Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: error number 46

  1. #1

    error number 46

    Κάποια ημέρα όπως έβαλα μπρος τη μηχανή (ΧΤΧ660) εμφανίστηκε στο κοντρολ πανελ η ένδειξη 46 και μια πορτοκαλί ένδειξη κινητήρα. Σβήσανε και τα δύο μετά από λίγα δεύτερα . Η μηχανή κανονικά λειτουργούσε οπότε ρώτησα ένα μηχανικό ο οποίος όμως δεν είχε αυτό το κωδικό στο εγχειρίδιο του . Είχα ακούσει κάποιον πως το R6 έχει ίδιους κωδικούς και έτσι το έψαξα και βρήκα αυτό (46 - Power supply is not normal)

    εδώ και λίγες ημέρες άλλοτε το πρωί άλλοτε κάποια άλλη στιγμή της ημέρας αλλά πάντοτε όταν ξεκινάω τη μηχανή εμφανίζει μόνο την πορτοκαλί ένδειξη η οποια μετά παό δεύτερα σβήνει ..Εχετε δει κάτι παρόμοιο;

  2. #2
    Άντε να διαβάσουνε τέτοιον τίτλο οι ροσσικοί, χαρά που θα κάνουν!

    Τεσπα, το manual του XT δεν γράφει κάτι?
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  3. #3
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    46, πορτοκαλι, yamaha xt...

    ω καιροι ω ηθη


    ο ροσσι απο του χρονου θα ειναι στη yamaha με χορηγο την KTM????
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  4. #4
    Έγραφε σίγουρα 46?

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=52262

    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  5. #5
    Africaνικο μέλος Το avatar του/της avlihos
    Εγγραφή
    12/06/2008
    Μηνύματα
    174
    Οk, αν δεν ειναι τρολια.... κοιτα τι λεει εδω http://www.ty4stroke.com/viewtopic.p...80820310aeac64

    Μαλλον ανορθωτης (regulator);

  6. #6
    Πήγα σε συνεργειά ΥΑΜΑΗΑ σέρβις όπου έχω ξαναπάει αλλά δυστυχώς ο ένας εκ των τριών συνεργατών έχει χαρακτηριστεί από εμένα ως βλαξ . Η απάντησή του ήταν έλα στις 28 Αυγούστου να το δω ....Εχει βέβαια και προιστορία ο τυπάκος ο οποίος το παίζει βαρύς και είρωνας αλλά εισπράττει την ίδια συμπεριφορά οπότε πάτσι . Λοιπόν επί του θέματος ..πήγα σε ένα μάστορα με μπαταρίες και έλεγξα αν φορτίζει η μπαταρία μου την οποία φοράει η μοτό από το 2004 οπόταν και κατασκευάστηκε. Δεν γινόταν φόρτιση προφανώς διότι είχε βραχυκυκλώσει λόγω παλαιότητας . Βάλαμε μια καινούργια (όχι ΥΑΜΑΗΑ δεν είχε) . Η ένδειξη δεν έχει ανάψει καθόλου ξανά και θα είμαι σίγουρος αύριο όταν την ξαναβάλω μπροστά ...΄Στο manual δεν λέει τίποτα μα και όσο το έψαχνα στο internet πάλι δεν έβγαλε κα΄ποια πληροφορία ειδικά για το ΧΤ...

  7. #7
    Africaνικο μέλος Το avatar του/της avlihos
    Εγγραφή
    12/06/2008
    Μηνύματα
    174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kaps Προβολή μηνύματος
    Πήγα σε συνεργειά ΥΑΜΑΗΑ σέρβις όπου έχω ξαναπάει αλλά δυστυχώς ο ένας εκ των τριών συνεργατών έχει χαρακτηριστεί από εμένα ως βλαξ . Η απάντησή του ήταν έλα στις 28 Αυγούστου να το δω ....Εχει βέβαια και προιστορία ο τυπάκος ο οποίος το παίζει βαρύς και είρωνας αλλά εισπράττει την ίδια συμπεριφορά οπότε πάτσι . Λοιπόν επί του θέματος ..πήγα σε ένα μάστορα με μπαταρίες και έλεγξα αν φορτίζει η μπαταρία μου την οποία φοράει η μοτό από το 2004 οπόταν και κατασκευάστηκε. Δεν γινόταν φόρτιση προφανώς διότι είχε βραχυκυκλώσει λόγω παλαιότητας . Βάλαμε μια καινούργια (όχι ΥΑΜΑΗΑ δεν είχε) . Η ένδειξη δεν έχει ανάψει καθόλου ξανά και θα είμαι σίγουρος αύριο όταν την ξαναβάλω μπροστά ...΄Στο manual δεν λέει τίποτα μα και όσο το έψαχνα στο internet πάλι δεν έβγαλε κα΄ποια πληροφορία ειδικά για το ΧΤ...
    Γιατι δεν στελνεις ένα μέιλ στη μαμά yamaha να ρωτησεις; Ευκολο και δεν κοστιζει... Ποσταρεις και την απαντηση και μενει ως παρακαταθηκη για αλλους...

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από avlihos Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν στελνεις ένα μέιλ στη μαμά yamaha να ρωτησεις; Ευκολο και δεν κοστιζει... Ποσταρεις και την απαντηση και μενει ως παρακαταθηκη για αλλους...
    Δεν το ξέρω αυτό μήπως κάποια παραπάνω βοήθεια ; Αν και δεν ξαναφάνηκε η πορτοκαλί ένδειξη μετά την αλλαγή μπαταρίας και επιπλέον καταλαβαίνω πως είναι πιο καλή η τάση στα ηλεκτρικά της μοτό ..

  9. #9
    Εχουν περάσει λίγες ημέρες από τότε που αλλάχθηκε η μπαταρία , πήγα και σε ένα καλό εξουσιοδοτημένο στην Αθήνα με καλά μαστόρια όπου ελέγχθηκε ο ανορθωτής και η φόρτιση όλα Ο.Κ και η συζήτηση κατέληξε είτε για νοθευμένο καύσιμο είτε για άκαυστη βενζίνη που επηρεάζει το καταλύτη .Μόνος μου χαμήλωσα το ρελαντί που πριν κανένα μήνα το είχε ανεβάσει ο μάστορας και με όλα αυτά το λαμπάκι άναψε άλλες δύο φορές για ελάχιστα κλάσματα δευτερολέπτου και δεν ξαναναψε .

  10. #10
    Ετσι νόμιζα ..η ένδειξη εμφανίσθηκε και πάλι και επικοινώνησα έτσι με την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Κατεχάκη . Επικοινώνησαν με Μαμα ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και μου είπαν α) ή ανορθωτής , β) ή ηλεκτρονική και γ) κάποιο καλώδιο . Ελεγχος φόρτισης έγινε άρα από εκεί δεν Ηλεκτρονική πάλι δεν έχω δει συμπτώματα να μη ξεκινάει η μηχανή ή να διακόπτει την λειτουργία της άρα μάλλον πάμε για σπρέυ καθαρισμού επαφών και ίδωμεν .

  11. #11
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Φήμες λένε ότι ο Ροσσι γυρνάει στην γιαμαπα του χρόνου όποτε μάλλον η μηχανή σου το έχει ψιλιαστει το θέμα προ πολλού και το γιορτάζει με τον κωδικό 46 όποτε αστην όπως είναι.
    Keep spamming!!!:a13:

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2012
    Μηνύματα
    17

    Τελικά ποιό ήταν το πρόβλημα?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kaps Προβολή μηνύματος
    Ετσι νόμιζα ..η ένδειξη εμφανίσθηκε και πάλι και επικοινώνησα έτσι με την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Κατεχάκη . Επικοινώνησαν με Μαμα ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και μου είπαν α) ή ανορθωτής , β) ή ηλεκτρονική και γ) κάποιο καλώδιο . Ελεγχος φόρτισης έγινε άρα από εκεί δεν Ηλεκτρονική πάλι δεν έχω δει συμπτώματα να μη ξεκινάει η μηχανή ή να διακόπτει την λειτουργία της άρα μάλλον πάμε για σπρέυ καθαρισμού επαφών και ίδωμεν .
    Έχουν περάσει χρόνια απο το post αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.....

Παρόμοια θέματα

  1. Error Number 15 : Throttle position sensor error -
    από kaps στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2010, 13:52
  2. PC3 USB on GSXR 1000 F1 code error
    από johnpagr στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 07:30
  3. Μυ Number One
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2005, 21:17
  4. The King has a number...... K5..
    από free rider στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 11:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF