Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 68 από 68

Θέμα: Περί σεβασμού (μια μικρή καθημερινή ιστορία)

  1. #61
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Όποιος ετοιμάζεται/πάει γυρεύοντας να ρίξει ξύλο ετοιμάζεται και να λάβει....τα περί ηλικίας/σεβασμού,κλπ αυτομάτως διαγράφονται...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #62
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    Αν όμως μπεί ο άλλος μέσα με αέρα και φωνάζει ότι του πήρα τη θέση και με στολίζει με διάφορα εγώ γιατί πρέπει να τον ακούσω; Δεν υπάρχει μια πιο ευγενική προσέγγιση των πραγμάτων; Εκεί είναι το κόλλημά μου.
    απλά και κατανοητά όλα αυτά. όμως το θέμα που έβαλες έχει τίτλο «περί σεβασμού». και το θέμα του είναι η αναφορά του κυρίου στον σεβασμό που κατ'εκείνον είναι αυτονόητος και θέμα αρχών να τον δείχνουν οι νεότεροι προς τους ηλικιωμένους. δεν γνωρίζω αν εσύ τον έδειξες και κατά πόσον, καθώς δεν ήμουν μπροστά για να δω ακριβώς τι έγινε και να ακούσω τι ειπώθηκε και δεν χρειάζεται να επεκταθείς σε λεπτομέρειες.
    επίσης δεν είπα ότι εσύ στο συγκεκριμένο περιστατικό έδειξες ασέβεια ή θράσος κλπ. αυτό είναι όπως το πάρει ο καθένας, ίσως ο γέρος να ήταν προκατηλειμμένος, να του είχε τύχει κάτι ανάλογο πριν, να είχε τα νεύρα του ή απλώς να ήταν βλαμένος.

    όμως το γεγονός, από τις υπόλοιπες απαντήσεις στο thread, είναι ότι δεν σεβόμαστε την ηλικία. και όχι μόνο αυτό, επειδή μας παίρνει, είμαστε έτοιμοι να βγάλουμε όλον τον τσαμπουκά μας επάνω στους γέρους.

    αυτό, «το συμπέρασμα» το οποίο έγραψα πιο πάνω, για το οποίο μου είπες ότι είμαι λάθος. αποδεικνύεται και στις επόμενες απαντήσεις ότι η μεγάλη ηλικία από μόνη της δεν χρήζει σεβασμού. τώρα είσαι απολύτως σίγουρος ότι είμαι λάθος;

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Όποιος ετοιμάζεται/πάει γυρεύοντας να ρίξει ξύλο ετοιμάζεται και να λάβει....τα περί ηλικίας/σεβασμού,κλπ αυτομάτως διαγράφονται...
    και όσες δίνεις δε μετράνε, όσες τρως μετράνε !

  4. #64
    Εγώ κατάλαβα ότι κάποιοι γκρινιάρηδες εδώ μέσα έχουν μεγαλώσει και επειδή δε μπορούν να πλακώσουν
    στο ξύλο όσους τους ενοχλούν, θέλουν να τους σέβονται λόγω ηλικίας και να τους πιάνουν στον ύπνο.


    Πάντα αισθανόμουν ότι σε ένα μεγαλύτερο (όχι γέρο απαραίτητα) οφείλεις ένα κλικ προτεραιότητας στα πάντα.
    Θες γιατί είναι λίγο σοφότερος, θες γιατί είναι πιο δυνατός, θες γιατί είναι κάπως βιαστικότερος;

    Όμως η λέξη σεβασμός είναι πολύ μεγάλη. Σεβασμό για να αποκτήσεις θα πρέπει να κερδηθεί, δεν έρχεται με μια
    κάποια ιδιότητα, καθηγητή, μεγαλύτερου, καραφλού, μπάτσου, προέδρου της δημοκρατίας.
    Σεβόμαστε πολλές φορές (και πρέπει) πολύ περισσότερο τον ντελιβερά που είναι πάντα με το χαμόγελο,
    τον πιτσιρικά μπάτσο που δε με έγραψε αλλά με νουθέτησε, τον υφιστάμενο που κατάφερε να φέρει
    σε πέρας κάθε μλκ που τον έχωσες να κάνει χωρίς γκρίνια, το μοδεράτορα που δε σου σπάει τα καλαμπαλίκια
    όταν γράφεις και μια μλκ παραπάνω γιατί καταλαβαίνει, τον μικρότερό σου γενικότερα που καταφέρνει κάτι αξιόλογο
    που εσύ δεν μπορείς.

    Επίσης, γαι να σεβαστείς έναν άνθρωπο, δεν αρκεί καν κάτι από τα παραπάνω. Πρέπει να σου επιδείξει
    συνδιασμό συμπεριφοράς και ικανοτήτων.
    Άλλο η ανοχή, άλλο ο σεβασμός.

    Για αυτό, τώρα που γερνάμε εμείς, εσείς οι νεώτεροι ανεχτείτε μας λίγο παραπάνω γιατί ξεκουτιάνουμε και δεν έχουμε υπομονή.
    Όσο για το σεβασμό, εμένα προσωπικά η έκφρασή του ούτε με το πλυθηντικό αποδεικνύεται, ούτε με υποκλίσεις και παραχώρηση
    προτεραιότητας.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    άσε που όταν γερνάς δεν πας και φυλακή οπότε το 45αρι κλπ κλπ

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Σκέψου όμως φίλε μου πως αυτός ο ηλικιωμένος θα μπορούσε να ειναι ο ρουφιάνος που
    έστειλε με τις ρουφιανιές του τον πατέρα σου στην ασφάλεια επί χούντας.... αυτός που λοξοκοιτάει
    τα πιτσιρίκια στην παιδική χαρά..... αυτός που σου έσκαγε την μπάλα όταν έπεφτε στον κήπο του
    αυτός που έσπαγε την γυναίκα του γιά χρόνια στο ξύλο........ και έλα μετά να μου πεις γιά σεβασμό.

    Σεβασμό δείχνεις σε όποιον τον αξίζει ανεξαρτήτως ηλικίας. Ο σεβασμός δεν κερδίζετε με τα
    χρόνια, αλλά με τις πράξεις του καθενός.


    + 650

  7. #67
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Όμως η λέξη σεβασμός είναι πολύ μεγάλη. Σεβασμό για να αποκτήσεις θα πρέπει να κερδηθεί, δεν έρχεται με μια
    κάποια ιδιότητα, καθηγητή, μεγαλύτερου, καραφλού, μπάτσου, προέδρου της δημοκρατίας.
    σέβομαι όλους τους ανθρώπους (και τα ζώα, τα φυτά, τη ζωή, τα πάντα), το ίδιο με το όσο σέβομαι τον εαυτό μου. δεν βάζω εαυτόν πάνω από κανέναν. τους ανθρώπους που είναι μεγαλύτεροι από εμένα, τους σέβομαι περισσότερο.

    να με συγχωρείτε που είμαι λάθος, θα προσπαθήσω να αλλάξω και να γίνω σωστός άθρωπας.

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    σέβομαι όλους τους ανθρώπους (και τα ζώα, τα φυτά, τη ζωή, τα πάντα), το ίδιο με το όσο σέβομαι τον εαυτό μου. δεν βάζω εαυτόν πάνω από κανέναν. τους ανθρώπους που είναι μεγαλύτεροι από εμένα, τους σέβομαι περισσότερο.

    να με συγχωρείτε που είμαι λάθος, θα προσπαθήσω να αλλάξω και να γίνω σωστός άθρωπας.
    Βασικός κανόνας βέβαια, για να μπορείς να σεβαστείς κάποιον (κάτι) άλλο είναι να σέβεσαι πρώτα τον εαυτό σου. Πολύ σωστά.

    Και όσο μεγαλώνω, τόσο και ανακαλύπτω ότι όλο και λιγότεροι μεγαλύτεροι αξίζαν το σεβασμό μου..... και με λυπεί αυτό, μη νομίζεις....

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Μια μικρη ιστορια γκαντεμιας και απο εμενα!
    από roulis67 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2012, 20:19
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2009, 11:04
  3. Μια καθημερινή ιστορία ... στο πιο εύθυμο της.
    από Gandalf dr685sm στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2008, 14:04
  4. Μια Μικρη Διαπιστωση
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 15:48
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF