Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 69

Θέμα: VFR 800 VTEC, αναρτήσεις.

  1. #46
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Όχι φίλε bulmont! Με τα παπιά ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΟΥΖΕΣ... Άσε καλύτερα!



    Kαι με τα περίπτερα.................................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Διαπίστωσες κάποια περαιτέρω ανάγκη για fine tuning μετά την ΠΣΚ ή έχει κλείσει το setup;

  3. #48
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Διαπίστωσες κάποια περαιτέρω ανάγκη για fine tuning μετά την ΠΣΚ ή έχει κλείσει το setup;
    Ουσιαστικά έχει κλείσει. Στην ΠΣΚ είχα και την ευκαιρία να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις του πίσω (comp & rebound damping) και τώρα είναι εκεί που τις θέλω. To μπροστινό είναι πλέον πολύ καλό. ΙΙΙΣΩΣ με λίγο ακόμα πιο σκληρό compression να ήταν λίγο καλύτερο, αλλά και πάλι μπορεί να χάσει σε άνεση, οπότε μάλλον μια χαρά είναι εκεί που είναι (έτσι και αλλιώς μιλάμε πλέον για λεπτομέρειες που είναι καθαρά θέμα προτίμησης). Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω λάδια μπορεί να ανεβάσω τη στάθμη κατά 5mm ακόμα (έχω περιθώριο μια και είμαι κάτω από την στάθμη του κατασκευαστή).

    Γενικά πάντως, η διαφορά από το μαμά setup είναι τόσο χαώδης που είναι σαν να αγόρασα άλλο μηχανάκι.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Ουσιαστικά έχει κλείσει. Στην ΠΣΚ είχα και την ευκαιρία να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις του πίσω (comp & rebound damping) και τώρα είναι εκεί που τις θέλω. To μπροστινό είναι πλέον πολύ καλό. ΙΙΙΣΩΣ με λίγο ακόμα πιο σκληρό compression να ήταν λίγο καλύτερο, αλλά και πάλι μπορεί να χάσει σε άνεση, οπότε μάλλον μια χαρά είναι εκεί που είναι (έτσι και αλλιώς μιλάμε πλέον για λεπτομέρειες που είναι καθαρά θέμα προτίμησης). Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω λάδια μπορεί να ανεβάσω τη στάθμη κατά 5mm ακόμα (έχω περιθώριο μια και είμαι κάτω από την στάθμη του κατασκευαστή).

    Γενικά πάντως, η διαφορά από το μαμά setup είναι τόσο χαώδης που είναι σαν να αγόρασα άλλο μηχανάκι.
    Ωραία, ετοιμάσου ...

  5. #50
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ωραία, ετοιμάσου ...
    Εγώ έτοιμος είμαι...


  6. #51
    Νικόλα, αναλαμβάνεις στησιμο και για αλλα μηχανακια;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Εγώ έτοιμος είμαι...

    Ετοιμάζομαι κι εγώ (τρώω) ...

  8. #53
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Νικόλα, αναλαμβάνεις στησιμο και για αλλα μηχανακια;
    Μάγκες το παρεξηγήσατε το θέμα: Δεν αναλαμβάνω στήσιμο για ΚΑΝΕΝΑ μηχανάκι! Proceed at your own risk που λέμε.

    Μπορώ, αν θες, να σου / σας προτείνω μάστορα που δεν είναι εντελώς γκάου, αλλά και πάλι ΤΥΦΛΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΟΤΕ! Πρέπει να ξέρεις τι θα κάνεις και γιατί και να είσαι έτοιμος για κάποιους πειραματισμούς αν δεν σου κάτσει με την πρώτη.

  9. #54
    Πλάκα κανω ρε

    Δε θα χρειαστεί μαλλον, έτσι κι αλλιως
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #55
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    μπραβο ρε συ νικ...ευτυχως που πηρες βεφα ετσι θα μαθαινουμε εκει εμεις.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ermisVFR
    Εγγραφή
    25/08/2006
    Μηνύματα
    728
    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες

    Έκανα και εγώ revalving ή καλύτερα reshimming, καθώς κράτησα τις ίδιες βαλβίδες, αλλά μόνος μου. Σχετικά εδώ

    Κατ΄αρχάς θα ήθελα να πω ότι το μαμα ελατήριο μπροστά είναι μεν 0.74kgr/mm αλλά στο πρώτο το μαλακό τμήμα, καθότι προοδευτικό. Στο υπόλοιπο είναι περίπου 0.85. Δεν το μέτρησα αλλά κάπου ξετρύπωσα την πληροφορία ψάχνοντας. Αν λοιπόν πάμε σε .95 έχουμε αύξηση περίπου 12%. Αναλογικά το πίσω πρέπει να πάει στα 17.4Kgr.

    Κατά δεύτερον όντως η Racetech έχει άλλα αντί άλλων νούμερα. Εφόσον δεν μπορούμε να πειράξουμε την αργή απόσβεση, το να πάμε από 36+cst σε 15 είναι αδικαιολόγητο.

    Έκανα δοκιμή με 33cst και 13cm και η αργή απόσβεση ήταν μαλακή. Μετά πήγα στο 40,5 αλλά σκλήρυνε η γρήγορη. Μύλος...

    Όσο για τις ροδέλες, μάλλον το παράκανα στην επαναφορά με αποτέλεσμα στις συνήθεις ελληνικές ανωμαλίες του οδοστρώματος πάνω σε στροφή να τρομάζω. Στην επόμενη αλλαγή λαδιού θα πάω στα 36cst, λίγο πιο ρευστό από το μαμά, και θα βάλω στην επαναφορά (2 ή 1) 17X0.15, 9X0.10 από (4) 17X0.15, 9X0.10.

    Γενικά πρώτα πρέπει πρώτα να ρυθμιστεί την αργή απόσβεση και μετά την γρήγορη.
    Wo Es war, soll Ich werden

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ermisVFR
    Εγγραφή
    25/08/2006
    Μηνύματα
    728
    Ανακάλυψα κάτι που δεν ήξερα σε σχέση με τα μίγματα λαδιών για το πιρούνι.......
    Αν έχουμε ένα λάδι με 20cSt και ένα με 30cSt, αν τα ανακατέψουμε δεν θα πάρουμε 25cSt!!!!

    Πρέπει να λάβουμε υπ΄όψη και τις πυκνότητες κάθε υγρού!

    Υπάρχει ένας on-line υπολογιστής εδώ:Suspension Oil Blend Viscosity Calculator
    Wo Es war, soll Ich werden

  13. #58
    Σκεφτομαι να αγορασω το ετοιμο κιτακι της matris απο τον σπηλιοπουλο για μπροστα....κοστιζει περιπου 500ευρω και εχει μεσα λαδια βαλβιδες ελατηρια αποστατες,ξερει κανενας τι παιζει με αυτο??
    The precious made me do it...

  14. #59
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Και το thread του Νικολακη τι σχεση εχει με την δική σου ερευνα αγορας..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Ποια κατά την γνώμη σας για v tec, είναι αξιοπρεπές ανάρτηση και οικονομικά, έτοιμη χωρίς να κάνεις μοντες?

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kurioi eimai katoxos VFR 800 VTEC...TELOS!
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF