Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 112

Θέμα: Honda chaly

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Ευχαριστω τον φιλο για την εμπαθεια και το δειγμα της δουλειας του (πρεπει να εριξε κι αυτος αρκετο χρονο και χρημα), αλλα οπως ειπαν και οι πιο παλιοι ας μη το χαλαμε.

    Σε συνεχεια του εργου λοιπον, τα τριψιματα ελαβαν τελος πριν απο λιγο.
    Κατι σημαδακια εμειναν σε σημεια που δε μπορω να φτασω αλλα δε θα επηρρεασουν τιποτε..
    Και μερικες φωτο απο σημεια δυσκολα
    Το κατω μερος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.44.51.jpg 
Προβολές:	614 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	274887

    Θεση τεποζιτου
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.45.55.jpg 
Προβολές:	618 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	274888

    Θεση μπαταριας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.46.16.jpg 
Προβολές:	615 
Μέγεθος:	84,2 KB 
ID:	274889
    Εδω φαινεται και η μοναδικη "ζημια" που εχει ο σκελετος. Μια μικρη τρυπουλα που δημιουργηθηκε απο τα υγρα μπαταριας γιατι καποιος θεωρησε καλο να καταργησει το σωληνακι υπερχειλισης.
    Θα παω το σκελετο σε ενα φιλο φαναρτζη να το μπαλωσουμε με αργκον και να τελειωνουμε με αυτο!
    Τελευταία τροποποίηση από ChrisD; 22/11/2012 στις 21:10.

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Ενα δυσκολο σημειο ηταν μεσα στο λαιμο, εκει που πιανει ο πολ/στης. Δεν εδινε και πολυ χερι για τριψιμο αλλα κατι εγινε στο τελος. Θα το κανω λιγο ακομα εκει πριν πεσει γαλβανι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.45.23.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	87,2 KB 
ID:	274890

    Και μια γενικη εικονα με ολοκληρο ξυμενο και πριν πεσει γαλβανι και αρμοκολες στις ραφες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.54.42.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	92,6 KB 
ID:	274891

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.54.20.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	274892

    Ερωτηση για τους πιο εμπειρους της παρεας: Τι ειναι καλυτερα να περαστει πρωτα; Γαλβανι ή αρμοκολλες;

  3. #63
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Ενα δυσκολο σημειο ηταν μεσα στο λαιμο, εκει που πιανει ο πολ/στης. Δεν εδινε και πολυ χερι για τριψιμο αλλα κατι εγινε στο τελος. Θα το κανω λιγο ακομα εκει πριν πεσει γαλβανι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.45.23.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	87,2 KB 
ID:	274890

    Και μια γενικη εικονα με ολοκληρο ξυμενο και πριν πεσει γαλβανι και αρμοκολες στις ραφες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.54.42.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	92,6 KB 
ID:	274891

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-11-22 19.54.20.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	274892

    Ερωτηση για τους πιο εμπειρους της παρεας: Τι ειναι καλυτερα να περαστει πρωτα; Γαλβανι ή αρμοκολλες;
    πρωτα αρμοκολλες βεβαιως βεβαιως.και αν θελεις να εισαι και πιο ψηρας,πριν απ ολα βαμα κατα της σκουριας που περναν οι φανοποιοι στο νεροχυτη των αρπαγμενων μπαμπριζ

  4. #64
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    σαν το rustabill που ειχα βαλει εγω λες Σπυρο?

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    πρωτα αρμοκολλες βεβαιως βεβαιως.και αν θελεις να εισαι και πιο ψηρας,πριν απ ολα βαμα κατα της σκουριας που περναν οι φανοποιοι στο νεροχυτη των αρπαγμενων μπαμπριζ
    Αυτο μονο εκει που θα πεσει αρμοκολλα ή παντου?

  6. #66
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Αυτο μονο εκει που θα πεσει αρμοκολλα ή παντου?
    αυτο μπαινει εκει που τα πρεσαριστα φυλα αφηνουν κενα.δηλαδη στις ραφες των αρμων και στα τελειωματα του σκελετου.πρακτικα λοιπον εκει που μπαινουν οι αρμοκολες μονο.αν δυσκολευτεις να το βρεις πηγαινε σε καταστημα που βαζουν παμπριζ...
    αν δεν εχεις διαβρωση ομως ισως να ειναι υπερβολη...

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Κατι χαζοσκουριτσες που δε μπορεσε να πιασει η συρματοβουρτσα και ο γυαλοχαρτο μονο. Μπορει ομως να ιενια και σκονη απο τα τριψιματα που χωθηκε εκει.
    Θα κανω ενα πλυσιμο το σκελετο με πιεστικο για να καθαρισουν ολα, στεγνωμα απευθειας εννοειτε για να μη σκουριασει και θα δω τι εχει μεσα μετα.
    Αν δω κατι υποπτο θα το περασω με αυτο που λες, πιστευω να μπορεσω να βρω

  8. #68
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    αν και αρκετο καιρο ανενεργο αυτο το ποστ ............ ξερει κανεις γιατι σταματησε????

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Να σου πω εγω ο ιδιος.

    Μπηκε σε παυση αρχικά λόγω τροχαιου που ειχα και με αφησε καπως "σακάτη" για αρκετο καιρο και έπειτα προσωπικών και επαγγελαμτικών υποχρεώσεων που με άφησαν επίσης πίσω σε πολλά πράματα(το ένα φέρνει το άλλο δυστυχώς) κι όχι μονο στην ανακατασκευή.

    Σιγά σιγά επιστρέφω και θα ξαναπιάσω τοσο το μηχανάκι όσο και τη συνέχεια της παρουσίασης.

    Από τότε έχω κανει μόνο light δουλειές όταν μου το επετρεπε ο χρόνος και η διάθεση.
    Ο σκελετός περάστικε με αρμοκολλα σε όλες τις ραφές και μετά με γαλβάνι όσο καιρό έμεινε αποθηκευμένος.
    Στην συνέχεια τον στοκάρισα για να καλύψω πόντες και οτι άλλες μικροατέλειες είχε μιας και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση γενικά!
    Το ίδιο έγινε και με το πίσω φτερό το οποιό τελικά αποδέιχτικε ότι είχε αρκετά σημεία που ήθελαν στοκάρισμα και.....ακόμα τρίβω!

    Όσο καιρό δε μπορούσα να κάνω δουλειά σωματικά, τουλάχιστον μπήκα στο τριπάκι κανα δυο φορές και πήρα μερικά ανταλλακτικάκια ακόμα για το project.
    Δεν λέω τι...σας κρατάω σε αγωνία μέχρι να κανω ενα μικρό φωτορομάτζο και να ανανεώσω επίσημα έτσι το thread.
    Stand by λοιπον γιατι επέστρεψα!!!!

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Eγω σου ευχομαι τα καλυτερα,μεσα από αυτές τις δυσκολιες να βγεις πιο δυνατος και να εισαι καλυτερα από πριν.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2012
    Μηνύματα
    188
    Πρώτα η υγεία man .........
    Και μόλις νιώσεις έτοιμος και ψυχικά αλλά και σωματικά μας δίνεις και τη συνέχεια

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dlabrakis
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    424
    περαστικα,με το καλο να συνεχίσεις.

  13. #73
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Να σου πω εγω ο ιδιος.

    Μπηκε σε παυση αρχικά λόγω τροχαιου που ειχα και με αφησε καπως "σακάτη" για αρκετο καιρο και έπειτα προσωπικών και επαγγελαμτικών υποχρεώσεων που με άφησαν επίσης πίσω σε πολλά πράματα(το ένα φέρνει το άλλο δυστυχώς) κι όχι μονο στην ανακατασκευή.

    Σιγά σιγά επιστρέφω και θα ξαναπιάσω τοσο το μηχανάκι όσο και τη συνέχεια της παρουσίασης.

    Από τότε έχω κανει μόνο light δουλειές όταν μου το επετρεπε ο χρόνος και η διάθεση.
    Ο σκελετός περάστικε με αρμοκολλα σε όλες τις ραφές και μετά με γαλβάνι όσο καιρό έμεινε αποθηκευμένος.
    Στην συνέχεια τον στοκάρισα για να καλύψω πόντες και οτι άλλες μικροατέλειες είχε μιας και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση γενικά!
    Το ίδιο έγινε και με το πίσω φτερό το οποιό τελικά αποδέιχτικε ότι είχε αρκετά σημεία που ήθελαν στοκάρισμα και.....ακόμα τρίβω!

    Όσο καιρό δε μπορούσα να κάνω δουλειά σωματικά, τουλάχιστον μπήκα στο τριπάκι κανα δυο φορές και πήρα μερικά ανταλλακτικάκια ακόμα για το project.
    Δεν λέω τι...σας κρατάω σε αγωνία μέχρι να κανω ενα μικρό φωτορομάτζο και να ανανεώσω επίσημα έτσι το thread.
    Stand by λοιπον γιατι επέστρεψα!!!!
    φιλε μου περαστικα και σιδερενιος με το καλο ............. πανω απο ολα εσυ και ολα τα αλλα θα γινουν .....Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω κατι σιγα σιγα και θελω να παρω ιδεες......
    Τελευταία τροποποίηση από paliothodoros; 15/10/2014 στις 09:31.

  14. #74
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση και το κουράγιο που μου δίνετε να συνεχίσω.

    Αν και δεν ήταν και τόσο τραγικά (ευτυχώς) τα πράγματα στο τροχαίο, έμεινα σχεδόν 1,5 χρόνο με πρόβλημα στο δεξί καρπό, το οποίο ευτυχώς αποκαταστάθηκε σχεδόν πλήρως, αλλά με κράτησε μακριά απο πολλά πράγματα
    Σωματικά επανέρχομαι λοιπόν και ψυχικά πάντα έτοιμος είμουν, αφου κάθε φορά που πήγαινα στο υπόγειο έβλεπα το chaly να με "κοιτα" κάτω απο το νάυλον που το ειχα σκεπασμενο και να ρωτά "με μένα τι θα γίνει;" και όλο και έκανα μερικές light ενέργειες (θα αναφέρω παρακάτω).

    Λίγο πριν σταματήσω τις εργασίες λοιπον, είχα περάσει αρμόκολλα όλες τις ραφές εσωτερικά του σκελετού, για να κόψω τις υγρασίες στα επικίνδυνα σημεία.
    Καπάκι περάστικε και γαλβάνι και μετά ξεκίνησα εξωτερικά στοκαρίσματα.
    Πριν γίνουν αυτά βέβαια πετάχτηκα μια βόλτα απο φίλο φαναρτζή, που με την αργκον του κλείσαμε την τρυπουλα που είχαν δημιουργήσει τα υγρά μπαταρίας (κλασσικο πρόβλημα σε πολλα chaly).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	episkeyi trypas.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	325056

    Δεν έδινε και πολύ χέρι για τρίψιμο στο περισσευούμενο αργκόν, αλλά εκεί που είναι και τόσο που είναι κίολας δε μας ενοχλεί καν. Μαζί φαίνονται και οι αρμόκολλες και το γαλβάνι στο εσωτερικό.

    Το τεπόζιτο που το είχα αποθηκευμένο σε ένα κουτί βγήκε και πάλι στην επειφάνεια του πάγκου εργασίας!
    Όταν είχα πάρει το μηχανάκι, ήταν γεμάτο με...."κάτι"!!!! Βανζίνη; Πετρέλαιο; Βαλβολίνες; Νέφτι; Δε ξέρω!!! Ήταν κάτι μαύρο, βρωμέρο και γλυτσωτό!
    Άδειασα τότε οτι μπορούσα απο μέσα, έκανα ενα γρήγορό πλύσιμο με βενζίνη και μετά το άφησα 2-3 βδομάδες γεμάτο ξύδι το οποιο αδειαστικε κι αυτο πριν την αποθήκευση. Εννοείται οτι κάθε φορά που το άδειαζα έβγαινε απο μέσα πράμα....πολύ πράμα!
    Μετά απο τόσο καιρό όμως, στέγνωσε τελείως μέσα και όταν το έπιασα στα χέρια μου το ένιωσα βαρύ. Άνοιγμα την τάπα, τούμπα πάνω απο εφημερίδα και με την βοήθεια ενός κατσαβιδίου βγήκε απο μέσα αυτό :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fuel tank.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	79,7 KB 
ID:	325057
    Αν και η παραπάνω φωτογραφία τρομάζει, μέσα δεν είναι πουθενά σάπιο. Έχει μόνο επιφανειακές σκουρίες και....σαβούρα σαν αυτή! Φαντάζομαι κανα πιτσιρίκι θα έριχνε μέσα ότι εβρισκε για πλάκα όσο το μηχανάκι ήταν παρατημένο και τώρα τρέχω εγώ! Δε βαριέσαι, θα μάθω να την κάνω κι αυτή τη δουλεία τώρα.
    Γέμισμα με βενζίνη και παξιμάδια λοιπον και καλό κούνημα. Επαναληψη μετά απο κάθε άδειασμα για 2-3 φορές μέχρι που όσα έπιασε το μάτι μου μέσα είχαν φύγει πλέον.
    Έχουν μείνει μονο επιφανειακες σκουριές και το γέμισα με ξύδακι, για μια ακόμα φορά, να δούμε τι θα γίνει.
    Παράλληλα, έλυσα και το βρυσάκι το οποίο ήταν κι αυτό σε μάυρα χάλια, μπουκωμένο και δεν ξεχώριζες καν την τρυπούλα παροχής της ρεζέρβας που είναι δίπλα στο χάλικο σωληνάκι της κύριας παροχής.
    Αφού το έλυσα κι αυτό σε κομμάτια και είδα οτι είναι γεμμάτο με την ίδια βενζινοβαλβολινονεφτοπετρελαιομακα το έχωσα κι αυτό σε ένα δοχειάκι με ξύδι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fuel petcock.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	325058
    Η φωτό είναι μετά απο 2 μέρες βυθίσματος όπου έφυγαν αρκετά από τα άλατα που είχε πάνω του, ενώ μούλιαε τόσο που μου επέτρεψε να σκαλίσω λίγο μερικές απο τις τρύπες παροχής που έχει και να ξεβουλώσω μερικές μαζι με τη βοήθεια κομφλερ αέρα. Θέλει ακόμα χρόνο όμως μιας και οι δύο παροχές είναι ακόμα βουλωμένες.
    Μου φαίνεται θα πάρω ενα καινούργιο να έχω σίγουρο οτι θα έχω σωστή παροχή, είτε καταφέρω να το επαναφέρω αυτό, είτε όχι.

  15. #75
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Kαλη συνέχεια!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda chaly cf50 6v
    από gardelisxt550 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 517
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2021, 13:30
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF