Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 112 από 112

Θέμα: Honda chaly

  1. #106
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Για όσα μαστόρια παρακολουθούν και κατέχουν τα ηλεκτρονικα, έχω μια ερώτηση:

    Πως θα μπορέσω απο παπιοφλοτέρ να κάνω να ανάβει ένα λαμπάκι ένδειξης χαμηλής στάθμης καυσίμου?
    Ξέρω οτι φλοτέρ στην ουσία ειναι ενας ροοστάτης.
    Μετράω ποσα Ohm θα μου βγάλει στη στάθμη που θέλω και μετα για να ανάψει λαμπάκι 12ν τι χρειαζεται?

  2. #107
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ο δείκτης στο φλοτερ, παίρνει εντολή και κατέβαινει ανάλογα πόσο καύσιμο έχει μέσα, δηλαδή νομίζω ότι αρχικά θα πρέπει να δεις τι αλλάζει στον μαμά δείκτη( τάση- ρεύματος, η κάτι άλλο)μετα αφού δεις σε ποιο σημείο στον μαμά δείκτη η ένδειξη μπαίνει στην ρεζέρβα,να γίνει αντικατάσταση από δείκτη σε λαμπάκι και να κλείνει κύκλωμα ώστε να ανάβει όταν μπει στην περιοχή τής ρεζέρβας.
    Καλή μοντα ακούγεται

  3. #108
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Για όσα μαστόρια παρακολουθούν και κατέχουν τα ηλεκτρονικα, έχω μια ερώτηση:

    Πως θα μπορέσω απο παπιοφλοτέρ να κάνω να ανάβει ένα λαμπάκι ένδειξης χαμηλής στάθμης καυσίμου?
    Ξέρω οτι φλοτέρ στην ουσία ειναι ενας ροοστάτης.
    Μετράω ποσα Ohm θα μου βγάλει στη στάθμη που θέλω και μετα για να ανάψει λαμπάκι 12ν τι χρειαζεται?
    ετσι ακριβως. και βαζεις αντισταση πριν το λαμπακι υποθετω. αν κι ειναι πολυ πιο ευκολο να το κανεις απλα να κλεινει κυκλωμα στο τερμα χαμηλο. με ενα λαμακι ας πουμε.

  4. #109

  5. #110
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Θελει λιγο διαβασμα και ψαξιμο το κολπο.

    Ο μονος λογος που το σκεφτηκα ειναι γιατι εχω λαμπακι στο κοντερ για χαμηλη σταθμη βενζινης και σκεφτώμουν πως μπορω να το αξιοποιησω.
    Συν οτι το τεποζιτο μπορει να μη χρησιμοποιηθει τελικα και σε περιπτωση που βρεθει αλλο, απο πιο καινουργιο chaly που εχουν και φλοτερ μεσα, κατι θα μπορεσει να γινει.

    Στο μεταξυ μια μινι ενημερωση.

    Κολλήθηκαν τα αυτακια στο πιρούνι και μπήκε δοκιμαστικά το καβούκι του φαναριού επάνω:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-01-17 12.42.02.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	52,3 KB 
ID:	330926

    Είναι κομπλε, κεντραριμένο σωστά, οπώτε ακολούθησε τρίψιμο να φύγουν λάδια, γρέζια κτλ και ετοιμάστηκε για κρέμασμα και γαλβάνι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-01-26 16.06.01.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	61,6 KB 
ID:	330927

    Στο μεταξύ μετά απο απανωτές μετρήσεις επι μετρήσεων η μπροστινή ζάντα κεντραρίστικε στο πιρούνι και αναμένω απο το μηχανουργείο να μου φτιάξει τους αποστάτες στις επιθυμιτές διαστάσεις.
    Ήρθαν και τα λάστιχα και μονταρίστικαν στις ζάντες και πλεον το παζλ ανταλλακτικων καπως αρχιζει και "δένει".

  6. #111
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    χρηστο εχεις ιδεα με τα αμορτισερ τους λυνονται ... μπορει να γινει καποιο service?

  7. #112
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    ωραίο project γεμάτο αναμνήσεις από την 1η Λυκείου!
    καλή συνέχεια!
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Honda chaly cf50 6v
    από gardelisxt550 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 517
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2021, 13:30
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF