Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: REX Riva 1955

  1. #16
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Υποκλίνομαι................


    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευχές.
    Και λίγο ιστορία:Το μηχανάκι απ'όσο θυμάμαι αγοράστηκε καινούργιο τον Απρίλιο του 1957,άρα όταν γεννήθηκα ήταν ήδη δεκαετίας...ε,τώρα αν είναι του 60 ή του 62 δε θα σκάσω κιόλας,γεροντάκι είναι έτσι κι αλλιώς...Έκανε ΑΠΕΙΡΑ κμ Αθήνα Πάτρα-Πύργο Κυπαρισσία-Καλάβρυτα,κλπ μέχρι τις αρχές του 1982.Οι πρώτες μου βόλτες ήταν με αυτό άλλοτε κρυφίως και άλλοτε δικάβαλος με το γέρο μου...Το μόνο που θυμάμαι είναι πως έχει όλα του τα χαρτιά κανονικότατα,αλλά δυστυχώς δε φοράει το μοτέρ της μαμάς REX αλλά Sachs που ήταν σχεδόν ίδια αλλά έβρισκες-και βρίσκεις ακόμα - ανταλλακτικά.Θα προσπαθήσω να βρω το αυθεντικό μοτέρ μέσω ενός φίλου έξω αν και δε θα με χαλάσει να δουλέψω και αυτό που έχει...αυτά περί αυθεντικότητας τα ακούω και ψιλοβερεσέ,μια ζωή έχουμε αν τη φάω αναζητώντας,....βράστα....βασικά πρώτο μέλημα είναι να έρθει σπίτι από εκεί που είναι...
    Αυτά προς το παρόν,το πρότζεκτ θα τραβήξει πολύ μα πάρα πολύ οπότε αν δεν έχετε υπεμονή μην κοιτάτε καν....από τους ρετρολάγνους αναστηλωτές ζητώ κάθε βοήθεια όπως φωτό,ημερομηνίες,εργοστάσιο,κλπ δεν έχω ιδέα και ούτε τι χρειάζεται.....(ακόμα)
    Άντε να δούμε τι με περιμένει....
    Φωτό ??????????????

  3. #18
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Βιάζεστε αγαπητέ...Φωτό μόλις το παραλάβω...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Διχρονακι ειναι....

    καθολου πολυπλοκο...μαλλον στο μοτερ θα βρεις λυσεις...

    αν ειναι κ πληρες εισαι οκ...

    Ξεκινα!!!

  5. #20
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Ωραιο καλη αρχη και κουραγιο στο ψαξιμο....

  6. #21
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Ωραίο προτζεκτάκι, μάστορα!! Ξεκίνα δυναμικά, αξίζει! Κι αν είναι κομπλέ, μάλλον δε θα χρειαστείς πολλά "περίεργα" για να το συνεφέρεις...
    ...το νου σου!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    ΠΩΠΩ!!!!
    Tι κουκλι ειναι αυτο!!!
    Αντε καλη αρχη και ΦΩΤΟ ΦΩΤΟ ΦΩΤΟ

  8. #23
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    Ο βασιλιάς (REX) είναι σπίτι του!!!

    Έχουμε νέα κύριοι...ο βασιλιάς (REX) είναι σπίτι του...:a44:
    Η ιδέα στριφογύρναγε μέρες τώρα..."ρε γαμώτ πότε να πάω να το πάρω"..."μη το φάει και κάνας τσιγγάνος και πάει για παλιοσίδερα...είναι και μεγάλοι άνθρωποι..δε ξέρεις...Έτσι λοιπόν μετα το επισκεπτήριο (κατασκήνωση)βγήκα εθνική...
    Μετά από μια βόλτα στα παλιά μου λημέρια (Κορινθία)έκανα την επίσκεψη που έπρεπε...ο κυρ Σταύρος και η γυναίκα του λες και με περίμεναν...
    Ήπιαμε καφέ κουβεντιάσαμε για τα παλιά,και κάποια στιγμή πήγαμε να το δούμε...ομολογώ πως το περίμενα σε πολύ χειρότερη κατάσταση αλλά η αγάπη του κυρ Σταύρου για το μηχανάκι του φίλου του-και τα μηχανάκια γενικά το άφησαν σχεδόν ως είχε...μέχρι και η μανιβέλα κατέβαινε!!!!απίστευτο!!!!μηχανάκι παρατημένο από το 1982....30 ολόκληρα χρόνια παρατημένο και η μανιβέλα κατεβαίνει κύριοι...να βράσω τα εγγλέζικα,τα ιταλικά,και γιαπωνέζικα τεχνολογικά θαύματα με τα τόσο εξελιγμένα τους μοτόρια...!!!Για άστα 30 χρόνια.....
    Ίδου κύριοι ο βασιλιάς.....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 150720122030.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 15/07/2012 στις 20:51.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #24
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    με συνοπτικές διαδικασίες φορτώθηκε στο αμάξι.....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 150720122031.jpg‎  
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  10. #25
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    και σε 2 ωρίτσες (είχε ολίγον κίνηση..) η αυτού εξοχότης και γω είμαστε πίσω....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 150720122032.jpg‎   150720122033.jpg‎   150720122034.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 15/07/2012 στις 20:45.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #26
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    και αφού ξεσκονίστηκε ελαφρώς...αφέθηκε στις περιποιήσεις του κόμη WD-40 και αποσύρθηκε διακριτικά...κύριοι είναι στιγμές μεγάλης συγκίνησης...Διότι δεν είναι απλά ένα άλλο μηχανάκι που πάει για αναπαλαίωση..είναι το οικογενειακό μας μηχανάκι!!!εκεί που πρωτοκαβάλησα,που μας πήγαινε ο πατέρας για μπάνιο (έναν-έναν για να δίνει και το καλό παράδειγμα,χωροφύλαξ γαρ) βόλτες για ψώνια για κυνήγι-σαν το μοναδικό μεταφορικό μέσο-εκεί που έμαθα να κάνω τις πρώτες μου βόλτες, (ενίοτε παίρνοντας το και κρυφά-δεν έχει σημασία-η βόλτα είχε) Με αυτό έγιναν οι πρώτες μου επαφές με το χώμα,η επαφή με το κεφάλαιο κινητήρας,το πρώτο μου περιοδικό-η μοτοτεχνική επιθεώρηση τότε-και φυσικά σε αυτό έγινε το πρώτο μου θυρίδωμα ναι,μέχρι εκεί έφτασε η χάρη μου να το σκαλίσω και να μην μπορεί να καταλάβει ο "γέρος"πως στο καλό πάει τόσο καλά από τη μια μέρα στην άλλη...στη φωτό τα διαπιστευτήρια του βασιλιά (το γράφει και στην ούγια)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 150720122037.jpg‎   150720122035.jpg‎  
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #27
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Πες μου ποτε ξεκινας λυσιμο να ερθω να βοηθησω.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Πραγματικά συγκινήθηκα από τα γραφόμενά σου φίλτατε...

    Μου ήρθε στο μυαλό το Garelli του πατέρα μου το οποίο στα τέλη του 70 αρχές 80 αποτελούσε το μοναδικό όχημα της οικογένειας...

    Το οποίο εγώ σαν έφηβος βλαμμένο το σνόμπαρα και τον άφησα να το χαρίσει σε κάποιον γείτονα να το πάρει στο χωριό του να πηγαίνει η κυρά του για ψώνια...

    Καλή αρχή και αν μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε!
    Κωστής

  14. #29
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kotselakos Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά συγκινήθηκα από τα γραφόμενά σου φίλτατε...

    Μου ήρθε στο μυαλό το Garelli του πατέρα μου το οποίο στα τέλη του 70 αρχές 80 αποτελούσε το μοναδικό όχημα της οικογένειας...

    Το οποίο εγώ σαν έφηβος βλαμμένο το σνόμπαρα και τον άφησα να το χαρίσει σε κάποιον γείτονα να το πάρει στο χωριό του να πηγαίνει η κυρά του για ψώνια...

    Καλή αρχή και αν μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε!
    Ευχαριστώ παιδιά,νάστε καλά!
    Καλά,ε;
    Δεν περιγράφεται το πως αισθάνομαι!
    Έχω λαλήσει!
    Ανεβοκατέβηκα στο γκαράζ 2-3 φορές να το δω να το χαιδέψω να του ρίξω λίγο ακόμα WD-40...όλα,και όλα ντίζες γκάζι,ποδόφρενο,ήταν λειτουργικά πριν ρίξω το μαγικό wd40!

    Έκπληξη αριθ.1: κατεβάζω μανιβέλα,και ω κατεβαίνει!!!! ο γνωστός μεταλλικός ήχος "κλακ- κρρρρρρ-τικτικτικτικ" (έχει ένα σύστημα σαν καστάνια) εκείνος ο παλιός ήχος που πρέπει όλοι να ακούσουν,αυτός ο ήχος είναι εκεί! "στεγνός" σα να ξέμεινε από καύσιμο, αλλά άνετο και γλυκό κατέβασμα!λες και έχει να πάρει από χτες...και ας έχουν περάσει 30 χρόνια ακινησίας...
    Έκπληξη νο2: Ξεβιδώνω τη τάπα..εδώ λέω από μέσα μου τα πιάσαμε τα λεφτά μας...θά'ναι τίγκα στη σκουριά...κι όμως,είναι σα να έχω να βάλω βενζίνη από χτές!!!!ίχνος σκουριάς!!! βλέπετε τα δίχρονα της εποχής δεν είχαν τα μοντέρνα συστήματα λίπανσης...οπότε το ντεπόζιτο ήταν ένα μείγμα βενζινόλαδου...γι'αυτό και διατηρήθηκε έτσι...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Οταν ημουν πρωτη γυμνασιου,ανακλυψα ενα τετοιο ιδιο η παρομοιο,μεσα στο κοτετσι.
    Ηταν μονο ο σκελετος αλλα με ενα πλυσιμο ΚΑΛΟ ηταν ενταξει (ε πρωτη γυμνασιου ειπαμε).
    Αερα στα λαστιχα φρενα οκ αλα μοτερ??
    Το μοτερ ηταν στο παταρι του ξυλουργειου του πατερα μου (και δικου μου πια).
    Κατεβηκε,ξεσκονιστηκε,μπηκε πανω και μετα κοπων και βασανων ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣΤΑ.
    Ηταν sachs με τρεις ταχυτητες στο χερι που επαιρνε ομως μονο πρωτη-δευτερα.
    Η τριτη ειχε προβλημα και προφανως ηταν η αιτια του παροπλισμου του.
    Το πηγαμε σε ενα εξοχικο σπιτακι και εμεινε εκει ,οπως καταλαβαινετε ΜΟΝΟ ΧΩΜΑ.
    Πανω σε αυτο το μηχανακι,εμαθα μηχανακι,εμαθα να λυνω κινητηρα (κυλινδροπιστονα και δισκους μη φανταστητε τιποτα σασμαν ,13 χρονω)
    Εφαγα απειρες τουμπες αλλα εμαθα πραγματα.
    Μεχρι που μια καθαρη δευτερα απο το πολυ σκισιμο κολλησε και ειπαμε με κατι κολλητους να το ανοιξουμε με τον...............κασμα.
    Αποτελεσμα το μηχανακι κατεληξε στη θαλασσα (ακομα οταν βουτω στο σημειο το βλεπω).
    ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ... (τοτε ποιος σκεφτοταν ,ενα χρεπι ητανε)
    Μεγαλε να το αναστησεις και να το προσεχεις ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ



    Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ,και σε ευχαριστω για οτι μου θυμισες...................

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aermacchi Ghibli 125cc, 1955
    από Vasilis_Strom στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 22:54
  2. Douglas Dragonfly, 1955
    από hlektronio στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2008, 11:50
  3. Moto Guzzi 500 V8 ,1955
    από Electra στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 12:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF