Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: Περί σεβασμού (μια μικρή καθημερινή ιστορία)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186

    Περί σεβασμού (μια μικρή καθημερινή ιστορία)

    Μεγάλη μέρα και η σημερινή. Ζέστη στο φούλ, ο κόσμος σαλταρισμένος όπως κάθε μέρα, αλλά μια ιστορία διαφορετική από αυτές που συναντάω κάθε μέρα. Με άλλη τροπή και πλοκή.

    Κάπου στο μεσημεράκι αποφασίζω να πάω από τράπεζα για να πάρω μερικά χρήματα για βενζίνη και φαγητό, με δανεικό παπί. Φτάνω κοντά στην τράπεζα και βλέπω ένα πράσινο σεντάν να κάνει όπισθεν με περίεργους ελιγμούς επάνω σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας, χωρισμένο με διάζωμα και μία λωρίδα σε κάθε κατεύθυνση. Ο δρόμος είναι η Ουλοφ Πάλμε στου Ζωγράφου με κατεύθυνση προς Γ.Παπανδρέου για όσους ξέρουν την περιοχή. (Κάπου εκεί έχει μια Εθνική)

    Ο κύριος λοιπόν αυτός έκανε πίσω, και έστριβε με όπισθεν προς τον κάθετο με κίνδυνο να πέσει επάνω μου, ενώ φυσικά είχε μπλοκάρει την κίνηση των οχημάτων. Προσπαθώντας να "διαβάσω" τη μαλακία που είχε σκοπό να κάνει, αποφάσισα να το κόψω δεξιά (όσο αυτός είχε στραβοκολλήσει) και να παρκάρω δίπλα από έναν κουβά για σκουπίδια ώστε να κατέβω και να πάω στο ΑΤΜ. Αυτός ενώ έκανε τις μανούβρες (επί τρίλεπτο και βάλε) έκανε και κάποια νοήματα από μέσα αλλά δεν έιχα καταλάβει σε ποιόν πήγαιναν, αφού είχε να "αντιμετωπίσει" την κίνηση, εμένα και τους πεζούς που βρήκαν ευκαιρία να διασχίσουν το δρόμο.

    Αφού παρκάρω με το καλό, διπλοπαρκάρει αυτός δίπλα μου (οριακά να με χτυπήσει) και κατεβαίνει από το αμάξι, ένας μεγάλος σε ηλικία "κύριος" και γυρίζει προς το μέρος μου. Ακολουθεί ο εξής διάλογος:

    Εκείνος: Μα καλά δεν βλέπεις ότι θέλω να παρκάρω; (Να διπλοπαρκάρει εννούσε)

    Εγώ: Συγγνώμη αλλά εδώ και τρία λεπτά κάνεις μανούβρες και έχεις κλείσει το δρόμο, που ήθελες να ξέρω εγώ τι θέλεις να κάνεις;

    Εκείνος: Προσπαθώ να παρκάρω και έρχεσαι εσύ και μου χώνεσαι από το πλάι και μου παίρνεις τη θέση

    Εγώ: Συνεχίζω ήρεμα, έτσι και αλλιώς να διπλοπαρκάρεις πας, είσαι παράνομος εξαρχής, οπότε μη μου ζητάς τα ρέστα

    Εκείνος: (Φωναχτά πλέον), Εσύ δηλαδή τι έκανες? Δεν διπλοπάρκαρες?

    Εγώ: Εγώ πάρκαρα δίπλα στον κουβά, δεν έκλεισα κανένα αυτοκίνητο, ούτε το δρόμο, ούτε εμποδίζω το πεζοδρόμιο

    Εκείνος: (Συνεχίζει να φωνάζει)Και εγώ στον κουβά θα πάρκαρα, αλλά μου έπιασες τη θέση

    Εγώ: Μα και στον κουβά δίπλα να το έβαζες πιάνεις περισσότερο χώρο από το μηχανάκι (παπί) και άρα πάλι θα εμπόδιζες. Από όποια πλευρά και να το δεις δεν έχεις δίκιο να φωνάζεις.

    Εκείνος: (Φωνάζει πλέον πιο έντονα και εγώ δεν δίνω σημασία γιατί βαρέθηκα. Έρχεται πάνω από το κεφάλι μου).

    Εγώ: Σας παρακαλώ κύριε κάντε μου τη χάρη γιατί είμαι από το πρωί στους δρόμους και δεν έχω καμία όρεξη να ακούω φωνές χωρίς λόγο.

    Εκείνος: Να μου κάνεις εσύ τη χάρη (φωναχτά πάλι και συνέχισε να κατεβάζει μονολόγους

    Εγώ: Δεν σας κάνω τη χάρη, είμαστε όλοι κουρασμένοι, έχετε άδικο που φωνάζετε και δεν έχω καμία όρεξη να τσακώνομαι μαζί σας. Δεν υπάρχει λόγος να ξεσπάτε σε εμένα, ή στους άλλους για τα προβλήματα που έχετε.

    Εκείνος: Δε σου κάνω ούτε εγώ τη χάρη (φωνάζει και βρίζει), είστε μικροί και πρέπει πλέον να μάθετε να σέβεστε. Κατέβηκα και σου μίλησα πολιτισμένα και εσύ με βρίζεις (ο διάλογος που γράφω επάνω δείχνει κατά πόσο τον έβρισα)

    Εκεί είναι που αρπάζω πλέον και εγώ και αρχίζω να κατεβάζω καντήλια. Έλεγα τα δικά μου και έρχεται με φόρα ο μπάρμπας να με χτυπήσει!!! Αμέσως καταλαβαίνουν όσοι περίμεναν στην ουρά τι επρόκειτο να γίνει και μπαίνουν στη μέση. Γυρίζουν προς τον μπάρμπα και του λένε ότι έχει άδικο, ότι έκανε μαλακίες τόση ώρα μές στη μέση και ότι δεν υπάρχει λόγος να μου κολλάει γιατί στο τέλος θα αγριέψω (όπως και έκανα) και θα έχω και δίκιο.

    (Συνεχίζεται)
    2 stroke Sport Touring

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Στο ψητό…
    Τον πλάκωσες ή όχι?


  3. #3
    τετοιες μαλακιες κανετε
    ριχτου ενα μπουνιδι στο σαγονι να ξαπλωσει κανε την δουλεια σου χωρις να τον εχεις πανω στο κεφαλι σου και να σε ζαλιζει

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Στο ψητό…
    Τον πλάκωσες ή όχι?

    Αμα ηταν να τον πλακωσει, θα το ειχε κανει απο τη 3η στοιχομυθια

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Αφού διαχωρίζονται τα στρατόπεδα και βλέπει ο μπάρμπας ότι δεν τον παίρνει και πολύ κάνει στην άκρη τσατισμένος. Εκεί γυρίζει ένας άλλος κύριος στην ίδια ηλικία περίπου και του λέει:

    Ηρεμίσατε κύριε?

    Έχετε οδηγήσει ποτέ σας μηχανάκι?

    Δεν νομίζω να έχετε, συνεχίζει, διότι εάν είχατε θα σεβόσασταν εσείς το μηχανάκι και μετά θα απαιτούσατε σεβασμό. Πρώτα εσείς θα πρέπει να σέβεστε και τον πεζό, και τους άλλους οδηγούς και μετά θα έχετε το δικαίωμα να απαιτείτε.

    Η απάντηση του "κυρίου" ήταν αποστομωτική:

    Είστε φασίστες!!! Αυτό είστε, γι αυτό απαιτείτε σεβασμό. Εσείς πρέπει να σέβεστε, οι νεότεροι τους γυραιότερους. Έτσι πάει!!!

    Εγώ του απαντώ ότι σέβομαι αυτούς που αξίζουν τον σεβασμό μου. Όχι κάποιος ο οποίος νομίζει ότι όλα του ανήκουν και όλα γυρίζουν γύρω από τον άξονά του.

    Ο ίδιος ο κύριος που με είχε υπαρασπιστεί πρόσθεσε:

    Δεν έχει καμία υποχρέωση να σεβαστεί εκείνους που του στερούν το μέλλον του και γκρεμίζουν τα όνειρά του, όποια ηλικία και αν έχουν.

    Ο μπάρμπας, κάθεται στην άκρη πλέον και δεν μιλά. Πετάει μόνο ένα, όχι δεν έχεις δίκιο και η κουβέντα σταματά εκεί. Κάνω να φύγω και βλέπω ένα 20άρη να θέλει να πάρει το αυτοκίνητό του (εκεί που είχε διπλοπαρκάρει ο μπάρμπας) και είχε παρακολουθήσει όλο το σκηνικο.

    -Τώρα εγώ τι να του πώ? (Μου λέει)
    2 stroke Sport Touring

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikolas1709 Προβολή μηνύματος
    τετοιες μαλακιες κανετε
    ριχτου ενα μπουνιδι στο σαγονι να ξαπλωσει κανε την δουλεια σου χωρις να τον εχεις πανω στο κεφαλι σου και να σε ζαλιζει
    Άμα είναι να τον ξαπλώσει το σαγόνι δεν παίζει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Στο ψητό…
    Τον πλάκωσες ή όχι?

    Προσπάθησα να χειριστώ την κατάσταση ήρεμα. Όσο ήρεμα ήταν δυνατόν. Δυστυχώς ο κύριος είχε άλλα σχέδια, και στην τελική μπήκαν στη μέση και οι υπόλοιποι. Πιστεύω ότι αν τον χτυπούσα τελικά δεν θα ήμουν καθόλου καλύτερος από εκείνον.
    2 stroke Sport Touring

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αμα ηταν να τον πλακωσει, θα το ειχε κανει απο τη 3η στοιχομυθια

    Ανατολίτικη σοφία ρπστη μου…
    Δεν τον πλάκωσε τελικά !

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ανατολίτικη σοφία ρπστη μου…
    Δεν τον πλάκωσε τελικά !
    Θεωρείς δηλαδή ότι θα έπρεπε να το είχα κάνει?
    2 stroke Sport Touring

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησα να χειριστώ την κατάσταση ήρεμα. Όσο ήρεμα ήταν δυνατόν. Δυστυχώς ο κύριος είχε άλλα σχέδια, και στην τελική μπήκαν στη μέση και οι υπόλοιποι. Πιστεύω ότι αν τον χτυπούσα τελικά δεν θα ήμουν καθόλου καλύτερος από εκείνον.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Ενα ωραιο μ00νακι που δουλευει σε αυτη την Εθνικη βγηκε να δει τι παιζει ή μπα?




    Χαρά στην υπομονη σου παντως!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς δηλαδή ότι θα έπρεπε να το είχα κάνει?

    Αυτά φίλε μου κρίνονται εκ του αποτελέσματος…

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Οι άνθρωποι κάποιας ηλικίας με την ζέστη και την κούραση αποσυντονίζονται κυριολεκτικά.

    Δώσε τόπο στην οργή...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    Ενα ωραιο μ00νακι που δουλευει σε αυτη την Εθνικη βγηκε να δει τι παιζει ή μπα?




    Χαρά στην υπομονη σου παντως!
    Μόνο η ουρά για το ΑΤΜ και κάποιοι περαστικοί. Δεν πρέπει να ακουστήκαμε μέσα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panoskl Προβολή μηνύματος
    Οι άνθρωποι κάποιας ηλικίας με την ζέστη και την κούραση αποσυντονίζονται κυριολεκτικά.

    Δώσε τόπο στην οργή...
    Δεν πρέπει να οφείλεται μόνο στη ζέστη. Και σίγουρα δεν χτυπά μόνο τους μεγάλους σε ηλικία. Χαρακτηριστικό παράδειγμα? Το διπλανό καφενείο στο σπίτι έβγαλε 2 τραπέζια ένα εξ αριστερών και ένα εκ δεξιών της εισόδου στην πολυκατοικία μου και στη μέση έστησε καρέκλες και έβαλε κόσμο!!! Η πολυκατοικία δεν έχει άλλη είσοδο και αναγκαστικά πέρασα επάνω από το κάγκελο της πίσω αυλής για να μπώ μέσα!!! Όταν είπα σε έναν ότι εδώ είναι είσοδος κάνε λίγο άκρη να περάσω μου είπε δεν με ενδίαφέρει ενώ μόλις είδαν ότι πήδηξα από την αυλή μου φώναξαν:

    Να είδες? Μπαίνει και από εκεί!!!

    Εδώ τώρα, κάτι έχει παιχτεί μεταξύ καφετζή και του διαχειρηστή για κάποιους θαμώνες και ο καφετζής αντέδρασε με τον πρωτότυπο και ιδαίτερο αυτό τρόπο.

    Που θέλω να καταλήξω? Ο κόσμος είναι έτοιμος για καυγά με το παραμικρό. Έχουν πρόβλημα με κάτι (όλοι το ξέρουμε), έχουν άλλα προβλήματα και θεωρούν ότι αυτός που τους ενόχλησε πρέπει να "πληρώσει" τη νύφη για όοοολα ωσάν βασικός υπαίτιος. Κάπου τους καταλαβαίνω μερικούς, όμως δεν θεωρώ ότι τα προβλήματά τους πρέπει να γίνουν και δικά μου, και έτσι προσπαθώ και εγώ να μην ξεσπάω όπου να ναι για κάτι άσχετο. Τώρα εάν έχει κάνει χοντράδα προσπαθώ να του εξηγήσω, αν δεν καταλάβει συνεχίζουμε...
    Τελευταία τροποποίηση από Johnny_Nik; 29/06/2012 στις 17:08.
    2 stroke Sport Touring

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησα να χειριστώ την κατάσταση ήρεμα. Όσο ήρεμα ήταν δυνατόν. Δυστυχώς ο κύριος είχε άλλα σχέδια, και στην τελική μπήκαν στη μέση και οι υπόλοιποι. Πιστεύω ότι αν τον χτυπούσα τελικά δεν θα ήμουν καθόλου καλύτερος από εκείνον.
    Πολύ καλά το χειρίστηκες κατά τη γνώμη μου.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια μικρη ιστορια γκαντεμιας και απο εμενα!
    από roulis67 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2012, 21:19
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2009, 12:04
  3. Μια καθημερινή ιστορία ... στο πιο εύθυμο της.
    από Gandalf dr685sm στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2008, 15:04
  4. Μια Μικρη Διαπιστωση
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 16:48
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 16:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF