Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αλος για Χίο τράβηξε και άλλος για να μην πω

  1. #1
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681

    Αλος για Χίο τράβηξε και άλλος για να μην πω

    Το ταξίδι αυτό ξεκίνησε γύρω στο 1984 μα το μεράκι ήταν από πολύ παλιά μέσα μου, εκείνη την εποχή είδα ένα γάμο όχι έναν οποιοδήποτε γάμο αλλά ένα γάμο με τα όλα του μοτοσυκλετιστικό ο Γαμπρός με τη Νύφη πάνω σε ένα Ζ13 κατάμαυρο και απαστράπτον από πίσω να κορνάρουν δεκάδες τετρακύλινδρα πηγαίνοντας για το γλέντι.
    Έπιασα δουλειά, αμούστακο ακόμα, στην οικοδομή γιατί ήταν η μόνη δουλειά που έβγαζε τότε γρήγορο χρήμα με τα λεφτά αυτά αγόρασα τη πρώτη μου μοτοσυκλέτα ένα CB 750 four, άγνωστης προέλευσης βέβαια,
    Tότε γνωρίστηκα με άτομα που κυκλοφορούσαν με τα τότε γκάζια CB 750 F2 boll dor GS 1100 E, Κ.Α. μικρός άκουγα τι έλεγαν και μάθαινα τα κόλπα. με συμπάθησαν και με έμαθαν να καβαλάω Ο Λάζαρος με το 900 ήταν αυτός που μου πρώτο-έδειξε τι να κάνω, η πρώτη μου Βόλτα στη Βούτα πάνω στο κατακόκκινο Bolldor να ανεβάζει τα χιλιόμετρα σαν τρελό και εγώ να είμαι σαν τον θεό πάνω στον Όλυμπο, πάνω στο τετρακύλινδρο να βρυχάται με τη 4 σε 1 marving και εγώ σαν τον νέο Ζουγκλάκο να "μασάω" σίδερα.
    Αυτός ήταν που μου είπε να δώσω το 750 μην σκοτωθώ και να πάρω μικρότερο (ήταν κλεμμένο και με προστάτευε βέβαια ) μετά αγόρασα μερικά μικρά αλλά η αγάπη μου ήταν τα τετρακύλινδρα και βάλε με έμαθαν πολλοί από τη παρέα, άλλος να φρενάρω, άλλος να στρίβω, άλλος, άλλος, κλπ

    Από τότε τα τετρακύλινδρα και δει του λίτρου είναι η αγάπη μου, η λατρεία μου, μοτοσυκλέτες που θέλεις αρχίδια και όχι κρεμμύδια για να τα καβαλήσεις.
    Όχι για να πας τη βόλτα σου στη Γλυφάδα με τη χαζογκόμενα το ξέκωλο με τα δωδεκάποντα και το μαλλί του κομμωτηρίου, να μην περάσεις στο Δέλτα της 3000 rpm και το λάστιχο να είναι τετράγωνο . Δεν μπορώ να βλέπω το βλάκα να μην ξέρει τι είναι το apex και να του λέω για sag και να με κοιτάει σαν χάνος. να του εξηγώ για ρυθμίσεις αναρτήσεων και να κοιτάει το ρολόι του, δεν αντέχω τους βλάκες που παίρνουν ένα "όπλο" που θα θέριζε στα Μέγαρα στης Σέρρες στην Επίδαυρο και να πηγαίνουν μόνο στο ίσιωμα διπλωμένοι για μαγκιά !!! να μην σέβονται όταν τους λες για έναν δρόμο και στο τέλος να στουκέρνουν γιατί δεν άκουγαν, θα μου πεις εσύ δεν στούκαρες ; ΝΑΙ ΣΤΟΥΚΑΡΑ αλλά πήγαινα και μερικές φορές πήγαινα πιωμένος , αλλά πήγαινα και άκουγα, αυτοί δεν ακούνε τίποτα. Σαν τους πεις για κόντρα στα Μέγαρα με το χρονόμετρο να τρέχει λιγοψυχάνε, και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, πιστεύω πως έγινε μόδα το "κτήνος" για να αγοράζουν τα μαμμόθρεπτα και οι δήθεν που έχουν το μηχανάκι σαν προέκταση της τσουτσούς τους
    "Πρέπει να είσαι λέρα για να καβαλάς γαλέρα" έλεγαν τότε, τώρα λένε "για να γίνεις Rossi πρέπει ο κώλος σου να στρώσει" αλλά εδώ δεν γίνετε τίποτα από αυτά .

    Σας ζάλισα αλλά με στεναχωρεί που βλέπω όλο μαγκιά κλανιά και υφάκι όσοι έχετε ζήσει εκείνες της εποχές πιστεύω πως με καταλαμβάνετε

    Καλημέρα μας
    http://www.youtube.com/watch?v=XM1xv...layer_embedded
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116

    Ωραιος!!!
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Φίλε οι καιροί αλλάζουν, κι εμείς μένουμε πίσω.
    Έτσι γίνονταν πάντα.
    Δεν ήταν καλλίτερα «τότε», μας φαίνονταν καλλίτερα γιατί ήμασταν οι πρωταγωνιστές.
    Τώρα ο ρόλος του κομπάρσου είναι λίγο στενάχωρος.
    Νέοι άνθρωποι θα δώσουν το δικό τους διαφορετικό ορισμό στο μοτοσυκλετησμό, θα κάνουν τα δικά τους ταξίδια, θα δουν το δικό τους έργο και σε πρώτη φάση θα μας κατακρίνουν.
    Ύστερα, όταν ο χρόνος περάσει και για αυτούς θα μας δουν ξανά με άλλο μάτι και ο τροχός της ζωή θα φέρει ακόμα μια βόλτα.

    Υγ
    Πρέπει ο κώλος σου να στρώσει
    για να γίνεις σαν το Ρόσσι?
    Τον (π)Ούτσιο φωνάξτε στιγμή
    Το μοιραίο να συμβεί…



    http://www.youtube.com/watch?v=9UaJAnnipkY


    Όποιος γελάσει με το τραγούδι καλά θα κάνει



  4. #4
    file mou otan diavasa tin ataka "μοτοσυκλέτες που θέλεις αρχίδια και όχι κρεμμύδια για να τα καβαλήσεις" amesos skeftomouna ti na sou grapso gia afto ....alla me oti egrapses apo kato me kalipses...distixos exoume gemisi mikrotsoutsounides koblexikous pou ta vgazoune ston dromo kai kathe mera akous kai akous kai xana akous gia ptomata anapirous koutsous kai koulous .....
    etsi ta skeftomouna kai ego re man kai trelenomouna ...kai as min exo tin ilikia sou ...
    distixos me ton kero pira apofasi na min asxoloume an kapios theli na mathi kai theli na to kinigisi einai kalodexoumenos oloi oi alloi apo makria ...opos lene kai oi filoi mou "re malaka mialo tha tous valis esi? min ananlonese ...astous na ta spane na ta pernoume emeis pou ta exoume anagki "
    kai ektote etsi kano
    kalous dromous man
    Opios leei psemata...ton proto xrono xerete

  5. #5
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Περί ψευτομαγκιάς

    Συμφωνώ για τους ψευτόμαγκες που λές. Αλλά σε κάποια ηλικία που μόλις αντιλαμβανόμαστε τι συμβαίνει γύρω μας όλοι δεν ήμασταν λίγο πολύ έτσι; Δεν χρειάζεται όμως όλοι να κρίνουμε όλους. Και τί σε νοιάζει εσένα αν ο τύπος έχει ένα πύραυλο και τον οδηγεί σαν κότα; αφού δεν ξέρει καλά κάνει γιά όλους.
    Πολύ κακώς άμα πηγαίνει διπλωμένος όπου έχει ίσιωμα γιατί δείχνει οτι δεν τό'χει. Άς φοράει κανένα κράνος τουλάχιστο.
    Καί όσο για κόντρες στα λιμανάκια της Βουλιαγμένης δεν θέλω να εκφραστώ για τις ριψοκίνδυνες μαγκιές...για στούκες και γιά πιωμένους οδηγούς... και μετά κάνεις κριτική στούς νέους;;;
    όσο για apex και sag μου φαίνονται ψιλά γράμματα. Άς ξέρουν να κοιτάνε τα λάστιχά τους να έχουν αέρα και την αλυσίδα τους όσο τεντωμένη πρέπει και μετά όποιος ενδιαφέρεται άν ενδιαφέρεται θα πάει και πιό κάτω.
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 22/07/2012 στις 18:53.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  6. #6
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    ΤΟ ΚΑΚΟ για μενα, ειναι να αγοραζει καποιος μια μοτοσυκλετα που απλα του αρεσει εμφανισιακα, και δεν μπορει να διαχειριστει, ουτε το βαρος της, ουτε την ιπποδυναμη της, και ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι θα καταληξει σε πτωση, και δυστυχως, πολλες φορες σε τραυματισμο...
    Καθε μερα τωρα τους καλοκαιρινους μηνες, στους δρομους και τις λεωφορους της πολης, βλεπω ξεκρανωτους, με μεγαλα μηχανακια, διαφορων κατηγοριων, να πηγαινουν χωρις αυριο....Τραγικο.... Και ακομα πιο τραγικο, να βλεπω να κουβαλανε κοριτσακια πανεμορφα σχεδον γυμνα απο πισω, με σορτσακια, μπικινι, και σαγιοναρα και... φουλ ΑΝΤΗΛΙΑΚΟ!!!!
    Οχι οτι οι αναβατες σκουτεροπαπιων ειναι καλυτεροι, δηλαδη, αλλα οταν εχεις πολλα κυβικα, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι εχεις μια σχετικη πειρα, εχει πηξει το μυαλο σου, και φορας προστατευτικο εξοπλισμο, για ΠΑΝ ενδεχομενο... Μεχρι και στην εθνικη εχω δει ξεκρανωτους....Τι να πεις... Μερικα πραγματα / ΜΥΑΛΑ ,μαλλον δεν θα αλλαξουν ποτε....
    Αυτο με θλιβει εμενα, κι οχι αν παει με 60 ή 160 το ταδε Χκυλινδρο οσων κυβικων....
    Δικο του ειναι, το παει οπως γουσταρει...Απο τη στιγμη που καποιος δεν αποτελει κινδυνο για τον εαυτο του ή τους γυρω του, ειναι στην κριση του ΠΩΣ και ΠΟΣΟ θα ανοιξει το γκαζι....
    Καλες βολτες, και παντα ορθιοι!!!!

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Εγώ δεν είμαι τόσο παλαιός αλλά έστω και οριακά πρόλαβα την εποχή που δεν είχε η κουτσή μαρία μοτοσυκλέτα.
    Πήρα το πρώτο μου μεγάλο μηχανάκι το '95 (cbr600f3) χωρίς να με ενδιαφέρει καθόλου να αγοράσω αυτοκίνητο και με όλα τα λεφτά της δουλειάς να πηγαίνουν στα γραμμάτια.
    Για ένα-δύο χρόνια απαντούσα συχνά σε ερωτήσεις στα φανάρια κι ένιωθα όλα τα βλέματα πάνω στη μηχανή, αφού τότε το θέαμα μιας μεγάλης "στριτ" δεν ήταν τοσο συνηθισμένο, μετά άρχισαν τα καταναλωτικά δάνεια και οι διάφοροι περίεργοι μοδάτοι να γεμίζουν τους δρόμους με τα πιο τρελά εργαλεία (πάντα με τετράγωνα λάστιχα), νομίζω πως στα τέλη της δεκαετίας του 90 η οδική συμπεριφορά των αναβατών άρχισε να γίνεται όλο και πιο "αυτοκινητάδικη" (γέμισε ο τόπος κουλούς).
    Τώρα έχουμε μπει σε μια νέα εποχή (που μεταξύ άλλων θα είναι και ο θάνατος του ποζερά) και σε λίγα χρόνια οι δρόμοι της χώρας θα θυμίζουν μουσείο, ενώ τη θέση του φανταχτερού δίκυκλου θα την (ξανα)πάρει το παπί και οι "μηχανές" θα ξαναγίνουν σπάνιες... :a12:

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    ΝΑΙ ΣΤΟΥΚΑΡΑ αλλά πήγαινα και μερικές φορές πήγαινα πιωμένος
    Και πας να κραξεις τους αλλους?
    ωραιος..
    Αν δείτε τον Τσάκ, πείτε του οτι τον ψάχνω.

  9. #9
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από webassasin Προβολή μηνύματος
    Και πας να κραξεις τους αλλους?
    ωραιος..
    Ρε αδέλφι έκανα και εγώ της μαλακίες μου και το παραδέχτηκα, βέβαια το έχω πληρώσει το "άθλημα", αυτό είναι που κάποια στιγμή σε σώζει από την κακοτοπιά .
    Εδώ μιλάμε για άτομα ου δεν παραδέχονται τίποτα και που ζουν, πολλές φορές είναι από τύχη, τους λες κάποια πράγματα και σφυρίζουν αδιάφορα. Δεν τους κράζω απλά λέω πως οι εποχές άλλαξαν και πως τα μυαλά έχουν γίνει (από το εύκολο χρήμα) ποιο βλαμμένα.
    Αν πλήρωναν με κόπο αυτό που καβαλάνε θα το σεβόντουσαν και θα το αγαπούσαν, τώρα δεν τους νοιάζει τίποτα ούτε καν η σωματική τους ακεραιότητα, αυτό λέω.....
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Ρε αδέλφι έκανα και εγώ της μαλακίες μου και το παραδέχτηκα, βέβαια το έχω πληρώσει το "άθλημα", αυτό είναι που κάποια στιγμή σε σώζει από την κακοτοπιά .
    Εδώ μιλάμε για άτομα ου δεν παραδέχονται τίποτα και που ζουν, πολλές φορές είναι από τύχη, τους λες κάποια πράγματα και σφυρίζουν αδιάφορα. Δεν τους κράζω απλά λέω πως οι εποχές άλλαξαν και πως τα μυαλά έχουν γίνει (από το εύκολο χρήμα) ποιο βλαμμένα.
    Αν πλήρωναν με κόπο αυτό που καβαλάνε θα το σεβόντουσαν και θα το αγαπούσαν, τώρα δεν τους νοιάζει τίποτα ούτε καν η σωματική τους ακεραιότητα, αυτό λέω.....

    Τα ιδια σκεφτομαστε.
    Δυστυχως το μεγαλυτερο ποσοστο των ελληνων δε σκεφτεται παραπερα απο τη μυτη του.
    Αν κατσεις κ τους δεις μεσα απο τα ματια ενος τουριστα,πως φερονται στο δρομο,στα μαγαζια,στη δουλεια τους και ειδικα το ποσο τεμπεληδες ειναι, θα ξεφυγει το μυαλο σου.
    Το κανω καμια φορα και παρατηρω πολυ πιο εντονα πολλα πραματα,που δεν θα τα παρατηρουσες αλλιως,απλα επειδη μας εχουν συνηθισει στη μαλακια.
    Και απλα σου επισημανα κατι που μου χτυπησε ασχημα.
    Αν δείτε τον Τσάκ, πείτε του οτι τον ψάχνω.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά και κρίση... πως να μην έχει;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2008, 11:48
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 12:01
  3. ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ
    από γεροπιτσιρικος στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 10:34
  4. Για να μην ψάχνεστε και εσείς...(μηχανικό)
    από gispy στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2006, 16:24
  5. Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF