Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: ο μεγαλος μου γινεται 5 ..συζητηση περι mini bikes

  1. #16
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Χμ μιας και επιμένεις βρε κάνα μεταχείρω μικρό κατηγορίας junior αλλά 100% στο χρόνο θα το βαρεθεί...άσε που σε 2-3 χρόνια δε θα του κάνει σαν μέγεθος.Απο την άλλη αν του πάρεις μεγαλύτερο πιθανόν να το αφήσει γιατί θα τον τρομάζει τομέγεθος...κάνε υπομονή (και ποδήλατο μαζί του) μέχρι τα 7-8 του και από κει και πέρα το τοπίο είναι πιο ξεκάθαρο...σε αυτή την ηλικία οι πληροφορίες συσσωρεύονται ταχύτατα,και οι δεξιότητες αυξάνονται λογαριθμικά μέρα με τη μέρα! Και θα είσαι εσύ που θα προσέχεις μη πέφτεις...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #17
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagtav Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς να τους χαίρεσαι.
    Έχω και εγώ ένα σετάκι αλλά είναι πολύ μικρά ακόμη. Βέβαια η εικόνα να με ακολουθούν σε κάποιο μονοπάτι (χωμάτινο πάντα) μου έχει έρθει πολλές φορές στο μυαλό
    Νομίζω ότι ο μεγάλος είναι οριακά οκ ηλικιακά. Την γουρούνα να την αποφύγεις. Θα τον μπερδέψει πολύ η οδήγησή της και θα του ανατρέψει όλα όσα έχει μάθει από το ποδήλατο. Άστο για αργότερα αν δείξει ενδιαφέρον για το "άθλημα".
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο εξοπλισμός. Εκει δυστυχώς πρέπει να τα χώσεις χοντρά και ίσως είναι ακριβότερος από το ίδιο το μηχανάκι. Ακολουθεί και ο άλλος βέβαια, οπότε θα κερδίσεις από την επαναχρησιμοποίησή του
    Μίλτο πιστεύω ότι σε κάλυψε πλήρως η απάντηση του φίλου.Να τους χαίρεσαι φίλε!
    Keep spamming!!!:a13:

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Προσωπική μου άποψη είναι πως τα παιδιά δεν είναι για μηχανές μέχρι τουλάχιστον την ηλικία των 16-17 ετών (και ακόμα και τότε για πολλά παιδιά δεν ενδεικνύεται...) Η μηχανή συνεπάγεται ωριμότητα! Είναι απαραίτητο στοιχείο για να οδηγεί κάποιος! Τα παιδιά δυστυχώς δεν την έχουν...
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  4. #19
    επειδη μπερδευομαστε .... δεν ρωταω αν ειναι σωστο να βαλω τα παιδια μου στο τρυπακι της μηχανης . Ειναι αγορια και μαλλιστα δυο και το θεμα μηχανακι θεωρω δεδομενο οτι θα μας απασχολησει στο μελλον . Το θεωρω δεδομενο γιατι εκτος απο εμενα , ο παππους , η γιαγια , οι θειοι, η θεια εχουν ΟΛΟΙ μηχανακι ..ενα βερσυς , ενα βιραγκο, δυο σκουτερ , ΕΝΑ ΠΑΠΙ , ενα KTM66O , ενα RMZ250 βρισκονται ηδη στο στενο οικογενειακο περιβαλλον . Υπαρχουν φωτογραφιες απο gsxr, hayabusa , 636 , R1 , Z750 .... ο δε μπαμπας εχει ενα RMZ450 και ενα KLE500 ... τωρα λοιπον , πειτε μου αν το ποσοστο πιθανοτητας να μου ζητησουν μηχανακι παραμενει 90% ????????
    Επειδη λοιπον οσο κρατανε τα ποδια μου (σχεδον 33 ετων) θα καβαλαω και θα με βλεπουν καθε λιγο να ντυνομαι και να φευγω ολο διψα και να γυριζω ολο ικανοποιηση ... θελω να τους βαλω απο τωρα στο μυαλο τους οτι αν θελουν να ανεβουν σε μηχανακι θα ανεβουν μονο υπο ορους ....
    το σκεπτικο μου ειναι οταν θα παρκαρει απεξω η παπια με τη sebring για να τους παρει για να πανε βολτα , αφενως να ξενερωνουν και αφετερου να ξερουν οτι πρπει να φορεσουν τουλαχιστο κρανος και δεν πειραζει αν θα χαλασει το μαλλι ...
    τωρα αν θα ακολοθυησουν το χομπι αυτο , δεν με νοιαζει . Θα εχουν μαθει ομως οτι αυτο το χομπι περιλαμβανει πιστα , στολη , κρανος κλπ ...
    Επι την ευκαιρια να σας πω οτι δεν εχουν ανεβει ποτε σε μηχανακι που κυλαει ... ο λογος προφανης , απλα το αναφερω για να καταλαβετε οτι δεν ειμαι καυλ$%# απλα προσπαθω να τους δωσω παιδεια ..... Η δικαιολογια μου στην απορια "γιατι μπαμπα δεν μας πας βολτα " ειναι οτι θα τους παω βολτα μονο αν παρουν σωστο (οχι ποδηλατικο) κρανος ...Οταν δε , ειδαν το ξαδερφακι τους να κανει βολτα σε παπι , ξεκρανωτο , να καθεται μπροστα και να εχει τα χερια στο τιμονι , γυρισε και με ρωτησε "μπαμπα αυτος γιατι ανεβηκε ?" ΗΔΗ ΤΑ ΚΑΓΚΟΥΡΟΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ...
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  5. #20
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Προσωπική μου άποψη είναι πως τα παιδιά δεν είναι για μηχανές μέχρι τουλάχιστον την ηλικία των 16-17 ετών (και ακόμα και τότε για πολλά παιδιά δεν ενδεικνύεται...) Η μηχανή συνεπάγεται ωριμότητα! Είναι απαραίτητο στοιχείο για να οδηγεί κάποιος! Τα παιδιά δυστυχώς δεν την έχουν...
    Η ωριμότητα διδάσκεται* από κάποιον που ξέρει,στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι τυχαίος ο Μίλτος στο θέμα μηχανής και γνωρίζει τι κινδύνους κρύβει κάτι τέτοιο.

    Εγώ προσωπικά οδηγούσα από τα 10 μου το μηχανάκι του μπαμπά (με την άδεια του και την επιβλεψή του) και ανυπομονούσα να ξαναπάμε στο χωριό να το οδηγήσω ξανά κάθε καλοκαίρι.

    *εννοώντας το αυτονόητο,το να του πεις πώς θα κάνει κάθε του κίνηση και τι να προσέχει.

    ps:Τοτε δυστηχώς δεν υπήρχαν τα minibike αλλιώς τώρα θα ήμουν πρωταθλητής Πανελληνίου.:P
    Keep spamming!!!:a13:

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Δεν τον ξέρω τον Μίλτο και τον κάθε Μίλτο. Για να το λες όμως ότι δεν είναι τυχαίος, σε πιστεύω. Ειλικρινά! Παρόλα αυτά όμως η ωριμότητα δεν είναι κάτι που μεταδίδεται με τις συζητήσεις... Είναι κάτι που αποκτιέται με τον καιρό και την ηλικία και τα βιώματα του καθενός.
    Τα παιδιά θα είναι πάντα παιδιά και θα έχουν άγνοια κινδύνου!!! Όσες φορές και αν τους πεις εσύ κάτι, αυτά θα πιστεύουν πως όλα οκ... δεν πειράζει να πάω λίγο πιο γρήγορα, ή να κάνω και αυτό το άλμα ή ή ή... με καταλαβαίνεις;
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ Προβολή μηνύματος
    επειδη μπερδευομαστε .... δεν ρωταω αν ειναι σωστο να βαλω τα παιδια μου στο τρυπακι της μηχανης . Ειναι αγορια και μαλλιστα δυο και το θεμα μηχανακι θεωρω δεδομενο οτι θα μας απασχολησει στο μελλον . Το θεωρω δεδομενο γιατι εκτος απο εμενα , ο παππους , η γιαγια , οι θειοι, η θεια εχουν ΟΛΟΙ μηχανακι ..ενα βερσυς , ενα βιραγκο, δυο σκουτερ , ΕΝΑ ΠΑΠΙ , ενα KTM66O , ενα RMZ250 βρισκονται ηδη στο στενο οικογενειακο περιβαλλον . Υπαρχουν φωτογραφιες απο gsxr, hayabusa , 636 , R1 , Z750 .... ο δε μπαμπας εχει ενα RMZ450 και ενα KLE500 ... τωρα λοιπον , πειτε μου αν το ποσοστο πιθανοτητας να μου ζητησουν μηχανακι παραμενει 90% ????????
    Επειδη λοιπον οσο κρατανε τα ποδια μου (σχεδον 33 ετων) θα καβαλαω και θα με βλεπουν καθε λιγο να ντυνομαι και να φευγω ολο διψα και να γυριζω ολο ικανοποιηση ... θελω να τους βαλω απο τωρα στο μυαλο τους οτι αν θελουν να ανεβουν σε μηχανακι θα ανεβουν μονο υπο ορους ....
    το σκεπτικο μου ειναι οταν θα παρκαρει απεξω η παπια με τη sebring για να τους παρει για να πανε βολτα , αφενως να ξενερωνουν και αφετερου να ξερουν οτι πρπει να φορεσουν τουλαχιστο κρανος και δεν πειραζει αν θα χαλασει το μαλλι ...
    τωρα αν θα ακολοθυησουν το χομπι αυτο , δεν με νοιαζει . Θα εχουν μαθει ομως οτι αυτο το χομπι περιλαμβανει πιστα , στολη , κρανος κλπ ...
    Επι την ευκαιρια να σας πω οτι δεν εχουν ανεβει ποτε σε μηχανακι που κυλαει ... ο λογος προφανης , απλα το αναφερω για να καταλαβετε οτι δεν ειμαι καυλ$%# απλα προσπαθω να τους δωσω παιδεια ..... Η δικαιολογια μου στην απορια "γιατι μπαμπα δεν μας πας βολτα " ειναι οτι θα τους παω βολτα μονο αν παρουν σωστο (οχι ποδηλατικο) κρανος ...Οταν δε , ειδαν το ξαδερφακι τους να κανει βολτα σε παπι , ξεκρανωτο , να καθεται μπροστα και να εχει τα χερια στο τιμονι , γυρισε και με ρωτησε "μπαμπα αυτος γιατι ανεβηκε ?" ΗΔΗ ΤΑ ΚΑΓΚΟΥΡΟΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ...

    Και μένα ο μπαμπάς μου, και ο παππούς μου κλπ κλπ είναι κυνηγοί... Μεγαλώνοντας ήθελα όσο τίποτα να πάω για κυνήγι μαζί τους... Στην αρχή με πήραν για την βόλτα, μετά μου έμαθαν και σκοποβολή σε εντελώς ελεγχόμενο περιβάλλον κλπ κλπ. Χόμπι και αυτό, που τους έβλεπα να φεύγουν όλο δίψα και να γυρνάνε όλο ικανοποίηση...
    Παρόλα αυτά, στην ηλικία των 15 την έκανα την μαλακία μου... ακριβώς λόγω ανωριμότητας και περιέργειας! Και ήταν και η τελευταία φορά που με πήραν για κυνήγι... μέχρι να μεγαλώσω... :P Στην τελική δεν έγινε τίποτα αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να είχε γίνει!

    Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω: Κάθε ηλικία έχει τα χόμπι της! Ούτε το κυνήγι, ούτε τα μηχανάκια είναι για πιτσιρίκια...

    Με όλη την καλή διάθεση τα λέω αυτά, δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν είσαι σωστός γονιός κλπ κλπ, όπως δεν πιστεύω ότι ήταν κακός γονιός ο δικός μου ο πατέρας που με έπαιρνε μαζί του στο κυνήγι, δεν θέλω να παρεξηγηθώ.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  8. #23
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Πριν πάρω την απόφαση να αγοράσω μηχανάκι στην κόρη μου την ειχα τεστάρει σε ένα
    Yamaha pw50 γιά να δω τι ''ψάρια'' πιάνει σε ηλικία 5 χρονών. Οταν ηλθε η στιγμή της
    αγοράς αυτή ήθελε να πάρει ένα ίδιο Yamaha. Καταλήξαμε όμως σε ένα Malagutti Grizzly
    το οποίο αν και την δυσκόλεψε΄αρκετά στην αρχή στην συνέχεια το ευχαριστήθηκε (και το
    ευχαριστιέται στην πρώτη ευκαιρεία) αρκετά!!!!!!!!!!!!!!!
    Τον πρώτο χρόνο ξεκίνησε διστακτικά με ελάχιστες βόλτες και σιγά - σιγά άρχισε να το
    μαθαίνει να το συνηθίζει αλλά και να το ψιλομαστορεύει..... Της έχει γίνει βίωμα η χρήση
    κράνους και ποτέ δεν το καβαλάει χωρίς μπότες, κράνος, γάντια........
    Πλέον πηγαίνουμε μαζί βόλτες στο βουνό όπου την αφήνω να πηγαίνει στους ρυθμούς
    που αυτή θέλει και προσπαθώ να τις δώσω κάποιες από τις λίγες γνώσεις που έχω, ενώ
    ταυτόχρονα αρχίζει και αποκτά τις δικές τις εμπειρίες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM3598.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	263405
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #24
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Ξεκίνησε έτσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	263406
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #25
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Και τώρα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04001.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	263408
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #26
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fantacid Προβολή μηνύματος
    δε νομιζω πως ειναι το θεμα αν θελουμε τα παιδια να κανουν τα δικα μας χομπι κ οχι τα δικα τους....

    αλλα οταν αναφερομαστε για αγορακια ειναι βεβαιο πως κατα 90% οταν γινει 15-17 θα σκασει μια μερα με το υποχθονια αυτο χαμογελο κ θα σου σου σκασει τη ναπαλμ στα μουτρα....
    -πατερακο θελω μηχανακι
    -οχι
    -μα εχει ο τακης κ ο λακης γιατι οχι εγω.....
    -μπλαα μμπλα
    -μουπλε μουπλε

    για ανα αποφυγεις τετοιες καταστασεις κ να μη ξενυχτας μεχρι να ερθει ο κανακαρης σου το βραδυ με το παπι κ τη σεμπρινγκ, εχει μια πολυ σωστη κ αφοπλιστικη κινηση....

    του παιρνεις μινι μοτο κ του δειχνεις τα βασικα....

    το αν θα θελει να ασχοληθει ή οχι αυτο ειναι φυσικα στη δικη του διαθεση...

    τουλαχιστον ξερεις οτι αν καποτε θα παρει μηχανακι θα φοραει κρανος αφου θα υπαρχει αυτο το κεφαλαιο στη παιδια του.....
    +675

  12. #27
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Προσωπική μου άποψη είναι πως τα παιδιά δεν είναι για μηχανές μέχρι τουλάχιστον την ηλικία των 16-17 ετών (και ακόμα και τότε για πολλά παιδιά δεν ενδεικνύεται...) Η μηχανή συνεπάγεται ωριμότητα! Είναι απαραίτητο στοιχείο για να οδηγεί κάποιος! Τα παιδιά δυστυχώς δεν την έχουν...
    ενώ στα 17 την έχουν

  13. #28
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ Προβολή μηνύματος
    [...]
    θα πρότεινα εντουράκι

    επιπλέον, θεωρώ πως αν ξεκινήσει νωρίς την ενασχόληση με τις μηχανές, όταν στα 16 δει τα φιλαράκια του με τα καγκουρόπαπα, απλά θα γελάει.
    Δεν θα του κάνει καμιά εντύπωση, και εσύ θα κοιμάσαι λιγάκι πιο ήσυχος.


  14. #29
    θελετε να το ξαναπιασουμε απο την αρχη το θεμα λιγο διαφορετικα?

    ας υποθεσουμε πως ο μεγαλος γιος του Θρασυβουλα εχει αποφασισει πως το αγαπημενο του χομπι ειναι τα μιχανακια, δεν εχει για τιποτα αλλο ενδιαφερον παρα μονο για τα μιχανακια, ουτε γιου-γκι-ο, ουτε παουερ ρειντζερς (υπαρχουν ακομα) ουτε τιποτα! μονο τα μιχανάκια,

    τι μηχανακι θα συμβουλευατε τον φιλο Θρασυβουλα να παρει στον παθολογικα πορωμενο με τα μιχανακια γιο του?
    κανα mx καμια γουρουνιτσα και γιατι?

    πιστευω να βοηθησα λιγο...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Ποτέ μου δεν κατάλαβα πάντως, ποιός ο λόγος να σπρώξουμε τα παιδιά στα δικά μας χόμπυ και να μην τα αφήσουμε να βρουν τα δικά τους.
    Σταματησα να διαβαζω το οτιδηποτε απο δω και κατω....

    Η μεγαλυτερη και σωστοτερη κουβεντα που εχω ακουσει....ισως και την τελευταια 10ετια !!!
    Καρασυμφωνώ απόλυτα !!!
    Ευγε.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συζητηση περί bobo
    από jorgevaldano στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 16:56
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2009, 13:13
  3. συζητηση περι του Vtr 1000 '98
    από ΚΡΗΤΙΚΟΣ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 17:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF