Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 88

Θέμα: Πολύ κρύο τον χειμώνα του '88

  1. #1
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155

    Πολύ κρύο τον χειμώνα του '88

    Λοιπόν μιάς και το ΜΟΤΟ.GR μας τά 'κλασε, οπότε σερφάρισμα πάπάλα, σκέφτηκα να γράψω κι' εγώ μιά ιστορία περασμένων εποχών και συναισθημάτων.
    Στο κάτω κάτω ευκαιρία ειναι, τώρα που χρόνος υπάρχει, να ξεκινήσω κι' εγώ να ανασύρω μνήμες απ' τα παλιά τα χρόνια.......
    Γυρνάμε λοιπόν πίσω στα '80ς και συγκεκριμένα στον χειμώνα του 1988. Φεβρουάριος. Την περίοδο εκείνη, βρίσκομαι σε ''σχέση'' με πρόσωπο το οποίο σπουδάζει Θεσ/νίκη. Τελευταίες συναντήσεις μας, ηταν την περίοδο των γιορτών, Δεκέμβρης '87 πρός Ιανουάριο 88. Είμαστε λοιπόν στα μέσα Φεβρουαρίου, μεσοβδόμαδα, Τρίτη πιθανόν και η ημέρα ειναι άπαιχτη. Από εκείνες τις λιακάδες του χειμώνα που τραβάνε εκδρομή... Καθότι κινητά δεν υπήρχαν
    αλλά και τα τηλέφωνα σε σπίτια φοιτητών ήταν σπάνια η επικοινωνία ήταν αραιή και από τηλέφωνα περιπτέρων με αποτέλεσμα μόνο να με καλεί το αίσθημα,
    ενώ εγώ δεν μπορούσα να καλέσω.......Εχοντας λοιπόν μιά διεύθυνση μιάς και αλληλογραφούσαμε με την δεσποινίδα ξεκινάω από Πάτρα μες στην καλή χαρά γιά ταξιδάκι έκπληξη στην Θεσ/νίκη.......
    Από εξοπλισμό μην περιμένετε τίποτα το εξεζητημένο. Κράνος GBL (είπαμε '80ς) full-face όμως Μπουφάν τζίν με αντιανεμικό επέξω κάνα δυό μπλούζες και μέσα από το παντελόνι, κλασικά,........πυτζάμα. Τι άλλο;;;;; Α και γάντια πλαστικά αγορασμένα από το Μαρκάτο (το Μοναστηράκι της Πάτρας) Την αμφίεση συμπλήρωνε κασκόλ διπλοτυλιγμένο στον λαιμό καθότιν ούτε το τζίν μπουφάν ούτε το αντιανεμικό έκλειναν καλά (το τζιν το μπουφάν όμως ήταν από τα καλά με την γούνινη επένδυση και Levis παρακαλώ. Το δε πατούμενο μπότα καουμπόικια με διπλές κάλτσες φυσικά
    Και περνάμε στην μοτοσυκλέττα. ΒΜW τσόπερ με μπροστινό από ΥAMAHA IT 490 με 20 πόντους προσθήκες. Τιμόνι .........(δεν μπορώ να το περιγράψω)
    Φρένο μπροστινό δεν υπήρχε μιάς και η εμπρός ζάντα ηταν χυτή με δισκόφρενο και ασύμβατη με το πηρούνι από το YAMAHA το οποίο ειχε ταμπούρο.....
    Τα φώτα τα κλασσικά εξάβολτα λυχναράκια και η σέλα ινδιάνικη ιδιοκατασκευή

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	196.jpg 
Προβολές:	2700 
Μέγεθος:	51,9 KB 
ID:	264385
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #2
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Ο καιρός όπως είπα τέλειος, τα φράγκα υπεραρκετά για να μείνω καμμιά βδομάδα Θεσ/νικη, και φύγαμε. Κλασσική διαδρομή Ρίον-Αντίριο, Ναύπακτος, Ιτέα, Μπράλλος, Λαμία, Λάρσα (ουπ συγνώμη Λάρισα ήθελα να γράψω). Κάπου μετά τον Πλαταμώνα άρχισε να το τσούζει μιάς και ήταν πλέον περασμένες τρείς και τα βουνα τριγύρω γεμάτα χιόνι......Ομως εγώ έπλεα σε πελάγη ευτυχίας. Σε λίγο θα έφτανα στο μωρό και τίποτα δεν με πτοούσε.....
    Ειχε πέσει η νύχτα όταν έφτασα στην Θεσ/νίκη και χρειάστηκα σκάρτες δύο ώρες να βρώ το σπίτι της κοπελιάς ρωτώντας ξανά και ξανά μιάς και δεν την ήξερα καθόλου την πόλη......Αλλωστε, ήταν και η πρώτη μου φορά που πήγαινα οδηγώντας μόνος μου, μιάς και μέχρι τότε ,μόνο με το κτελ ειχα περάσει από Θεσ/νικη πηγαίνοντας γιά Αλεξανδρούπολη, σαν φαντάρος.
    Με τα πολλά βρήκα το σπίτι, ένα διώροφο αρκετά παλιό, κάπου στην παλιά πόλη, μεσα σε κάτι στενά. Κλειδώνω την μοτοσυκλέττα (μην πείτε μαλακίες, ένα πέταλο έβαλα και έκλεισα την βενζίνη) φόρεσα το καλύτερό μου χαμόγελο (ειχα -και έχω- δυό μπροστινά σπασμένα δόντια) και χτύπησα το κουδούνι.
    Μιλάμε όμως γιά κτίριο διαμορφωμένο σε μικρές φοιτητογκαρσονιέρες όπου έμεναν -τι άλλο- φοιτητές. Μου ανοίγει λοιπόν η (ας την πούμε) Μαρία φορώντας ενα λευκό μπλουζάκι μόνον, και διακρίνω μέσα στο δωμάτιο στο στρώμα (δεν υπήρχε κρεβάτι) έναν τύπο να καπνίζει αρρειμανίως. Εγώ κάγκελο και από το κρύο και από την έκπληξη, η Μαρία κάγκελο γιατί περίμενε κάποια φίλη της και γι' αυτό και άνοιξε την πόρτα χωρίς να ρωτήσει και της βγήκα εγώ φάντης μπαστούνι.........
    Τα υπόλοιπα δεν σας ενδιαφέρουν, δεν σας αφορούν, οπότε πάμε παρακάτω στην επόμενη μέρα. Ξύπνησα σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου και βγαίνοντας να πάρω την μοτό να γυρίσω Πάτρα, γαμοσταυρίζοντας την πόλη, τους φοιτητές, τις φοιτήτριες, αντικρύζω το μηχανάκι και τα πάντα όλα τριγύρω άσπρα.... Ειχε αρχίσει από την νύχτα και χιόνιζε. Με την τσαντίλα και το σκάσιμο που είχα όμως δεν με πτοούσε τίποτα. Ξεκλειδώνω και ξεκινάω το ταξίδι της επιστροφής. Γιά καλή μου τύχη ειχα μείνει σ ένα ξενοδοχείο πρός την έξοδο και έτσι αφού φουλάρισα βγήκα Εθνική οδό. Τ' αυτοκίνητα, νταλίκες κλπ κινούντο σε μονή σειρά μιάς και ήταν ανοικτή από τα εκχιονιστικά (και από την κίνηση) μόνο μία λωρίδα σε κάθε κατεύθυνση. Η ταχύτητα πρέπει να ήταν γύρω στά 50χλμ/ώρα. Ηταν αδύνατον είτε να προσπεράσω είτε να κινηθώ γρηγορότερα. Ο δρόμος γλύστραγε πάρα πολύ και οδηγούσα όρθιος και σφιγμένος μιάς και συνέχεια είχα μικρογλυστρήματα. Με τα πολλά,με άπειρες στάσεις, μακαρίζοντας τα κύλινδρα του ΒΜW, που σε κάθε στάση αλλά και στην πορεία με ζέσταιναν, έφτασα το σούρουπο στην ........Λάρισα. Ημουν ξυλιασμένος, βρεμένος (και σκασμένος) οπότε ξανά ξενοδοχείο, μπάνιο και κρεβάτι τρέμοντας σαν σκύλος.....και πίνοντας το ένα τσάι μετά το άλλο..........
    Την επόμενη μέρα ο καιρός είχε βελτιωθεί αρκετά. Συνεφιά μεν αλλά χωρίς το χιονόνερο της προηγούμενης μέρας. Ξανα στην εθνική οδό με κανονική κίνηση και μεγαλύτερες τελικές με κυριότερο πρόβλημα τον αέρα.... Πέρασα την Λαμία και έκανα δεξιά γιά Ιτέα. Στο οροπέδιο της Γραβιάς ειχε βροχή γιά λίγο, πέρασα και από τους βωξίτες και ξεκίνησα το κατέβασμα πρός Αμφισσα. Θα 'πρεπε μάλλον να πώ το κατρακύλισμα....πρός την Αμφισσα....
    Φτάνοντας στην πρώτη δεξιά κατηφορική φουρκέτα και τσιμπόντας λίίίίγο το πίσω φρένο ούτε που κατάλαβα πως βρέθηκα κάτω να σέρνομαι μαζί με την μηχανή. Αφού σύρθηκα περίπου 10-15 μέτρα σταμάτησα και προσπάθησα να σηκωθώ όρθιος όμως οι μπότες οι καουμπόικες που φόραγα ειχαν αντίθετη γνώμη και χαμηλή πρόσφυση στο παγωμένο οδόστρωμα..... Μετά από κάνα τριάρι αποτυχημένες προσπάθειες κατάφερα να σηκωθώ και άρχισα να προσπαθώ να σηκώσω την μοτοσυκλέττα. Η οποία όμως κάθε φορά που έκανα απόπειρα να την σηκώσω, σερνόταν πρός το πίσω Με τα πολλά την στρίμωξα κάπου στην εξωτερική της φουρκέτας και κατάφερα να την στήσω όρθια. Αυτό επαναλήφθηκε άλλες τρείς-τέσσερις φορές μέχρι το τέλος της παγωμένης κατηφόρας λίγο πρίν από την Αμφισσα.
    Μάλιστα γιά να αποφεύγω την χρήση του φρένου είχα βγάλει τις πίπες από τα μπουζί ώστε να κυλάει η μηχανή με ταχύτητα (πρώτη) στο κιβώτιο και να περαμένει και σβηστή ώστε να με φρενάρει λίγο ο κινητήρας (είπαμε διακόπτης δεν υπήρχε.Μιά φορά έξω από το σπίτι μου ένας φίλος
    την έβαλε μπροστά και έφυγε και η μηχανή δούλευε και 'γώ δεν ξέρω πόση ώρα.....) και να αποφεύγω την χρήση του φρένου μιάς και κάθε φορά που το πάταγα παραπάνω από δυό - τρία δεύτερα.. βρισκόμουν πεσμένος κάτω.... Μιλάμε γιά πολύ πάγος στην ορεινή Φωκίδα τον Φεβρουάριο του 1988................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    πολυ ωραια η ιστορια και ο τροπος που την περιγραφεις,αν και θα ηθελα να διαβασω και την συνεχεια μετα το ανοιγμα της πορτας.

    υ.γ η φωτο ολα τα λεφτα.

  4. #4
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Give me fuel, Give me fire

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiwths
    Εγγραφή
    30/06/2012
    Μηνύματα
    136
    Ωραία ιστορία (με αναμενόμενη πλοκή την στιγμή τις συνάντησης )
    Σημασία έχει πως αυτό το ταξίδι θα σου μείνει αξέχαστο... αυτά μένουν...
    *Και ο πατέρας μου την ίδια μηχανή είχε !! (τι τραβούσατε τότε για να γ@μτε !!!!!!!! )

  6. #6
    Ξεκολα ρε.... Το avatar του/της hondaRR
    Εγγραφή
    19/01/2007
    Μηνύματα
    161
    honda c-100
    suzuki bandit 400v
    yamaha fz6 fazer
    suzuki gsxr 1000k8
    yamaha fz1 fazer

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2012
    Μηνύματα
    7
    τι μου θύμησες τωρα!!!
    το ιδιο ειχα κανει φιλε μου απο ζακυνθο για Ιωάννινα το 93 με ενα DT 200R με τακουνωτο λαστιχο φεβρουαριο και γω.
    εξοπλισμο παραπλήσιο με το δικο σου εκτος τις καουμποικες εγω ειχα αρβυλα και με 2 ψυλοδιαφορες
    τι κοπελια την βρηκα μονη και περασα φίνα και αγορασα 2 χωραφια μονο
    να σαι καλα ρε φιλε για τις αναμνήσεις που μου θύμησες.

    Υ.Γ. γραφτηκα για να σου απαντησω

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Τώρα μου θύμησες το παλικάρι που ρωτούσε κάθε πότε έπρεπε να κάνει στάση, για να μην πάθει τίποτα η μηχανή του στο ταξίδι Πάτρα Αθήνα.


    Respect ρε bulmont.

    Μπύρες ιντερνετικές να κεράσω θα μΕ πεις ότι παίζω με τον πόνο σου?
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Α ναι! Και η φωτογραφία τα σπάει!

    Πάρε και μια μπύρα, είναι χωρίς αλκοολ!
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiwths Προβολή μηνύματος
    Ωραία ιστορία (με αναμενόμενη πλοκή την στιγμή τις συνάντησης )
    Σημασία έχει πως αυτό το ταξίδι θα σου μείνει αξέχαστο... αυτά μένουν...
    *Και ο πατέρας μου την ίδια μηχανή είχε !! (τι τραβούσατε τότε για να γ@μτε !!!!!!!! )
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tommy dakar Προβολή μηνύματος
    πολυ ωραια η ιστορια και ο τροπος που την περιγραφεις,αν και θα ηθελα να διαβασω και την συνεχεια μετα το ανοιγμα της πορτας.

    υ.γ η φωτο ολα τα λεφτα.
    Δεν υπήρξε συνέχεια.......... Ηταν δυό κι' ήμουνα μόνος μου.........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #11
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiwths Προβολή μηνύματος
    Ωραία ιστορία (με αναμενόμενη πλοκή την στιγμή τις συνάντησης )
    Σημασία έχει πως αυτό το ταξίδι θα σου μείνει αξέχαστο... αυτά μένουν...
    *Και ο πατέρας μου την ίδια μηχανή είχε !! (τι τραβούσατε τότε για να γ@μτε !!!!!!!! )
    Και Δ Ε Ν γ@μούσαμε κι' όλας.............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #12
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hondaRR Προβολή μηνύματος

    Παιδιά και στους δύο


    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #13
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mclaren Προβολή μηνύματος
    τι μου θύμησες τωρα!!!
    το ιδιο ειχα κανει φιλε μου απο ζακυνθο για Ιωάννινα το 93 με ενα DT 200R με τακουνωτο λαστιχο φεβρουαριο και γω.
    εξοπλισμο παραπλήσιο με το δικο σου εκτος τις καουμποικες εγω ειχα αρβυλα και με 2 ψυλοδιαφορες
    τι κοπελια την βρηκα μονη και περασα φίνα και αγορασα 2 χωραφια μονο
    να σαι καλα ρε φιλε για τις αναμνήσεις που μου θύμησες.

    Υ.Γ. γραφτηκα για να σου απαντησω

    Καλώς ήλθες και πιστεύω να μείνεις και νά 'χεις και δικές σου
    ιστορίες να μας διηγηθείς............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Α ναι! Και η φωτογραφία τα σπάει!

    Πάρε και μια μπύρα, είναι χωρίς αλκοολ!

    Σουπιά..................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2012
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήλθες και πιστεύω να μείνεις και νά 'χεις και δικές σου
    ιστορίες να μας διηγηθείς............
    καλως σας βρήκα!
    θα τα λεμε που και που γιατι τωρα τελευταια το χρημα ειναι μετρημενο και κοπήκανε η πολλες βολτες
    πρωτα φουλαραμε βενζινα και μπουχος.τωρα που να φουλαρης με 2 ευρω το λιτρο αστα να πανε

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. o ΠΡΩΤΑΡΗΣ θελει τον... ΠΑΟ του
    από x-rider στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 21:55
  2. ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΕΞΟΠΛΙΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ !
    από ignatal στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 12:03
  3. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 16:30
  4. απο τον γυρο του κορινθιακου.....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 12:51
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2003, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF