Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 112

Θέμα: Honda chaly

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73

    Honda chaly

    Νεος σχετικα κι εγω εδω μεσα και ειπα να γνωριστουμε απο τις ανακατασκευες.
    Σε αυτοκινητα εχω ασχοληθει καιρο τωρα κι εχω κανει 3-4 ειτε βαρβατες ειτε πιο...light, αλλα ειπα να δοκιμασω και την τυχη μου στα μηχανακια ξεκινωντας με κατι που θεωρω εγω τουλαχιστον απλο, ενα honda chaly.....ή και δυο chaly μαζι (θα δειτε παρακατω τι εννοω) και αν δω οτι τα παω καλα να ανεβασω κατηγορια αργοτερα καθως θελω να πιασω καποια στιγμη στα χερια μου και καμια κλασσικη μηχανη!

    Η ιστορια ξεκιναει με ενα chaly που αγορασε ο πατερας μου καπου το '90 για να εχει κατι να πηγαινει δουλεια. Τα χρονια περασαν απο τοτε, το μηχανακι περασε στα χερια μου, μεχρι που το παρατησα γιατι με βολευε καλυτερα το αυτοκινητο λογω δουλειας. Ελα ομως που πριν 5-6 χρονια αρχισα να το χρησιμοποιω παλι, ειχα μαθει και μερικα πραγματακια απο τις αναπαλαιωσεις αυτοκινητων και δεν ενιωθα καλα καβαλωντας το χάλι που ειχε καταντησει και ετσι αποφασισα να το συμμαζεψω. Στην ουσια ηθελε, ενα βαψιματακι, λαστιχα, εξατμηση και επισκευη στη σελα που ειχε σκιστει.
    Μια και δυο ξεκινησα να το κανω καμματια και του εριξα κι ενα βαψιμο φερνωντας το σε λογαριασμο και δημιουργωντας κατι ομορφο.
    Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες απο τοτε, αλλα θα κοιταξω να βρω και να βαλω αργοτερα μια απο το πως ηταν, το πως εγινε.

    Το μηχανακι το χρησιμοποιω συχνα πλεον, αλλα απο τοτε δε ξανασχοληθηκα μαζι του περα απο τα απλα σερβις, κυριως λογω χρονου. Περασε ο καιρος και αρχισα να βγαινουν στην επιφανια προβληματακια οπως σταβωμενες ζαντες απο λακουβες και πεσμενα φρενα.
    Εκνευριστικο προβλημα το πρωτο μιας και το μηχανακι "χορευει" απο μια ταχυτητα και πανω, ενω απο τα φρενα, το εμπρος καλα κρατει (πολυ καλα θα ελεγα για ταμπουρο) αλλα το πισω δυστυχως μας αφησε χρονους. Αλλαγη φερμουιτ δεν επιφερει μεγαλες βελτιωσεις μιας και το προβλημα ειναι στο ιδιο το ταμπουρο (κεντρο ζαντας δηλαδη) και το chaly ειναι απο τα τελευταια εισαγωγης με τα πλαστικα κομματια και 3ακτινες ζαντες, αρα μου ειναι δυσκολο να βρω και νεο κεντρο.

    Ψαχνωντας να δωσω λυση στα παραπανω προβληματα, αποφασισα να κανω και λιγο tuning (μιας και το εχω κι αυτο στο αιμα μου μαζι με τις αναπαλαιωσεις) και να αλλαξω ζαντες-φρενα....με τι αλλο φυσικα, παρα με δισκοφρενα και αντιστοιχες ζαντες που να δεχονται δισκους. Ευκολα πραγματα να τα βρει κανεις αφου υπαρχουν πολλα για το αδερφακι του chaly, το dax

    Μιας και μιλαμε για "πατεντα" πλεον πανω στο μηχανακι κι επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να το παροπλισω μεχρι να γινουν οι μετατροπες βρηκα κι αγορασα ενα δευτερο για να το χρησιμοποιησω για...πειραματοζωο και να κανω προχειρα δεσιματα, μετρησεις και οτι χρειαστει γενικα. Το μονο που του ελειπε ηταν το μοτερ, αλλα αυτο δε με ανησυχει προς το παρον.
    Αργοτερα που θα τελειωσω τις πατεντες στο πρωτο θα το πιασω κι αυτο να το κανω μια ανακατασκευη. Ετσι λοιπον θα γινει δουλεια σε δυο chaly μαζι

    Παραθετω και μια φωτο απο το "πειραματοζωο" απο την μερα που το μαζεψα σπιτι. Το υπολοιπο ειναι μεσα σε κουτια μιας και δε χωραγε στο αμαξι κι επρεπε να το λυσω για να το φορτωσω
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 385710_10150818276173525_537445987_n.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

    Κωστής

  3. #3
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Η ιστορια ξεκιναει με ενα chaly που αγορασε ο πατερας μου καπου το '90 για να εχει κατι να πηγαινει δουλεια. Τα χρονια περασαν απο τοτε, το μηχανακι περασε στα χερια μου, μεχρι που το παρατησα γιατι με βολευε καλυτερα το αυτοκινητο λογω δουλειας.
    Διαβάζοντας αυτές τις γραμμές ένοιωσα σαν να τις έγραψα εγώ.

    Τι μου θύμισες.....δυστηχώς όταν άρχιζε ο μικρός μου αδερφός τις βόλτες και αυτός με το Chaly,του έδωσε μία σε ένα στόπ με αυτοκίνητο (ευτυχώς έπεσε σε φίλο μου και δεν έπαθε τίποτα πέρα από γρατζουνιές) και το ξαπόστειλε στην αποθήκη μέχρι την μέρα που το έδωσα για απόσυρση για το Gixxer μου.

    Καλή αρχή και ελπίζω να αξιωθώ και γώ κάποτε να πάρω ένα Chaly και να το κάνω κουκλάκι όπως αυτά που εννίοτε έχω δεί εδώ μέσα ανακατασκευασμένα.
    Keep spamming!!!:a13:

  4. #4
    Πω ρε φίλε όποτε βλέπω chaly (σπάνια πια) με παίρνουν τα ζουμιά. Ο πατέρας μου
    το οδηγούσε αυτό δεκαετία 80. Παίζει να είναι και το πρώτο μηχανάκι που έκατσα
    απάνω!
    Καλό "πείραμα"

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Καλωσηρθες στην παρεα μας!!
    Καλη αρχη με το τσαλι και αμα θελεις βοηθεια,εδω ειμαστε!!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Λογω δουλειας και περιορισμενου χρονου δεν εχω προλαβει να ασχοληθω και πολυ. Εξαλλου το ολο προτζεκτ θα παει αργα αργα για να γινει και σωστο.

    Θα παραθεσω για αρψη 2-3 φωτο απο το πως ηταν το μηχανακι οταν επεσε στα χερια μου και πως εγινε μετα το πρωτο συμμαζεμα. Το κακο ειναι οτι τοτε δεν επαιζε ψηφιακη φωτογραφικη οποτε δεν εχω σχεδον καθολου υλικο απο την ολη εργασια, αλλα αφου θα ζυμμαζευτουν μερικα πραγματακια τωρα θα φανει και το παλιο εργο πιστευω.
    Παμε λοιπον:
    Πριν το βαψιμο...σορρυ για το χαος απο πισω αλλα ετσι ειναι τα γκαραζ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Εικόνα017.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από ChrisD; 14/07/2012 στις 20:20.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Διεργασια απο το βαψιμο δεν εχω, αλλα μονο το τελικο αποτελεσμα μετα το βαφειο, οπου το μηχανακι βαφτικε με λευκο περλε χρωμα (με κιτρινη περλα) και χρυσαφι με κιτρινη περλα σε ζαντες και διαφορα αλλα σημεια για να σπαει λιγο η ασπριλα!
    Αυτοκολλητα δε ξαναβαλα γιατι δε με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα.
    Με την ευκαιρια αλλαχτικαν τα πισω αμορτισερ, η εξατμιση, τα λαστιχα, τα κρυσταλλα απο τα φλασακια εγιναν διαφανα για να δεσουν με το ολο χρωματικο συνολο, το υφασμα της σελας που ειχε σκιστει αλλαχτικε σε ταπετσιερη με καινουργιο που δε γλυστραει (τρελη διαφορα αφου πλεον σε καθε φρεναρισμα δεν εφευγα απο τη σελα) ενω και το μοτερ ανεβηκε στα 72 για να τραβαει λιγο καλυτερα.
    Εκτοτε το μηχανακι εχει κανει ενα σκασμο χιλιομετρα και το μονο που ζητησε ηταν τα κλασσικα σερβις

    Εδω μια οταν το πηρα απο το βαφειο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα001.jpg 
Προβολές:	1704 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	264298

    Τα χρυσαφι κομματια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23072006(004).jpg 
Προβολές:	1715 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	264300

    Λιγο πριν τελειωσει το δεσιμο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα062.jpg 
Προβολές:	1722 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	264299

    Συντομα κοντα σας με περισσοτερα νεα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Ωραιος φιλε!!! Εσυ το τελειωσες πριν καλα καλα ξεκινησεις!!! Δωσε κι αλλες φωτο

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Οι φωτο ειναι τραβηγμενες πριν 5 χρονια. Τωρα κοιταω να φτιαξω οτι δεν εφτιαξα τοτε και να κανω κι ενα δυο μετατροπουλες που θελω, ενω πααλληλα θα κανω ανακατασκευη το δευτερο chaly

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Δυστυχως λιγο οι δουλειές λίγο κατι προβληματακια και κατι ταξιδια εμεινα εκτως forum και γενικότερα εκτως εργασιων ολο το καλοκαιρι.

    Το καλο ειναι οτι τωρα που χειμωνιαζει και εχω περισσοτερο χρονο ξεκιναω παλι και μαλιστα δυναμικα μιας και συμμαζεψα το παρακατω σαραβαλο για ανταλλακτικα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2885056_0_b.jpg 
Προβολές:	1301 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	272893
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2885056_2_b.jpg 
Προβολές:	1286 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	272894
    Εμφανισιακα εδειχνε να ειναι 6βολτο, αλλα με προβληματιζε το πισω πλαστικο φτερο που ηταν απο πιο καινουργιο μοντελο. Τελικα ομως οταν το παρελαβα αποδειχθηκε οτι οντως ηταν απο τα πρωτα 6βολτα και γενικα δε φαινοταν να εχει κανιβαλλιστει ποτε....εκτως απο το χρωμα φυσικα! Γενικα τα κομματια και ο σκελετος του ηταν σε πολυ καλη κατασταση για τα χρονια τους και τελικα αντι να γινει μηχανακι ανταλλακτικων θα γινει το κυριως θεμα σε αυτο το thread μιας και αποφασισα να ανακατασκευασω αυτο και τα αλλα...βλεπουμε στην πορεια

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Ξεκινησε το ξεμονταρισμα ωστε να μπορεσω να ασχοληθω με το καθε κομματι ξεχωριστα

    Αφου εβγαλα ψαλίδι και πισω αμορτισερ και αφου αποσυνδεσα ντιζα γκαζιου και τσοκ, μετα απο πανευκολο λυσιμο 2 βιδων(παρολο που φοβηθηκα οτι με τα χρονια δε θα θελουν να βγουν) το μοτερ κατεβηκε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 15.36.25.jpg 
Προβολές:	1208 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	272917
    Δυστυχως ειναι γεματο μακα και λασπες, αλλα προς μεγαλη μου εκπληξη γυρνωντας με το χερι το βολαν γυριζε κανονικα και μαλιστα νιωθω να εχει και συμπιεση....θα δειξει οταν θα το ανοιξω ομως μιας και λεω να ασχοληθω με το σκελετο πρωτα

    Και μειναμε με αυτο το πραμα τωρα:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 15.36.31.jpg 
Προβολές:	1204 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	272918

    Ευκολη δουλεια απο εδω και περα...βγαζουμε οτι βγαινει ωστε να μπορεσω να φτασω στην πλεξουδα και να την ξηλωσω κι αυτη. Σελα, τιμονι, καβουκι εμπρος φαναριου και φτανουμε στο φιλτροκουτο. Προς μεγαλη εκπληξη διαθετει μεχρι ενα λαστιχακι το οποιο εμπαινε για κοντρα απο το πλαι και μειωνε τους κραδασμους. Φαινεται στην παρακατω φωτο μεσα στον κυκλο, καθως και η κατασταση του σκελετου απο μεσα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 16.05.30.jpg 
Προβολές:	1194 
Μέγεθος:	73,4 KB 
ID:	272919

    Ειναι αρκετα καθαρο για τα χρονια του, με την αναμενωμενη επιφανειακη σκουρια, αλλα οχι κατι το ανησυχιτικό.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Το μοναδικο μερος που βρηκα σαπισμα που μπορει καποιος να πει "επικινδυνο" ειναι στο χωρο της μπαταριας που απο τα υγρα λογικα εχει αρκετη διαβρωση και σε ενα σημειο ξεκινησε μια μικρη τρυπουλα. Οταν φτασω στο ξυσιμο θα φανει το μεγεθος και αν θα πρεπει να ανησυχισω πολυ ή οχι, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι οκ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 16.05.36.jpg 
Προβολές:	1189 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	272920

    Σειρα εχει το φιλτροκουτι τωρα, μιας και μας εμποδίζει να βγαλουμε την πλεξουδα. Βγαζοντας το πλαινο καπακι ομως εχουμε μια εκπληξη! Φιλτρο αερα πατεντα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 16.11.25.jpg 
Προβολές:	1191 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	272921

    Τραβωντας το εξω διαπιστωσα οτι ηταν ενα κομματι υφασμα κι ενας φακελος απο λογαριασμο ΔΕΗ:rotflmao:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 16.12.09.jpg 
Προβολές:	1175 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	272922

    Απλα ελεος....αν και πλεον απορω τι θα εχει τραβηξει μεσα αυτο το καρμπυρατερ περα απο κιλοβατωρες

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Απο την κατω μερια τωρα για να βγει επιτελους η πλεξουδα...εδω φανηκε για τα καλα το μαμα χρωμα...κλασσικο για 6βολτα, πορτοκαλι! Μαζι με πολυ λασπουρα σαν αυτη που εχει το μοτερ επανω!
    Φανηκε και το οτι οποιος εβαψε το μηχανακι απλα μονωσε οτι δεν ηθελε να βαφτει και ξεκινησε το βαψιμο. Σε αρκετα σημεια ειναι αβαφο ενω οπου ειχε πεσει κιτρινο αφου δεν ειχε ξυθει για να πιασει το χρωμα ξεφλουδιζε για πλακα....καλο αυτο για εμενα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 16.13.40.jpg 
Προβολές:	1174 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	272923

    Να κι ενα σημειο που ειναι καπως...το εμπρος μερος εχει αρκετη σκουρια που με τρομαξε στην αρχη, αλλα ευτυχως επιφανειακη. Θα την τακτοποιησω οταν ερθει η ωρα της κι αυτη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 16.14.02.jpg 
Προβολές:	1161 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	272924

    Κουνωντας το σκελετο απο εδω κι απο εκει ακουγωνταν κατι μεσα...τελικα καποια στιγμη επεσε απο μεσα αυτο το κλειδακι! Ισως να επεσε απο καποιον καποτε ή ξεφυγε απο την μαμα εργαλειοθηκη και εμεινε μεσα για να το βρω εγω δωρακι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-16 16.23.15.jpg 
Προβολές:	1148 
Μέγεθος:	91,6 KB 
ID:	272925

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Αφου βγηκε και η πλεξουδα σειρα ειχε το πιρουνι. Λυνουμε τις βασεις του τιμονιου, μετα το κεντρικο παξιμαδι και τελος τις βιδες που κρατανε την πανω τιμονοπλακα στη θεση της και τσουλαει κατω πανευκολα. Προσοχη μη χασουμε τις μπιλιες (21 πανω, 21 κατω οπως αναφερει και το service manual....και οντως τοσες ειναι). Δυστυχως δεν εχω φωτο του πως βγηκε μιας και κυνηγουσα ωσες μπιλιες ξεφυγαν, αλλα στο τελος μειναμε με αυτα τα πραματακια που καποτε ηταν μηχανακι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-31 15.22.51.jpg 
Προβολές:	1142 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	272926

    Πλεον ολα ειναι σε κομματια. Ειπα να ασχοληθω πρωτα με το ντεποζιτο μιας και ηταν το μοναδικο μερος που περιμενα να βρω σκουριες που θα με ταλαιπωρουσαν.
    Ανοιγωντας την ταπα ειδα οτι ειχε μεσα.....πετρελαιο!!! Και πολυ μακα!!! Πολυ ομως! Εχει πιασει ολα τα τοιχωματα και την εξοδο προς το βρυσακι με αποτελεσμα απο εκει να μη περναει τιποτε πια! Ξυνωντας το λιγο με ενα ισιο κατσαβιδι παντως φανηκε να φευγει σχετικα ευκολα. Καλο αυτο!
    Το αδειασα και το αφησα να ξεμυρισει λιγο (μιλαμε για πολυ μποχα) και μετα ειπα να το ξεβαψω πρωτα απο εξω, να ξεκινησω με τα ευκολα και μετα να παω μεσα στα δυσκολα.
    Ειδου το αρχικο σταδιο λοιπον
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-24 20.33.22.jpg 
Προβολές:	1131 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	272927
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012-10-24 20.33.41.jpg 
Προβολές:	1128 
Μέγεθος:	80,7 KB 
ID:	272928

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τυχερε! εμεις εχουμε βρει καστάνια με καρυδακι μεσα σε φιλτρκουτι απο αυτοκινητο. που δουλευε ετσι?

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda chaly cf50 6v
    από gardelisxt550 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 517
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2021, 14:30
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 18:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF