Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: ο μεγαλος μου γινεται 5 ..συζητηση περι mini bikes

  1. #1

    ο μεγαλος μου γινεται 5 ..συζητηση περι mini bikes

    ειμαι περηφανος πατερας δυο αγοριων 3 και 5 ετων . Απο ισορροπια (ο μεγαλος) παμε πολυ καλα και θελω σιγα σιγα να τον βαλω στον μηχανοκινητο αθλητισμο . Θελω απο μικρα να καταλαβουν οτι η μηχανη ΔΕΝ ειναι τροπος μετακινησης αλλά χόμπι και αν θελουν να καβαλησουν θα το κανουν μονο σε ελεγχομενο περιβαλλον (πιστα) και με το κατάλληλο εξοπλισμο ...
    λογω του οτι μενουμε επαρχια , το χωμα ειναι πιο προσφορο απο την ασφαλτο (και μελλοντικα πιο φθηνο) και σκεφτομαι να ξεκινησουμε απο αυτο . Μερικες απο τις αποριες που εχω και θελω να μοιραστω σε ενα μοτ/κο φορουμ ειναι , αν ειναι πολυ νωρις (ηλικιακα ) για κατι τετοιο . Επισης αν θα ηταν καλυτερο να ξεκινησουμε με γουρουνακι ή μινι mx ...εμπρος καλοι μου μοτοσυκλετιστες .....
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ Προβολή μηνύματος
    . Θελω απο μικρα να καταλαβουν οτι η μηχανη ΔΕΝ ειναι τροπος μετακινησης αλλά χόμπι και αν θελουν να καβαλησουν θα το κανουν μονο σε ελεγχομενο περιβαλλον (πιστα) και με το κατάλληλο εξοπλισμο ...
    Η μηχανή είναι ΚΑΙ τρόπος μετακίνησης κυρίως στην επαρχία. Αν θέλεις να τους περιορίσεις μόνο σε περιβάλλον πίστας, μάλλον θα χρειαστείς αργότερα επιχειρήματα για το πως μπορείς εσύ να οδηγάς εκτός πίστας.

    Ποτέ μου δεν κατάλαβα πάντως, ποιός ο λόγος να σπρώξουμε τα παιδιά στα δικά μας χόμπυ και να μην τα αφήσουμε να βρουν τα δικά τους.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    +600....Δε το ξεκινάς από το κλασσικό ποδηλατάκι λέω γω; Κι αυτό καλό (και υγιεινό) είναι...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή είναι ΚΑΙ τρόπος μετακίνησης κυρίως στην επαρχία. Αν θέλεις να τους περιορίσεις μόνο σε περιβάλλον πίστας, μάλλον θα χρειαστείς αργότερα επιχειρήματα για το πως μπορείς εσύ να οδηγάς εκτός πίστας.

    Ποτέ μου δεν κατάλαβα πάντως, ποιός ο λόγος να σπρώξουμε τα παιδιά στα δικά μας χόμπυ και να μην τα αφήσουμε να βρουν τα δικά τους.

    + 1
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Θα σου πρότεινα μίνιMX και κατά προτίμηση με γκαζιέρα ελεγχόμενου στοπ.
    Και βέβαια φουλ εξοπλισμός motocross (κράνος,μπότες, θώρακας, γάντια, κλπ)
    Αυτό εφάρμοσα στην κόρη μου, και έπιασε .
    Πάντα σε ελεγχόμενο περιβάλον ή ερημιά. Ποτέ στην γειτονιά, σε παιδικές
    χαρές ή πλατείες. Οσο πιό μακρυά από κόσμο γίνεται.
    Καλή αρχή.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    δε νομιζω πως ειναι το θεμα αν θελουμε τα παιδια να κανουν τα δικα μας χομπι κ οχι τα δικα τους....

    αλλα οταν αναφερομαστε για αγορακια ειναι βεβαιο πως κατα 90% οταν γινει 15-17 θα σκασει μια μερα με το υποχθονια αυτο χαμογελο κ θα σου σου σκασει τη ναπαλμ στα μουτρα....
    -πατερακο θελω μηχανακι
    -οχι
    -μα εχει ο τακης κ ο λακης γιατι οχι εγω.....
    -μπλαα μμπλα
    -μουπλε μουπλε

    για ανα αποφυγεις τετοιες καταστασεις κ να μη ξενυχτας μεχρι να ερθει ο κανακαρης σου το βραδυ με το παπι κ τη σεμπρινγκ, εχει μια πολυ σωστη κ αφοπλιστικη κινηση....

    του παιρνεις μινι μοτο κ του δειχνεις τα βασικα....

    το αν θα θελει να ασχοληθει ή οχι αυτο ειναι φυσικα στη δικη του διαθεση...

    τουλαχιστον ξερεις οτι αν καποτε θα παρει μηχανακι θα φοραει κρανος αφου θα υπαρχει αυτο το κεφαλαιο στη παιδια του.....
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fantacid Προβολή μηνύματος
    δε νομιζω πως ειναι το θεμα αν θελουμε τα παιδια να κανουν τα δικα μας χομπι κ οχι τα δικα τους....

    αλλα οταν αναφερομαστε για αγορακια ειναι βεβαιο πως κατα 90% οταν γινει 15-17 θα σκασει μια μερα με το υποχθονια αυτο χαμογελο κ θα σου σου σκασει τη ναπαλμ στα μουτρα....
    -πατερακο θελω μηχανακι
    -οχι
    -μα εχει ο τακης κ ο λακης γιατι οχι εγω.....
    -μπλαα μμπλα
    -μουπλε μουπλε

    για ανα αποφυγεις τετοιες καταστασεις κ να μη ξενυχτας μεχρι να ερθει ο κανακαρης σου το βραδυ με το παπι κ τη σεμπρινγκ, εχει μια πολυ σωστη κ αφοπλιστικη κινηση....

    του παιρνεις μινι μοτο κ του δειχνεις τα βασικα....

    το αν θα θελει να ασχοληθει ή οχι αυτο ειναι φυσικα στη δικη του διαθεση...

    τουλαχιστον ξερεις οτι αν καποτε θα παρει μηχανακι θα φοραει κρανος αφου θα υπαρχει αυτο το κεφαλαιο στη παιδια του.....

    αυτο ακριβως ...
    δεν εχω βλεψεις να τους κανω πρωταθλητες .... θελω να αποκτησουν παιδεια και εμπειρια με τις μηχανες , πριν ερθει το γειτονοπουλο με το παπι και την sebring και τα γυρναει ξεκρανωτα , ξεβρακωτα ... τωρα για το αν ειναι και μεσο μεταφορας εδω στην επαρχια ... οι αποψεις διιστανται αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα , σε αλο ποστ ...
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  8. #8
    και συνεχιζω .... γουρουνακι ή μινι mx ????για ποιο λογο ?

    σημειωτεο μιας και αναφερθηκε , το ποδηλατο εξακολουθει να ισχυει και δεν αντικαθισταται ...(ασε που τρελαινονται ειδικα σε χωματοδρομους ..) να σκεφτεις οτι ο μπαμπας τους με ενα ΚΛΕ 500 και ενα rmz450 προτιμαει το IDEAL του ...
    Τελευταία τροποποίηση από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ; 03/07/2012 στις 18:48.
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  9. #9
    Καταρχάς να τους χαίρεσαι.
    Έχω και εγώ ένα σετάκι αλλά είναι πολύ μικρά ακόμη. Βέβαια η εικόνα να με ακολουθούν σε κάποιο μονοπάτι (χωμάτινο πάντα) μου έχει έρθει πολλές φορές στο μυαλό
    Νομίζω ότι ο μεγάλος είναι οριακά οκ ηλικιακά. Την γουρούνα να την αποφύγεις. Θα τον μπερδέψει πολύ η οδήγησή της και θα του ανατρέψει όλα όσα έχει μάθει από το ποδήλατο. Άστο για αργότερα αν δείξει ενδιαφέρον για το "άθλημα".
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο εξοπλισμός. Εκει δυστυχώς πρέπει να τα χώσεις χοντρά και ίσως είναι ακριβότερος από το ίδιο το μηχανάκι. Ακολουθεί και ο άλλος βέβαια, οπότε θα κερδίσεις από την επαναχρησιμοποίησή του

    Μπορείς βέβαια να τα πας και μπαλέτο για να μην σου λένε ότι θέλεις να τα κάνεις σαν τα μούτρα σου, αλήτη μηχανόβιε

  10. #10
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagtav Προβολή μηνύματος
    Μπορείς βέβαια να τα πας και μπαλέτο για να μην σου λένε ότι θέλεις να τα κάνεις σαν τα μούτρα σου, αλήτη μηχανόβιε
    Billy Elliot
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #11
    συμφωνώ με τον βύρωνα και σου προτεινω και εγώ ποδηλατάκι....

    εκεί μπορείς να του μάθεις τα πρώτα βασικά (αλλά σημαντικά) περί ασφάλειας (κράνος, επιγονατιδες, επιαγκωνίδες κλπ) αλλά και περί οδήγησης με δίτροχο....

    αν τώρα δεις οτι έχει την τάση για μοτό, ε, τουλάχιστον τα πρώτα βήματα θα έχουν ήδη γίνει....

  12. #12
    παιδες , το ποδηλατο το εχουμε ηδη ... το επομενο σταδιο στο ποδηλατο ειναι να κανει σουζες πραμα που δεν με ενδιαφερει ...... φρεναρει ηδη μονο με το μπροστινο , κανοντας εντο (μην φανταστειτε τεραστιο) αλλα τα παει μια χαρα ... δεν θα το σταματησει , ξεχωριστα το ενα απο το αλλο ...μην τα μπερδευετε
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  13. #13
    τότε άσε τα δικά σου "θέλω" και άσε τον μικρό να σου πει τα δικά του....

  14. #14
    Ρε παιδιά ο άνθρωπος δεν ζήτησε συμβουλές για το πως θα μεγαλώσει τα παιδιά του. Ήμαρτον. Σε φόρουμ μοτοσυκλέτας είμαστε.

    @ Θρασύβουλας
    Αν καταλήξεις κάπου στείλε μου κανένα πμ να το συζητήσουμε γιατί εδώ δεν θα βγάλεις άκρη δυστυχώς.

  15. #15
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagtav Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά ο άνθρωπος δεν ζήτησε συμβουλές για το πως θα μεγαλώσει τα παιδιά του. Ήμαρτον. Σε φόρουμ μοτοσυκλέτας είμαστε.

    @ Θρασύβουλας
    Αν καταλήξεις κάπου στείλε μου κανένα πμ να το συζητήσουμε γιατί εδώ δεν θα βγάλεις άκρη δυστυχώς.

    Πιστεύω πως καλά κάνει και ρωτάει ο Θρασύβουας γιατί θα ακούσει όλες τις πλευρές και
    τις απόψεις με αποτέλεσμα να μπορέσει να βγάλει διάφορα συμπεράσματα ..................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συζητηση περί bobo
    από jorgevaldano στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 17:56
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2009, 14:13
  3. συζητηση περι του Vtr 1000 '98
    από ΚΡΗΤΙΚΟΣ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 18:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF