Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 147

Θέμα: Φωτογραφική μηχανη (help needed)

  1. #46
    Ανοίγεις όλες τις κατευθύνσεις και επιλογές με την εισαγωγή σου.

    Κατά σειρά προτεραιότητας θα κοιτούσα τις παρακάτω επιλογές :

    1) Κινητό τηλέφωνο. Τα τελευταία μοντέλα είναι πραγματικά πολύ καλά και είναι και πάρα πολύ πρακτική λύση
    2) Mirrorless. Μια κατηγορία που νομίζω ότι θα πολεμίζει στα ίσια τις dslr και θα πολεμηθεί χοντρά από τα κινητά.
    3) DSLR - Entry Level : Ο καλύτερος τρόπος για ερασιτεχνική χρήση και εισαγωγή στην φωτογραφία

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Ασχολουμαι τελειως ερασιτεχνικα με την φωτογραφια, το μονο που εψαχνα ηταν να αποτυπωνω ποιοτικα τις στιγμες της ζωης. Αλλαξα μερικες κομπακτ, δοκιμασα και 1 ultra zoom (χειροτερη απο compact!), και στο τελος κατεληξα σε ενα βασικο μοντελο dslr της canon την 1200d http://www.skroutz.gr/s/4489936/Cano...ustom-Kit.html
    Απο την πρωτη φωτο ειδα απιστευτη διαφορα σε σχεση με οτι ειχα μεχρι τωρα! Για καποιον που δεν τον πειραζει το μεγεθος ακομα κ ενα βασικο μοντελο οπως το δικο μου πθστευω πως αξιζει!

  3. #48
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ γενική η εισαγωγή, οπότε να προσπαθήσω να το περιορίσω λίγο.
    Συμφωνώ με αυτό που γράφει ο foler "να αποτυπώνω ποιοτικά τις στιγμές της ζωής". Μία compact υπήρχε η οποία τα 'φτυσε. Στα αρχικά στάδια της συμβίωσης μαζί της θεωρώ ότι έβγαλε τα λεφτά της και ήμουν ευχαριστημένος. Αργότερα, με την εξέλιξη της τεχνολογίας, θεώρησα ότι ήταν λίγη, αλλά δε προχώρησα σε αλλαγή. Όσο τραβούσε, δεν υπήρχε λόγος.
    Αυτό που θα ήθελα από τη νέα υποψήφια είναι να έχει καλό οπτικό ζουμ, καθότι έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές αυτό που πρέπει να τραβήξω βρίσκεται μακριά και δεν μπορώ να πλησιάσω. Επίσης καλό θα ήταν να βγάζει και full hd video για να μη χρειάζεται 2η συσκευή γι' αυτό το λόγο.
    Θεωρώ ότι πρέπει να είναι μία ξεχωριστή συσκευή (και όχι κάποιο κινητό) αφού θα χρειάζεται σε κάποιες στιγμές μόνο και δε χρειάζεται να την κουβαλάω πάντα μαζί μου. (Άσε που τα κινητά που πλησιάζουν τις φωτογραφικές επιδόσεις μάλλον κάνουν μία μικρή περιουσία και αισθάνομαι άβολα να κουβαλάω κάτι τέτοιο πάνω μου.)
    Θα ήθελα να μην ξεφύγω σε λεφτά. Δεν ξέρω αν 200 € είναι ένα καλό ταβάνι ή είναι λίγα γι' αυτά που ζητάω. Θα άξιζε να περιμένω να πάρω κάτι όπως το περιγράφει ο φίλος foler ; Αυτές οι DSLR έχουν αυτόματη λήψη ; Να μη χρειάζεται να ρυθμίζω 100 πράγματα για να βγάλω μία φωτό ; Δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να μάθω φωτογραφία στα γεράματα Και εφόσον δε θα "πειράζω" κουμπάκια κλπ. μήπως τελικά δεν αξίζει να δώσω τα λεφτά για μία DSLR ; Ή άμα την πάρω θα μπω θέλω δε θέλω στο τρυπάκι ;
    Δεν ξέρω τι γίνεται στην αγορά και γι' αυτό ρωτάω να μου πείτε συγκεκριμένα μοντέλα να τα βάλω δίπλα δίπλα. Για τις mirrorless κάτι θυμάμαι σε ένα παρόμοιο thread ( του hymador ; ) αλλά νομίζω ξεφεύγουν σε τιμή. Θα ψάξω να το βρω το συγκεκριμένο να το ξαναδιαβάσω.

    Thank you !
    Φύγαμε...

  4. #49
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Και καλή ποιότητα εικόνας και πολύ zoom και όλα αυτά με 200 ευρώ δεν υπάρχει. Θα βρεις ένα κάρο compact με Full HD video και πολύ zoom, απλά μην περιμένεις θαύματα, σαν κινητά τραβάνε.

  5. #50
    Το χαμηλό budget των 200 ευρώ σε βγάζει εκτός κατηγορίας των καλών κινητών και δυστυχώς και εκτός των entry level DSLR.
    Εαν ήθελες να δεις μια μεταχειρισμένη DSLR και με λίγη τόλμη στα οικονομικά θα μπορούσες να βρεις κάτι αξιόλογο όπως πχ http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=60647.0

    αλλιώς βλέπω να κινείσαι καθαρά και μόνο στην κατηγορία των compact μηχανών

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    [QUOTE=costas_versys;2605725]Ανοίγεις όλες τις κατευθύνσεις και επιλογές με την εισαγωγή σου.

    Κατά σειρά προτεραιότητας θα κοιτούσα τις παρακάτω επιλογές :

    1) Κινητό τηλέφωνο. Τα τελευταία μοντέλα είναι πραγματικά πολύ καλά και είναι και πάρα πολύ πρακτική λύση
    τα κανει ολα λιγο πολυ και το εχεις παντα μαζι..
    υστερει σε ποιοτητα εικονας(-)

  7. #52
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Έτσι όπως τα λες (και πολύ καλά τα λες) θα σου έλεγα να ξεχάσεις DSLR, κινητά και mirrorless

    και να βρεις μια compact με ισχυρό οπτικό ζουμ και video FullHD όχι όμως από τις "μεγάλες" compact

    Σε καινούρια μηχανή και όχι μεταχείρω σου προτείνω αυτήν.............
    http://www.plaisio.gr/fotografia-vid...X350-Black.htm

    και αυτήν

    http://galaiosphoto.gr/product_info....oducts_id=4874

    Επίσης μπες στο Plaisio.gr βάλε φίλτρα αναζήτησης τιμή μέχρι 199€, Full HD και zoom από 10χ έως 28χ.

    Διάλεξε όποια σου γυαλίσει, μην περιμένεις να διαπιστώσεις μεγάλες διαφορές.

    Άντε και καλορίζικη
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  8. #53
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    To έχω βάλλει πολλές φορές το Link, άλλη μια δεν πειράζει:

    http://stores.ebay.de/OlympusMarket/...2&_sc=1&_sop=1

    σκάει σε λίγο E-PM2 με το 14-42 φακό στα 170 ευρά περίπου... πολύ καλό μηχανάκι, δεν έχει ζουμ του θανάτου αλλά τι να λέει; στην τελική έχεις και πόδια...

    καμία σχέση με compact, άλλη κλάση άλλη ποιότητα εικόνας και μπορεί να τραβάει φουλ auto άμα θες...

  9. #54
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Και καλή ποιότητα εικόνας και πολύ zoom και όλα αυτά με 200 ευρώ δεν υπάρχει. Θα βρεις ένα κάρο compact με Full HD video και πολύ zoom, απλά μην περιμένεις θαύματα, σαν κινητά τραβάνε.
    Σε βρίσκω λίιιιιιγο ισοπεδωτικό!
    Εκτός εάν συγκρίνεις μια compact των 60-80 ευρώ με ένα κινητό των 300+ όπου και πάλι υπάρχουν υπερ και κατά και για τα 2.

    Εμένα το κινητό μου των 200€ δεν φτάνει ούτε κατά διάνοια την ποιότητα, τις επιλογές και την ευχρηστία της compact μου (επίσης των 200€).
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  10. #55
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας! Δεν είχα καν ιδέα από που να ξεκινήσω να κοιτάω. Βλέπει κανείς στις διαφημίσεις φωτογραφικές που τις πλασάρουν σαν υπερτούμπανα ενώ η πραγματικότητα διαφέρει... Σε κανα δυο μαγαζιά που είχα ρωτήσει προσπαθούνε να μου πουλήσουνε ότι έχουνε εύκαιρο (και ως εκ θαύματος πάντα σε προσφορά).

    Εγώ για πολλάαααα χρόνια είχα μία compact της Sony (ούτε καν το μοντέλο δε θυμάμαι) που μετά από κάμποσες τούμπες μας άφησε χρόνους. 12 MP και 3x οπτικό zoom. Τραβούσε πολύ καλύτερες φωτό από μεταγενέστερο και πιο ακριβό smartphone, το οποίο από ανάγκη χρησιμοποιώ τώρα, αλλά οι φωτογραφίες του δε λένε (μπορεί να μην είναι καλό το συγκεκριμένο βέβαια).

    Δε ψάχνω να πάρω αύριο κιόλας μηχανή (καθότι πέσανε κι άλλα έξοδα μαζεμένα) αλλά κάνω κάποιες έρευνες για αρχή. Να δω από που θα ξεκινήσω. Η τιμή επίσης είναι ενδεικτική από μένα μιας και δεν ξέρω πόσα θα πρέπει κανείς να δώσει για να μείνει ευχαριστημένος (μιλάμε για καθαρά ερασιτεχνική/οικιακή χρήση που οι φωτό θα μπορούσαν να κάνουν και μία -ερασιτεχνική πάλι- περασά από το φωτοσοπ). Με ενδιαφέρει το value for money, με ενδιαφέρει να μου μείνει για αρκετά χρονάκια πάλι, με ενδιαφέρει να μη μου πασάρουν ότι να 'ναι, με ενδιαφέρουν τα χαρακτηριστικά που σας ανέφερα, χωρίς φυσικά να είμαι υπερβολικός πιστεύοντας ότι θα τα βρω όλα στην χαμηλότερη τιμή , και πραγματικά θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου πει π.χ. "για την περίπτωσή σου δώσε τώρα τόσα και διάλεξε από αυτό ή εκείνο ή το τρίτο" ή "δεν αξίζει να δώσεις καν τόσα που λες, πιάσε και πάρε αυτό" ή "περίμενε να μαζέψεις αυτό το ποσό και χτύπα κάτι τέτοιο". Ήδη πολλοί κινήστε σε αυτήν την κατεύθυνση και σας ακούω με προσοχή !!!

    Ευχαριστώ ξανά πάρα πολύ !
    Φύγαμε...

  11. #56
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Μια συμβουλή.
    Δυστυχώς οι φωτογραφικές πλέον είναι consumer electronics.

    Τι σημαίνει αυτό;

    Σημαίνει ότι σε 6 μήνες άντε ένα χρόνο θα θεωρείται «ΠΑΛΙΑ» και απαξιωμένη.
    Σημαίνει επίσης, ότι δεν είναι σχεδιασμένες για «να αντέχουν»
    (με εξαίρεση τα ακριβά-top μοντέλα τα οποία θα λειτουργούν
    αλλά θα είναι απηρχαιωμένα από πλευράς χαρακτηριστικών).

    Με λίγα λόγια, μια έρευνα που θα κάνεις τώρα, σε κάποιους μήνες δεν θα έχει και πολύ αξία
    διότι οι τιμές των τωρινών μοντέλων θα έχουν πέσει
    και στο βαλάντιο σου θα υπάρχουν μοντέλα που αυτήν τη στιγμή ούτε καν τα πλησιάζεις.

    Αρχές 2014 πήρα με 250 ευρώ μια compact Olympus που αρχές 2013 (όταν παρουσιάστηκε) είχε 500+ ευρώ.

    Επίσης, μπορεί σε λίγους μήνες να μην υπάρχει το μοντέλο που θα επέλεγες σήμερα
    και ο αντικαταστάτης του να κοστίζει περισσότερο (ως συνήθως).

    Τέλος, consumer electronics σημαίνει
    ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ
    αρχίζεις να το χρησιμοποιείς αμέσως και ελπίζεις να βγάλει τα λεφτά του.

    Επομένως, μόλις είσαι έτοιμος να ψωνίσεις,
    τσέκαρε με τα κριτήριά σου στο Πλαίσιο ή άλλα site που έχουν ποικιλία,
    κατάληξε σε 2-3 μοντέλα, παζάρεψέ το (για λίγο -μην χρονίσει-)
    και βουρ στον πατσά.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Μην κοιτάς μόνο τα πιξελ και το ζουμ. Περισσότερες φορές θα σου χρειαστεί ο εβρυγώνιος παρά ο τηλεφακός. Επίσης ένας καλός φακός και ένας μεγάλος αισθητήρας θα σου βγάλουν καλύτερη φώτο στα 5 mp απ ότι ένα «λιανοπαίδι» στα 15 mp. Επίσης η αμεσότητα με το κουμπί στο δάχτυλο, από το κουμπί αφής των τηλεφώνων, δεν συγκρίνετε.

  13. #58
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον Translatora για φωτογραφικές και consumer electronics.
    Είναι κάτι που γίνεται αντιληπτό τώρα, μετά από τις παρεμβάσεις όλων σας.
    Λοιπόν, μόλις θα έρθει η ώρα θα βάλω εδώ 2-3 μοντέλα και με βοηθάτε επί συγκεκριμένου...

    Φύγαμε...

  14. #59
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    επειδη εσκασε μια δωροεπιταγη (50 $) απο γνωστο καταστημα,κι ενω ελεγα να παρω κανα ποδοσφαιρακι για το Playstation,μου ρθε φλασια να τσεκαρω καμια φωτογραφικη που εδω και καιρο ηθελα να παρω αλλα ηταν παντα πισω απο κατι αλλον στις πρωτεραιοτητες μου.
    αυτη τη στιγμη εχω στην κατοχη μου αυτην: http://www.skroutz.gr/s/256741/Nikon-Coolpix-S3000.html οποτε αν δωσω καποια χρηματα θα τα δωσω για κατι αισθητα καλυτερο.
    ειδα αυτην και μαρεσε: http://www.kotsovolos.gr/site/imagin...-dsch300-black
    το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ειναι ευκολη στην μεταφορα της οπως μια κομπακτ...
    αλλιως σκεφτηκα να κοιταξω κατι πολυ πιο απλο αλλα με τα μισα λεφτα.
    πχ : http://www.kotsovolos.gr/site/imagin...dscw800-silver
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    επειδη εσκασε μια δωροεπιταγη (50 $) απο γνωστο καταστημα,κι ενω ελεγα να παρω κανα ποδοσφαιρακι για το Playstation,μου ρθε φλασια να τσεκαρω καμια φωτογραφικη που εδω και καιρο ηθελα να παρω αλλα ηταν παντα πισω απο κατι αλλον στις πρωτεραιοτητες μου.
    αυτη τη στιγμη εχω στην κατοχη μου αυτην: http://www.skroutz.gr/s/256741/Nikon-Coolpix-S3000.html οποτε αν δωσω καποια χρηματα θα τα δωσω για κατι αισθητα καλυτερο.
    ειδα αυτην και μαρεσε: http://www.kotsovolos.gr/site/imagin...-dsch300-black
    το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ειναι ευκολη στην μεταφορα της οπως μια κομπακτ...
    αλλιως σκεφτηκα να κοιταξω κατι πολυ πιο απλο αλλα με τα μισα λεφτα.
    πχ : http://www.kotsovolos.gr/site/imagin...dscw800-silver
    Σαφώς η Sony DSCH300 Black είναι καλύτερη απ τις άλλες δυο, αλλά είναι σαν να ρωτάς: «Να πάρω παπάκι που βολεύει στην πόλη η μια μεγάλη που βολεύει σε ταξίδια?»
    Όπως σωστά το σκέφτηκες μια dslr δεν είναι εύκολη στην μεταφορά. Και στον όγκο τον δικό της, να προσθέσεις τουλάχιστον άλλο τόσο για μια καλή προστασία (σάκο η ότι άλλο) αν μιλάμε για μεταφορά με μηχανάκι. Απ την άλλη όμως, δεν συγκρίνετε με μια κομπακτ ούτε στην ποιότητα (μηχανής και φωτογραφίας) ούτε στην αμεσότητα και των λήψεων και των χειροκίνητων ρυθμίσεων.
    Με δεδομένο λοιπόν ότι ακόμα και οι φτηνές κομπακτ βγάζουν πλέον αποδεκτές ως πολύ καλές φωτογραφίες, είναι καθαρά δική σου επιλογή.
    Θα πρότεινα (αν πας προς dslr) να κοιτάξεις και για Κάνον η Νίκον αλλά ξεκοινάς με το: ήθελα να πάρω ποδοσφεράκι, αλλά λέω να πάρω φωτογραφική. Όπότε δεν λέω άλλα.
    Ελπίζω να σε μπέρδεψα όσο πρέπει.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή
    από xampos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2007, 18:15
  2. Απο που να αγορασω μηχανή !!! Help
    από xrisostomos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 12:33
  3. help..φωτογραφικη μηχανη
    από zolotas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 22:12
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2004, 08:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF