Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 147

Θέμα: Φωτογραφική μηχανη (help needed)

  1. #1
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035

    Φωτογραφική μηχανη (help needed)

    Γνωριζει κανεις να με διαφωτισει 2 πραγματακια
    Εχω καταληξει σε 3 μηχανες (compact)

    Τις παραθετω με σειρα κοστους
    Μεταξυ των 3 γουσταρω μια περισσοτερο, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος μιας και ασχετος με το θεμα

    Canon IXUS 115

    Canon IXUS 220

    Nikon S6300


    Αν υπαρχει καποια αλλη επιλογη μεχρι τα 160-170 ευρω ευχαριστως να την ακουσω, με τη μόνη προυπόθεση να "γραφει" βιντεο σε HD

  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Θες ντε και καλά Full HD ή σου κάνει και το HD στο video;

  3. #3
    Αν σε ενδιαφέρει το video παίρνεις μία από τις δύο canon που έχουν και slow motion.
    H nikon έχει 10 x zoom που προσωπικά νομίζω ότι είναι μεγάλο αβαντάζ για μια compact φωτογραφική μηχανή.
    Τώρα όσο αφορά την ποιότητα ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγάλος που είναι εξαιρετικές και οι δύο εταιρίες.
    Δες τι θέλεις πιο πολύ και καλορίζικη.

    Τσέκαρε και αυτή που είναι κομμάτι πιο ακριβή αλλά αντέχει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Γνωριζει κανεις να με διαφωτισει 2 πραγματακια
    Εχω καταληξει σε 3 μηχανες (compact)

    Τις παραθετω με σειρα κοστους
    Μεταξυ των 3 γουσταρω μια περισσοτερο, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος μιας και ασχετος με το θεμα

    Canon IXUS 115

    Canon IXUS 220

    Nikon S6300


    Αν υπαρχει καποια αλλη επιλογη μεχρι τα 160-170 ευρω ευχαριστως να την ακουσω, με τη μόνη προυπόθεση να "γραφει" βιντεο σε HD
    Μεταξύ των Canon,την 115...Έχει καλύτερο zoom,και αν κρίνω από την μικρότερη οθόνη και το φθηνότερο υλικό θα έχει και κατά πολύ χαμηλότερη τιμή...

    Μεταξύ όλων την Nikon,αλλά προς Θεού...όχι σε αυτό το χρωματάκι,αλλιώς η πρώτη φωτό που θα βγάλεις θέλω να είναι εσύ με τσαχπινιά μόλις έχεις ανοίξει το κουτί της...

    Η Canon θα είναι καλύτερη σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού λόγω Lens f/-numberε,αλλά υστερεί κατά πολύ σε ζουμ ενώ έχουν και τον ίδιο αισθητήρα.Nikon έχει και manual εστίαση κάτι που δν αναφέρεται στην Canon καν.Η Nikon είναι χειρότερη αν έχεις σκοπό να καταπιαστείς με την φωτογράφιση του μικρόκοσμου,αλλά δν νομίζω να σε ενδιαφέρουν τα μάτια ενός μυρμιγκιού ας πούμε οπότε και πάλι μια χαρά θα είσαι με τα 10cm minimum focus distance.Έχει και πιο γρήγορο κλείστρο...
    Όλα Nikon λέμε!!!


  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Θες ντε και καλά Full HD ή σου κάνει και το HD στο video;
    Ναι θα ηθελα το Full HD μιας και οπως μπορεις να φανταστεις δεν εχω και καμερα.
    Δε ξερω τι διαφορα θα δω στο video μεταξυ Full και "απλου" HD οπως γραφει μια φωτογραφικη μηχανη αλλα θα ήθελα την επιλογη.
    Εχει καποια καλη προταση σε HD?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik0las Προβολή μηνύματος
    Αν σε ενδιαφέρει το video παίρνεις μία από τις δύο canon που έχουν και slow motion.
    H nikon έχει 10 x zoom που προσωπικά νομίζω ότι είναι μεγάλο αβαντάζ για μια compact φωτογραφική μηχανή.
    Τώρα όσο αφορά την ποιότητα ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγάλος που είναι εξαιρετικές και οι δύο εταιρίες.
    Δες τι θέλεις πιο πολύ και καλορίζικη.

    Τσέκαρε και αυτή που είναι κομμάτι πιο ακριβή αλλά αντέχει.
    Η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερει το βιντεο (γιαυτο και ολες φουλ HD)
    Δεν ειμαι σιγουρος ποσο ευκολοχρηστο ειναι το 10x ζουμ, σε συνθηκες "χεριου".(αν και σκεφτομαι κανα μικρο τριποδακι)

    Μαρεσει το μεταλλικο σωμα των κανον ειναι η αληθεια

    Καλη χρηση η Πενταξ αλλα δε θελω να διαθεσω τοσα αυτη τη στιγμη.
    Το οτι δε κοιταω για μηχανες των 70 ευρω μου ειναι πολυ δυσκολο να το χωνεψω και αρχισα να διαβασω για μεγεθη αισθητηρα, CMOS, CCD κτλ κλτ για να δικαιολογησω στο μυαλομ τις ακριβοτερες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Μεταξύ των Canon,την 115...Έχει καλύτερο zoom,και αν κρίνω από την μικρότερη οθόνη και το φθηνότερο υλικό θα έχει και κατά πολύ χαμηλότερη τιμή...

    Μεταξύ όλων την Nikon,αλλά προς Θεού...όχι σε αυτό το χρωματάκι,αλλιώς η πρώτη φωτό που θα βγάλεις θέλω να είναι εσύ με τσαχπινιά μόλις έχεις ανοίξει το κουτί της...

    Η Canon θα είναι καλύτερη σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού λόγω Lens f/-numberε,αλλά υστερεί κατά πολύ σε ζουμ ενώ έχουν και τον ίδιο αισθητήρα.Nikon έχει και manual εστίαση κάτι που δν αναφέρεται στην Canon καν.Η Nikon είναι χειρότερη αν έχεις σκοπό να καταπιαστείς με την φωτογράφιση του μικρόκοσμου,αλλά δν νομίζω να σε ενδιαφέρουν τα μάτια ενός μυρμιγκιού ας πούμε οπότε και πάλι μια χαρά θα είσαι με τα 10cm minimum focus distance.Έχει και πιο γρήγορο κλείστρο...
    Όλα Nikon λέμε!!!

    Η 115 εχει μικροτερο ζουμ (οπτικο).
    Και οι 2 εχουν μεταλλικο σασι, και η μονη διαφορα που μπορεσα να δω στα σπεκς ειναι η μικροτερη οθονη της 220 (αλλα με ιδιο πιχελ ντενσιτυ) που καταλαβαινω οτι θα εχει καλυτερη απεικονιση. Επισης η μικροτερη οθονη θα εχει και μικροτερη καταναλωση μπαταριας λογικα.
    Η διαφορα στο κοστος συμφωνα με το skroutz ειναι 10 ευρω


    Δε ξερω γιατι αλλα "γερνω" προς τις canon.

    Η Νικον μαλλον εχει πλαστικο σασι?Δεν το ειδα να αναγραφετε καπου (???)
    Επισης κατι σημαντικο να γνωριζει καποιος.
    Στις Κανον λεει για το βιντεο

    Movie Length
    (Full HD & HD) Up to 4 GB or 10 min. 00 sec.
    (L and M) Up to 4 GB or 1 hour²
    (Super Slow Motion Movie) 30 sec.

    Στη Νικον δε βρισκω καποια τετοια πληροφορια

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Αν οι Canon είναι φθηνότερες καλά κάνεις και γέρνεις,διαφορετικά "στραβός ο γιαλός-στραβά αρμενίζουμε"...Η Nikon είναι καλύτερη!

    Καλές αγορές.

  7. #7
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Η Nikon είναι καλύτερη!

    Καλές αγορές.
    Μας έσκισες

    Ευχαριστω για το χρονο παιδες

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Μας έσκισες


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για το χρονο παιδες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Πρόσεξε γιατί μπορεί η φωτογραφική να γράφει FULL HD video αλλά να έχει άλλους περιορισμούς.
    Πχ η δική μου γράφει απίστευτο βίντεο αλλά μετά από κάποιο χρόνο δεν γράφει ήχο.
    Πρόσεξε τυχόν περιορισμό στο μέγεθος του παραγόμενου αρχείου (συνήθως είναι τεράστιο αν είναι FULL HD).
    Άλλος περιορισμός είναι κατά την καταγραφή βίντεο να χάνεις τη λειτουργία του zoom. Να μην έχεις zoom δηλαδή.
    Μπορεί να υπάρχουν και άλλα, αυτά μου έρχονται τώρα. Γενικά να είσαι ψυλιασμένος με τα ηλεκτρονικά. Ένα γράμμα στα χαρακτηριστικά και αλλάζει άρδην το προϊόν.
    Και φυσικά δεν έβαλαν οι εταιρίες δυνατότητα FULL HD video στις φωτογραφικές για να καταργήσουν τις βιντεοκάμερες που βγάζουν οι ίδιες. Think about it.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Και φυσικά δεν έβαλαν οι εταιρίες δυνατότητα FULL HD video στις φωτογραφικές για να καταργήσουν τις βιντεοκάμερες που βγάζουν οι ίδιες. Think about it.
    Ευχαριστω για τη παρατηρηση.
    Ηδη στις canon εχω δει οτι γραφει "μονο 10 λεπτα ή 4gb στο Full HD"
    Σth Νικοn δε βρισκω να λεει κατι τετοιο πουθενα και μΕ κανει εντυπωση
    Αυτη ακριβως ειναι η σκεψη μου οτι οι ιδιες εταιριες βγαζουν και καμερες, τι θα κανουν θα τις καταργησουν απο εσωτερικο ανταγωνισμο

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για τη παρατηρηση.
    Ηδη στις canon εχω δει οτι γραφει "μονο 10 λεπτα ή 4gb στο Full HD"
    Σth Νικοn δε βρισκω να λεει κατι τετοιο πουθενα και μΕ κανει εντυπωση
    Αυτη ακριβως ειναι η σκεψη μου οτι οι ιδιες εταιριες βγαζουν και καμερες, τι θα κανουν θα τις καταργησουν απο εσωτερικο ανταγωνισμο


    Πιθανόν να το ξέρεις αλλά θα το γράψω μήπως και δεν το ξέρει κάποιος. Πριν αγοράσεις ρίξε μια ματιά στο www.scroutz.gr. Πολλές φορές θα σε εκπλήξουν οι διαφορές που παίζουν στις τιμές. Εγώ γλύτωσα 250 ευρώ σε TV 40 ιντσών αρχικής αξίας 1750 ευρώ παλιότερα.
    Α... και δεν είσαι υποχρεωμένος να ψωνίσεις online. Στα περισσότερα μαγαζιά, στην ίδια τιμή το παίρνεις κι αν πας από εκεί.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αφού είσαι άσχετος, πάρε την πιο απλή απ' όλες...

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    -ρε έχω και γω μια σόνι που θέλω να ξεφ...


    να πουλήσω ενδιαφέρεσαι?



    -χωρίς πολλά λεφτά -

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    -ρε έχω και γω μια σόνι που θέλω να ξεφ...


    να πουλήσω ενδιαφέρεσαι?



    -χωρίς πολλά λεφτά -



    Για στειλε μοντελο να κανω μια βολτα να δω σπεκς

    thanx

  15. #15
    Στη κατηγορία των compact, μεταξύ canon και nikon προτιμάς τις πρώτες. Η canon κερδίζει παντού, δεν υπάρχει συγκριτικό τεστ (εγω τουΛάστιχον δεν δει) που να βγάζουν συνολικά καλύτερη μια νίκον κόμπακτ απο την αντίστοιχη κάνον.
    Ένα σημείο που οι κόμπακτ νίκον χάνουν πολύ είναι η ευχρηστία. Έχουν πιο πολύπλοκα μενού συγκριτικά με κάνον ...

    Μεταξύ των δυο κάνον, την 2η λόγω φακού. Η άλλη διαφορά είναι ότι μπορεί να τραβήξει με λίγο πιο γρήγορη ταχύτητα κλείστρου.

    Στο τομέα του Full HD video: μην περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο απο φωτογραφικές σε αυτό το κόστος. Μπορεί η εικόνα να είναι καλή όσο η κάμερα είναι ακίνητη ή όσο το θέμα σου είναι ακίνητο, αλλά μόλις μπεί η κίνηση στο παιχνίδι η ποιότητα της εικόνας πάει περίπατο σε βαθμό που το HD πρακτικά είναι άχρηστο.

    Αν προτεραιότητα σου είναι το βίντεο πάρε πραγματικό camcorder σε αυτά τα χρήματα, καμιά φωτογραφική ίδιου κόστους δεν το φτάνει (δεν εστιάζουν έυκολα, όταν κάνεις ζουμ αυτό ακούγεται στον ήχο που γράφει και άλλα πολλά).

    Ρίξε μια ματιά σε τεστ στο dpreview.com, αν και κάποια πράγματα ειδικά σε μετρήσεις "εργαστηριακές" μην τα παίρνεις της μετρητοίς ... (πχ σαν τρωγόμαστε εδώ μέσα στο μοτοφλόρουμ για το αν η Α μοτό που κάνει 100άρι σε 3,9 sec είναι καλύτερη απο την Β που το κάνει σε 3,92 ένα πράμα ...)

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή
    από xampos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2007, 19:15
  2. Απο που να αγορασω μηχανή !!! Help
    από xrisostomos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 13:33
  3. help..φωτογραφικη μηχανη
    από zolotas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 23:12
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF