Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 68

Θέμα: Περί σεβασμού (μια μικρή καθημερινή ιστορία)

  1. #46
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    συμπέρασμα: οι νέοι δεν σέβονται τους γέρους και με την παραμικρή αφορμή θα τους ξάπλωναν κάτω με μια μπουνιά._

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    συμπέρασμα: οι νέοι δεν σέβονται τους γέρους και με την παραμικρή αφορμή θα τους ξάπλωναν κάτω με μια μπουνιά._
    Συμπέρασμα στο συμπέρασμα:

    Επειδή ο άλλος έχει μια κάποια ηλικία αυτό του δίνει το ακαταλόγιστο και ο νέος πρέπει να κάτσει να τα δεχτεί όλα, και στην χειρότερη των περιπτώσεων να κάτσει τις φάει κιόλας γιατί? Γιατί απλά ο άλλος είναι μεγαλύτερος και έχει αυτομάτως δίκιο; Συγγνώμη φίλε μου αλλά είσαι λάθος. Στο δρόμο έχουμε όλοι δικαίωμα και κανείς δεν έχει περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα με την ημερομηνία γέννησης που γράφει η ταυτότητα. Άλλωστε είπα και πιο πάνω, το σεβασμό δεν τον απαιτείς, τον κερδίζεις. Δεν είπα να του πατήσω το κεφάλι κάτω χωρίς λογο (το οποίο προφανώς θα έκανα εάν τελικά κατάφερνε να ολοκληρώσει την κίνηση του να μου επιτεθεί, γιατί υποθέτω ότι έχω κάθε δικαίωμα να αμυνθώ).

    Υποθέτω ότι αν με χτυπούσε ο ίδιος, ή με το αυτοκίνητο, θα μου έλεγες ότι έφταιγα εγώ που δεν έβαλα το μηχανάκι επάνω στο πεζοδρόμιο για να μην ενοχλώ, ή ότι καλά μου έκανε γιατί είμαι κωλόπαιδο με μηχανάκι ?
    2 stroke Sport Touring

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    συμπέρασμα: οι νέοι δεν σέβονται τους γέρους και με την παραμικρή αφορμή θα τους ξάπλωναν κάτω με μια μπουνιά._
    ¨Εχεις πάθει κάτι τελευταία ή γράφει κάποιος άλλος με το όνομά σου;

  4. #49
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    Επειδή ο άλλος έχει μια κάποια ηλικία αυτό του δίνει το ακαταλόγιστο και ο νέος πρέπει να κάτσει να τα δεχτεί όλα,
    όχι
    και στην χειρότερη των περιπτώσεων να κάτσει τις φάει κιόλας γιατί?
    θα δείρει ο γέρος ποιόν;;
    Γιατί απλά ο άλλος είναι μεγαλύτερος και έχει αυτομάτως δίκιο;
    ποιό δίκιο;
    Συγγνώμη φίλε μου αλλά είσαι λάθος.
    σε ποιό πράγμα;
    Στο δρόμο έχουμε όλοι δικαίωμα και κανείς δεν έχει περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα με την ημερομηνία γέννησης που γράφει η ταυτότητα.
    OK
    Άλλωστε είπα και πιο πάνω, το σεβασμό δεν τον απαιτείς, τον κερδίζεις.
    στο lotto;
    Δεν είπα να του πατήσω το κεφάλι κάτω χωρίς λογο (το οποίο προφανώς θα έκανα εάν τελικά κατάφερνε να ολοκληρώσει την κίνηση του να μου επιτεθεί, γιατί υποθέτω ότι έχω κάθε δικαίωμα να αμυνθώ).
    δεν διάβασα κάτι για επίθεση στο πρώτο post... λεπτομέρεια;
    Υποθέτω ότι αν με χτυπούσε ο ίδιος, ή με το αυτοκίνητο, θα μου έλεγες ότι έφταιγα εγώ που δεν έβαλα το μηχανάκι επάνω στο πεζοδρόμιο για να μην ενοχλώ, ή ότι καλά μου έκανε γιατί είμαι κωλόπαιδο με μηχανάκι ?
    όχι.

    σε ένα ατύχημα, δεν είναι φταίχτης ο λιγότερο σεβαστός. είναι φταίχτης αυτός που το προκάλεσε.

  5. #50
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    ¨Εχεις πάθει κάτι τελευταία ή γράφει κάποιος άλλος με το όνομά σου;

    παθαίνω διάφορα όταν διαβάζω κάτι τέτοια. μου λένε ότι η ηλικία και μόνο δεν είναι αξιοσέβαστη. ότι πρώτα πρέπει να δείχνει σεβασμό ο ηλικιωμένος, αν δεν το κάνει τον έχουν γραμμένο. όσο πιο γέρος τόσο πιο πολύ ένα πράμα. σκέψου να τύχει ένας τέτοιος στον πατέρα σου. και δεν μιλάω για αλήτες μηχανόβιους, για κοινούς κάφρους.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος

    σκέψου να τύχει ένας τέτοιος στον πατέρα σου και δεν μιλάω για αλήτες μηχανόβιους, για κοινούς κάφρους.
    Εμένα ο πατέρας μου (74) κατέβαινε στα σκαλιά για το μετρό της ομόνοιας κι μια παρέα από… σκυλάραπες τον έσπρωξαν χωρίς ΚΑΝΕΝΑ λόγο.
    Έπεσε και χτύπησε άσχημα.

  7. #52
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εμένα ο πατέρας μου (74) κατέβαινε στα σκαλιά για το μετρό της ομόνοιας κι μια παρέα από… σκυλάραπες τον έσπρωξαν χωρίς ΚΑΝΕΝΑ λόγο.
    Έπεσε και χτύπησε άσχημα.
    κρίμα
    ελπίζω να είναι καλά τώρα.

    και τουλάχιστον όσοι έχουν γονείς, ελπίζω και εύχομαι να προσέχουν τους ηλικιωμένους περισσότερο και να προσπαθούν να τους διευκολύνουν σε οποιαδήποτε περίπτωση.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    Εκεί είναι που αρπάζω πλέον και εγώ και αρχίζω να κατεβάζω καντήλια. Έλεγα τα δικά μου και έρχεται με φόρα ο μπάρμπας να με χτυπήσει!!! Αμέσως καταλαβαίνουν όσοι περίμεναν στην ουρά τι επρόκειτο να γίνει και μπαίνουν στη μέση. Γυρίζουν προς τον μπάρμπα και του λένε ότι έχει άδικο, ότι έκανε μαλακίες τόση ώρα μές στη μέση και ότι δεν υπάρχει λόγος να μου κολλάει γιατί στο τέλος θα αγριέψω (όπως και έκανα) και θα έχω και δίκιο.

    (Συνεχίζεται)

    Ιδού. Δηλαδή να θεωρήσω ότι ένας μεγάλος σε ηλικία δεν είναι επικύνδινος οπότε εάν έρθει να με χτυπήσει να κάτσω γιατί δεν θα μου κάνει τίποτα?

    Και ναι θα επιμείνω. Θα περιμένα λίγο παραπάνω σεβασμό από τον "κύριο" αυτό προτού ζητήσει το ίδιο. Δεν μιλάω για την αντίπερα όχθη που είπε φίλος ότι κάποιοι έσπρωξαν τον πατέρα του. Εάν ο άλλος δεν με έχει προκαλέσει δεν έχω κανένα λόγο να μη τον σεβαστώ και να τον ρίξω από μια σκάλα. Αλλά ρε φίλε να βγαίνει ο άλλος να σε βρίζει και μετά να απαιτεί και να τον σέβεσαι?
    2 stroke Sport Touring

  9. #54
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    Ιδού. Δηλαδή να θεωρήσω ότι ένας μεγάλος σε ηλικία δεν είναι επικύνδινος οπότε εάν έρθει να με χτυπήσει να κάτσω γιατί δεν θα μου κάνει τίποτα?
    βασικά δεν αναφερόμουν σε εσένα με το παραπάνω.. αλλά σε κάτι άλλα posts που είδα.

    δεν είναι ότι δεν έδειξες σεβασμό από τη στιγμή που άρχισε η διένεξη και έπειτα. απλώς βλέπεις έναν ηλικιωμένο να προσπαθεί να παρκάρει. διευκόλυνέ τον αν γίνεται, ή μην τον εμποδίζεις. ακόμη κι αν έχει πολύ χώρο, ο ηλικιωμένος δεν έχει την ίδια αντίληψη που είχε κάποτε. έτσι κι αλλιώς έχεις ένα παπί που χωράει παντού, αλίμονο αν έχεις πρόβλημα που να το παρκάρεις.

    τώρα βέβαια έτσι όπως το θέτεις, είναι σαν να μου λες ότι δεν σέβεσαι κανέναν εκτός άμα σε κερδίσει. ισχύει αυτό; είναι σωστό; είναι σωστό να μη σε σέβομαι σαν άνθρωπο/οδηγό/συνάδελφο επειδή δεν σε ξέρω και δεν μου καίγεται καρφί, μέχρι να μου αποδείξεις ότι το αξίζεις;

    τουλάχιστον σε έναν ηλικιωμένο θα πρέπει να σεβαστείς την ηλικία του, όλα αυτά που έχει κάνει, ακούσει, ζήσει, που εμείς ίσως να μην προλάβουμε. σκέψου να είσαι γέρος και να έρχεται ένα παιδάκι να σε βρίζει, όπως κάνει με τον φίλο του. θα προσπαθήσεις να κερδίσεις τον σεβασμό που θα έπρεπε ήδη να έχει; εκτός κι αν θέλουμε να είμαστε ζούγκλα, αλλά αν είναι έτσι τι τα θέλουμε τέτοια topics;

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    Ιδού. Δηλαδή να θεωρήσω ότι ένας μεγάλος σε ηλικία δεν είναι επικύνδινος οπότε εάν έρθει να με χτυπήσει να κάτσω γιατί δεν θα μου κάνει τίποτα?
    Οι μεγαλοι σε ηλικια ειναι επικινδυνοι γιατι ψηφιζουν

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    κρίμα
    ελπίζω να είναι καλά τώρα.

    και τουλάχιστον όσοι έχουν γονείς, ελπίζω και εύχομαι να προσέχουν τους ηλικιωμένους περισσότερο και να προσπαθούν να τους διευκολύνουν σε οποιαδήποτε περίπτωση.
    καλά είναι αλλά βόλτες σε τέτοια μέρη πάει μόνο μαζί μου.
    Κι αυτό δε ν καλό (για αυτόν)

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jezuz Προβολή μηνύματος
    Οι μεγαλοι σε ηλικια ειναι επικινδυνοι γιατι ψηφιζουν

    Ενώ οι μικροί γ.... τα μην τ ανοίξουμε γιατί θα πάμε αλλού !

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    βασικά δεν αναφερόμουν σε εσένα με το παραπάνω.. αλλά σε κάτι άλλα posts που είδα.

    δεν είναι ότι δεν έδειξες σεβασμό από τη στιγμή που άρχισε η διένεξη και έπειτα. απλώς βλέπεις έναν ηλικιωμένο να προσπαθεί να παρκάρει. διευκόλυνέ τον αν γίνεται, ή μην τον εμποδίζεις. ακόμη κι αν έχει πολύ χώρο, ο ηλικιωμένος δεν έχει την ίδια αντίληψη που είχε κάποτε. έτσι κι αλλιώς έχεις ένα παπί που χωράει παντού, αλίμονο αν έχεις πρόβλημα που να το παρκάρεις.
    Στο συγκεκριμένο ζήτημα θα σου πώ ότι έκανε μανούβρες αρκετή ώρα, χωρίς να έχει δώσει σημεία για το τί έχει στο μυαλό του (ΔΕΝ είχε αλαρμ, ΔΕΝ είχε πάρει συγκεκριμένη θέση στο δρόμο. Από τις κινήσεις του φαινόταν ότι ήθελε απλώς να μπεί με την όπισθεν στο στενό από το οποίο κατέβαινα. Είχα κάτσει περίπου 5 λεπτά με το ρολόι να κοιτάζω που ήθελε να πάει ώσπου αποφάσισα να αφήσω το μηχανάκι όπως κάνω πάντα δίπλα στους κάδους για να μην κλείσω κάποιο παρκαρισμένο ή το πεζοδρόμιο. Αν είχα μυριστεί τα νύχια μου σίγουρα δεν καθόμουν εδώ να γράφω γι αυτό το θέμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    τώρα βέβαια έτσι όπως το θέτεις, είναι σαν να μου λες ότι δεν σέβεσαι κανέναν εκτός άμα σε κερδίσει. ισχύει αυτό; είναι σωστό; είναι σωστό να μη σε σέβομαι σαν άνθρωπο/οδηγό/συνάδελφο επειδή δεν σε ξέρω και δεν μου καίγεται καρφί, μέχρι να μου αποδείξεις ότι το αξίζεις;

    τουλάχιστον σε έναν ηλικιωμένο θα πρέπει να σεβαστείς την ηλικία του, όλα αυτά που έχει κάνει, ακούσει, ζήσει, που εμείς ίσως να μην προλάβουμε. σκέψου να είσαι γέρος και να έρχεται ένα παιδάκι να σε βρίζει, όπως κάνει με τον φίλο του. θα προσπαθήσεις να κερδίσεις τον σεβασμό που θα έπρεπε ήδη να έχει; εκτός κι αν θέλουμε να είμαστε ζούγκλα, αλλά αν είναι έτσι τι τα θέλουμε τέτοια topics;
    Υποθέτω ότι έχεις παρεξηγήσει τη στάση μου. Όπως είπα πιο πάνω θα σεβαστώ κάποιον ο οποίος δεν με προκαλεί και δεν προσπαθεί να "βγεί από πάνω" λόγω ήλικίας. Για παράδειγμα, πάντα παραχωρώ τη θέση μου είτε στο ATM είτε σε ουρές γενικότερα σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας από εμένα γιατί προφάνως δεν έχω πρόβλημα να παραμείνω λίγο παραπάνω εκεί. Με αμάξι ή μηχανή σταματάω στο δρόμο ανεξάρτητα από τον εάν έχει διάβαση ή όχι για να περάσουν απέναντι, παραχωρώ τη θέση μου στο λεωφορείο και άλλα πολλά παρόμοιας φύσεως. Αυτό που είπα ότι δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση είναι να έρχεται ο άλλος με τον "αέρα" και την μαγκιά και να απαιτεί από εμένα να κάνω τα παραπάνω. Καμιά φορά που "παρεκτρέπομαι" υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι μου ζητούν ευγενικά να τους παραχωρήσω για παράδειγμα τη θέση μου, δεν έχω κανένα λόγο να μην το κάνω.

    Αν όμως μπεί ο άλλος μέσα με αέρα και φωνάζει ότι του πήρα τη θέση και με στολίζει με διάφορα εγώ γιατί πρέπει να τον ακούσω; Δεν υπάρχει μια πιο ευγενική προσέγγιση των πραγμάτων; Εκεί είναι το κόλλημά μου.

    Αντίστοιχα πάει και στο άνθρωπο/οδηγό/συνάδελφο. Εάν με αντιμετωπίζει με ευγένεια και δεν μου επιτίθεται προσπαθώντας είτε να αποδείξει ότι είναι ανώτερος, είτε να ξαλαφρώσει από τα προβλήματα της καθημερινότητας σε εμένα, τότε δεν έχω κανέναν λόγο να μην το σεβαστώ. Όταν όμως με πιάνει από τα μούτρα γιατί του κρύβω τον ήλιο ας πούμε τότε ναι, μην περιμένεις να τον σεβαστώ.

    Ίσως πιο σωστά θα έπρεπε να γράψω ότι ο σεβασμός χάνεται ανάλογα με τις πράξεις σου και τις αφορμές που έχεις δώσει ή θα δώσεις. Έτσι στην συγκεκριμένη περίπτωση, για να κλείσω, η αφορμή για να χάσει τον σεβασμό μου ο οδηγός αυτός, ήταν η κίνησή του να βγεί αμέσως για καβγά. Εάν μου είχε πεί με πιο ευγενικό τρόπο ότι ήθελε να παρκάρει συγκεκριμένα εκεί (άσχετα από το εάν είχα αντιληφθεί την πρόθεσή του ή όχι) θα τον διευκόλυνα όσο ήταν δυνατόν. Ελπίζω αυτή τη φορά η στάση μου στους μεγαλύτερους να έγινε πιο κατανοητή.
    2 stroke Sport Touring

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    τουλάχιστον σε έναν ηλικιωμένο θα πρέπει να σεβαστείς την ηλικία του, όλα αυτά που έχει κάνει, ακούσει, ζήσει, που εμείς ίσως να μην προλάβουμε. σκέψου να είσαι γέρος και να έρχεται ένα παιδάκι να σε βρίζει, όπως κάνει με τον φίλο του. θα προσπαθήσεις να κερδίσεις τον σεβασμό που θα έπρεπε ήδη να έχει; εκτός κι αν θέλουμε να είμαστε ζούγκλα, αλλά αν είναι έτσι τι τα θέλουμε τέτοια topics;
    Εάν έρθει με επιθετικές διαθέσεις ένας άγνωστος καταπάνω σου εσύ κάτσε να το συζητήσεις,εκεί νομίζω δεν υπάρχουν ηλικίες.
    Επίσης είμαστε ζούγκλα,τα αγριότερα ζώα είναι έξω στους δρόμους και συνήθως οδηγούν κάτι..
    Ελάχιστες φορές έχω τσακωθεί στο δρόμο και προσπαθώ να αντιμετωπίζω-γενικότερα-τα πάντα με ηρεμία,αλλά κάποιες φορές είναι πολύ δύσκολο να αποφύγεις καταστάσεις.

  15. #60
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    τουλάχιστον σε έναν ηλικιωμένο θα πρέπει να σεβαστείς την ηλικία του, όλα αυτά που έχει κάνει, ακούσει, ζήσει, που εμείς ίσως να μην προλάβουμε. σκέψου να είσαι γέρος και να έρχεται ένα παιδάκι να σε βρίζει, όπως κάνει με τον φίλο του. θα προσπαθήσεις να κερδίσεις τον σεβασμό που θα έπρεπε ήδη να έχει; εκτός κι αν θέλουμε να είμαστε ζούγκλα, αλλά αν είναι έτσι τι τα θέλουμε τέτοια topics;
    Σκέψου όμως φίλε μου πως αυτός ο ηλικιωμένος θα μπορούσε να ειναι ο ρουφιάνος που
    έστειλε με τις ρουφιανιές του τον πατέρα σου στην ασφάλεια επί χούντας.... αυτός που λοξοκοιτάει
    τα πιτσιρίκια στην παιδική χαρά..... αυτός που σου έσκαγε την μπάλα όταν έπεφτε στον κήπο του
    αυτός που έσπαγε την γυναίκα του γιά χρόνια στο ξύλο........ και έλα μετά να μου πεις γιά σεβασμό.

    Σεβασμό δείχνεις σε όποιον τον αξίζει ανεξαρτήτως ηλικίας. Ο σεβασμός δεν κερδίζετε με τα
    χρόνια, αλλά με τις πράξεις του καθενός.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια μικρη ιστορια γκαντεμιας και απο εμενα!
    από roulis67 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2012, 20:19
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2009, 11:04
  3. Μια καθημερινή ιστορία ... στο πιο εύθυμο της.
    από Gandalf dr685sm στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2008, 14:04
  4. Μια Μικρη Διαπιστωση
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 15:48
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF