Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 112

Θέμα: Honda chaly

  1. #31
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    καλως ηρθες στο club vilabaho trifting,δωσε φωτο λεμε

  2. #32
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    σε καταλαβαινω!!! χαχαχχαα εγω τριβω να γυαλισω τα ματ αλουμινια...

  3. #33
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    σε καταλαβαινω!!! χαχαχχαα εγω τριβω να γυαλισω τα ματ αλουμινια...
    Και εγω τριβω γενικως!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  4. #34
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εσυ εισαι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	The_Aviator_poster.JPG 
Προβολές:	709 
Μέγεθος:	44,1 KB 
ID:	273614

  5. #35
    Λεφτα υπαρχουν....!!!!! !! Το avatar του/της pav.ion
    Εγγραφή
    22/02/2010
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως λιγο οι δουλειές λίγο κατι προβληματακια και κατι ταξιδια εμεινα εκτως forum και γενικότερα εκτως εργασιων ολο το καλοκαιρι.

    Το καλο ειναι οτι τωρα που χειμωνιαζει και εχω περισσοτερο χρονο ξεκιναω παλι και μαλιστα δυναμικα μιας και συμμαζεψα το παρακατω σαραβαλο για ανταλλακτικα

    Συνημμένο 272893
    Συνημμένο 272894
    Εμφανισιακα εδειχνε να ειναι 6βολτο, αλλα με προβληματιζε το πισω πλαστικο φτερο που ηταν απο πιο καινουργιο μοντελο. Τελικα ομως οταν το παρελαβα αποδειχθηκε οτι οντως ηταν απο τα πρωτα 6βολτα και γενικα δε φαινοταν να εχει κανιβαλλιστει ποτε....εκτως απο το χρωμα φυσικα! Γενικα τα κομματια και ο σκελετος του ηταν σε πολυ καλη κατασταση για τα χρονια τους και τελικα αντι να γινει μηχανακι ανταλλακτικων θα γινει το κυριως θεμα σε αυτο το thread μιας και αποφασισα να ανακατασκευασω αυτο και τα αλλα...βλεπουμε στην πορεια
    καλησπερα φιλε μου...κουραγιο και καλη συνεχεια..μολις εχω ξεκινησει κι εγω την ανακατασκευη στο ιδιο ακριβως μοντελο και απο αυτο το ελεεινο λαδοπρασινο χρωμα τις μαμας του το αλλαζω για το εργοστασιακο πορτοκαλι δεν εχω πολλες ελειψεις μονο με την μασκα- φαναρι εχω κολησει...μηπως εχεις καμια καβατζα..???

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pav.ion Προβολή μηνύματος
    καλησπερα φιλε μου...κουραγιο και καλη συνεχεια..μολις εχω ξεκινησει κι εγω την ανακατασκευη στο ιδιο ακριβως μοντελο και απο αυτο το ελεεινο λαδοπρασινο χρωμα τις μαμας του το αλλαζω για το εργοστασιακο πορτοκαλι δεν εχω πολλες ελειψεις μονο με την μασκα- φαναρι εχω κολησει...μηπως εχεις καμια καβατζα..???
    Στειλε μου με PM για να μη χαλαμε και το thread για οσους παρακολουθουν. Γενικα εχω βρει αρκετες ακρες και πιστευω να σε βοηθησω.
    Καλη συνεχεια στο δικο σου project. Βαλε και εσυ καμια φωτο να το δουμε.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Εργασιων συνεχεια οσο μπρω μιας και επεσε δουλεια τελευταια και χαθηκα λιγο.
    Παμε λοιπον να δουμε τι εγινε ως τωρα:

    Επιασα το σκελετο με remover αλλα το παλιοκιτρινο θελει αρκετη ωρα να σκασει και το μαμα πορτοκαλι απο κατω μενει σχεοδν ατοφιο, κανοντας με να χρειαζομαι 2 και 3 χερια για να φτασω σε μεταλο.
    Ιδιο προβλημα ειχα και στο ψαλιδι, πιρουνι κτλ αλλα εκει λογο μικροτερου μεγεθους δε με πειραξε ιδιεταιρα. Στη φωτο φαινεται η πρωτη δοκιμη να βγαλω το χρωμα με remover μονο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-07 11.09.53.jpg 
Προβολές:	553 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	274106

    δεν ηταν τροπος αυτος και βγηκε παλι στο φορα το δραπανο με συρματοβουρτσα. Ετσι μετα απο λιγες ωριτσες φτασαμε σε αυτο το αποτελεσμα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-12 20.15.11.jpg 
Προβολές:	556 
Μέγεθος:	88,6 KB 
ID:	274107

    Πολυ πολυ καλυτερα!!! Η εξωτερικη μερια ειναι σχεδον ολη ετοιμη, με μονα σημεια οπου δεν επιανε το βουρτσακι οποτε και θα γινει με remover, μικρη συρματοβουρτσα, συρμα, υπομονη κτλ κτλ...
    Μενουν τα εσωτερικα κομματια του σκελετου που θα δοκιμασω με remover μονο πρωτα μιας και δε βαφτηκαν απο τον προηγουμενο, αλλα εχουν ακομα το μαμα χρωμα. Λογικα θα ειναι ευκολα.....θα δουμε λοιπον.

    Απο το μηχανακι ελειπαν τα σωστα φτερα που ειναι μεταλλικα και δυσκολο να βρεθουν σε καλη κατασταση. Ομως το car.gr το εκανε το θαυμα του παλι και καταφερα να βρω ενα πισινο φτερακι κομπλε μαζι με φαναρι.
    Να και μια φωτο απο σημερα που το παρελαβα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-12 14.17.38.jpg 
Προβολές:	555 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	274108

    Με πρωτη ματια φαινεται αψογο. Δεν εχει ιχνος σκουριας (πραγμα απο τα οποια υπεφεραν ολα), ουτε σημαδια απο σουζες, ουτε τιποτε! Μονη ενσταση το κρυσταλο απο το φαναρι που φαινεται να ειναι ιμιτασιον αφου δεν αναγραφει τιποτε επανω, ενω το αλλο εγραφε Stanley (η μαρκα) και κειμενακι που πολυ χαιρομαι να βλεπω σε οτιδηποτε ειναι ποιοτικο: "made in Japan"

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Εγινε κι ενα γρηγορο πλυσιμο στο φτερο για να δω μηπως εκρυβε τιποτε υποπτο η βρωμα και εβγαλα απο πανω το φαναρι με τη βαση.
    Τελικα ειναι ετσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-12 20.06.50.jpg 
Προβολές:	552 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	274109

    και μια απο μεσα μερια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-12 20.07.04.jpg 
Προβολές:	554 
Μέγεθος:	89,9 KB 
ID:	274110

    ΑΨΟΓΟ....μονο σε ενα σημειο μια επιφανειακη σκουριτσα καθολου ανησυχιτικη. Τις επομενες μερες θα φυγει το χρωμα απο πανω του για να ετοιμαστει κι αυτο καταλληλα για βαψιμο μαζι με ολα τα υπολοιπα.

    Το ενδιαφερον ειναι οτι η βαση του φαναριου ειναι νικελ απο τη μανα του. Ισως την αφησω ετσι και βαψω την αλλη που εξυσα ηδη γιατι δεν ξερω ακομα τι θα ταιριαξει με το χρωματικο συνδιασμο που εχω στο μυαλο μου.

    Συντομα η συνεχεια της φανοποιιας keep watching


    Για να πιασουμε και τα μηχανολογικα λιγο, μιας και δεν ανοιξα ποτε μου μοτερ απο παπακι, ξερει κανεις τι χρειαζεται για να το κανουμε μετατροπη απο 6βολτο πλατινατο σε 12βολτο με ηλεκτρονικη? Λιγο που το εψαξα ειδα οτι θελει στροφαλο απο 12βολτο, βολαν, πεινοπλακα, να τροχισω ενα τμημα του αριστερου καρτερ για να κανω χωρο για τον αισθητηρα και αλλο καπακι για να χωρεσει το 12βολτο βολαν που ειναι μεγαλυτερο.
    Το παω καλα ως εδω ή λαθος μου τα ειπαν; Αν το εχει κανει ποτε κανεις και μπορει να μου πει τι και πως θα με βοηθουσε πολυ

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Eπισης πλεξουδα,ηλεκτρονικη,ανορθωτη,πολλαπλασιαστη,μπαταρι α,λαμπες,κορνα και διακοπτες τιμινιου

  10. #40
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    με τουςδιακοπτες δεν θα τα φερει βολτα λες? αλλα ζουν τοσο πολυ τα χρωματα?

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    με τουςδιακοπτες δεν θα τα φερει βολτα λες? αλλα ζουν τοσο πολυ τα χρωματα?

    Δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω ,ισως δεν υπαρχει προβλημα,ισως και να υπαρχει.

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Αυτα προφανως θελουν αλλαγη (λαμπες, μπαταρια, κορνα) αλλα οι διακοπτες μονο σε περιπτωση αλλαγης πλεξουδας, αλλα και παλι με ενα πολυμετρο και καλη διαθεση συνδεεις τα παντα.
    Οσο αφορα το μοτερ ρωτησα μονο που ειναι το αγνωστο πεδιο για μενα, αλλα απο οτι φαινεται ειναι αυτα που ειπα. Ευχαριστω για τις απαντησεις επιβεβαιωσης

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Εργασιων συνεχεια με ξυσιμο φτερου.

    Ειλικρινα απορω τι σοι χρωματα ειχαν το 70 που το remover δε καταφερνει να φουσκωσει με τιποτε. Το μονο που καταφερε ηταν να "μαλακωσει" το χρωμα αρκετα ωστε να μπορει να δουλεψει πιο ανετα η συρματοβουρτσα και το δραπανο.
    Με λιγο κοπο το αποτελεσμα ειναι αυτο:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-14 19.47.42.jpg 
Προβολές:	424 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	274327

    και μια απο την μεσα μερια που ηταν και πιο δυσκολο να ξυθει με το δραπανο:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-14 19.48.02.jpg 
Προβολές:	422 
Μέγεθος:	86,2 KB 
ID:	274328

    Κομπλε αυτο. Ας κανουμε ομως και μια δοκιμη πανω στο σκελετο να δουμε πως καθεται, αν ειναι στραβωμενο, αν θελει οτιδηποτε γενικα πριν το βαψω γιατι μετα κινδυνευει το χρωμα.

    Χμμμ, καλα φαινεται...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-14 20.03.36.jpg 
Προβολές:	425 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	274329

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Για να το δουμε κι απο το πλαι λιγο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-14 20.07.19.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	274330

    Παλι οκ δειχνει να ειναι....ας βαλω ομως και το φαναρι μηπως μαρτυρησει αυτο κατι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-14 20.09.37.jpg 
Προβολές:	419 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	274331

    Και μια απο την πισω μερια κοιτωντας να παρω μια ευθεια με το ματι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-14 20.10.00.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	274332

    Κομπλε ειναι!!!
    Βεβαια θα το ξαναδω οταν θα μονταρισουν ολα μαζι (φτερο, ψαλιδι, αμορτισερ, τροχος) μηπως εχουμε πουθενα αλλου επαφες, αλλα ως τοτε εχουμε λιγο ακομα

  15. #45
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    μη σε πω οτι με αρεσε οπως ειναι... ασταρι διαφανο και βερνικι απο πανω!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda chaly cf50 6v
    από gardelisxt550 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 517
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2021, 13:30
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF