχει ενηλικιωθεί ακόμα το vfrκι ,δεν μπορώ να κρατηθώ ρε παιδάκι μου μια φορά σοβαρός ,είναι που θυμάμαι πάλι το τσάι του βουνού...)
    Πολλά μπράβο και πάλι !

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    [...]Στην δική μου περίπτωση (με επιλογές novice[...]
    :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: :rotflmao::rotflmao::rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #41
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Εάν δεν τον τσαγιώσεις και μετά απ' όλα αυτά τον αυθαδέστατο εκείνον παπάκια
    πούλα το και πάρε ένα crypton............ Που θα πάει, θα ρεφάρεις κάποια στιγμή....
    Όχι φίλε bulmont! Με τα παπιά ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΟΥΖΕΣ... Άσε καλύτερα!


  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    Ρε συ φιλε, μετα απο τοση δουλεια που εκανες, οποια σκεψη ειχα να φτιαξω τις αναρτησεις στη Βεφα, εξαφανιστηκε
    too much effort

    Μπραβο σου παντως
    http://community.webshots.com/user/IliasB

  13. #43
    Νομιζα και γω οτι και καλα φοραω αναρτησεις....
    Τα απειρα respect μου.

  14. #44
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verbal Kint Προβολή μηνύματος
    Νομιζα και γω οτι και καλα φοραω αναρτησεις....
    Τα απειρα respect μου.
    Όσο και αν ακούγεται περίεργο, η σημαντικότερη βελτίωση έγινε από τα σωστά ελατήρια (για το βάρος μου). ΟΛΑ τα άλλα, δεν είναι τίποτε πέρα απ' ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ για να δουλέψουν ικανοποιητικά τα καινούρια (σωστά) ελατήρια. Και Ohlins να μην έβαζα (αλλά απλά να έκανα revalve το μαμά) και βαλβίδες να μην άλλαζα μπροστά (απλά να άλλαζα το valving στις μαμά) μια χαρά θα ήταν; Αυτά όμως θα ΕΠΡΕΠΕ να τα έκανα. Πρέπει να ακολουθήσεις κάποια λογική και όχι απλά να πεις "θα βάλω αυτό και, επειδή είναι ακριβό, θα δουλέψει.
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 06/07/2012 στις 00:20.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Μου έλυσες έναν προβληματισμό που μου είχε μείνει από τότε που είχα το VFR είχα ανοίξει και εγώ βλέπεις τις τρύπες..

    Προφανώς, αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα απ' την αρχή ΔΕΝ θα τρύπαγα τις βαλβίδες καθόλου. Αντί για αυτό θα μεγάλωνα τις τρύπες πάνω στα holders στην σωστή διάμετρο (1.3mm) και θα άφηνα τις ίδιες τις βαλβίδες ήσυχες. Δυστυχώς, έχοντάς τες ήδη τρυπήσει, το να κλείσω τις τρύπες επάνω τους ήταν πολύ πιο δύσκολο από το να κλείσω τις τρύπες στα holders---οπότε έκανα το δεύτερο.[/QUOTE]
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kurioi eimai katoxos VFR 800 VTEC...TELOS!
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF