Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: BMW R25/3 1954

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2012
    Μηνύματα
    40

    BMW R25/3 1954

    Γεια χαρα σε ολους,
    προσφατα αγορασα ενα bmw r25/3 1954 και μπηκα στην διαδικασια της ανακατασκευης.
    Παραθετω ορισμενες φωτογραφιες για να παρετε μια ιδεα. Καθε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη!




    το μηχανακι δεν ειχε ξαναλυθει ποτε ολοκληρο. Αναγκαστηκα να κοψω στεγνα την πλεξουδα, δεν εχει σοβαρες σκουριες, δεν ειναι στραβος ο σκελετος,
    η βαφη ειναι πολυ δυσκολο να βγει, με wd-40 παλευω και ευτυχως παει καλα προς το παρον. πρεπει να παραγγειλω καποια πραγματακια αλλα σιγαααααααα σιγααααα.
    προς το παρον δεν εχω καταφερει να βγαλω πιρουνια και διαφορικο.

    Ελιωσα για να βγαλω το μοτερ να πω μιας και δεν εχω πολλες γνωσεις και εμπειρια.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0046.jpg 
Προβολές:	2073 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	265730Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0059.jpg 
Προβολές:	2065 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	265731
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMAG0045.jpg‎  

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2012
    Μηνύματα
    40
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0052.jpg 
Προβολές:	2068 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	265732Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0102.jpg 
Προβολές:	1724 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	265733Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0104.jpg 
Προβολές:	1904 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	265734

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2012
    Μηνύματα
    40
    Να προσθεσω οτι το μηχανακι ειναι με την πρωτη αυθεντικη βαφη. Να το βαψω ολοκληρωτικα η να την κρατησω και να περασω με βερνικι το ντεποζιτο και τα φτερα?

  4. #4
    Eγω θα το αφηνα κονσερβα αμα δεν εχει ξαναβαφτεί. Αλλη αξια το μαμα χρώμα αμα είναι σε καλή κατασταση.

  5. #5
    Το τεπόζιτό σου έχει στοκαρίσματα και σκουριές.....πώς θα κρατήσεις το δικό του χρώμα; Και τα φτερά μοιάζουν να είναι σε ψιλοχάλια κατάσταση......στο πίσω βλέπω τρύπες/σάπια.
    Οι ζάντες είναι οι αλουμινιένες;

  6. #6
    οι ζαντες ειναι 18αρες αλουμινιου

  7. #7
    για να βγαλεις τα πισω αμορτισερ,ξεβιδωνεις τις ταπες απο πανω και χτυπας με ενα σωληνα-αξονα απο κατω προς τα πανω και βγαινει ο αξονας που εχει μεσα προς τα πανω
    πιθανον να χρειαστεις καινουρια δακτυλιδια σε ενα μηχανουργειο

    τον σκελετο θα προτεινα αμμοβολη,μετα τριψιμο με γυαλοχαρτο 200-300 για να γινει λειο, κ τελος ηλεκτροστατικη βαφη

  8. #8
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fidel_98_99 Προβολή μηνύματος
    γ

    τον σκελετο θα προτεινα αμμοβολη,μετα τριψιμο με γυαλοχαρτο 200-300 για να γινει λειο, κ τελος ηλεκτροστατικη βαφη
    Οχι λειανση αν προκειται να γινει ηλεκτροστατικη.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the who Προβολή μηνύματος
    Οχι λειανση αν προκειται να γινει ηλεκτροστατικη.
    ο λογος? εγω εχω κανει 3 σκελετους ηλ/κη
    Τελευταία τροποποίηση από fidel_98_99; 06/08/2012 στις 16:41. Αιτία: προσθηκη σχολιων

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Κατα την δικη μου γνωμη εαν γινει ψιλη αμμοβολη ειναι οτι καλυτερο, μαλλον ο φιλος εννοει οτι το χρειαζεται λιγο σαγρε για να πιασει η πουδρα καλα.Με ψιλη αμμοβολη δεν εχεις και τον φοβο να σου κανει "φλουδα πορτοκαλιου".
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  11. #11
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phatt Προβολή μηνύματος
    Κατα την δικη μου γνωμη εαν γινει ψιλη αμμοβολη ειναι οτι καλυτερο, μαλλον ο φιλος εννοει οτι το χρειαζεται λιγο σαγρε για να πιασει η πουδρα καλα.Με ψιλη αμμοβολη δεν εχεις και τον φοβο να σου κανει "φλουδα πορτοκαλιου".
    Ετσι ακριβως.Σε σκελετο ποδηλατου αλλα και μηχανης που εγινε χοντρη αμμοβολη το χρωμα εκατσε μια χαρα.Και τα δυο αμμοβοληθηκαν και εγιναν ηλεκτροστατικη μαζι.Στο srx ειχα κανει λεπτη αμμοβολη και με την ηλεκτροστατικη εγινε "βελουδο".
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2012
    Μηνύματα
    40
    Help!
    Ξεκιναω με αμοβολη μετα κανω κατι μικροκολλησεις μετα ασταρι και ηλεκτροστατικη βαφη? Την παρασκευη θα την παω σε στο μαστορα για να ξεκινησω το βαψιμο. τι να προσεξω? τι να ρωτησω?
    Ευχαριστω

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/11/2004
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mafiozos29 Προβολή μηνύματος
    Help!
    Ξεκιναω με αμοβολη μετα κανω κατι μικροκολλησεις μετα ασταρι και ηλεκτροστατικη βαφη? Την παρασκευη θα την παω σε στο μαστορα για να ξεκινησω το βαψιμο. τι να προσεξω? τι να ρωτησω?
    Ευχαριστω
    οχι ασταρι......η ηλεκτροστατικη θελει γυμνο μέταλλο....
    οπου εχεις στοκους κτλ ξεχνας την ηλεκτροστατικη και πας για κανονικη υγρή βαφη

    το μειον της ηλεκτροστατικής ειναι οτι επειδη δεν μπαίνει στοκος κτλ φαινονται οι ατέλειες πχ βαθουλωματα ,χτυπηματα κτλ που έχει ενα μηχανακι 60χρονων

    Αρα εφοσον εχεις σαπίσματα στα φτερά πρεπει να παει πρώτα για φανοποιεια και μετα για βαψιμο

    Kαι μια συμβουλη που εδωσαν κι εμενα οι παλαιότεροι του αθλήματος σ αυτα τα μηχανακια
    ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.......

    Ευχομαι καλες βόλτες με την γριά σου
    Τελευταία τροποποίηση από dvamv; 08/08/2012 στις 20:51.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Κι εγω στο δικο μου θα στειλω αναγκαστικα το τεποζιτο και τα φτερα για κανονικη βαφη, γιατι το θελουν το στοκαρισματακι τους.Και αναγκαστικα και τις μπουκαλες μπροστα γιατι η ηλεκτροστατικη σηκωνει 200 βαθμους...
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2012
    Μηνύματα
    40
    ειπα να πιασω γυαλοχαρτο σημερα....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0112.jpg 
Προβολές:	1698 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	265992
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0114.jpg 
Προβολές:	1699 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	265993

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF