Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 112

Θέμα: Honda chaly

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Αυτα προφανως θελουν αλλαγη (λαμπες, μπαταρια, κορνα) αλλα οι διακοπτες μονο σε περιπτωση αλλαγης πλεξουδας, αλλα και παλι με ενα πολυμετρο και καλη διαθεση συνδεεις τα παντα.
    Οσο αφορα το μοτερ ρωτησα μονο που ειναι το αγνωστο πεδιο για μενα, αλλα απο οτι φαινεται ειναι αυτα που ειπα. Ευχαριστω για τις απαντησεις επιβεβαιωσης
    Πλεξουδα και τα υπολοιπα θα τα αλλαξεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατι το 12V ειναι ηλεκτρονικο.
    Μονο για τους διακοπτες τιμονιου και κεντρικο ισως να μη χρειαστεις αλλαγη

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Εδω ειναι το ωραιο της υποθεσης.
    Ειχαν βγει απο την jinseng (ή οπως αλλιως γραφεται) κατι ρεπλικες του chaly με κωδικο JC50. Εμφανισιακα ηταν σαν 6βολτα chaly, ειχαν τους παλιους διακοπτες, αναβαν τα φωτα απο τον κεντρικο διακοπτη με το κλειδι κι οχι απο τα σκριπ οπως τα καινουργια, αλλα το ολο κυκλωμα ηταν 12βολτο και το μοτερ ειχε ηλεκτρονικη.
    Κατα τυχη εχω μια ολοκληρη, μαζι με ηλεκτρονικη κτλ, οπωτε μαλλον θα χρησιμοποιησω αυτη οταν τσεκαρω οτι ειναι οκ τα καλωδια γενικα και διορθωσω λιγο το εμπρος τμημα της που το ειχαν πετσοκοψει, αλλα σε γενικες γραμμες και σαν οδηγο να την εχω για να φτιαξω μια δικια μου απο την αρχη δε με χαλαει.
    Οπωτε το προβλημα παραμενει τωρα στο να βρω τα απαιτουμενα κομματια για την μετατροπη του κινητηρα.

  3. #48
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τι θες να κανεις με τον κινητηρα?

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    τι θες να κανεις με τον κινητηρα?
    Μετατοπη τα ηλεκτρικα του σε 12ν και ηλεκτρονικη για καλυτερη λειρουγια και καλυτερα ρευματα γενικα σε ολο το μηχανακι.
    Απο εκει και περα θα δουμε τι αλλο θα χρειαστει οταν τον ανοιξω, αν και 100% παμε για 72αρι κυλινδροπιστονο (ή και μεγαλυτερο) δε ξερω τι αλλο θα μου ερθει να κανω.
    Προς το παρον εχω τις φαναρτζοδουλειες που θελω να τελειωσω, απλα κοιταω τι χρειαζεται και το μοτερ για να αρχιω να ψαχνω και (ελπιζω) να βρισκω οτι θελω

  5. #50
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Μετατοπη τα ηλεκτρικα του σε 12ν και ηλεκτρονικη για καλυτερη λειρουγια και καλυτερα ρευματα γενικα σε ολο το μηχανακι.
    Απο εκει και περα θα δουμε τι αλλο θα χρειαστει οταν τον ανοιξω, αν και 100% παμε για 72αρι κυλινδροπιστονο (ή και μεγαλυτερο) δε ξερω τι αλλο θα μου ερθει να κανω.
    Προς το παρον εχω τις φαναρτζοδουλειες που θελω να τελειωσω, απλα κοιταω τι χρειαζεται και το μοτερ για να αρχιω να ψαχνω και (ελπιζω) να βρισκω οτι θελω
    ισως και να γινεται με τον δικο σου στροφαλο ανα ανοιξεις τον σφηναυλακα
    στο μεγεθος του 12βολτου. ισως καποιο καλο μηχανουργειο μπορει να το κανει.. δεν ξερω αμα θελει να μπει στον κοπο...παντως ετσι θα μεινεις με γνησιο στροφαλο πραγμα δυσκολο στις μερες μας..

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Θα το κοιταξω. Καλο μηχανουργειο εχω. Απλα δεν εχω και πολυ ιδεα απο τα συγκεκριμενα μοτερ γιατι ποτε δεν ετυχε να ασχοληθω.
    Να μου πεις για το αμαξι, οκ!
    Παντως σε αυτο που λες εχεις δικαιο....γνησιο στροφαλο και γενικα γνησια ανταλλακτικα θελω να κρατησω, γιατι μας εχουν φαει τα Κινεζικα

    Το ιδανικο παντως απο αποψη ευκολιας ειναι να βρω κανα μοτερ απο c50 12v ή εστω τον στροφαλο

  7. #52
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    μπορει κα να εχω.. μαλλον εχω βασικα..

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Σε συνεχεια της επισκευης τα τριψιματα συνεχιζονται σε δυσκολα σημεια με σμιριδοπανο και χερακι οποτε το πραμα παει λιγο αργα προς το παρον και δεν αξιζει καποια φωτο ακομα.

    Ας αλλαξουμε λιγο εργασιες σημερα μιας κι εσκασε ενα δεματακι και ειπα να κανω ενα τεστακι.
    Ανοιγοντας το δεμα λοιπον βγηκε απο μέσα αυτό:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-19 23.56.06.jpg 
Προβολές:	454 
Μέγεθος:	95,0 KB 
ID:	274694

    Κομπλε κιτακι μετατροπης ταμπουρου σε δισκοφρενο απο Dax 6βολτο. Το συγκεκριμενο μοντελο dax εχει ιδιο πιρουνι με το chaly. Ειχα μιλησει με ενα φιλαρακι απο Αγγλια που εχει κι αυτος chaly και εχει βαλει ακριβως το ιδιο στο δικο του μηχανακι κι εμεινε ευχαριστημένος. Το μονο που μου ειχε πει οτι κρατησε τα ελατηρια απο το chaly κι εβαλε μονο τα καλαμια απο αυτο, πραγμα που σκοπευω να κανω κι εγω. Κατα τα αλλα εχει μαρκουρτσι, τρομπακι, ντιζα κοντερ, βιδες κτλ

    Σε πρωτη φαση λοιπον με ενδιεφερε να δω αν μπαινουν ολα οπως ειναι ή αν εχουμε τιποτε υποπτες διαφορες σε αποστατες στον αξονα ή σε παχη στα καλαμια. Έτσι λοιπον τα πέρασα μεσα στο πιρουνι για δοκιμή οπως ηταν. Μπηκαν ανενοχλητα και δουλεψαν και σωστα
    Το τελικο αποτελεσμα οταν ερθει η ωρα λοιπον θα ειναι καπως ετσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-20 00.07.21.jpg 
Προβολές:	456 
Μέγεθος:	88,5 KB 
ID:	274698

    Επόμενες δοκιμές αργοτερα μαζι με ζαντες, αλλα ολα πανε καλα. Πίσω στο τριψιμο λοιπον μηπως και τελειωσουμε ποτε...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2012-11-20 00.06.53.jpg‎  

  9. #54
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ωραια πραγματα!!!

  10. #55
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ωραια πραγματα!!!
    μονο ωραια?πανοραμα

  11. #56
    Καλημέρα παιδιά. Είμαι καινούριος στο χώρο θέλω να σου ευχηθώ με το καλό να τελείωσης. Εγώ πεζεύτηκα τρία χρόνια για τελειώσω την δική μου ανακατασκευή. Και τώρα με πολύ κοπώ θα ξεκινήσω την δεύτερη. Σας δείχνω μερικές φώτο.
    Έτσι ξεκίνησα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0386.jpg 
Προβολές:	389 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	274819Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0387.jpg 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	274820
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_0394.jpg‎  

  12. #57
    Να σας το δήξω και τελειωμένοΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11931438-1973hondact90.jpg 
Προβολές:	389 
Μέγεθος:	62,2 KB 
ID:	274826

  13. #58
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    δεν ποσταρουμε σε ξενες ανακατασκευες δικες μας φωτο φιλε μου,γιατι χαλαει η ροη τους.ανοιξε ενα καινουργιο θεμα να θαυμασουμε τις δημιουργιες σου...

  14. #59
    Έχεις δίκιο. Αλλά δεν το έκανα για φιγούρα, απλός να δήξω στο φίλο της ατελείωτες ώρες δουλείας που χρειάζεται η ανακατασκευή. Χωρίς να αναφερθώ στο κόστος.

  15. #60
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ο ανθρωπος που κανει την ανακατασκευη εχει ηδη αναπαλαιωσει 3-4 αυτοκινητα κι εχει αλλα δυο chally.. αν θες να μας δειξεις- πεις κατι ειναι πανευκολο. ανοιγεις θεματακι! χωρις ιχνος εμπαθειας ετσι. βλεπω οτι εισαι και καινουριος στο φορουμ οποτε συγχωρεισαι!

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda chaly cf50 6v
    από gardelisxt550 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 517
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2021, 13:30
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF